Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czas start - pierwsze uruchomienie Motoroli RAZR

Zapraszam do opisu pierwszego uruchomienia telefonu od Motoroli, wstępnej konfiguracji oraz prezentacji kilku mniej lub bardziej ciekawych rozwiązań. Jak wiecie telefon dostałem na dwutygodniowe testy w ramach konkursu MotoTesty organizowanego przez Motorola Polska.

Pierwsze uruchomienie telefonu jak niemal identyczne jak każdego smartfona z Androidem na pokładzie. Od momentu startu do wyświetlenia się pierwszego komunikatu mija ok 40sek. Niema tutaj nić nadzwyczajnego, aż do momentu wyświetlenia się ustawień od Motoroli,a więc w czym rzecz. Otóż większość telefonów z Androidem po dodaniu konta google jest gotowa do pracy, w motoroli natomiast zostało dodanych kilka dodatkowych opcji konfiguracyjnych, m.in. jest możliwość dodania kilku innych kont w różnych serwisach społecznościach oraz kilku kont pocztowych. Mi się to bardzo podoba, gdyż nie musze instalować dodatkowych aplikacji, aby dodać konto do facebooka, twitter czy zwykłego konta pocztowego Live Hotmail. Jak dla mnie duży plus tego rozwiązania, gdyż mamy wszystko w jednym miejscu.

MotoBlur po raz pierwszy

Po procesie konfiguracyjnym, który trwa kilka minut naszym oczom ukazuje się ekran główny oraz czerwona soczysta tapeta. Od razu widać, że mamy kontakt z ekranem Super AMOLED, gdyż czerń to naprawdę czerń, a nie jak w wyświetlaczach LCD bardzo ciemny szary. Wracając do pulpitów, których jest 5 (niestety nie możemy zwiększyć ich liczby, gdyż MotoBLUR nie ma takiej opcji konfiguracyjnej). Pomiędzy ekranami przechodzimy przesuwając palcem z lewej do prawej itd.. Przesunięciom towarzyszy bardzo ładna animacja podświetlenia wszystkich widżetów oraz ikon, które mamy aktualnie na danym pulpicie. Na kilku pulpitach mamy standardowe widżety przygotowane przez programistów Motoroli, np. są to widżety społecznościowe, kalendarze, zadania, czy centrum wiadomości, które w 100% spełniają swoją rolę przedstawiając nam odpowiednie informacje. Oczywiście bez problemu dodamy również ikony aplikacji, ot standard w Androidzie.

Lista aplikacji

Lista wszystkich aplikacji tzw. drawer została podzielona wstępnie na kilka kategorii (wszystkie aplikacji, najnowsze oraz pobrane), jeżeli chodzi o najnowsze, nie są to najnowsze zainstalowane aplikacje przez użytkownika, lecz aplikacje niedawno używane. Trochę złe tłumaczenie, ale da się przeżyć. Listę dostępnych aplikacji przesuwamy podobnie jak pulpity. Istnieje tutaj możliwość dodania własnych grup i przypisaniu aplikacji do tych grup, fajna sprawa, gdyż możemy w łatwy sposób posortować nasze aplikacje na różne kategorie. Jeżeli chodzi o drawera to fajnym rozwiązaniem, było wstawienie szybkiego dostępu do marketu poprzez dodanie jego ikonki w prawym górnym rogu. Domyślnie aplikacje sortują się alfabetycznie, ale nic nie stoi nam na przeszkodzę sortowania naszych aplikacji względem częstości używania. Podobnie nic nie stoi na przeszkodzie aby pewne aplikacje ukryć, tak aby one się na tej liście nie wyświetlały.

Ustawienia

Motorola trochę pozmieniała ustawienia systemowe, ale w niewielkim stopniu. Programiści dodali Menadżer danych bezpośrednio w ustawieniach, a nie jak to miało wcześniej trzeba było szukać tych ustawień w sieciach komórkowych. Bardzo mi to przypadło do gustu podobnie jak zastosowane rozwiązanie, którym było przedstawienie graficzne oraz liczbowe ilości danych, które już my oraz nasz smartfon pobrał.

Dialer

Smartfon to też telefon, więc pasowało by się przejrzeć jak wygląda dialer wyboru numeru. Gdy ujrzałem te kolory pomyślałem, że wreszcie ktoś robi to tak jak trzeba, gdyż bardzo mi te kolory przypadły do gustu, tym bardziej, że większość innych telefonów ten ekran ma czarny i brzydki, w którym praktycznie jest zero życia. Tutaj widać, że te kolory dodają specyficzny klimat podczas użytkowania telefonu. Reszta wygląda analogicznie jak w innych Androidach lecz utrzymana została kolorystyka RAZR.

Swype

Główna klawiatura telefonu to Swype, którego jestem wielkim fanem, osobiście sobie nie wyobrażam używania smartfona bez tej wirtualnej klawiatury. Gdyż używając jednego palucha możemy wygodnie oraz przede wszystkim bardzo szybko pisać.

