Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kilka większych oraz mniejszych słów o optymalizacji

W dzisiejszym moim „blogu” pragnę podzielić się pewnie dla niektórych rzeczami tak łatwymi, jak zagotowanie wody w czajniku. Jednak pomyślałem, że może ktoś skorzysta, chcąc przyspieszyć działanie swojego komputera i wprowadzić w miarę należyty porządek.

Chciałem zaznaczyć, że podczas przeprowadzanych przeze mnie optymalizacji nie ucierpiały żadne zwierzęta oraz systemy operacyjne.

Ja będę działał na Windows 8.1,lecz spokojnie można zastosować wskazówki w starszych wersjach rozpoczynając od legendarnego windows XP.

Wszystkie zaprezentowane tutaj aplikacje znajdziemy na Dobrychprogramach podczas pobierania plików instalacyjnych, jeżeli dostępne są linki bezpośrednie korzystaj z nich.
(Odnośniki w do stron w nazwach programu).

Pierwszym programem, który pomoże nam troszkę odchudzić nasz system jest wersja portable programu CCleaner. (Proponuje dodać rozszerzenie do programu CCEnhancer,
pozwoli programowi na przeszukanie dodatkowych lokalizacji nie dostępnych w podstawowej wersji programu).

W dostępnych zakładkach windows oraz programy zaznaczamy, jaką lokalizację chcemy poddać czyszczeniu(w celu przyspieszenia procesu odznacz opcję usuwaj dane z wolnej przestrzeni znajdującą się na samym dole w zakładce windows). Warto przed samym usuwaniem(przycisk uruchom cleaner) skorzystać z dostępnej analizy, która poda możliwe do usunięcia pliki i rozmiar zajmowanego przez nie miejsca.

W następnej kategorii rejestr możemy usunąć błędne wpisy/klucze znajdujące się w rejestrze systemu windows.

Tutaj nie trzeba wiele tłumaczyć, skanujemy by znaleźć problemy w rejestrze następnie napraw zaznaczone problemy możemy też wykonać kopię zapasową rejestru, a na sam koniec korzystamy przycisku napraw wszystkie zaznaczone problemy.
W kolejnej kategorii narzędzia, zakładka autostart mamy możliwość wyłączenia programów uruchamianych podczas startu systemu, wyłączenia dodatków dla popularnych przeglądarek internetowych, oraz zarządzanie zaplanowanymi zadaniami harmonogramu systemu windows.

Następny program Odkurzacz posiada również kilka przydatnych modułów.

Sama nawigacja programu jest dziecinie prosta, z centrum akcji wykonujemy kolejne zalecane czynności. Po krótkim namyśle postanowiłem nie opisywać dokładnie każdego etapu optymalizacji program sam doskonale poprowadzi użytkownika.
Warto również, jeżeli wszystko działa dobrze skasować kopie bezpieczeństwa lub w przypadku efektów niepożądanych przywrócić konkretne pliki z kopii w dziale przywracanie.
Krótko o usługach systemowych podam tylko dosłownie kilka przykładów, ponieważ w zależności od zastosowań wiele usług jest niezbędnych do poprawnego działania systemu.
Klikając prawym przyciskiem ma ikonę komputera wybierając zarządzaj pojawi się okno zarządzanie komputerem, rozwijając usługi i aplikacje oraz ponownie usługi dostaniemy się do interesujących nas usług.

Pierwszą usługą, która ma znaczny wpływ na działanie komputera a konkretnie dysku twardego jest usługa windows searach/ usługa indeksowania, indeksuje ona zawartość naszego systemu operacyjnego(proces może znacznie obciążyć system).
Wyłączanie każdej z dostępnych usług odbywa się w dokładnie taki sam sposób, po wybraniu konkretnej usługi ujrzymy okno.

Przestawiamy tryb uruchamiania na wyłączony, spowoduje to pominięcie danej usługi podczas startu systemu. Jeżeli używamy innej zapory chroniącej system lub antywirusa warto wyłączyć usługe zapora systemu windows, oraz windows defrnder/Microsoft Security Essentials (w zależności od systemu, gdy nie możemy wyłączyć usługi musimy zrobić to w ustawieniach programu.

Zauważyłem również, że usługa windows update z jakiegoś bliżej nieznanego mi powodu również czasami (oczywiście, gdy nie wykonuje aktualizacji) potrafi również zająć system warto przestawić jej tryb uruchamiania na ręczny(uruchomi to usługę tylko wtedy gdy rozpocznie swoje zadanie).W nowszych wersjach systemu windows 8/10 usługa domyślnie jest ustawiona właśnie na tryb ręczny.

Najmniejszym programem, który uleczy nasz system jest AdwCleaner nie będę opisywał innych programów do zwalczania szkodników można w zależności od upodobań oraz potrzeb wymieniać ich wiele.

Program doskonale radzi sobie ono z wszelakiego rodzaju komponentami adware, wyświetlającymi niechciane reklamy czy zmieniającymi ustawienia przeglądarek internetowych, a także instalowanymi przypadkowo zbędnymi paskami narzędziowymi (toolbarami).
Po uruchomieniu aplikacji i jak w większości przypadków akceptowaniu licencji zostanie zaktualizowana baza programu.(Jeżeli program poprosi o zgodę na połączenie z internetem zezwól na dostęp do internetu).

Interfejs programu jest prosty i zawsze kojarzy mi się z trzema krokami.
Scan/skanowanie, następnie cleaning/oczyszczanie (po kliknięciu kilku okienek dialogowych nastąpi restart komputera ). Ostatnim krokiem po ponownym uruchomieniu (poza zamknięciem podsumowania) jest odinstalowanie/uninstall w celu usunięcia plików kwarantanny, jak również samego programu. W przypadku pojawienia się nowej wersji programu zostaniemy poinformowani komunikatem przenoszącym nas na stronę producenta w celu pobrania zaktualizowanego pliku.

Skorzystać z AdwCleanera możemy na samym początku. Przed użyciem programów opisanych powyżej.

