Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8 i wyświetlacze o dużej gęstości pikseli (PPI)

Trend we wszelkiej maści wyświetlaczach to oczywista oczywistość - rosną rozdzielczości i jednocześnie maleją przekątne ekranu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń o bardzo dużych, jak na swoje rozmiary rozdzielczościach. Przykładem są ultrabooki z 1080p na 13" - praca na czymś takim bez mikroskopu to prawdziwe wyzwanie.

Od dawna irytował mnie ten problem, bo Windows z takimi wyświetlaczami radzi sobie fatalnie. Można zwiększyć skalowanie fontów np. do 125%, wtedy jednak Windows zaczyna przypominać GNOME albo inne paskudztwo. Nawet jeśli się na to zdecydujemy, podłączenie notebooka do zewnętrznego monitora będzie sporą niespodzianką - na 27" też dostaniemy 125% i trzeba się odsunąć od biurka, żeby coś przeczytać. Inaczej się nie da. Osobną historią jest wyświetlanie stron przez przeglądarki, których skalowanie stron pozostawia wiele do życzenia.

reklama

Wydawałoby się, że wraz z Windows 8 to się zmieni. W końcu Metro/Modern ma być dostosowane do różnego typu urządzeń. The Tech Report opublikował właśnie ciekawy tekst o tym, że dalej sytuacja wygląda tragicznie i w zasadzie wiele od czasów Windows 7 się nie zmieniło. Pojawił się tylko jeden przełącznik, który ma tylko dwie opcje i pozwala "powiększyć wszystko na ekranie". Jak to działa, łatwo się domyślić, klocki Modern są albo nieczytelne albo kulfoniaste, a treści w przeglądarkach stają się poszarpane.

Zadziwiające, czemu Microsoft kompletnie poległ na tym polu. Tym bardziej, że problem zauważył już przecież Apple i wystarczyło skopiować jego pomysł na renderowanie stron przez nowego iPada. Własnie po takich drobnostkach widać, kto czuje rynek, a komu wszystko wymyka się spod kontroli...

Ciekawe, czy macie podobne obserwacje? 

windows urządzenia mobilne
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze