Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Minus na Plus? - czyli przechowujemy pliki w chmurze #1

-Ja używam DropBoxa a ty?
-A ja nie używam.

Tym stwierdzeniem chciałem zapoczątkować ten oto wpis przedstawiający narzędzie do przechowywania plików w chmurze (jak że to ostatnio popularne słowo w branży IT, normalnie wszystko będzie w chmurze), wspomnianym narzędziem jest min.us lub tez minus.com.

Czym jest minus?

Minus w swym działaniu przypomina popularnego DropBoxa, a więc za pośrednictwem aplikacji webowej, desktopowej oraz mobilnej, za pomocą której przesyłamy pliczek do chmury. A chmura ta w porównaniu z dropboxem jest znacznie większa, gdyż parametry konta na minus.com są następujące.

Film promujący Minusa

Mamy do dyspozycji na wszystkie nasze pliki 10 GB, brak jakichkolwiek ograniczeń transferowych, jedynym ograniczeniem (miałem pisać minusem ale chyba w tym wpisie nie wypada) jest ograniczenie wielkości pliku, który maksymalnie może mieć „jedyne” 2 GB. Co ciekawe rozmiar na naszej chmury możemy w łatwy sposób powiększyć gdy z naszej referencji ktoś założy konto w minus’ie. Więc w łatwy sposób możemy powiększyć przestrzeń z 10 GB aż do magicznych 50 GB. Co więcej, 1GB gratis dostaje zarówno osoba która wysłała znajomemu refa jak również osoba zakładająca konto z poleconego linku.

A jak to wygląda w teorii?

Przejdźmy do opisu aplikacji, na pierwszy rzut pójdzie wersja webowa. Z której jak można się domyśleć możemy korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Na zdjęciu nr1 widzimy stronę główną z formularzem rejestracji oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi opisywanego narzędzia. Osobiści wygląd oraz dobór kolorów bardzo mi się spodobał, oraz zachęcił do sprawdzenia tego rozwiązania. Kolejno na zdjęciach 2 oraz 3 widzimy wygląd kokpitu (Dashboard), nasze pliki oraz foldery uporządkować w formie kafli oraz listy. Dość ciekawym elementem interfejsu jest żarówka (prawy górny róg) za pomocą, której możemy wyłączyć na witrynie światło (zdjęcie nr 4) co moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem podczas pracy w nocy. Natomiast za zdjęciu nr 5 widzimy podgląd wybranego pliku, w tym przypadku jest to zrzut ekranu. Podczas opisywania wersji webowej grzechem było by niewspomnienie o możliwości uploadu plików metoda D&D (Drag and Drop), dzięki tej metodzie w łatwy sposób możemy „wrzucić” plik do chmury. Całość polega jedynie na złapaniu danego pliku, a następnie przeciągnięciu go do okna przeglądarki i upuszczeniu w dowolnym miejscu na otwartej stronie minus.com (niestety na chwilę obecną ta metoda działa jedynie na dwóch przeglądarkach, mianowicie Google Chrome oraz Firefox).

Minus podobnie jak Dropbox posiada dedykowaną aplikację na PC. Działanie tej aplikacji jest znacznie inne niż w Dropboxie wiec ją również nieco opisze. Na samym początku tej myśli jednak wspomnę w jaki sposób można się w tą aplikację zaopatrzyć. Otóż na głównej stronie minus.com (lub min.us) w prawym górnym rogu widnieje odnośnik [tools], po wejściu na tą podstronę mamy do dyspozycji pełną gamę aplikacji dla różnych systemów. Są tutaj aplikacje dla Windowsa, Mac’a oraz dla Ubuntu, gamę narzędzi poszerzają aplikację na urządzenia mobilne dla iOS oraz Androida (oraz według informacji na stronie również na WP7 w niedalekiej przyszłości). Do dyspozycji są również rozszerzenia dla FireFoxa oraz Google Chrome. Ale nie o tym mowa, gdyż w tym akapicie miałem opisać narzędzie dla PC’ta. Sam instalator zajmuje po pobraniu nieco ponad 5MB, instalacja jest praktycznie bezproblemowa oraz trwa bardzo krótko. Po instalacji w tray’u wyświetla nam się charakterystyczna ikona aplikacji w kształcie… minusa (oczywista oczywistość). Po najechaniu na ikonkę pojawia nam się dymek informujący (zdjęcie nr1), który podczas wysyłania plików na serwer przedstawia również postęp uploadu (zdjęcie nr2). Aby otworzyć okno aplikacji minus należy wykonać operację dwukliku (zwane również klik klik ;p) i po chwili pokaże nam się okienko aplikacji, które prezentuje ostatnio dodane pliki (zdjęcie nr3). Za pomocą aplikacji możemy w łatwy sposób wykonać takie operacje jak: skopiowanie linku pliku do schowka. Usunięcie pliku (nie wiadomo dlaczego zamiast delete this file pisze delete this folder :|), oraz zmiany prawa dostępu do pliku na prywatne lub publiczne. Po kliknięci na jedynym z plików z listy zostajemy automatycznie przeniesieni do witryny internetowej z tym plikiem.

Słowem podsumowania

Myślę ze usługi pozwalające przechowywać dane w chmurze można ocenić na plus. Do tych usług dołączyło narzędzie minus, które charakteryzuje się dość ciekawymi parametrami w stosunku do konkurencji.