Czas najwyższy zadbać o miejsce przechowywania wszystkich naszych danych, czyli o dysk twardy.
Ja od kilku dobrych lat korzystam z programu Auslogics Disk Defrag (niestety od dłuższego czasu nie jest już w polskiej wersji)

Przed przystąpieniem do defragmentacji warto usunąć punkty przywracania systemu pozwoli to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale również skrócić czas samej defragmentacji w przypadku dawnego jej nie wykonywania polepszy się znacznie czas dostępu do pliku, czyli działanie naszego Os-a.
W systemie windows 8.1 jednym ze sposobów na usunięcie punktów jest wejście we właściwości ikony komputera na pulpicie następnie ochrona systemu po wybraniu dysku systemowego (najczęściej tam włączona jest ochrona)klikamy konfiguruj, mamy możliwość sprawdzenia ile aktualnie zajmują pliki przywracania. Dokonujemy końca dzieła wybierając usuń, zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem o konsekwencjach, lecz spokojnie system cyklicznie oraz przy każdej nowej większej instalacji programu tworzy automatycznie nowy punkt przywracania.

Wracając już do samej defragmentacji dysku twardego na sam początek warto zmienić dwie opcję w programie zakładka settings› program settings, w nowym oknie na karcie algorithms zaznaczamy pokazane parametry.

Następnie zaznaczamy konkretny dysk, który chcemy poddać procesowi i wybieramy z rozwijanej listy przycisku defrag dokładniejszy tryb optymalizacji, czyli defrag&optimize , jeżeli przykładowo działamy tylko na dysku systemowym warto zaznaczyć automatyczne wyłączenie komputera po skończonej pracy poprzez zaznaczenie turn off pc after defragmentation.
Ważne, aby przeprowadzać defragmentację wyłącznie na dyskach twardych (tzw. talerzowych), pamięci i dyski typu flash (dyski ssd karty pamięci, pendrive)zabieg dla tego typu urządzeń nie przyspieszy, a wręcz przeciwne może skrócić żywotność (na portalu co do defragmentacji nośników flashowych spotykałem się z różnymi opiniami, lecz warto myślę zachować ostrożność). Nie zalecam defragmentować dysku zbyt często, polecam skorzystać z dostępnej analizy(ponownie rozwijamy z listy defrag), w zależności od wysokości wyniku znajdującego się w polu fragmented przeprowadzamy wspomniane już w tekście działanie.

Opisane programy czy dostęp do systemowych opcji mogą wymagać uprawnień administratora lub uruchomienia z podniesionymi uprawnieniami(kontrola konta użytkownika), pamiętajmy również, aby podczas instalacji niektórych programów nie zgadzać się na instalację dodatkowych niepotrzebnych komponentów.

Mam nadzieję, że pomimo słabej jeszcze jakości samego tekstu okaże się on dla kogoś przydatny i poprawi działanie nie jednego komputera sprawiając, że Wasz menadżer zadań będzie równie zadowolony jak mój.

Zachęcam do dzielenia się w komentarzach osiągniętymi wynikami oraz własnymi spostrzeżeniami na temat sprzątania właśnie.

AKTUALIZACJA: (SP1)

Pb2004 zwrócił mi słuszną uwagę, że w wynikach z CCleanera/Adwcleanera mogą zdarzać się fałszywe wskazania (chociaż nigdy nie miałem z nimi problemu), natomiast w aplikacji Odkurzacz nie warto zmieniać trybów skanowania w module optymalizacji autostartu rzeczywiście, jeżeli dany wpis nic nam nie mówi zostawmy go.
Warto kasować tylko wpisy programów, o których jesteśmy pewni, że nie są nam potrzebne po starcie systemu.

 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
rgabrysiak   14 #1 07.02.2015 15:57

Kiedy nasze komputery posiadały 256 czy 512 pamięci ram, większość z nas bawiła się w "optymalizację" aby wycisnąć jak najwięcej z posiadanego sprzętu.
Dziś nasze urządzenia są na tyle wydajne, że dla mnie, optymalizacja to sztuka dla sztuki.
Owszem warto usunąć zbędne pliki tymczasowe czy zdefragmentować dysk ale nie nazywałbym tego optymalizacją, a zwykłą higieną naszego systemu.

W kwestii AdwCleaner, moim zdaniem nie jest to program, którego używa się ot tak, tylko w konkretnych sytuacjach i to pod dokładną kontrolą.

tosiekbu   8 #2 07.02.2015 16:05

@rgabrysiak: Witam, nie chodziło mi w tekście o bicie rekordów najniższego użycia ramu, w wielu przypadkach windows nawet na kosmicznych maszynach potrafi mieć max użycia procesora lub dysku.
A co do AdwCleaner nie porównywałbym go do Combofixa po prostu jeżeli coś zostanie znalezione z łatwością usunie niepotrzebne rzeczy.
A warto skorzystać z każdej łatwej optymalizacji komputera.

Autor edytował komentarz.
duffee   11 #3 07.02.2015 18:37

nie uzywam takich programow - to juz wole raz na pol roku czy raz na rok przeistalowac system i mam z glowy . a kiedys uzywalem takie softu to bardziej popsulo mi system niz naprawilo wiec nie do konca ufam tym wynazkom

dre4merOn   7 #4 07.02.2015 18:41

Ja używam Adwcleanera. Wiele razy już pomógł mi usunąć nie chciane śmieci. ;) Dobry wpis, lepszy od poprzedniego :) :P

tosiekbu   8 #5 07.02.2015 18:47

@duffee: W wielu przypadkach optymalizacja poprawia znacząco wydajność systemu ,ale masz rację jeżeli będziemy chcieli za wiele osiągnąć lub przedobrzymy osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.

bravo   19 #6 07.02.2015 18:50

Zachęcanie "Konsumentów" komputerowych do grzebania w usługach systemowych i przeprowadzanie "czyszczenia" rejestru to nie jest chyba najlepszy pomysł. Moim zdaniem takie "optymalizacje" nie są warte poświęconemu na nie czasu, w najgorszym razie można coś zepsuć. Aktualnie to co negatywnie wpływa na wydajność systemu, to głównie:
- pakiet zabezpieczający,
- oszczędnie mała ilość zakupionej pamięci ram
- oraz nie licząc słabego procesora
- padający dysk twardy.
Przytoczone przez autora programy, uważam za przydatne (oprócz odkurzacza - nie używałem), jednak nie w celach typowo optymalizacyjnych, a bardziej naprawczo - konserwacyjnych. System najlepiej funkcjonuje gdy w nim nie grzebiemy bez konkretnego powodu.

tosiekbu   8 #7 07.02.2015 19:06

@bravo: Spotkałem się z wieloma przypadkami, w których przestawienie usług jak opisałem poprawia znacznie wydajność systemu.

