Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WiDi v2 - droga na szczyt czy na samo dno?

Wszystkie informacje zawarte w artykule dotyczą WiDi v2.

W testach Intela otrzymałem do przetestowania adapter WiDi. Nie będę opisywał jego wyglądu i podłączenia, ponieważ było to już opisywane przez innych blogerów. Skupię się na samej idei tej technologii i jej wadach oraz zaletach.

Na początku warto zastanowić się, czym jest WIDI. Jest to technologia pozwalająca na bezprzewodowe przekazywanie obrazu do telewizora/monitora. Aby mogła być użyta komputer musi być wyposażony w procesor Intela czwartej generacji (a także niektóre modele starszych generacji), a monitor w specjalny odbiornik lub zewnętrzną przystawkę pełniącą funkcję takiego odbiornika (lub kompatybilny z Miracast).

I tu mamy pierwszy problem - jeżeli mamy procesor starszej generacji nawet nie uruchomimy WiDi. Musimy w tym celu zakupić nowszy procesor, aby podłączyć monitor do laptopa.

Użycie kabla HDMI wydaje się dużo łatwiejszym rozwiązaniem. Podłączamy kabel do komputera i do telewizora i już mamy obraz na drugim ekranie. Nie wymaga to użycia dodatkowych przystawek czy posiadania procesora najnowszej generacji. Przystawka WiDi także wymaga gniazda HDMI w telewizorze, tak więc jedyną przeszkodą może być brak takiego gniazda w laptopie.

Kabel HDMI ma jednak jedną kluczową wadę - musimy położyć nasz sprzęt w stosunkowo bliskiej odległości od telewizora, aby podłączyć oba urządzenia (chyba, że mamy bardzo długi kabel). Natomiast WiDi działa w promieniu kilku metrów bezproblemowo - nie ma żadnych zacięć i innych nieprzyjemnych sytuacji.

WiDi wymaga sparowania dwóch urządzeń. I tu właśnie rozpoczęły się podczas moich testów schody - parowanie cały czas było zakończone niepowodzeniem. Próbowałem instalować na systemie Windows 8.1 program do obsługi WiDi z Windows 8 (co także się nie powiodło). Okazało się, że rozwiązaniem tego problemu było ponowne uruchomienie adaptera WiDi podłączonego do telewizora. Niby rozwiązanie proste, ale problem początkowo wydawał się ogromny.

WiDi ma problemy podczas strumieniowania bardzo szybkich gier - zauważalny jest wtedy efekt klatkowania. Nie da się grać, ponieważ obraz nie jest płynny. Zdarza się to w dość małej ilości gier, ale jednak problem występuje. W przypadku HDMI ilość wyświetlanych klatek nie jest żadnym problemem.

WiDi może być dodatkowo zakłócane przez routery pracujące w danym paśmie sygnału. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, wystarczy zmienić ustawienia naszego routera, aby rozwiązać problem. Natomiast w przypadku bloku jest to praktycznie niemożliwe do zrobienia.

WiDI jest nową technologią, która na pewno ma przed sobą jakieś perspektywy. Jednakże chwilowo są to odległe czasy, a technologia wymaga dopracowania, szczególnie w kategorii wsparcia starszych procesorów (np. przez adaptery). Dzisiaj warto zwrócić na nią uwagę podczas wyboru procesora, ale sądzę, iż nie warto wymieniać procesora wyłącznie z powodu WiDi - kabel HDMI powinien wystarczyć w przypadku większości sytuacji. 

sprzęt porady inne

Komentarze

0 nowych
mktos   11 #1 09.03.2014 18:17

Ekhem, mam Intela drugiej generacji i mam WiDi, poprzedniej generacji co prawda, ale mam :-)

tomeeek64   11 #2 09.03.2014 19:21

@mktos, już uzupełniam wpis :) Jednakże WiDi w poprzednich generacjach procesorów nie jest standardem i nie zawsze występuje.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #3 09.03.2014 19:26

@tomeeek64

Obejrzyj http://www.dobreprogramy.pl/Pawel-Magott-o-nowych-technologiach-Intela,News,1962...

