Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ubuntu 11.04 - czy jest lepsze od 10.10?

Najczęściej wybieraną dystrybucją Linuksa przeze mnie było Ubuntu 10.10. Miał GNOME, wszystko ładnie poukładane w kategorie, Centrum oprogramowania itd. Kiedy pojawiło się Ubuntu 11.04, to natychmiast go pobrałem, nagrałem i zainstalowałem. Oto co zauważyłem między obiema wersjami Ubuntu:

Instalator:

10.10 - Instalator był trochę niedopracowany, był w 50% spolszczony, nawet informacje w czasie instalacji Ubuntu (może to są reklamy :P) były po angielsku (3 z 10 TYTUŁÓW ekranów były po polsku) więc trochę było niewygodnie poznawać te nowe funkcje systemu.
11.04 - Instalator jest starannie dopracowany. Wreszcie WSZYSTKO było spolszczone!!!!! Nawet informacje podczas instalacji były bardzo starannie spolszczone!!!!!

r   e   k   l   a   m   a

10.10 vs 11.04 - 0:1

Środowisko graficzne

10.10 - (GNOME) Bardzo lubię GNOME za te kategorie zainstalowanych aplikacji. Jest bardzo ładne (ostatnio KDE porzuciłem na rzecz GNOME ze względu że w KDE było 5 zakładek w menu K). Jest najwygodniejszym środowiskiem graficznym jakie miałem dotąd spotkać.
11.04 - (Unity) Unity było przez 30 minut wygodne. Dlaczego tylko przez tyle? Ponieważ jak zapragnąłem zainstalować coś dodatkowego do Ubuntu za pomocą Centrum oprogramowania to nie wiedziałem GDZIE to jest! Oczywiście miałem dostęp do WSZYSTKICH aplikacji ale mi chodzi tylko o kategorie. Po 10 minutach uciążliwego szukania znalazłem przycisk "Programy". Ale to i tak nie było wygodne. Bardzo się cieszę że Unity ma szybki dostęp do przydatnych aplikacji (np. LibreOffice, Firefox itp.) ale ich jest mało.

10.10 vs 11.04 - 1:1

Centrum oprogramowania Ubuntu

10.10 - Z chwilą pojawienia się SuperTuxKart 0.7 to w oficjalnych repozytoriach pakietów była wersja 0.62a. Ja musiałem się bardzo długo męczyć żeby zainstalować 0.7 i w 85% przypadkach mi się udawało. Jednak STK było za stare (a ja uwielbiam nowe rzeczy czasami)
11.04 - Tutaj czysta przyjemność - SuperTuxKart MIAŁ już 0.7! Fajnie ;) W końcu koniec żmudnych szukania bibliotek itp. W końcu mam w repozytorium! Ale problem jest jeden: teraz jest 0.7.1b, a tego NIE MA w repozytoriach. Czyli znowu szukanie bibliotek itp. Jest możliwość dodania recenzji w Centrum oprogramowania, gwiazdek ale nie ma jednej rzeczy która była obiecana: Test Drive! Wszyscy i tak muszą zainstalować program żeby się przekonać o ich skuteczności. Ale mimo wszystko Centrum oprogramowania jest lepiej dopracowane i zostały zaktualizowane pakiety w repozytorium. :)

10.10 vs 11.04 - 1:2

Czy warto aktualizować Ubuntu do 11.04? Z pewnych przyczyn można (np. bo jest najnowszy, lepsze repozytoria itp.) lub nie (Unity) Jeśli ktoś chce być na czasie, to niech aktualizuje do 11.04. Natomiast jak ktoś lubi GNOME polecam wersje niższe od 11.04. 

Komentarze