Ciero   8 #8 07.02.2015 19:07

@rgabrysiak. Sztuka dla sztuki? Raz albo dwa razy w miesiącu dostaję zlecenie na "odmulenie" laptopów / pc posiadających - i7- 4GB+ RAM, 500GB HDD, ale masz racje dopóki ktoś o to nie zadba - to będziemy zarabiać. ;)

tosiekbu   8 #9 07.02.2015 19:11

@Ciero: Zgadzam się, ponowna instalacja systemu nie jest zawsze jedynym rozwiązaniem.

Oski9191   5 #10 07.02.2015 19:12

@tosiekbu: Jakie masz zdanie na temat optymalizacji/konfiguracji windows 8.1 x64 pod dysk SSD?

Ciero   8 #11 07.02.2015 19:14

@tosiekbu, Tak mnie uczono w szkole, reinstalacja - ostateczność. ;)

tosiekbu   8 #12 07.02.2015 19:18

@Oski9191: W kwestii dysków SSD niestety nie mam wielkiego doświadczenia,jeszcze takiego dysku nie posiadam.

Berion   16 #13 07.02.2015 19:24

"Proponuje dodać rozszerzenie do programu CCEnhancer, pozwoli programowi na przeszukanie dodatkowych lokalizacji nie dostępnych w podstawowej wersji programu)."

A ja proponuję nie ściągać downloaderów, które ściągają jeden plik, tylko zabookmarkować sobie: ;)
http://www.winapp2.com/

A tak po za tym to gdzie ta optymalizacja z tytułu wpisu na bloga? :P


@Oski9191: Wyłącz Windows Search, to od razu odpadnie indeksowanie. Klastry zaokrąglij do wielkości sektora (podobno to coś daje...).

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #14 07.02.2015 19:26

CCleaner używam, jeśli potrzebuję wywalić nieco śmieci (mam pod opieką jeden komputer, gdzie Windows 7 siedzi na partycji 30GB i wiecznie walczę, aby wycisnąć z niej choćby 2-3GB wolnego miejsca).

AdwCleaner - od pewnego czasu mój niezbędnik, gdy potrzebuję oczyścić jakiś PC z reklam czy innych pierdółek. Ogólnie wprowadziłem gdzieniegdzie zestaw: Panda AV Cloud + Malwarebytes Anti-Malware + AdwCleaner.

Stosuję jeszcze Revo Uninstaller, aby nie zostawiać śmieci po usuwanych aplikacjach.

Autor edytował komentarz.
Oski9191   5 #15 07.02.2015 19:26

@tosiekbu: Dzięki za odpowiedź.
Z SSD jest zamieszanie jedni twierdzą że W8.1 automatycznie się konfiguruje pod SSD inni piszą żeby wyłączyć defragmentacje itp.

Jusko   14 #16 07.02.2015 19:27

@Oski9191 #10: SSD Fresh i masz sprawę załatwioną: http://www.dobreprogramy.pl/SSD-Fresh,Program,Windows,48266.html

Generalnie na pierwszym miejscu, warto wyłączyć indeksowanie - niepotrzebne nabijanie cykli.

Systemu na SSD nie ma co wielce optymalizować - wszystko śmiga na tyle prędko, że po wyłączeniu zbędnych usług (vide SSD Fresh), warto tylko czasem zadbać o gromadzące się śmieci (np. CCleaner).

Autor edytował komentarz.
tosiekbu   8 #17 07.02.2015 19:30

@Oski9191: Wydaje mi się, że przy dyskach SSD powinno wyłączyć się systemowego defragmentatora czas dostępu do pliku nie jest opóźniony jak w przypadku dysków talerzowych.

tosiekbu   8 #18 07.02.2015 19:41

@Berion: Zgadzam się.
Wpis nie zawiera całych możliwości optymalizacji, ale też po ich przeprowadzeniu przeciętny użytkownik nie powinien mieć problemów z systemem.

rgabrysiak   14 #19 07.02.2015 19:44

@tosiekbu:
Rozumiem idee wyczyszczenia plików tymczasowych (ograniczyłbym się tutaj jednak do jednego programu) czy defragmentację partycji. Jednakże "zabawy" z usługami dla większości zwykłych użytkowników prędzej czy później kończą się problemami. Z punkty widzenia ZU, nie potrafię zrozumieć sensu własnoręcznej konfiguracji usług.

AdwCleaner też nie jest remedium na problemy z reklamami, toolbarami etc. co świetnie widać po tematach założonych w dziale Bezpieczeństwo na forum DP.

Moim zdaniem działania, które przestawiasz (z pominięciem konfiguracji usług) to typowe sprzątanie naszego systemu a nie optymalizacja. Jednak każdy nazywa to inaczej.

@Ciero
Zawsze znajdą się osoby, które nie znają komputerowego ABC - na to nic nie poradzisz.

