Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gdy są alternatywy – co wybrać?

W moim poprzednim wpisie(Nie ma na to czasu aby tracić czas – ninite.com ) po krótce opisałem narzędzie jakim jest ninite.com. Pisząc poprzedni wpis już miałem wizję aby w kolejnym przedstawić alternatywę a raczej alternatywy dla tego typu rozwiązania.

W komentarzach pod notką o ninite.com użytkownik NRN podał mi stronę, w której możemy w łatwy sposób znaleźć alternatywy dla danych narzędzi/projektów (jeżeli ktoś jest zainteresowany to odsyłam do komentarzy w poprzednim ... ). Przez te kila dni trochę przeszukałem sieć przy pomocy wujka Google(to naprawdę nie gryzie) i znalazłem kilka alternatyw. Jedna z nich to dość ciekawe narzędzie o nazwie AllMyApps (allmyapps.com) oraz dwa polskie „projekty”(o których będzie kilka zdań nieco niżej ).

reklama

A więc zacznijmy od allmyapps

Na samym początku należy wspomnieć, że do korzystania z allmyapps niezbędne jest założenie konta w portalu (można również połączyć konto facebook’a, twitter’a lub google).Następnie należy pobrać instalator klienta(około 6MB). Sam proces instalacji polega na potwierdzeniu regulaminu i rozpoczęciu właściwej instalacji (całość trwa dosłownie 30 sekund).

Po zainstalowaniu i uruchomieniu klienta program poprosi nas o zalogowanie się na wcześniej utworzone konto. Kolejno program sam wykryje zainstalowane aplikacje, a także sprawdzi czy któraś z nich ma dostępne aktualizacje.

Dużym plusem tego projektu jest możliwość instalacji aplikacji z poziomu przeglądarki lub z poziomu okna aplikacji. To od użytkownika zależy jaka formę preferuje.
Aby łatwiej przeszukiwać zasoby projektu oraz dostępne w nim programy, wszystkie aplikacje zostały podzielone na kilka kategorii: Web, Communication, Security, Utilities, Office, Video, Audio, Imaging, Games oraz Development. Aplikację w każdej z kategorii możemy sortować względem ilości instalacji, ceny, oceny użytkowników nazwy nazwy.

Jak widzimy na zrzucie ekranu wygląd aplikacji jest zachowany w minimalistycznym stylu (mi osobiście przypadł do gustu, ale wiadomo nie wszystkim musi się podobać). U samej góry mamy kilka zakładek MY APPS(tutaj możemy sprawdzić jakie aplikacje mamy zainstalowane ), STORE (w tej części sprawdzimy jakie są aplikacje płatne oraz bezpłatne polecane przez twórców allmyapps ), TOP APPS (zakładka w której sprawdzimy jakie są najczęściej pobierane aplikacje z podziałem na /bezpłatne) oraz UPDATES (tutaj zobaczymy do których aplikacji na naszym komputerze są dostępne aktualizacje).

U góry można również zauważyć wyszukiwarkę, która znacznie przyśpiesza proces znalezienia konkretnej aplikacji.

Z prawej strony widnieje podział programów na kategorie oraz My Cart miejsce w którym możemy sprawdzić jakie aplikacje dodaliśmy do listy za pomocą przycisku [+].
O co chodzi z tym [+]?. Jeżeli pod nazwa aplikacji klikniemy ten plusik to utworzy nam się lista aplikacji do pobrania i zainstalowania, ale zainstalują się one dopiero wtedy gdy potwierdzimy chęć instalacji wszystkich na raz. Natomiast gdy pod nazwa aplikacji klikniemy przycisk [Free install] to od razu zostaniemy przeniesieni do potwierdzenia instalacji wybranego programu.

Sama aplikacja pozwala również na usuwanie aplikacji z komputera, wystarczy w zakładce MY APPS kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranej aplikacji i z rozwijanej listy wybrać uninstall. Analogicznie możemy również anulować proces pobierania i instalacji wybierając wówczas z listy cancel.

Allmyapps podobnie jak ninite.com wszystkie aplikacji oraz aktualizacje instaluje w tle, nie spotkałem się podczas testowania tego rozwiązania z jakimkolwiek innym oknem niż te od allmyapps. Tzn. było małe okienko informujące, że dana aplikacja została zainstalowana, ale po chwili gasło.

