Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

AllShare Play multimedia bez kabli

AllShare od Samsunga to kolejny obok Intel WiDi sposób na bezprzewodową transmisję multimediów. Podczas gdy WiDi mogło być stosowane również jako narzędzie do prezentacji, AllShare posłuży nam głównie jako „odtwarzacz” który przerzuci treści z komputera na urządzenie wyświetlające. W moim przypadku komputer to testowany ultrabook, natomiast treści wyświetlane będą na otrzymanym, również do testów monitorze.

Przygotowanie

Oczywiście niezbędnym komponentem jest TV/Monitor z bezprzewodową kartą sieciową oraz Samsung Apps z zainstalowaną aplikacją AllShare Play. Ponadto komputer z którego będą „wypychane” multimedia również musi mieć zainstalowaną stosowną aplikację. Po przygotowaniu oprogramowania użytkownik jest zobowiązany do stworzenia konta w opisywanej usłudze.

A następnie zalogowaniu się do niego na urządzeniach magazynujących multimedia oraz tych, które je będą wyświetlać. Jeżeli wszystko będzie prawidłowo skonfigurowane w zasobniku systemowym wyświetli się odpowiednia ikonka.

Konfiguracja

Klikając na ikonę z zasobniku i wybierając „Ustawienia połączenia z pobliskimi urządzeniami” mamy możliwość zezwolenia lub blokowania niektórych urządzeń . Ponadto bez problemu dodamy tutaj foldery, które mają być widoczne w usłudze.

Oglądamy

Najłatwiejszy sposób na przeglądanie multimediów to obsługa systemu przez wersję webową usługi AllShare. Tutaj po wyborze urządzenia, z którego chcemy odtwarzać wideo/muzykę/zdjęcia ukazuje się nam okno z kilkoma zakładkami. Właśnie tam widnieje podział na te kilka podstawowych kategorii.

Po wyborze pliku, który chcemy odtworzyć na TV/Monitorze wystarczy kliknąć przycisk „Change Player” spowoduje to, że dany plik (zdjęcie, muzyka, film) zostanie wypchnięty do urządzenia wyświetlającego te treści. Co ciekawe w tym momencie nie musimy mieć włączonego tryby/aplikacji AllShare w TV/Monitorze, urządzenie samo się przełączy do tego celu. Po wyborze pliku klikając na „Play” dany plik zostanie wyświetlony/otworzony na komputerze na którym jest uruchomiana wersja webowa.
Po rozpoczęciu odtwarzania wideo lub muzyki na komputerze wyświetla się małe okienko za pomocą którego możemy sterować odtwarzaczem. Jest tutaj kilka podstawowych przycisków oraz suwaków, co można zobaczyć na poniższych screenach.

Czasami podczas zmiany momentu odtwarzania filmu następuje desynchronizacja pomiędzy obrazem i dźwiękiem, w zależności od jakości wyświetlanego wideo, delikatnie laguje dźwięk (jąkanie) lub obraz. Całość wraca do normy po kilku-nastu sekundach (w zależności od jakości filmu oraz obciążenia sieci).

Istnieje również możliwość wyboru odtwarzania plików za pośrednictwem aplikacji z poziomu TV/Monitora z wykorzystaniem pilota.

Niestety to rozwiązanie jest niewygodne z dwóch powodów. Po pierwsze sterowanie pilotem nie należy do najwygodniejszych, a po drugie, czasami podczas przeszukiwania plików niektóre z nich się nie wyświetlają, czasami również niektóre z folderów też nie są wyświetlone. Czemu? Nie mam pojęcia, gdyż głownie obsługuję całość za pomocą wersji webowej.

Podsumowanie

Bardzo fajne rozwiązanie służące do wyświetlania multimediów na ekranach TV/Monitorów bez potrzeby wykorzystywania kabla. Podczas gdy jedna osoba korzysta z komputera, druga w tym samym czasie może oglądać filmy lub słuchać muzyki bez konieczności przenoszenia tych mediów na pendrivach czy innych nośnikach.
Na plus wersja webowa, którą się używa wygodnie, chociaż osobiście uważam, że mogli zrobić to z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji a nie przez przeglądarkę.
Na minus czasami brak widoczności plików próbując odtworzyć media za pomocą aplikacji w TV.

 

sprzęt oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
krowasc   5 #1 01.05.2013 16:09

Wygodniej sterować z poziomu telefonu/tabletu Samsunga. U znajomych tv jest podłączony po lanie (brak karty wi-fi w odbiorniku) do routera, a sterowany bezprzewodowo z Galaxy.

xomo_pl   24 #2 01.05.2013 17:31

podstawowe pytanie: po co z tego korzystać skoro Windows jak i tv mają wsparcie dla standardu DLNA bez korzystania z AllS Player? ;)

często zdarza mi się obejrzeć jakiś film na tv z laptopa po DLNA i działa to bdb bez dodatkowego softu.
jeśli o pilota chodzi to ja tam go wolę od myszki - wygodniej przewija się film i nie muszę mieć "powierzchni" pod nią tylko mogę operować w powietrzu...

Autor edytował komentarz.
p2rek   4 #3 01.05.2013 19:51

Tak jak zomo_prl napisał - To nic innego jak kolejny serwer DLNA, co więcej lepiej nawet mając TV Samsunga korzystać z lepszych programów (także darmowych). Porównanie do Intel WiDi jest mocno chybione. Widi pozwoli wykorzystać TV jako bezprzewodowy wyświetlacz (można sklonować, rozszerzyć pulpit itp...) Po DLNA nie ma możliwości pokazania pulpitu (pomijam WiDi po dlna, bo także jest taka możliwość, ale to kolejna zaleta rozwiązania Intel). Mój TV/laptop pozwala na korzystanie z obu opcji i bez porównania rozwiązanie WiDi ma większe możliwości.

prap   4 #4 02.05.2013 13:29

"podstawowe pytanie: po co z tego korzystać skoro Windows jak i tv mają wsparcie dla standardu DLNA bez korzystania z AllS Player? ;) "

Jest wiele programów wspierających DLNA lepiej lub gorzej, oferują one różne interfejsy użytkownika i możliwości. Microsoft w przypadku UPnP i DLNA ma standardy tam gdzie ma je zwykle. Pracowałem nad serwerem DLNA, i żeby uzyskać kompatybilność z XBoxem lub WMP trzeba było stosować sztuczki niezgodne ze standardem specjalnie dla zapytań od tych urządzeń. Przy czym Microsoft nie był jedyną firmą dla której produktów trzeba było stosować jakieś sztuczki. Ot, standard.

  #5 15.06.2013 17:22

ale jak to cholerstw (gdzie) pobrac?! co za korporacyjny szit!