Berion   16 #20 07.02.2015 19:45

@tosiekbu: Bez nich też nie. ;)

tosiekbu   8 #21 07.02.2015 19:55

@rgabrysiak: Przestawienie tych kilku usług które opisałem, daje w wielu przypadkach różnicę w działaniu systemu.

tosiekbu   8 #22 07.02.2015 20:02

@rgabrysiak: Dlatego nie zatytułowałem wpisu jako rewolucja która wystrzeli nasz komputer w kosmos :) a po prostu Kilka większych oraz mniejszych słów o optymalizacji

  #23 07.02.2015 20:11

Powiem Wam ze warto optymalizować system . Warto wprowadzić wiele zmian do rejestru czy tez ustawić go z poziomu klikania kursorem w odpowiednie okienka . Czytam wiele komentarzy i nie zgodzę się z tym ze wyłączenie usług to juz dla samobójców komputerowych .Nie to nie prowadzi nieuchronnie do formatu .Nie straszcie tak bo dzięki takiemu straszeniu wychodzą opinie winda to minimum 8 gb ramu do przeglądania netu i słuchania muzyki .Majac kiedyś jeszcze winde po optymalizacjach nigdy nie załadowałem wiecej niż 1,2 gb przy tym co robie na codzien , pomijam tu granie . Faktem jest tylko to ze jak ktoś odpali zarządzanie usługami i poleci wszystko wyłacz to sobie naszkodzi . Jednak wystarczy pomyśleć i poszukać troszkę . w necie znajdą sie poradniki oraz wyjaśnienia niemal do każdej opcji windy , każdego klucza rejestru . Robiać to rozważnie winda przy 4gb ramu po starcie potrafi zejść poniżej 500mb i być przy tym w pełni funkcjonalnym systemem . Tylko trzeba chcieć i poswiecić chwile czasu , inaczej na pałe jak chcesz to robić zrób od razu format C :P

mastersanta   6 #24 07.02.2015 20:34

@tosiekbu: Wyłączenie defragmentatora nic nie da. Systemy nowsze jak Windows 7 automatycznie wykrywają dysk SSD i zamiast robić typową defragmentację to robią albo TRIMowanie albo zwykłą konsolidację (jedynie uzupełnienie klastrów bez większego przenoszenia) jeśli dobrze pamiętam.
W przypadku SSD warto najwyżej ograniczyć plik stronicowania, skonfigurować/wyłączyć usypianie, wywalić zbędne rzeczy i tak na prawdę właśnie nie ma za wiele do roboty. Wystarczy pamiętać że tylko zapis niszczy dysk SSD więc walczyć o każdy jedynie odczytywany plik nie ma kompletnie sensu (vice prefeth, raz zrobiony indeks czy bazy sterowników).

tosiekbu   8 #25 07.02.2015 20:39

@mastersanta: Masz całkowitą rację, w przypadku dysków SSD system sam sobie powinien poradzić (chociaż czytałem że i z tym 7 miała problemy), W dyskach tradycyjnych defragmentacja jak najbardziej od czasu do czasu zalecana.

pb2004   7 #26 07.02.2015 20:46

@tosiekbu
Dobrze byłoby w tekście zaznaczyć przy tzw. czyszczeniu rejestru w CCleaner i adware w programie AdwCleaner że to są operacje ryzykowne gdy są robione na ślepo. W obydwu przypadkach bez wiedzy nt. tego co jest usuwane użytkownik nie powinien z nich korzystać ze względu na zdarzające się fałszywe wskazania.
Co do porady dotyczącej usługi Windows Update. Jest ona nieprawidłowa i szkodliwa. Ta usługa na systemach starszych od W8 przestawiona na manual nie będzie wyszukiwać aktualizacji bez ręcznej interwencji użytkownika. Na systemach W8 i nowszych jest ona ustawiona na ręczne uruchomienie bo startuje ją Harmonogram zadań gdy spełnione są odpowiednie warunki. Poza tym automatycznie się ona zamyka po odpowiednim czasie bezczynności. W starszych systemach usługa ta po starcie pracuje cały czas.

Autor edytował komentarz.
tosiekbu   8 #27 07.02.2015 20:57

@pb2004: Jeszcze gdy miałem windows 7, usługa WU działała bez problemu mimo ręcznego trybu(chociaż nie dałem jej się za wiele samej wykazać), na 8 jest tak jak piszesz, i masz rację dopisze Twoją sugestie.

Szeryfuniu   11 #28 07.02.2015 22:59

Ccleaner tak, AdwCeleaner tak, Odkurzacz - NIE!!!!
Tak jak Avast - Nie!!!

Bogdan_G   18 #29 07.02.2015 23:17

@tosiekbu: Optymalizacja wg. tego tematu, to bardzo dobry kierunek. bezpieczny.

Ludzie bazują na wciskaniu ciemnoty o "najlepszych" optymizerach, tweakach, kombajnach do optymalizacji. Chcą takich programów, chcą ułatwień, ale bieda na tym polega, że także są ofiarami dystrybutorów niebezpiecznych aplikacji, często nawet ograniczających uprawnienia administratora komputera. Taki tuneup trudniej usunąć z komputera, niż wirusa.

Co do CCEnhancera, to miałbym pytanie - które z jego opcji są bezpieczne, a które wymagają zaawansowanej wiedzy, chociaż podstawowej informatycznej? Były już tematy na forum, o tym, że po użyciu ccleanera, komuś system zaczął szwankować. Rozumiem, że niektórzy, to się nawet mydłem skaleczą.

xomo_pl   24 #30 07.02.2015 23:19

"Pierwszą usługą, która ma znaczny wpływ na działanie komputera a konkretnie dysku twardego jest usługa windows searach/ usługa indeksowania"

wyłączenie jednej z ważniejszych usług jaką jest narzędzie indeksowania plików skutkuje o wiele wolniejszym wyszukiwaniem plików na dysku. Od czasu Visty SP1 narzędzie to nie obciąża praktycznie dysku twardego... indeksowane domyślnie są przecież tylko miejsca, gdzie użytkownik trzyma swoje pliki a foldery systemowe już nie...

  #31 08.02.2015 00:47

@xomo_pl
Jeżeli często korzystasz z wyszukiwarki to pewnie tak,

Dla mnie wyłączenie windows search to pozbycie się zbędnego balastu, a to że raz na rok poczekam kilka sekund dłużej nie jest wielkim problemem.
Jeżeli często zmieniasz dane na dysku to indeksowanie mocno obciąża hdd i to widać.

