Kilka większych oraz mniejszych słów o optymalizacji

W dzisiejszym moim „blogu” pragnę podzielić się pewnie dla niektórych rzeczami tak łatwymi, jak zagotowanie wody w czajniku. Jednak pomyślałem, że może ktoś skorzysta, chcąc przyspieszyć działanie swojego komputera i wprowadzić w miarę należyty porządek.

Chciałem zaznaczyć, że podczas przeprowadzanych przeze mnie optymalizacji nie ucierpiały żadne zwierzęta oraz systemy operacyjne.

Ja będę działał na Windows 8.1,lecz spokojnie można zastosować wskazówki w starszych wersjach rozpoczynając od legendarnego windows XP.

Wszystkie zaprezentowane tutaj aplikacje znajdziemy na Dobrychprogramach podczas pobierania plików instalacyjnych, jeżeli dostępne są linki bezpośrednie korzystaj z nich.
(Odnośniki w do stron w nazwach programu).

Pierwszym programem, który pomoże nam troszkę odchudzić nasz system jest wersja portable programu CCleaner. (Proponuje dodać rozszerzenie do programu CCEnhancer,
pozwoli programowi na przeszukanie dodatkowych lokalizacji nie dostępnych w podstawowej wersji programu).

W dostępnych zakładkach windows oraz programy zaznaczamy, jaką lokalizację chcemy poddać czyszczeniu(w celu przyspieszenia procesu odznacz opcję usuwaj dane z wolnej przestrzeni znajdującą się na samym dole w zakładce windows). Warto przed samym usuwaniem(przycisk uruchom cleaner) skorzystać z dostępnej analizy, która poda możliwe do usunięcia pliki i rozmiar zajmowanego przez nie miejsca.

W następnej kategorii rejestr możemy usunąć błędne wpisy/klucze znajdujące się w rejestrze systemu windows.

Tutaj nie trzeba wiele tłumaczyć, skanujemy by znaleźć problemy w rejestrze następnie napraw zaznaczone problemy możemy też wykonać kopię zapasową rejestru, a na sam koniec korzystamy przycisku napraw wszystkie zaznaczone problemy.
W kolejnej kategorii narzędzia, zakładka autostart mamy możliwość wyłączenia programów uruchamianych podczas startu systemu, wyłączenia dodatków dla popularnych przeglądarek internetowych, oraz zarządzanie zaplanowanymi zadaniami harmonogramu systemu windows.

Następny program Odkurzacz posiada również kilka przydatnych modułów.

Sama nawigacja programu jest dziecinie prosta, z centrum akcji wykonujemy kolejne zalecane czynności. Po krótkim namyśle postanowiłem nie opisywać dokładnie każdego etapu optymalizacji program sam doskonale poprowadzi użytkownika.
Warto również, jeżeli wszystko działa dobrze skasować kopie bezpieczeństwa lub w przypadku efektów niepożądanych przywrócić konkretne pliki z kopii w dziale przywracanie.
Krótko o usługach systemowych podam tylko dosłownie kilka przykładów, ponieważ w zależności od zastosowań wiele usług jest niezbędnych do poprawnego działania systemu.
Klikając prawym przyciskiem ma ikonę komputera wybierając zarządzaj pojawi się okno zarządzanie komputerem, rozwijając usługi i aplikacje oraz ponownie usługi dostaniemy się do interesujących nas usług.

Pierwszą usługą, która ma znaczny wpływ na działanie komputera a konkretnie dysku twardego jest usługa windows searach/ usługa indeksowania, indeksuje ona zawartość naszego systemu operacyjnego(proces może znacznie obciążyć system).
Wyłączanie każdej z dostępnych usług odbywa się w dokładnie taki sam sposób, po wybraniu konkretnej usługi ujrzymy okno.

Przestawiamy tryb uruchamiania na wyłączony, spowoduje to pominięcie danej usługi podczas startu systemu. Jeżeli używamy innej zapory chroniącej system lub antywirusa warto wyłączyć usługe zapora systemu windows, oraz windows defrnder/Microsoft Security Essentials (w zależności od systemu, gdy nie możemy wyłączyć usługi musimy zrobić to w ustawieniach programu.

Zauważyłem również, że usługa windows update z jakiegoś bliżej nieznanego mi powodu również czasami (oczywiście, gdy nie wykonuje aktualizacji) potrafi również zająć system warto przestawić jej tryb uruchamiania na ręczny(uruchomi to usługę tylko wtedy gdy rozpocznie swoje zadanie).W nowszych wersjach systemu windows 8/10 usługa domyślnie jest ustawiona właśnie na tryb ręczny.

Najmniejszym programem, który uleczy nasz system jest AdwCleaner nie będę opisywał innych programów do zwalczania szkodników można w zależności od upodobań oraz potrzeb wymieniać ich wiele.