Przeglądarka

Standardowa przeglądarka nie wyróżnia się niczym szczególnym, oprócz jednego ciekawego aspektu, jakim jest możliwość uruchomienia kilku stron jednocześnie (w moim obecnym telefonie domyślna przeglądarka nie ma tej opcji – może dlatego jestem tak zachwycony). Przeglądanie stron jest przyjemne oraz szybkie. Oczywiście bez problemu otwierane są również elementy flashowe osadzone na stronie internetowej jak np. filmy z yt. Kwestia przeglądarek zostanie szerzej omówiona w jednym z kolejnych materiałów.

Belka powiadomień

Ten element interfejsu również został pominięty podczas tworzenia softu na Motorole RAZR, gdyż została dodana do belki bardzo ciekawa funkcja jaką jest pojedyncze usuwanie powiadomień. A nie jak to miało wcześniej miejsce wszystkich naraz. Teraz sami wybieramy, które powiadomienie ma zniknąć.

Ekran blokady

Wielkim nietaktem było by pominięcie lockscreena czyli ekranu blokady, który również został nieco przerobiony, gdyż jeden z suwaków odpowiada za odblokowanie, drugi za szybkie uruchomienie aparatu. Oprócz tych dwóch „dużych” jest jeszcze jeden mały przełącznik, za pomocą którego w szybki sposób możemy włączyć dźwięki lub wibrację.

W tym momencie warto zaznaczyć czego nie powiedziałem podczas nagrywania filmu, chyba ze względu na fascynację, iż ekran idealnie odwzorowuje nasze gesty i poczynania, natomiast dzięki zastosowanej technologii procesora dwurdzeniowego o częstotliwości 1,2GHz to telefon czeka na naszą reakcję, a nie my na reakcję telefonu.

„Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą” H.Ford. Ja również tak uważam jak osoba, która właśnie zacytowałem, pierwszy kontakt z telefonem napawa mnie optymizmem przed dalszymi testami. Aby was zaciekawić napiszę tylko, że będę sprawdzał czy Super AMOLED jest naprawdę super. Pozdrawiam.

Materiał został przygotowany w ramach konkursu „Testuj i wygraj Motorola RAZR™”
Więcej informacji na temat telefonu znajdziecie w aplikacji testowej: https://apps.facebook.com/mototesty/Article/view/list/id/36 

urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Pablo55   6 #1 02.03.2012 18:41

"Motorola trochę pozmieniała ustawienia systemowe, ale w niewielkim stopniu."
Dla mnie całkowite odwrócenie kolorów to nie jest drobna zmiana. Poza tym jest to nieoptymalna kolorystyka, bo AMOLED zużywa najwięcej baterii wyświetlając biały kolor.

"oprócz jednego ciekawego aspektu, jakim jest możliwość uruchomienia kilku stron jednocześnie (w moim obecnym telefonie domyślna przeglądarka nie ma tej opcji – może dlatego jestem tak zachwycony)."
Akurat karty były w Androidzie od zawsze, więc to nic wielkiego, ale skoro przesiadasz się z przeglądarki bez kart to rozumiem. Powiedz mi tylko ile kart można otworzyć (pewnie jest jakieś ograniczenie) i czy przeglądarka jest akcelerowana. Wzorcowym przykładem jest przeglądarka w SGS2: http://www.youtube.com/watch?v=FqmrfXHNIP0 Po prostu napisz czy chodzi tak samo płynnie.

"została dodana do belki bardzo ciekawa funkcja jaką jest pojedyncze usuwanie powiadomień."
Nic nowego. Dostępne od dawna w CyanogenMod 7, a ICS ma to w standardzie. Choć faktycznie w nakładkach jest to rzadko spotykana opcja i za to plus dla Motoroli.

underface   14 #2 02.03.2012 19:47

Z tą jasna/ciemna kolorystyką listą ustawień to kwestia gustu. Mi się bardziej jasna podoba.no ale jeżeli chodzi o ergonomię i prace na baterii to masz 100% racje. Wejdzie ics tu będzie ciemne

Jeżeli chodzi o ta belkę i jednostkowe usuwanie powiadomień to plus dla użytkowników krótszy nie zmieniają softu gdyż jakaś ciekawa funkcjonalność. Adler tak jak mówisz w 4.0 jest to w standardzie.

Co do przeglądarki to ciężko mi powiedzieć czy działa ona tak samo jak w sgs2 musiał bym mieć te 2 tel obok siebie połączone do tej samej sieci iz tymi samymi wczesnymi stronami. Od siebie dodam, że przesuwanie już powiększonych stron jest minimalnie płynniejsze w s2

Pablo55   6 #3 02.03.2012 21:52

"Co do przeglądarki to ciężko mi powiedzieć czy działa ona tak samo jak w sgs2 musiał bym mieć te 2 tel obok siebie połączone do tej samej sieci iz tymi samymi wczesnymi stronami. "
Nie chodzi mi o prędkość wczytywania (tu pewnie nie ma wielkiej różnicy), tylko właśnie o płynność przewijania. Jednak patrząc na to wszystko myślę, że chyba jest to raczej zmodyfikowana wersja stockowej przeglądarki Android 2.3. Czyli odpowiednio mocny sprzęt poradzi sobia, a RAZR do nich należy.