Jak zapewne wiesz rozwinięcie skrótu pc to komputer osobisty, zatem dostosowywanie go do swoich osobistych preferencji nie jest niczym złym.

MrBeckham666   19 #32 08.02.2015 02:27

@duffee: bzdura.

używam ccleaner z ccenhancer odkurzacz i wise care od lat nigdy nic nie popsuło. i raczej jak coś sie dzieje to przyważnie z innych powodów a ludzie zwalają wine na takie programy.

MrBeckham666   19 #33 08.02.2015 02:28

@Bogdan_G: nawet jak w ccenhancer zaznaczysz wszystko sam korzystam z tego rozwiazania to w żaden sposób nie uszkodzi to systemu głównie są usuwane różne pliki tymczasowe itd.

MrBeckham666   19 #34 08.02.2015 02:29

@xomo_pl: uwierz spowalnia wystarczy mieć stały wgląd np przez system explorer.

używając classic shell i mając w start wyszukiwanie nie działa one wolno do tego everything działa bardzo dobrze.

wiec moim zdaniem windows search to szajs działający w tle.

MrBeckham666   19 #35 08.02.2015 02:30

@Szeryfuniu: nie wiem co masz od odkurzacza używam od lat skuteczny zero problemów.

MrBeckham666   19 #36 08.02.2015 02:30

@tosiekbu: mogleś coś o wise care też napisać również dobry soft do optymalizacji.

MrBeckham666   19 #37 08.02.2015 02:32

@tosiekbu: dokładnie zgadzam sę z tb ludzie gadają że nic to nie daje a nawet tego nie próbowali.

MrBeckham666   19 #38 08.02.2015 02:33

@Oski9191: windws defender i windows search bym wył.

windows update na auto również czesto zuzywa sporo cpu i dysk.

MrBeckham666   19 #39 08.02.2015 02:37

@pb2004: windows update nawet na windows 8.1 też potrafi być włączone bez sensu dlatego wole sam aktualizować system.

Rafał(c)   12 #40 08.02.2015 07:09

Przychylam się do wygłoszonych już tutaj opinii, że czyszczenie rejestru, usuwanie plików tymczasowych oraz defragmentacja dysku, to zwykła kosmetyka i higiena w codziennej pracy z komputerem. Czynię to codziennie, aczkolwiek nie w celu poprawy wydajności (bo sprzęt mam na tyle mocny, że różnicy prawdopodobnie nie odczuje), a przeciwdziałania pogarszaniu się osiągów. Coś w myśl "profilaktyka, zamiast leczenia".

tosiekbu   8 #41 08.02.2015 08:52

@MrBeckham666: Właśnie dlatego o tym wspomniałem, w wielu przypadkach, zauważalna różnica.

Niestety z wise care nie miałem wiele do czynienia.

tosiekbu   8 #42 08.02.2015 08:56

@Rafał(c): Profilaktyka możliwe, ale skuteczna czasem nie jednej maszynie można odłożyć ponowną instalację systemu. Wiadomo nie jest tu opisany problem poważniejszych infekcji systemu to już całkiem inna bajka.

tosiekbu   8 #43 08.02.2015 09:06

@Bogdan_G: Właśnie w tzw."kombajnach" czasami różnie się na nich wychodziło.
Nie uważam, że sposoby opisane nie są rewelacyjne, ale tak jak Wspomniałeś bezpieczne.

fiesta   15 #44 08.02.2015 09:43

@Rafał(c): "Czynię to codziennie"

Skoro ci to sprawia przyjemność, bo głębszego sensu w tym nie widzę, 2- 3 razy w miesiącu już jest o niebo rozsądniejsze.

  #45 08.02.2015 10:28

@Rafał(c): Codziennie też odkręcaj koła w samochodzie, smaruj śruby i przykręcaj z powrotem. Dzięki temu na pewno się nie zapieką i jak np. złapiesz kapcia, to łatwo odkręcisz - ot taka profilaktyka.

@tosiekbu: Nie bardzo widzę jakiekolwiek optymalizacje w Twoim wpisie, a jedynie użycie programów narzędziowych, sprzątających to lub owo.

Autor edytował komentarz.
Rafał(c)   12 #46 08.02.2015 10:31

@Smilodon: Dziękuję za poradę. ;)

tosiekbu   8 #47 08.02.2015 10:31

@fiesta: Dokładnie, ja średnio nawet raz w miesiącu działam i jest wszystko w porządku.

tosiekbu   8 #48 08.02.2015 10:56

@Smilodon: Sprawdź komentarz #22

Autor edytował komentarz.
yuwo   10 #49 08.02.2015 11:55

Optymalizacja? Jakoś nie widzę tu nic o optymalizacji pracy systemu, a jedynie info o sposobie usunięcia zbędnych plików (które i tak nie za bardzo wpływają na szybkość pracy komputera, natomiast faktycznie zajmują zbędne miejsce na dysku). Czyli piszesz "jak odzyskać kilka GB na dysku" :-)

pete1   5 #50 08.02.2015 15:16

@rgabrysiak: Dokładnie , kiedyś zwracałem uwagę na to i na tamto ale dzisiaj ? Wogóle , dobry procesor dużo ramu dysk ssd , obecnie mam 112 procesów w windows uruchimionych i komputer nie chodzi wolniej a gdyby było ich 50 więcej pewnie bym nie zauważył , a te siklinery to rzecz gustu czasem używam ale nie priorytetowo.

tosiekbu   8 #51 08.02.2015 17:05

O tak sobie patrze a tu 5044 wyświetleń :) jak na drugi wpis nawet spoko.
Nie spodziewałem się też tylu komentarzy.