Jak wcześniej wspomniałem projekt ten pozwala również na instalację aplikacji z poziomu przeglądarki. Całość obsługi za pomocą przeglądarki internetowej jest analogiczna jak w przypadku korzystania z samej aplikacji desktopowej.
Jako plus można zaliczyć, że w allmyapps znalazłem jedna polska aplikacje(AllPlayer), a wpisując w wyszukiwarce Gadu-Gadu jako wynik wyszukiwania wyskoczyła aplikacja, która wspiera ten protokół komunikacyjny.

Jednakże jest również jeden minus, który dość bardzo mnie denerwował podczas testowania tego narzędzie jak również podczas redagowania tego wpisu. Nie wiadomo dlaczego po wciśnięciu kombinacji klawiszy prawy ALT+A aplikacja sama się uruchamiała nie pozwalając napisać litery „ą”.

Mam nadzieje, że w dość jasny sposób opisałem to narzędzie.

A teraz kilka zalet i wad oraz moja osobista ocena całości(jak chcecie możecie się z nią zgodzić albo i nie).

Zalety:
•„cicha” instalacja aplikacji oraz aktualizacji,
•podział aplikacji na kategorie,
•informacja o aplikacjach do aktualizacji,
•ładna szata graficzna,
•klient, który umożliwia nadzorowanie całości bez użycia przeglądarki,
•duża baza programów oraz gier zarówno płatnych jak i darmowych,
•możliwość tworzenia własnych list z aplikacjami,
•instalacja programów polecanych przez innych użytkowników jak również znajomych,
•intuicyjny interfejs zarówno w wersji przeglądarkowej jak i z poziomu klienta,
•jedna polska aplikacja

Wady

•mimo ładnego i intuicyjnego interfejsu całość działa momentami wolno,
•całość jedynie w języku angielskim (i francuskim? klient),
•konieczność zakładania konta,
•program nie lubi polskiej literki „ą”.

Oceną wyjściowa była 4, moja ocena końcowa to też 4,5. Zapytacie dlaczego skoro ilość wad jest mniejsza niż zalet. Ano dlatego, że poszukiwana jest aplikacja która będzie/jest alternatywa dla ninite.com, allmyapps mnie nie przekonało ze względu na ilość operacji niezbędnych do rozpoczęcia pracy z tym narzędziem. Mimo wszystko jeżeli macie ochotę sami sprawdźcie to rozwiązanie może komuś z was przypadnie do gustu

Ocena końcowa: 4,5
Adres strony: allmyapps.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolej na appsika czyli - apps.pl

To teraz polski odpowiednik wyżej opisanej aplikacji obecnie dostępny pod adresem apps.pl. Jest to projekt rozwijany przez twórców niedostępnego już poformacie.com. apps to narzędzie bardzo podobne do allmyapps, tutaj też przed rozpoczęciem pracy z projektem należy się zarejestrować/zalogować oraz pobrać klienta.

Podobnie jak w allmyapps programy podzielone są na kategorię. W zamyśle twórców całość miała umożliwiać „cichą” instalację programów z poziomu przeglądarki jak również za pomocą samego klienta. Jak im to wyszło? O tym kilka słów dalej.
Sam wygląd aplikacji nie budzie zastrzeżeń całość jest ujednolicona i stonowana.

Dość dużą wadą aplikacji jest rzadko a nawet bardzo rzadko aktualizowana baza programów, na dzień dzisiejszy(14.07.2011 roku) aktualna wersja przeglądarki Google Chrome to 12 podczas gdy w bazie danych apps’ika (bo tak twórcy nazywają swój projekt) to wersja 9. Tak, że pod tym względem jest spore opóźnienie.
Niestety kolejnym dostrzeżonym minusem, który zauważyłem podczas testowania tego rozwiązania jest współpraca pomiędzy wersją przeglądarkową a klientem. Tak naprawdę używając dwóch przeglądarek Opery oraz Firefox’a nie mogłem w żaden sposób wymusić pobierania i instalacji aplikacji. Opera wypluwała błąd strony natomiast FF wyrzucał błąd protokołu (apps). O co chodzi nie wiem, ale moim zdaniem jest to niedbalstwo twórców, gdyż zwykły użytkownik chce po prostu kliknąć i ma działać a nie zastanawiać się dlaczego nie działa.

