Witamy na łamach bloga czytelników! :-)

Witamy w całkowicie nowej części serwisu – na blogu dobrychprogramów tworzonym przez czytelników. To miejsce, gdzie Wasze indywidualne wypowiedzi trafią w śwatło kamer, w eksponowane miejsce które mamy nadzieję okaże się ciekawą mieszanką interesującej lektury. Wszyscy, którzy mają coś do powiedzenia na tematy związane ze światem nowych technologii mogą spróbować tutaj swoich sił w dotarciu z niekoniecznie uczesanymi myślami do szerokiego grona odbiorców. Liczymy, że autentyczność, pasja i subiektywne spojrzenie wielu z Was – które na co dzień obserwujemy pod publikacjami i które często zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi, niż powszechnie przykłada się jej do wypowiedzi w komentarzach - stworzą tu inspirujące miejsce wymiany poglądów.

Osobiście mam cichą nadzieję, że taki agregowany blog stanie się czymś w rodzaju sceny dla Lightning Talks, tyle że w formie pisanej. Koncepcja LT to coś, co pierwszy raz zobaczyłem na konferencji poświęconej technologiom Open Source. Jest to dość powszechny element wydarzeń związanych z wolnym oprogramowaniem i szkoda, że rzadko kiedy spotkać można się z nim podczas konferencji komercyjnych.

Chodzi o to, żeby podczas konferencji – która z reguły odbywa się według wcześniej ustalonej agendy z godzinami, nazwiskami prezenterów i tematami sesji – znaleźć także nieco czasu na luźne wypowiedzi uczestników. To czas, kiedy między zaplanowanymi sesjami każdy z sali może całkowicie na gorąco i bez przygotowania wstać, chwycić mikrofon, wyjąć notebooka, zamiast kolorowych slajdów w PowerPointcie pokazać na rzutniku notepada z pisanymi na żywo nagłówkami i powiedzieć, że zaciekawiła go prezentacja o Firefoxie... ale on używa Opery i oto dlaczego wydaje mu się, że jest lepsza. To naturalnie przykład, niemniej widziałem kilka prezentacji wykonanych w ten sposób na różne tematy (np. Lightning talk przeciw pakietowi Krasnal ) i muszę przyznać, że bardzo mi się spodobały. Mam tylko nadzieję, że na pierwszy ogień uzewnętrznicie się na bardziej oryginalny temat, niż Firefox vs Opera ;-)