Autor edytował komentarz.
kaisuj   11 #52 08.02.2015 21:03

A ja mam takie nieco laickie pytanie. Czy sam Windows jest tak źle napisany, że wymaga używania programów trzecich do normalnego funkcjonowania? Czy faktycznie używanie takich czyścicieli daje wymierne efekty. Coś tu jest nie tak. Opalamy taki, czy siaki program 2 dni po postawieniu systemu i wykrywa nam dajmy na to 587 problemów w rejestrze, oraz grube setki plików do skasowania. Co więcej Windowsowe narzędzie do defragmentacji wykazuje, że wszystko jest ok, podczas gdy programy trzecie wykazują pilną potrzebę defragmentacji. Albo Windows jest tak beznadziejny, że sobie z niczym nie radzi, albo te programy to jedno wielkie szachrajstwo i naciąganie ludzi. O ile zgodzę się, że wyłączenie pewnych usług może być efektywne, to bardzo często te usługi są jednak potrzebne. Wyłączymy sobie skanowanie plików, a nasze wyszukiwanie będzie wymiernie wolniejsze. W efekcie przyspieszenie pracy komputera, staje się jego spowolnieniem. Kiedyś czytałem jakiś poradnik, w którym zalecano wyłączenie Internetu, co miało przyspieszyć działanie komputera...

tosiekbu   8 #53 08.02.2015 21:42

@kaisuj: Korzystałem z wielu programów tego typu (płatne/darmowe), i okazało się, że w wielu przypadkach darmowe programy naprawdę dają radę. Są też powiedzmy to wprost programy szkodliwe, które pokazują tylko niby błędy problemy i znam przypadki gdzie użytkownik płacił za program w celu niby usunięciu problemu.W przypadku starszych komputerów wyłączanie indeksowania naprawdę daje efekty a czas wyszukiwania plików nie jest bardzo wydłużony.Nie uważam się też za super eksperta w temacie,ale zdarzało się ratować (na polu oprogramowania/konfiguracji) komputery po serwisach :)

rgabrysiak   14 #54 08.02.2015 22:34

@kaisuj:
Korzystając z narzędzi systemowych bez problemów można usunąć pliki tymczasowe oraz zdefragmentować partycje. Rejestru owszem nie wyczyścisz. Jednak czy jest ono konieczne? Zaryzykuję stwierdzenie, że nie. Ilu programów byś do tego nie użył, to zawsze program B, znajdzie coś czego nie znalazł program A itd. A i tak na końcu okaże się, że jakiś wpis w rejestrze pozostał.
Czy winny bałaganowi w rejestrze jest twórca danego programy, czy systemu nie mi to oceniać.

Nie jestem programistą, nie wiem jak wygląda kod źródłowy systemu Windows więc nie odpowiem ci na pytanie, czy jest on aż tak źle napisany.
Raz jeszcze zaryzykuję stwierdzenie, że skoro wytworzony jest popyt na programy do czyszczenia systemu, czy szeroko rozumianej optymalizacji, to programy tego typu dalej będą powstawać - dając złudne uczucie, że zrobiliśmy coś lepiej niż z wykorzystaniem narzędzi systemowych.

Autor edytował komentarz.
Bogdan_G   18 #55 08.02.2015 23:52

@rgabrysiak: Mowa o usuwaniu śmieciowych wpisów w rejestrze (szumnie nazywanym optymalizacją), ma się tak, jak o zamiataniu papierków na dworcu. Zaległe hałdy w rejestrze, to pozostałości pozmieniane wpisy ustawień systemowych, po odinstalowanych aplikacjach. A niech odinstalują nawet tuneupa, który potrafi uszkodzić system. Nawet niech odinstalują total uninstallerem. Można sobie czesać system i rejestr ccleanerem, czy tam innymi "zamiatarkami". Wyszukując zmiany w rejestrze wykonane przez taki przykładowy tuneup, znajduje się jeszcze z półtora setki wpisów, które należy usuwać i to zawzięcie, żeby przywrócić systemowe domyślne ustawienia. Wirusy i inne szkodliwe aplikacje modyfikują rejestr. Trzeba znajdywać i usuwać szkodliwe modyfikacje przywracając systemowe domyślne ustawienia. Tego nie zrobią programy do optymalizacji, ale są narzędzia aplikacje, które mogą pomóc.

Wiem, że wpisy w rejestrze czyszczone ccleanerem, to nieszkodliwe elementy. Podstawą optymalizacji jest świadomość, dlaczego system trzeba uwolnić z balastu. U mnie, to pierwsze po instalacji systemu, sterowników, service packa, potrzebnych aplikacji i aktualizacji, było użycie narzędzia PrivaZer w celu posprzątania pozostałości po poprzedniej instalacji systemu, zbędne instalatory po aktualizacjach i innych zalegających śmieci. To na XP uwolniło mnie o ponad 6GB. Następnie utworzyłem punkt przywracania, usuwając poprzednie, co po aktualizacjach zwolniło parę następnych GB. Gospodarzę punktami przywracania. Duże programy instalowałem na drugiej partycji. Wyłączyłem buforowanie miniatur i wyłączyłem zbędne usługi. Korzystam z przeglądarek tak, żeby nie ładować pamięci podręcznej. System XP zajmuje 3.8GB i ma 2.1GB zarezerwowanej przestrzeni dyskowej. Taki odkurzacz, to znajdzie do wyczyszczenia, po tygodniu użytkowania, z półtora MB. Tyle. Mój staroć ma ósmy rok i po włączeniu, już po 30s jestem w necie. Chodzi szybko.

  #56 09.02.2015 09:55

@Ciero: i7 w laptopie sparowane z wolnym talerzowym dyskiem twardym (w przeciwieństwie do SSD) to jakaś pomyłka, której żadna ilość "odmulania" nie wyrówna.