To był rok 2010 i już było WiDi :) I teraz przeczytaj swój tekst jeszcze raz ...

tomeeek64   11 #4 09.03.2014 19:32

@Pangrys, zgadzam się. Jednakże to nie do końca to samo WIDI jest. To jest WiDi w wersji 2, która została wydana pod koniec 2012 roku. Ma wiele usprawnień. Standardowo mówiąc WiDi chodzi o WiDi v2.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #5 09.03.2014 19:36

W tekście gdzieś o tym wspomniałeś ?? Trochę tam mylisz czytelnika.

tomeeek64   11 #6 09.03.2014 19:39

@Pangrys, poprawione :)

xomo_pl   24 #7 09.03.2014 21:22

warto dodać, że urządzenia (smartfony, tablety) na platformach ARM z androidem 4.2+ obsługują pokrewny standard miracast- zaletą jest to, że nie potrzebujemy procesora intela ;=)

tomeeek64   11 #8 09.03.2014 21:38

@zomo_prl, to może na pewno wielu użytkowników zachęcić do zakupu przystawki do telewizora. :)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #9 09.03.2014 21:45

@tomeeek64

Widzisz, trochę twój tekst się rozłazi bo nie zgłębiłeś tematu i napisałeś po łebkach.

No bo jak wytłumaczysz że mój Samsung Galaxy tab 3 obsługuje WiDi ??

sgj   12 #10 09.03.2014 21:47

@"Kabel HDMI ma jednak jedną kluczową wadę - musimy położyć nasz sprzęt w stosunkowo bliskiej odległości od telewizora, aby podłączyć oba urządzenia (chyba, że mamy bardzo długi kabel). "

No to się zdecyduj czy blisko czy nie, bo 5m kabla jest do dostania w każdym sklepie. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie żeby kupić i 10.

stasinek   12 #11 09.03.2014 21:48

hehehe
problemy widi przypominają mi problemy bezperzewodowych analogowych transmiterów medion
http://allegro.pl/transmiter-audio-video-tv-sender-bezprzewodowo-i4016432726.html
kupionych za całe 58zł na allegro(dziś nawet cena podskoczyłą - lol
do bezprzewodowego podpięcia sygnału z komputera - w jednym pokoju na monitor - w sypialni, oczywiście mozliwe podpięcie tunera telewizji itp.
analogowa technologia w paśmie 2.4GHz więc wszelkie routery i myszki bluetooth nie były mile widziane..bo zacznynało śnieżyć hehe
w widi zaczyna klatkować :)
ciekawe jak wpływa na łączność wii w domu????
bo z tekstu wynika że wifi wpływa na widi

sprzęt był na tyle zmyślny że transmitował sygnał w obie strony(no i oczywiście pilota) i umożliwiał przełączenie źródła, wyłączenie - nadajnik obsługiwał dwa źródła..i to był problem ponieważ czasami przełączało się samo a czasami wyłączało nie wspominając o "parowaniu" - trzeba było ustawić ten sam kanał w obu :)
dla mnie to żaden problem ale powiedzcie to kobiecie otoczonej przez kable i dziwne fale radiowe która by mogła obejrzeć m jak miłość musiała(bo o tym mówią prawa murphiego) w najmniej oczekiwanym momencie użerać się z jakimś ulepszaczem życia

no i to jest mój punkt zaczepienia - wygląda na to że każde pokolenie ma swoją karuzelę w lunaparku
miracast...ale panie - czy to działa?
bo jakoś nie doczekałem się na przestrzeni lat czegoś co umożliwia np. granie na laptopie będąc zdalnie podłączonym do komputera stacjonarnego więc w cudowne technologie nie uwierzę
były różne cuda wianki mijają lata i nic
no i znowu - to działa w drugą stronę niż bym oczekiwał...hehe
chyba mieszkam w australii
czy to jest widi miracast czy inny wynalazek - teoretycznie działa w praktyce
co kabel to kabel

xomo_pl   24 #12 09.03.2014 23:53

@stasinek, akurat widi/miracast jest dość odporne- w czasie testów używałem adaptera niemalże obok routera i nie było żadnych problemów :)
"
No bo jak wytłumaczysz że mój Samsung Galaxy tab 3 obsługuje WiDi ??"

bo WiDi=miracast ;=)
to to samo tylko WiDi różni się tym, że potrzebuje procesora intela i w specyfikacji ma podany niższy lag- w praktyce na jedno wychodzi o czym się przekonałem w czasie testów adaptera...

tomeeek64   11 #13 10.03.2014 06:51

@sgj, jeżeli kupisz 10 m kabla HDMI to już zbytnio nie wiem jakie możliwości ma WiDi, których nie ma kabel.
Co do telefonów z androidem to jest Miracast - jest kompatybilne z WiDi, ale to nie jest WiDi.

  #14 02.04.2015 10:22

Czy komputer stacjonarny z procesorem i5-4590 kartą graficzną nvidia gtx 750 oraz kartą wifi tp link, a przy telewizorze netgear push 3000 to powinno śmigfać, jak to ustawić ????