Program doskonale radzi sobie ono z wszelakiego rodzaju komponentami adware, wyświetlającymi niechciane reklamy czy zmieniającymi ustawienia przeglądarek internetowych, a także instalowanymi przypadkowo zbędnymi paskami narzędziowymi (toolbarami).

Po uruchomieniu aplikacji i jak w większości przypadków akceptowaniu licencji zostanie zaktualizowana baza programu.(Jeżeli program poprosi o zgodę na połączenie z internetem zezwól na dostęp do internetu).

Interfejs programu jest prosty i zawsze kojarzy mi się z trzema krokami.
Scan/skanowanie, następnie cleaning/oczyszczanie (po kliknięciu kilku okienek dialogowych nastąpi restart komputera ). Ostatnim krokiem po ponownym uruchomieniu (poza zamknięciem podsumowania) jest odinstalowanie/uninstall w celu usunięcia plików kwarantanny, jak również samego programu. W przypadku pojawienia się nowej wersji programu zostaniemy poinformowani komunikatem przenoszącym nas na stronę producenta w celu pobrania zaktualizowanego pliku.

Skorzystać z AdwCleanera możemy na samym początku. Przed użyciem programów opisanych powyżej.

Czas najwyższy zadbać o miejsce przechowywania wszystkich naszych danych, czyli o dysk twardy.
Ja od kilku dobrych lat korzystam z programu Auslogics Disk Defrag (niestety od dłuższego czasu nie jest już w polskiej wersji)

Przed przystąpieniem do defragmentacji warto usunąć punkty przywracania systemu pozwoli to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale również skrócić czas samej defragmentacji w przypadku dawnego jej nie wykonywania polepszy się znacznie czas dostępu do pliku, czyli działanie naszego Os-a.
W systemie windows 8.1 jednym ze sposobów na usunięcie punktów jest wejście we właściwości ikony komputera na pulpicie następnie ochrona systemu po wybraniu dysku systemowego (najczęściej tam włączona jest ochrona)klikamy konfiguruj, mamy możliwość sprawdzenia ile aktualnie zajmują pliki przywracania. Dokonujemy końca dzieła wybierając usuń, zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem o konsekwencjach, lecz spokojnie system cyklicznie oraz przy każdej nowej większej instalacji programu tworzy automatycznie nowy punkt przywracania.

Wracając już do samej defragmentacji dysku twardego na sam początek warto zmienić dwie opcję w programie zakładka settings› program settings, w nowym oknie na karcie algorithms zaznaczamy pokazane parametry.

Następnie zaznaczamy konkretny dysk, który chcemy poddać procesowi i wybieramy z rozwijanej listy przycisku defrag dokładniejszy tryb optymalizacji, czyli defrag&optimize , jeżeli przykładowo działamy tylko na dysku systemowym warto zaznaczyć automatyczne wyłączenie komputera po skończonej pracy poprzez zaznaczenie turn off pc after defragmentation.
Ważne, aby przeprowadzać defragmentację wyłącznie na dyskach twardych (tzw. talerzowych), pamięci i dyski typu flash (dyski ssd karty pamięci, pendrive)zabieg dla tego typu urządzeń nie przyspieszy, a wręcz przeciwne może skrócić żywotność (na portalu co do defragmentacji nośników flashowych spotykałem się z różnymi opiniami, lecz warto myślę zachować ostrożność). Nie zalecam defragmentować dysku zbyt często, polecam skorzystać z dostępnej analizy(ponownie rozwijamy z listy defrag), w zależności od wysokości wyniku znajdującego się w polu fragmented przeprowadzamy wspomniane już w tekście działanie.

Opisane programy czy dostęp do systemowych opcji mogą wymagać uprawnień administratora lub uruchomienia z podniesionymi uprawnieniami(kontrola konta użytkownika), pamiętajmy również, aby podczas instalacji niektórych programów nie zgadzać się na instalację dodatkowych niepotrzebnych komponentów.

Mam nadzieję, że pomimo słabej jeszcze jakości samego tekstu okaże się on dla kogoś przydatny i poprawi działanie nie jednego komputera sprawiając, że Wasz menadżer zadań będzie równie zadowolony jak mój.

Zachęcam do dzielenia się w komentarzach osiągniętymi wynikami oraz własnymi spostrzeżeniami na temat sprzątania właśnie.

AKTUALIZACJA: (SP1)

Pb2004 zwrócił mi słuszną uwagę, że w wynikach z CCleanera/Adwcleanera mogą zdarzać się fałszywe wskazania (chociaż nigdy nie miałem z nimi problemu), natomiast w aplikacji Odkurzacz nie warto zmieniać trybów skanowania w module optymalizacji autostartu rzeczywiście, jeżeli dany wpis nic nam nie mówi zostawmy go.
Warto kasować tylko wpisy programów, o których jesteśmy pewni, że nie są nam potrzebne po starcie systemu.