Jeszcze jedno. Jak z baterią? Czytałem, że w zwykłym RAZR jest z tym średnio.

underface   14 #4 02.03.2012 22:47

po 3 tyg używania jest dużo lepiej niż na samym początku. nie mogę powiedzieć,że telefon używam normalnie, bo każdy używa w różnym stopni. ja osobiście wifi + transmisja komórkowa to 60-70% połączenia w ciągu dnia. nie jestem wielkim fanem gier więc nie gram. czasem jakaś mp3-jka. dużo smsów i ok 30-40min dziennie rozmów i telefon wytrzymuje teraz na 2.3.6 dwa dni (podłączam do ładowania ok godzin 17-20 drugiego dnia) więc myślę, że to stosunkowo dobry wynik jak na smartfony.

Igloczek   8 #5 03.03.2012 12:43

@underface
Przetestuj sobie jak długo wytrzyma Ci przy użyciu tego programu. Na Spicy z ponad dnia, wydłużyłem czas do 2 dni.

https://market.android.com/details?id=com.easy.battery.saver&feature=search_.....

Warto też przyciemnić ekran do 10% - o ile Ci to nie przeszkadza oczywiście.

underface   14 #6 03.03.2012 13:01

nie ufam tego typu programom JuiceDefender właśnie na spicy uszkodził mi baterię. z 2 dni zaczełą trzymać 3/4 więc wybacz ale wole baterie w RAZR zostawić w spokoju:D na forum androida piszą, że po ułożeniu nawet do 3 dni dotrwa brzytwa na 1 ładowaniu;p;)

kubut   19 #7 05.03.2012 08:44

Poza zmianą kolorystyki to wielkich rewolucji nie widzę (porównuję do xperii arc s). Jedyne co ciekawe, to funkcja odpalania aparatu już z poziomu lock screena, choć szkoda że nie można zmienić aparatu na inną aplikację.

underface   14 #8 05.03.2012 18:03

Nazir ty znowu swoje.
nie każdy musi mieć mieć uruchomione usługi synchronizacyjne non stop. nie potrafisz tego zrozumieć, że dla niektórych wystarczy aby pocztę sprawdziło raz na godzinę?

po drugie skoro piszesz 1-2 smsy na tydzień to nie dziwie się, ze na dp szukasz znajomych. zrozum też człowieku, że każdy używa telefonu jak mu się podoba, a nie jak ty innym każesz, bo to są różne sprawy.

RAZR nie został zbrandowany (pisze się przez "a") jest to stockowy soft.

hmm wartowałoby rozróżnić SWYPE od swap

nakładka producenta jest dużo lepsza niż tauchwitz, zresztą co za problem zainstalować inną

aby siedzieć 6 godzin non stop na necie to mimo wszystko kupiłbym do tego celu netbooka/tablet lub zwykłego laptopa na biurku

  #9 06.03.2012 13:23

@Nazir.
Skoro po ilości wysyłanych wiadomości SMS jesteś w stanie odgadnąć przedział wiekowy użytkownika underface, kłaniam się nisko i winszuję. W końcu każdy dorosły (np. Ty) pisze maksymalnie 2-3 smsy tygodniowo. Mój kolega ma 22 lata i co tydzień jest zmuszony zakupić pakiet sms (podpowiem - 1 pakiet - 6zł - 600sms) więc jest gówniarzem.
Pozdrawiam Cię dorosły kolego, sztama.

P.S.
Prowokacyjne wpisy są super, w końcu nie wytrzymałem i odpisałem, co zapewne również świadczy o przedziale wiekowym :)

  #10 06.03.2012 13:23

@Nazir.
Skoro po ilości wysyłanych wiadomości SMS jesteś w stanie odgadnąć przedział wiekowy użytkownika underface, kłaniam się nisko i winszuję. W końcu każdy dorosły (np. Ty) pisze maksymalnie 2-3 smsy tygodniowo. Mój kolega ma 22 lata i co tydzień jest zmuszony zakupić pakiet sms (podpowiem - 1 pakiet - 6zł - 600sms) więc jest gówniarzem.
Pozdrawiam Cię dorosły kolego, sztama.

P.S.
Prowokacyjne wpisy są super, w końcu nie wytrzymałem i odpisałem, co zapewne również świadczy o przedziale wiekowym :)

wojtasinski   2 #11 09.03.2012 20:12

U mnie pierwsze co zrobiłem to root i wrzucenie małego moda z xda - trzeba było przełączniki przenieść do obszaru powiadomień, Po tym wszystko działa jak należy. No wkurzają mnie trochę niektóre dołożone aplikacje.