Niecałe 3 lata temu kupiłem żonie właśnie podobnego laptopa: i7, 8GB RAM, 750GB HDD i całość jest ociężała, bo kulą u nogi jest dysk. Już dawno bym tam wrzucił SSD, ale w laptopie nie ma miejsca na dwa napędy.

bystryy   12 #57 09.02.2015 11:36

@kaisuj: "Kiedyś czytałem jakiś poradnik, w którym zalecano wyłączenie Internetu, co miało przyspieszyć działanie komputera"

Wyłączenie Internetu to oczywiście przesada, ale np. ustawienie sobie przydzielania tego samego stałego IP i ustawienie na sztywno DNSów często pomaga, bo połączenie z siecią zostaje nawiązane szybciej. To samo tyczy się wyłączenia RDC -takie rady moim zdaniem są lepsze od zabaw z CCleanerem i tym podobnymi programami.

bystryy   12 #58 09.02.2015 11:41

@putu (niezalogowany): "i7 w laptopie sparowane z wolnym talerzowym dyskiem twardym (w przeciwieństwie do SSD) to jakaś pomyłka, której żadna ilość "odmulania" nie wyrówna. "

Sekret tkwi w używaniu programów, które zajmują mniej miejsca i są lepiej zoptymalizowane pod kątem zużycia zasobów. Możesz wykonać samodzielnie taki eksperyment: zainstaluj najpierw Adobe Readera i spróbuj otworzyć duży plik pdf, a potem zrób to samo używając programu Sumatra PDF. Zaczniesz się zastanawiać, czy SSD jest naprawdę potrzebne, by uzyskać efekt "szybkości" (by nie było nieporozumień, sam też używam SSD, ale do zupełnie innych celów, raczej zwracam uwagę, że do prostych rzeczy SSD to overkill).

kaisuj   11 #59 09.02.2015 12:17

@bystryy: Takie uzasadnienie mnie przekonuje. Sam wyłączam albo zmieniam konfigurację ustawień systemowych i rozumiem jakie to ma konsekwencje. W razie czego jestem w stanie przywrócić ustawienia. To jest prawidłowe podejście do zarządzania systemem.
Ale usuwanie setek rzekomych błędów jakimś automatem? A jak odwrócić ten proces? Przywracanie systemu?

tosiekbu   8 #60 09.02.2015 13:12

@kaisuj: Wiele programów tego typu proponuje kopię zapasową plików/rejestru,oczywiście nie są one w stanie zrobić wszystkiego lecz bardzo ułatwiają. Czasami gdy dostanę jakąś maszynę do przejrzenia za pomocą Ccleanera można czasami szybko odzyskać naprawdę wiele miejsca przy mniejszych partycjach systemowych każdy gb jest na tzw. wagę złota.

kaisuj   11 #61 09.02.2015 13:38

@tosiekbu: Jeśli zajmujesz się takimi rzeczami często, można napisać sobie skrypt, który będzie kasować pliki z typowych miejsc. Wtedy przynajmniej wiesz co usuwasz.

neXt___   12 #62 09.02.2015 14:04

@kaisuj: pisanie skryptów, nawet tych prostych, przerasta możliwości większości użytkowników systemów Microsoftu. I nie mówię o tych "przeciętnych Kowalskich", a o różnych domorosłych szpecach, którzy uważają się za specjalistów od Windowsów.

Sam wpis, pomijając kiepską stylistykę, jest słaby. Te rzeczy były wałkowane już dziesiątki razy, a z samą optymalizacją ma wspólnego tyle, co polski rząd z uczciwością. Gdy przeczytałem tytuł, spodziewałem się czegoś związanego z optymalizacją oprogramowania, a tutaj... kurs obsługi CCleanera, narzędzia do defragmentowania, wspomnienie o 2 usługach, które warto wyłączyć. "Nie zalecam defragmentować dysku zbyt często" - bardzo chętnie dowiedziałbym się dlaczego nie powinno się defragmentować dysku zbyt często.

pb2004   7 #63 09.02.2015 14:25

@MrBeckham666: Jeśli jest włączone to znaczy że sens jest bo zadziałał jakiś wyzwalacz z Task schedulera. Po kilkunastu minutach od zakończenia zadania usługa się zamyka.

pb2004   7 #64 09.02.2015 14:35

@kaisuj: Martwe wpisy rejestru w żaden zauważalny sposób nie spowalniają systemu. Więc jeśli dany program obiecuje zwiększenie wydajności poprzez ich usunięcie to jest na granicy oszustwa.
Co do defragmentacji systemowe narzędzie nie scala fragmentów większych niż 64MiB gdyż takie fragmenty nie powodują zauważalnego spowolnienia a wymagają dużego nakładu pracy do ich scalenia. Stąd różnica we wskazaniach o konieczności defragmentacji.

Autor edytował komentarz.
MrBeckham666   19 #65 09.02.2015 16:29

@kaisuj: eh a w cclenerze nie wiesz?

MrBeckham666   19 #66 09.02.2015 16:30

@pb2004: nie raz zauwazyłem że w praktyce jest inaczej usługi jak np windows search windows defender i windows update czesto działają bez powodu.

widać to szczególnie na starszym sprzecie jak nadmiernie zużywają leciwy procek.

a jak ktoś miał powiedzmy 2 lata nie czyszczony rejestr ma HDD i nawet go nie defragmentował wątpie żeby to też nie miało żadnego wpływyu na reakcje systemu?

usuwanie różnego rodzaju smieci pomaga u niektórych znajomych windows po powiedzmy 6 miesiącach działa jak mół. czasami dłużej zalezy od tego kto jak korzysta z PC.

Autor edytował komentarz.
MrBeckham666   19 #67 09.02.2015 16:32

@kaisuj: jeszcze moge ci powiedzieć tyle że używam ccleaner ccenhancer i wise care i odkurzacza już jakieś 2 lata usuwam zbedne smieci srednio raz na 1-2 tyg w programach mam zaznaczone dosłownie wszystko problemów nigdy nie miałem.

teraz już nawet wył kopie zapasową w tych programach zawsze wszystko jest ok.

Autor edytował komentarz.
tosiekbu   8 #68 09.02.2015 16:50

@MrBeckham666: Widzę ,że nasz podobne doświadczenia do moich. wiele osób tutaj nie wierzy mi że coś dają te zabiegi :)

MrBeckham666   19 #69 09.02.2015 16:57

@tosiekbu: nie wierzą z tego co widze po komentarzach innych to widać że nawet tego nie spróbowali a i tak mają swoje zdanie.

  #70 09.02.2015 17:04

@MrBeckham666
Ja nie używam dodatkowych programów poza autoruns i jest ok.

Do czyszczenia stosuje systemowe "oczyszczanie dysku", defragmentatora nie używam bo siedzi w harmonogramie i co jakiś czas sam się odpala.