Troszkę inaczej wygląda instalacja programów z poziomu klienta. Tutaj bez problemu tworzy się lista programów do pobrania i zainstalowania, jednakże podczas moich testów podczas rozpoczynania pobierania drugiej aplikacji z listy program się zawiesił lub po prostu przestał pobierać kolejna aplikację.

Kolejnym i dość dużym minusem jest proces „cichej” instalacji, który nie do końca działa tak jak powinien. Być może narzędzie jakim jest apps.pl jest jeszcze w fazie rozwoju, gdyż niektóre programy instalują się w sposób niewidoczny dla oka (np. Firefox), a niektóre wywalają swój zwykły standardowy instalator (Total Comander).

Podsumowujac

Całość mnie nie przekonała ilość wad i niedoróbek znacząco obniżyła komfort korzystania z tego rozwiązania, a co za tym idzie obniżyło również ocenę końcową.

Zalety i wady

Zalety

•polski produkt, który będzie dalej rozwijany może zyskać wielu użytkowników,
•dość ciekawy i ładny wygląd,
•polski język,
•polskie aplikacje,

Wady

•stara i nieaktualizowana na bieżąco baza programów
•nie działające(Opera i Firefox) połączenie wersji przeglądarkowej i klienta
•brak cichego instalatora dla większości programów dostępnych w bazie
•zawieszający się klient

Ocena końcowa: 2+ (za chęci)
Adres strony: apps.pl

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ostatni bedą pierwszymi? Nie sądzę: reinstalka.pl

Ostatnim projektem opisanym w tym wpisie będzie projekt reinstalka.pl. Według informacji zamieszczonych na stronie, projekt powstał końcem 2009 roku. Całość miała być polskim odpowiednikiem na ninite.com. Niestety wyszło gorzej niż źle.

Jak widać całość jest identyczna jak w ninite.com, niestety tylko identyczna. Bo na szablonie podobieństwo się kończy.

Na samym początku należy zaznaczyć, że baza aplikacji nie jest chyba w ogóle aktualizowana.

Program działa tak samo jak w ninite.com, czyli na stronie głównej wybieramy aplikację, które chcemy zainstalować na komputerze. Następnie pobieramy klienta, który nadzoruje proces pobierania oraz instalacji wcześniej wybranych aplikacji.
Niestety na tym etapie przyjdzie nam się rozczarować działaniem tego narzędzia. Dlaczego? Mianowicie pobieranie jakiejkolwiek aplikacji kończy się komunikatem „Błąd podczas pobierania”, natomiast jeżeli już uda się pobrać aplikację to zobaczymy informację o treści „Błąd podczas instalacji”. Co gorsza na samym końcu możemy przeczytać, że „Instalacja zakończona pomyślnie. Proszę uruchomić ponowienie komputer ”. A okienka tego niestety w żaden sposób nie da się zamknąć [X], pomaga jedynie zabicie procesu.

Nie będę już dłużej opisywał narzędzia, które tak naprawdę nie działa.

Zalety

•niestety nie zauważyłem,

Wady

•jedna wielka wada to cały ten projekt, a szczegóły można przeczytać wyżej

Ocena końcowa: 1
Adres strony: reinstalka.pl

---------------------------------------------------------------------------------------------------

W tym etapie tego wpisu chciałem zaprezentować tylko polskie „projekty”, które (gdyby ktoś zajął się tym tak jak trzeba) mogły by służyć polskim użytkownikom, a może nawet szerszemu światu.

Na samym końcu chciałbym dodać, że wszystkie narzędzia zostały testowane na systemie Windows 7, początkowo miały być "badane" na systemie virtualnym ale z niewiadomych mi przyczyn raz działały raz nie(np. allmyapps). Na starszych systemach możliwe, że działanie będzie nieco inne.

P.S.
Dziękuję wszystkim za przeczytanie tego długiego i monotonnego wpisu. Niestety zdjęcia/grafiki które tutaj wstawiłem musiałem połączyć wcześniej w edytorze graficznym z powodu limitu zdjęć/grafik we wpisie, co nieco skomplikowało całość.

 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze