Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy jestem taki Super? Super AMOLED w Motoroli RAZR

Krótka notka na temat wyświetlacza zastosowanego nie tylko w Motorola RAZR.

Otóż dziś w nocy dość długo korzystałem z RAZR, pobierałem aplikacje, trochę grałem, nie obeszło się też bez przeglądania stron www. Podczas tych czynności dostałem smsa na moją osobistą komórkę, mimo, że to stary grat zauważyłem coś dziwnego otóż, biały kolor na moim starym smartfonie był biały podczas gdy na super nowoczesnym wyświetlaczu Motoroli do koloru białego trochę mu brakowało, gdyż miał on lekkie zielonkawe zabarwienie. Co więcej na tym się nie skończyło, gdyż gdy mamy aktualnie czarny ekran nie ze względu na zablokowany telefon, lecz ze względu na ciemną tapetę, czy też inną czynność to dostrzec można ciemne plamki.

Owe ciemne plamki wyglądają w ten sposób . Zdjęcie znalezione na Forum XDA jest trochę wyolbrzymione, ale jednak wyświetlacz w testowanym przeze mnie egzemplarzu posiada identyczne kropeczki jak ten ze zdjęcia po lewej. Tyle, że tło nie jest aż tak zielone, lecz czarne.

Wiele osób uważa to za bad pixele, jednak musze was zmartwić jest to charakterystyczna cecha AMOLED’ów, pozostaje tylko kwestia ilości tych plamek w niektórych modelach jest ich więcej w niektórych mniej, ciekawe czemu.

Postanowiłem zapytać wuja google co on na temat zielonej poświaty (nie wiem jak to dokładnie nazwać). Prawda okazała się zatrważająca. I o tym teraz będzie mowa.

Otóż wyświadczał testowanej przeze mnie Motoroli RAZR wyprodukowany jest jak już wszyscy wiemy w technologii Super AMOLED Advance i uwaga wykorzystuje on matrycę zwana PenTile. W matrycy tej piksele są ułożone w kolejności CZERWONY ZIELONY NIEBIESKI ZIELONY CZERWONY itd., podczas gdy w matrycy z której korzysta Samsung GALAXY SII jest to standardowe ułożenie CZERWONY ZIELONY NIEBIESKI i od nowa.

Po lewej matryca z Super AMOLED Plus natomiast po prawej matryca typu PenTile.

Stosowanie matrycy PenTile skutkuje oprócz tą zieloną poświatą również inna w moim odczuci wadą. Szczególnie jest to widoczne gdy mamy kolor szary oraz jego niektóre odcienie, wówczas ma on strukturę… hmm.. tkaniny, a przynajmniej tak to wygląda. Bardzo jest to widoczne np. w Markecie po kliknięciem przycisku Instaluj, gdy trwa ładowanie informacji na temat praw aplikacji/gry.

Materiał został przygotowany w ramach konkursu „Testuj i wygraj Motorola RAZR™”
Więcej informacji na temat telefonu znajdziecie w aplikacji testowej: https://apps.facebook.com/mototesty/Article/view/list/id/36 

urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
kamil_w   11 #1 04.03.2012 22:35

W moim SGS2 również są plamy na wyświetlaczu, ale sam wyświetlacz jest totalnie czarny, a nie zielony.

Soren   8 #2 05.03.2012 06:39

Dlatego wolę SLCD z mojego sensation (lub IPS ze starego lg 2x) od amoledów ;)
Warto dodać że zastosowanie pentile wpływa negatywnie na rzeczywistą rozdzielczość wyświetlacza.

underface   14 #3 05.03.2012 11:33

Jeżeli chodzi o to zdjęcie i zielony kolor to to jest wyolbrzymione, nie wiem jak to zroblili pewnie aparat z długim czasem naświetlania i ciemnia.

u mnie też czarny jest czarny a nie zielony

z tego co kiedys ghdzies widziałem to DROID RAZR mial nieco bardziej zielone kolory niż zwykły razr

  #4 11.03.2012 20:54

W Motoroli RAZR wyświetlacz (czarne tło) jest idealnie czarny, nawet przy jasności ustawionej na ful. Co za bzdury autor wypisuje. Idealnie czarną tapetę zrobiłem w programie graficznym i niema żadnych plam, zielony też nie jest. Czarne jest czarne...

  #5 12.03.2012 12:19

Albo mam bardzo kiepski wzrok albo nic takiego nie widać przy normalnym uzytkowaniu.
Ekran jest czytelny nawet w słoneczny dzień.
Jak na razie jedyna wadą są zbyt nasycone kolory.

underface   14 #6 20.03.2012 15:22

proponuje najpierw przeczytać dokładnie wpis. a następnie w nocy w totalnej ciemności włączyć totalnie czarną tapetę i palcem zasłonić przyciski pod ekranem i zacząć się przyglądać, to co zobaczycie to właśnie "urok" amoledów nie tylko tych w RAZR ale też np w SII

jaredj   11 #7 26.03.2012 16:29

I faktycznie - z telefonów w zupełnym pitch black korzysta się tak często, a jeszcze ustawiając czarną tapetę....
Te wady są tak zatrważające, że ja bym wymienił telefon. Powaga.
No i oczywiście z tego powodu ten AMOLED jest tak bardzo gorszy od tych wsiech LCD.

  #8 12.10.2012 22:01

no i fakt moja razr od początku ma plamy na wyświetlaczu, widoczne w ciemności na czarnym tle. jest ich naprawde dużo w dzień jednak są zupełnie nie widoczne. zielonego tła zamiast czarnego nie ma. czytałem gdzieś, ze np. w samsungu s2 ktoś miał taki problem i bez przeszkód uwzględnili mu to na gwarancji. ciekaw jestem jak to będzie kiedy ja spróbuje oddać razr do serwisu:)