Najistotniejsze jest zadbanie o to aby w tle nie działało zbędne oprogramowanie, później można przeprowadzić optymalizację usług, jeżeli ktoś nie korzysta zbyt często z wyszukiwarki systemowej, to warto wyłączyć windows search.

Usuwanie plików tymczasowych, różne "optymalizacje rejestru" itd to już często tylko kosmetyka która głównie zwolni trochę miejsca na dysku.

MrBeckham666   19 #71 09.02.2015 18:12

@sdj (niezalogowany): uwierz ustawienie wszystko ładnie usług autostartu rejestru plików itd działą cuda czasami:) szczególnie na starszym pc.

IPSEN   7 #72 10.02.2015 10:49

Ja do optymalizcji używam program- autoruns -usuwając elementy należy zachować ostrożność, gdyż wykonanie choćby jednej kasacji za dużo doprowadzić może do niepożądanych skutków.

tosiekbu   8 #73 10.02.2015 10:55

@IPSEN: Też go używam. ale pomyślałem że bezpieczniejszymi programami będą właśnie ccleaner i odkurzacz, również opublikowaniu "blogu" pojawiła się stosowny dopisek na temat ostrożności.

pb2004   7 #74 10.02.2015 13:55

@MrBeckham666: Pisałeś o konkretnym przypadku Windows Update na Windowsie 8.X. W tym przypadku usługa ta działa jak napisałem.
Windows Defender to program antywirusowy więc nic dziwnego że obciąża system.

"a jak ktoś miał powiedzmy 2 lata nie czyszczony rejestr ma HDD i nawet go nie defragmentował wątpie żeby to też nie miało żadnego wpływyu na reakcje systemu?"

Dlaczego miało by mieć? Defragmentacja dysku (pomijając to że jest robiona w tle automatycznie na współczesnych Windowsach) lub jej brak ma wpływ tylko na sekwencyjne odczyty plików/fragmentów mniejszych niż 64MiB. Rejestr zaś nigdy nie jest czytany sekwencyjnie w całości tylko losowe jego fragmenty(pomijam fakt że dzieje się to poprzez pracę podsystemu Cache Managera co dodatkowo niweluje liczbę odczytów z dysku). Druga sprawa to te tzw. śmieci w rejestrze które są usuwane przez programy czyszczące rejestr. Do ogromnej większości z nich system się nie odwołuje. Są one po prostu starymi nieużywanymi danymi które w żaden sposób nie wpływają na tzw. wydajność systemu. To co w rejestrze spowalnia użytkownikowi korzystanie z systemu jest nienaprawialne tego typu programami(np. źle zarejestrowany dodatek do Eksploratora). Co jest gorsze to właśnie czyściciele rejestru często wywołują tego typu problemy.

MrBeckham666   19 #75 10.02.2015 15:47

@pb2004: a widzisz ja się nigdy z takim problemem nie spotkałem:) i windows defendera cieżko nazwac antywirusem:)

pb2004   7 #76 10.02.2015 19:02

@MrBeckham666: Dokładnie rzecz ujmując jest antywirusem od wersji w Windows 8.

MrBeckham666   19 #77 10.02.2015 19:06

@pb2004: miałem na mysli po prostu to zę jego wymagania jak i skuteczność jest słaba.

squeet   13 #78 11.02.2015 03:47

Ja uważam, że optymalizacja jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza na tych słabszych komputerach. Jest trochę aplikacji, które mogą w tym pomóc, ale za każdym razem trzeba uważać, co się robi, żeby nie zrobić krzywdy systemowi i swojej psychice...

ivellios   10 #79 12.02.2015 18:55

@bravo: "Aktualnie" to nie to samo co "Actually". Wybacz czepialstwo, studiowałem filologię angielską i włos mi się na głowie jeży, gdy widzę słowo "aktualnie" używane w znaczeniu "tak naprawdę" ;)

chasar   4 #80 14.02.2015 03:28

W sumie optymalizacja jest bardzo ważna. Przecież jak by sprzętowe wspomaganie tzw HardWare Accelleration działało na starszych podzespołach a właśnie na nich najbardziej by się to przydało to nie potrzeba zwykłym ludziom tak wydajnych maszyn. Ale HA nie działa na starszych tylko na nowszych aby rynek się kręcił, dlatego jedyne co zostało to właśnie wspomniana w artykule optymalizacja.

  #81 23.08.2017 11:02

Na odkurzacz bym uważał szczególnie nie zaznaczałbym w opcjach plików systemowych , bo wywala wtedy wszystko i czasem to co jest potrzebne do pracy systemu - część istotnych dla nas aplikacji może nie działać - dlatego kopii rejestru bym nie likwidował i zawsze przed zmianami - warto zrobić punkt przywracania - nawet jak coś namieszamy, to można z trybu awaryjnego na bank wrócić do poprzednich ustawień i sterowników ...Myślę o W 7 i XP bo tych nowszych nie trawię i nie używam, więc z braku doświadczenia nie będę się mądrzył . Nie odpowiada mi poza tym ,że te nowsze pakują nam w paczkach aktualizacje ,które ingerują w jądro systemu ,podmieniają sterowniki dobrane przez producenta na te od Microsoft - przeważnie szpiegujące bardziej użytkownika systemu ...Obecnie i w W7 walą aktualizacje w paczkach .Np. zauważyłem ,że przy tym samym palcu do internetu mobilnego wzmaga się przy windows 8 i nowszym skala promieniowania mikrofalowego -W.U podmienia w systemie fabryczny sterownik modemu na ten od Microsoft -i namierzanie pozycji komputera jest takie dokładne jak w smartfonach, inne częstotliwości dla zdrowia raczej niekorzystna to zmiana . Teraz korzystam w necie z Linuxa a windy 7 - raczej pod internet nie załączam jak już to sporadycznie. A myślę ,że jak zainwestuję w sprzęt to taki obsługujący MAC-a jakoś Apple bardziej ufam -póki co się Linuxuję się do bólu ...