Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gdy literka ma znaczenie

Wpis ten (a w zasadzie notka) ma na celu przedstawienie chamstwa w sieci, a także chęci wyciągnięcia niejednej złotówki z portfela statystycznego Kowalskiego.

Zaczęło się od...

Pobieraczek, większość ze stałych bywalców dobrychprogramów oraz osób nieco ogarniających internet słyszeli o tym portalu, z którego można było pobierać szerokiej maści dane, za symboliczny haracz w wysokości 100zł. Do większości osób, przychodziło wezwanie do zapłaty, w przeciwnym razie można było mieć jakieś nieprzyjemności. Jakie dokładnie to osoby zainteresowane tym tematem bez problemu znajdą odpowiedzi w google.

(nie)Dobre(myślnik)programy

O tym było dość głośno, serwis ten działa na podobnej zasadzie jak pobieraczek, z którego można pobrać darmowe programy, wymogiem jest rejestracja, a co za tym idzie akceptacja regulaminu oraz wykupienia licencji Downloader Gold o czym informuje nas fragment regulaminu.
Roczna licencja członkowska za używanie programu „Downloader Gold” wymaga uiszczenia opłaty członkowskiej w wysokości 98 zł (cena zawiera podatek VAT).

Sama nazwa "portalu" (dobre-programy.pl)jest niemal identyczna jak naszego macierzystego, którego adres możecie znaleźć o tam u góry, czyli dobreprogramy.pl. Dla osoby niezapoznanej z zagrożeniem, oznacza to jedynie tyle, iż dobreprogramy zmieniły szablon.

Na szczęście większość przeglądarek podczas próby wejścia na stronę wyświetla monit o możliwym zagrożeniu.

Wracając do tematu

Kończąc ten przydługi wstęp i nawiązując do tematu. Zupełnie przypadkowo wczoraj podczas próby wejścia na portal dobrychprogramów, podczas wpisywania adresu wdarła się mała literówka, mała ale jakże brzemienna w skutkach. Wystarczy, że zamiast dobreprogramy.pl wpiszemy dobreprogramu.pl - błąd łatwy do popełnienia gdyż litery "y" oraz "u" znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. A co za tym idzie możemy (patrząc przez oczy wcześniej wspomnianego Kowalskiego) błędu nie zauważyć, gdyż dosłownie w przeciągu mrugnięcia oka zostajemy przeniesieni do wspomnianego portalu podszywającego się pod dobreprogramy.

Podsumowanie

Hmm czy powinno się w ogóle znajdować w tym miejscu? Nie wiem, wiem tylko, że próba zarobienia pieniędzy na osobach "statystycznych" jest przeogromna. A oszuści próbują każdej możliwej metody. 

bezpieczeństwo inne

Komentarze

0 nowych
  #1 10.08.2012 14:26

"Dla osoby niezapoznanej z zagrożeniem, oznacza to jedynie tyle, iż dobreprogramy zmieniły szablon." Tak i od razu ochoczo w formularzy rejestracyjnym taka osoba podaje wszystkie dane, łącznie z adresowymi... to w użytkownikach jest największy problem, nie w firmach, które takie strony zakładają...

guildos   4 #2 10.08.2012 23:54

Nie bójcie się pobieraczka! Ja byłem głupi i za płaciłem, ale taki kamko miał to w hmm... siedzeniu i nic mu nie zrobili, przestali nawen nękać pocztą elektroniczną.

  #3 12.08.2012 11:46

Kolejny powód by przerzucić się na Linuxa ;D ( Hehe, wiem że troszkę naciągany... )

mordzio   15 #4 12.08.2012 12:11

Coś się chyba ruszyło w tym temacie, Opera blokuje wejście na stronie.
"Otwarcie tej strony może być szkodliwe. Została ona zgłoszona jako rozprowadzająca złośliwe oprogramowanie.
Opera Software stanowczo odradza odwiedzanie tej strony."

Zgłaszanie strony jako niebezpiecznej w innych przeglądarkach to chyba jedyna walka jaką może podjąć przeciwko tej marnej podróbce.

kardan   3 #5 12.08.2012 18:42

u mnie blokuje to AVG

djDziadek   17 #6 12.08.2012 21:55

U mnie Norton również blokuje tą stronę - niech się walą, jest jednak inny problem, wpisując nazwę jakiegokolwiek programu ich strony są wysoko w wynikach, a to już jest niesmaczne...