Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gdy są alternatywy – co wybrać?

W moim poprzednim wpisie(Nie ma na to czasu aby tracić czas – ninite.com) po krótce opisałem narzędzie jakim jest ninite.com. Pisząc poprzedni wpis już miałem wizję aby w kolejnym przedstawić alternatywę a raczej alternatywy dla tego typu rozwiązania.

W komentarzach pod notką o ninite.com użytkownik NRN podał mi stronę, w której możemy w łatwy sposób znaleźć alternatywy dla danych narzędzi/projektów (jeżeli ktoś jest zainteresowany to odsyłam do komentarzy w poprzednim ...). Przez te kila dni trochę przeszukałem sieć przy pomocy wujka Google(to naprawdę nie gryzie) i znalazłem kilka alternatyw. Jedna z nich to dość ciekawe narzędzie o nazwie AllMyApps (allmyapps.com) oraz dwa polskie „projekty”(o których będzie kilka zdań nieco niżej ).

A więc zacznijmy od allmyapps

Na samym początku należy wspomnieć, że do korzystania z allmyapps niezbędne jest założenie konta w portalu (można również połączyć konto facebook’a, twitter’a lub google).Następnie należy pobrać instalator klienta(około 6MB). Sam proces instalacji polega na potwierdzeniu regulaminu i rozpoczęciu właściwej instalacji (całość trwa dosłownie 30 sekund).

Po zainstalowaniu i uruchomieniu klienta program poprosi nas o zalogowanie się na wcześniej utworzone konto. Kolejno program sam wykryje zainstalowane aplikacje, a także sprawdzi czy któraś z nich ma dostępne aktualizacje.

Dużym plusem tego projektu jest możliwość instalacji aplikacji z poziomu przeglądarki lub z poziomu okna aplikacji. To od użytkownika zależy jaka formę preferuje.
Aby łatwiej przeszukiwać zasoby projektu oraz dostępne w nim programy, wszystkie aplikacje zostały podzielone na kilka kategorii: Web, Communication, Security, Utilities, Office, Video, Audio, Imaging, Games oraz Development. Aplikację w każdej z kategorii możemy sortować względem ilości instalacji, ceny, oceny użytkowników nazwy nazwy.

Jak widzimy na zrzucie ekranu wygląd aplikacji jest zachowany w minimalistycznym stylu (mi osobiście przypadł do gustu, ale wiadomo nie wszystkim musi się podobać). U samej góry mamy kilka zakładek MY APPS(tutaj możemy sprawdzić jakie aplikacje mamy zainstalowane ), STORE (w tej części sprawdzimy jakie są aplikacje płatne oraz bezpłatne polecane przez twórców allmyapps ), TOP APPS (zakładka w której sprawdzimy jakie są najczęściej pobierane aplikacje z podziałem na /bezpłatne) oraz UPDATES (tutaj zobaczymy do których aplikacji na naszym komputerze są dostępne aktualizacje).

U góry można również zauważyć wyszukiwarkę, która znacznie przyśpiesza proces znalezienia konkretnej aplikacji.

Z prawej strony widnieje podział programów na kategorie oraz My Cart miejsce w którym możemy sprawdzić jakie aplikacje dodaliśmy do listy za pomocą przycisku [+].
O co chodzi z tym [+]?. Jeżeli pod nazwa aplikacji klikniemy ten plusik to utworzy nam się lista aplikacji do pobrania i zainstalowania, ale zainstalują się one dopiero wtedy gdy potwierdzimy chęć instalacji wszystkich na raz. Natomiast gdy pod nazwa aplikacji klikniemy przycisk [Free install] to od razu zostaniemy przeniesieni do potwierdzenia instalacji wybranego programu.

Sama aplikacja pozwala również na usuwanie aplikacji z komputera, wystarczy w zakładce MY APPS kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranej aplikacji i z rozwijanej listy wybrać uninstall. Analogicznie możemy również anulować proces pobierania i instalacji wybierając wówczas z listy cancel.

Allmyapps podobnie jak ninite.com wszystkie aplikacji oraz aktualizacje instaluje w tle, nie spotkałem się podczas testowania tego rozwiązania z jakimkolwiek innym oknem niż te od allmyapps. Tzn. było małe okienko informujące, że dana aplikacja została zainstalowana, ale po chwili gasło.

Jak wcześniej wspomniałem projekt ten pozwala również na instalację aplikacji z poziomu przeglądarki. Całość obsługi za pomocą przeglądarki internetowej jest analogiczna jak w przypadku korzystania z samej aplikacji desktopowej.
Jako plus można zaliczyć, że w allmyapps znalazłem jedna polska aplikacje(AllPlayer), a wpisując w wyszukiwarce Gadu-Gadu jako wynik wyszukiwania wyskoczyła aplikacja, która wspiera ten protokół komunikacyjny.

Jednakże jest również jeden minus, który dość bardzo mnie denerwował podczas testowania tego narzędzie jak również podczas redagowania tego wpisu. Nie wiadomo dlaczego po wciśnięciu kombinacji klawiszy prawy ALT+A aplikacja sama się uruchamiała nie pozwalając napisać litery „ą”.

Mam nadzieje, że w dość jasny sposób opisałem to narzędzie.

A teraz kilka zalet i wad oraz moja osobista ocena całości(jak chcecie możecie się z nią zgodzić albo i nie).

Zalety:
•„cicha” instalacja aplikacji oraz aktualizacji,
•podział aplikacji na kategorie,
•informacja o aplikacjach do aktualizacji,
•ładna szata graficzna,
•klient, który umożliwia nadzorowanie całości bez użycia przeglądarki,
•duża baza programów oraz gier zarówno płatnych jak i darmowych,
•możliwość tworzenia własnych list z aplikacjami,
•instalacja programów polecanych przez innych użytkowników jak również znajomych,
•intuicyjny interfejs zarówno w wersji przeglądarkowej jak i z poziomu klienta,
•jedna polska aplikacja

Wady

•mimo ładnego i intuicyjnego interfejsu całość działa momentami wolno,
•całość jedynie w języku angielskim (i francuskim? klient),
•konieczność zakładania konta,
•program nie lubi polskiej literki „ą”.

Oceną wyjściowa była 4, moja ocena końcowa to też 4,5. Zapytacie dlaczego skoro ilość wad jest mniejsza niż zalet. Ano dlatego, że poszukiwana jest aplikacja która będzie/jest alternatywa dla ninite.com, allmyapps mnie nie przekonało ze względu na ilość operacji niezbędnych do rozpoczęcia pracy z tym narzędziem. Mimo wszystko jeżeli macie ochotę sami sprawdźcie to rozwiązanie może komuś z was przypadnie do gustu

Ocena końcowa: 4,5
Adres strony: allmyapps.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolej na appsika czyli - apps.pl

To teraz polski odpowiednik wyżej opisanej aplikacji obecnie dostępny pod adresem apps.pl. Jest to projekt rozwijany przez twórców niedostępnego już poformacie.com. apps to narzędzie bardzo podobne do allmyapps, tutaj też przed rozpoczęciem pracy z projektem należy się zarejestrować/zalogować oraz pobrać klienta.

Podobnie jak w allmyapps programy podzielone są na kategorię. W zamyśle twórców całość miała umożliwiać „cichą” instalację programów z poziomu przeglądarki jak również za pomocą samego klienta. Jak im to wyszło? O tym kilka słów dalej.
Sam wygląd aplikacji nie budzie zastrzeżeń całość jest ujednolicona i stonowana.

Dość dużą wadą aplikacji jest rzadko a nawet bardzo rzadko aktualizowana baza programów, na dzień dzisiejszy(14.07.2011 roku) aktualna wersja przeglądarki Google Chrome to 12 podczas gdy w bazie danych apps’ika (bo tak twórcy nazywają swój projekt) to wersja 9. Tak, że pod tym względem jest spore opóźnienie.
Niestety kolejnym dostrzeżonym minusem, który zauważyłem podczas testowania tego rozwiązania jest współpraca pomiędzy wersją przeglądarkową a klientem. Tak naprawdę używając dwóch przeglądarek Opery oraz Firefox’a nie mogłem w żaden sposób wymusić pobierania i instalacji aplikacji. Opera wypluwała błąd strony natomiast FF wyrzucał błąd protokołu (apps). O co chodzi nie wiem, ale moim zdaniem jest to niedbalstwo twórców, gdyż zwykły użytkownik chce po prostu kliknąć i ma działać a nie zastanawiać się dlaczego nie działa.

Troszkę inaczej wygląda instalacja programów z poziomu klienta. Tutaj bez problemu tworzy się lista programów do pobrania i zainstalowania, jednakże podczas moich testów podczas rozpoczynania pobierania drugiej aplikacji z listy program się zawiesił lub po prostu przestał pobierać kolejna aplikację.

Kolejnym i dość dużym minusem jest proces „cichej” instalacji, który nie do końca działa tak jak powinien. Być może narzędzie jakim jest apps.pl jest jeszcze w fazie rozwoju, gdyż niektóre programy instalują się w sposób niewidoczny dla oka (np. Firefox), a niektóre wywalają swój zwykły standardowy instalator (Total Comander).

Podsumowujac

Całość mnie nie przekonała ilość wad i niedoróbek znacząco obniżyła komfort korzystania z tego rozwiązania, a co za tym idzie obniżyło również ocenę końcową.

Zalety i wady

Zalety

•polski produkt, który będzie dalej rozwijany może zyskać wielu użytkowników,
•dość ciekawy i ładny wygląd,
•polski język,
•polskie aplikacje,

Wady

•stara i nieaktualizowana na bieżąco baza programów
•nie działające(Opera i Firefox) połączenie wersji przeglądarkowej i klienta
•brak cichego instalatora dla większości programów dostępnych w bazie
•zawieszający się klient

Ocena końcowa: 2+ (za chęci)
Adres strony: apps.pl

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ostatni bedą pierwszymi? Nie sądzę: reinstalka.pl

Ostatnim projektem opisanym w tym wpisie będzie projekt reinstalka.pl. Według informacji zamieszczonych na stronie, projekt powstał końcem 2009 roku. Całość miała być polskim odpowiednikiem na ninite.com. Niestety wyszło gorzej niż źle.

Jak widać całość jest identyczna jak w ninite.com, niestety tylko identyczna. Bo na szablonie podobieństwo się kończy.

Na samym początku należy zaznaczyć, że baza aplikacji nie jest chyba w ogóle aktualizowana.

Program działa tak samo jak w ninite.com, czyli na stronie głównej wybieramy aplikację, które chcemy zainstalować na komputerze. Następnie pobieramy klienta, który nadzoruje proces pobierania oraz instalacji wcześniej wybranych aplikacji.
Niestety na tym etapie przyjdzie nam się rozczarować działaniem tego narzędzia. Dlaczego? Mianowicie pobieranie jakiejkolwiek aplikacji kończy się komunikatem „Błąd podczas pobierania”, natomiast jeżeli już uda się pobrać aplikację to zobaczymy informację o treści „Błąd podczas instalacji”. Co gorsza na samym końcu możemy przeczytać, że „Instalacja zakończona pomyślnie. Proszę uruchomić ponowienie komputer ”. A okienka tego niestety w żaden sposób nie da się zamknąć [X], pomaga jedynie zabicie procesu.

Nie będę już dłużej opisywał narzędzia, które tak naprawdę nie działa.

Zalety

•niestety nie zauważyłem,

Wady

•jedna wielka wada to cały ten projekt, a szczegóły można przeczytać wyżej

Ocena końcowa: 1
Adres strony: reinstalka.pl

---------------------------------------------------------------------------------------------------

W tym etapie tego wpisu chciałem zaprezentować tylko polskie „projekty”, które (gdyby ktoś zajął się tym tak jak trzeba) mogły by służyć polskim użytkownikom, a może nawet szerszemu światu.

Na samym końcu chciałbym dodać, że wszystkie narzędzia zostały testowane na systemie Windows 7, początkowo miały być "badane" na systemie virtualnym ale z niewiadomych mi przyczyn raz działały raz nie(np. allmyapps). Na starszych systemach możliwe, że działanie będzie nieco inne.

P.S.
Dziękuję wszystkim za przeczytanie tego długiego i monotonnego wpisu. Niestety zdjęcia/grafiki które tutaj wstawiłem musiałem połączyć wcześniej w edytorze graficznym z powodu limitu zdjęć/grafik we wpisie, co nieco skomplikowało całość.
 

Komentarze

0 nowych
kwpolska   7 #1 14.07.2011 11:12

AllMyApps to podróba Steama, tylko do aplikacji.

underface   14 #2 14.07.2011 11:44

nie skomentuje tego.

sla17   7 #3 14.07.2011 12:08

Ciekawe, stestuję AllMyApps :)

mordzio   15 #4 14.07.2011 12:17

Z tego co widzę to AllMyApps przebija pod względem funkcjonalności i dostępnych aplikacji ninite.com

@underface
Popraw link do "Nie ma na to czasu aby tracić czas – ninite.com"

Fanboj O   9 #5 14.07.2011 12:20

"Gdy są alternatywy – co wybrać?"
Moim zdaniem jest jeszcze jedna odmienna droga. Jeśli okazuje się, że programy automatyzujące instalację i aktualizację całych pakietów programów nie przekonują, jeśli źle się wywiązują ze swoich zadań, warto robić tą robotę manualnie.

Mnie jakoś nie przekonuje wizja instalacji kilku/nastu programów na raz, jednym rzutem. Może dlatego, że pamiętam czasy win9x i początki XP.
Druga sprawa to aktualizacje. Fakt, Windows, antywira i przeglądarkę warto aktualizować jak najczęściej, tyle, że one to potrafią z automatu same robić. Ale pozostałych programów nigdy nie aktualizuję zbyt gorączkowo, "na pałę", bez sprawdzenia czy "nowe" nie okazuje się gorsze.

Czyli obstaję za rozwiązaniami, nad którymi nieco kontroli ma człowiek.

Inna rzecz, to niewielka strata czasu na instalację appsów, w porównaniu do ustawiania opcji, dostosowywania itd., że już o czasochłonności aktualizacji Windows nie wspomnę.

Jednej informacji z twoich dwóch wpisów nie doczytałem:
Jak te aplikacje reagują, gdy brakuje w systemie jakichś bibliotek czy dodatków niezbędnych instalowanemu programowi (.Net frameworka, Javy czy innych)? Instalują program? Powiadamiają? Przerywają instalację?

  #6 14.07.2011 12:22

Ej bardzo to przydatne fajnie opisane duzy plus dla autora

  #7 14.07.2011 13:23

Uważam, że Apps.pl i tak się rozwinęło ,bo poformacie.com ściągało Chroma 4 lub 5

NRN   10 #8 14.07.2011 15:22

O, czegoś takiego oczekiwałem. Dzięki ;)

command-dos   18 #9 14.07.2011 15:41

Widzę, że pod windows usilnie próbują zrobić coś na wzór centrum oprogramowania ubuntu: http://4.bp.blogspot.com/_toMD24mvyoM/THbmJqlVSlI/AAAAAAAAAKw/0Dj9okqmnOI/s1600/... - jak zauważył @Fanboj O, ciekawe czy jest w tych programach obsługa zależności (biblioteki, itp), która w linuksach jest "z urzędu". Ktoś musi wkładać baaardzo dużo pracy w aktualizowanie bazy tych programów i nie chce mi się wierzyć, że badane są zależności...

mordzio   15 #10 14.07.2011 15:57

@command-dos
Dobrze, że próbują zrobić coś na wzór centrum oprogramowania Ubuntu. Skorzystają na tym tylko użytkownicy.

Obiło mi się o uszy, że Microsoft planuje sklep z aplikacjami dla Windowsa 7 i 8.

djfoxer   19 #11 14.07.2011 17:02

Świetny ten wpis jak i poprzedni dzięki :)

  #12 14.07.2011 17:33

A jak wygląda sprawa z różnego rodzaju śmieciami ciągniętymi przy instalacji typu toolbar i a'la "Care Pc" itp ? - moje oko nie spostrzegło wzmianki o tym.

underface   14 #13 14.07.2011 17:48

@a.n
"No Toolbars
Ninite automatically says "No" to toolbars and other junk." to odnosi się do ninite.com
testując narzędzia z tego wpisu nie zauważyłem "smieci", ale przez te kilka godzin wiadomo, że nie pobrałem wszystkich programów, jedynie te topowe, tak ze w aplikacjach mniej popularnych owe toolbary mogą być instalowane.
Ninite.com zdecydowanie bez śmieci, w tych co tutaj opisałem nie zauważyłem ale możliwe ze coś takiego może wystąpić.

@Fanboj O
"Jak te aplikacje reagują, gdy brakuje w systemie jakichś bibliotek czy dodatków niezbędnych instalowanemu programowi (.Net frameworka, Javy czy innych)? Instalują program? Powiadamiają? Przerywają instalację?"
ninite.com umożliwia pobranie tych elementów w ramach paczki instalacyjnej, w pozostałych prawdopodobnie analogicznie ale nie jestem pewien.
co do monitu o braku jakiegoś elementu niezbędnego do działania danej aplikacji to nie spotkałem się z czymś takim, wiec możliwe, iż czegoś takiego nie ma.

underface   14 #14 14.07.2011 17:49

@Nikt3325
moim zdaniem poformacie.com działało o niebo lepiej niż apps.pl, gdyż nowa odsłona serwisu nie działa tak sprawnie jak jej poprzedniczka

Shun   3 #15 14.07.2011 23:22

Totalne dno bo jak inaczej nazwać propozycje pobrania wersji aplikacji obecniejuż "archiwalnych." Bezsens.

  #16 15.07.2011 10:57

Czyli to jest odpowiedni apt get install exile firefox inkscape .... wpisz ile chcesz programów ... ?

Xelosu   4 #17 16.03.2012 14:28

Widać jak za testowanie zabiera się laik to wychodzą wyniki laickie ;p

"program nie lubi polskiej literki „ą”."
Raczej to Windowsa wina a nie programu.
Należny kliknąć prawym klawiszem na IKONĘ programu (na przykład w menu START) następnie wybrać opcję właściwości i ustawić "klawisz skrótu" na NONE.

AntyHaker   23 #18 07.02.2013 18:13

Ktoś wyżej pytał jak z możliwością zmiany folderu instalacji poszczególnych programów. Na chwilę obecną, jest taka możliwość ;p

  #19 09.01.2014 09:06

Szkoda tylko że allmyapps ma sporo irytujących reklam, a instalacja jest jak droga przez pole minowe.

qrdziel   1 #20 17.07.2016 12:11

na dzień dzisiejszy oba polskie odpowiedniki nie żyją, a allmyapps ma dużo śmieciowych programów.
przez pomyłkę można zaśmiecić kompa i system strasznie zwolni
jednak ninite.com - najlepsze

underface   14 #21 25.07.2016 23:14

@qrdziel: jak by nie patrzeć to minęło już 5 lat od tej publikacji