Zalety

*10 GB miejsca na własne pliki,
*Brak jakichkolwiek limitów transferu,
*Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku to 2GB,
*Za zaproszone osoby dostajemy bonusa - powiększenie pojemności konta o 1GB/osoba.
*Ciekawa wersja webowa,
*Maksymalna pojemność to 50 GB

Wady

*Osobiście uważam, że aplikacja desktopowa jest dość toporna,
*Brak polskiej wersji językowej,
*nie ma możliwości automatycznej synchronizacji

Ocena

Myślę wiec, że ocena 5 minus jest odpowiednia, wiem też dokładnie, że kilka osób na pewno zaneguje tą ocenę jak również sens przechowywania plików w chmurze twierdząc, że zwykły serwer jest lepszy.

Kończąc ten wpis chciałem podziękować redakcji za wyróżnienie moich poprzednich notek, za które otrzymałem jedną z nagród "Blogera miesiąca", tak więc dziękuję po raz kolejny za wyróżnienie. No i pozdrawiam na koniec wszystkich czytelników, blogerów oraz administracje DobrychProgramów.

----------------------AKtUALIZACJA----------------------
Zapraszam wszystkich do drugiej części seri o przechowywaniu danych w chmurze: część 2 

Komentarze

0 nowych
Rst00   3 #1 12.10.2011 17:22

Hmm. Da się tutaj umieszczać pliki w poszczególne foldery? Nigdzie nie widzę takiej opcji :<

Rst00   3 #2 12.10.2011 17:25

Okej, nieważne. Po wgraniu kilku plików samemu się robi folder. Soz za spam. A min.us bardzo przyjazny :)

skandyn   10 #3 12.10.2011 17:52

Trzeba będzie przetestować, bo wygląda na ciekawą usługę.

P.S. Drobny błąd mi się rzucił na oczy: przesyłamy piczek do chmury.

Pozdrawiam.

  #4 12.10.2011 18:42

Spróbowałem. Niestety mimo dużego PLUSA pod postacią przestrzeni dyskowej 10 GB zawiera raczej MINUSY (nomen omen).
Nie da się jak w Dropboxie czy SkyDrive wskazać/stworzyć katalog do synchronizacji. Odpada zatem opcja ustaw synchronizację i zapomnij, trzeba żonglować plikami.
Aplikacja jest nie tylko mało przyjazna - ona jest nieprzyjazna użytkownikowi. Jakiś przedziwny system tworzenia katalogów i segregacji plików - odpada.
Summa sumarum, jak dla mnie, kiepskie ogólnie rzecz ujmując. Niemniej będę się przyglądał usłudze, a nuż się poprawi.

szpon5   10 #5 12.10.2011 18:45

O bardzo interesujące, dziękuję za opisanie tego cuda, z przyjemnością się czytało. A takie pytanie, no we wpisie wspomniałeś, że są prawa publiczne i prywatne, ale zapytam dla pewności. Czy są również dla znajomych, że plik udostępniony będzie tylko tym, których sam wpiszesz lub tym co masz ich na jakiejś tam liście przyjaciół?

Drugie pytanie:
Czy można zrobić tak jak w niektórych innych chmurach. Otóż, że wskażesz własnoręcznie foldery z plikami z dysku do synchronizacji. I jeżeli miałbyś włączoną aplikację Desktopową i w tym samym czasie dokonałbyś jakiejś zmiany w folderze wskazanym do synchronizacji, to MINUS automatycznie by to wykrył i natychmiast po jakiejś zmianie w folderze wysłałby go na serwer z powrotem, tzn to co zostało zmienione czy dodane w nim. Jest tutaj taka możliwość?

underface   14 #6 12.10.2011 18:56

@szpon5 z tego co widzę nie ma możliwości automatycznej synchronizacji - zapomniałem dopisać do wad tego;p

a co do współdzielenia plików ze znajomymi to nie zauważyłem tej opcji, wiec prawdopodobnie jedynie przez wysłanie znajomym bezpośredniego linka

szpon5   10 #7 12.10.2011 18:58

Aha i tak mnie zastanawia, czy ta chmura obliczeniowa minus jest y tak jakby nowa, kiedy ona zaczęła działać? Bo skoro jest bardzo nowa (tzn tak przypuśćmy sobie), to ciekawe czy nałożą jakieś ograniczenia, np mniejszy rozmiar niż 10 a od 10 GB płatność, albo mniejszy rozmiar na plik, hmm.

szpon5   10 #8 12.10.2011 19:00

@underface:
"wiec prawdopodobnie jedynie przez wysłanie znajomym bezpośredniego linka"

Linki są bezpośrednie, np. wyślesz plik o nazwie program.exe, to link do niego będzie bezpośredni prosto do tego .exe, tak?
Bo niektóre chmury tego nie mają niestety, np. SkyDrive, gdzie musisz podać link do całego folderu publicznego i w tym folderze osoba szuka pliku, który chce pobrać :P

underface   14 #9 12.10.2011 19:11

wersja v1.01 ujrzała światło dzienne 18 października 2010 roku, a z tytułów na blogu minusa widzę ze cały czas się rozwijają, zwiększają limity i wielkości, wiec raczej nie powinni drastycznie tego ukrócić.

a co do tego linku bezpośredniego oznacza to ze jeżeli będziesz zalogowany i skopiujesz do schowka link i wyślesz przykładowo Kasi, Basi i Tomkowi to oni będą mogli ten plik pobrać od razu, bez konieczności zakładania konta lub logowania się;p

szpon5   10 #10 12.10.2011 19:22

@underface
"bez konieczności zakładania konta lub logowania się"

To przecież oczywiste ;). W SkyDrive też nie musisz się logować, aby pobrać plik wgrany publicznie (chyba źle mnie nie zrozumiałeś w poprzedniej wypowiedzi), ale nie ma tam bezpośrednich linków do plików. Tylko jak wspomniałem, dysponujesz jedynie linkiem do katalogu na SkyDrive. I podajesz ten link osobie, który prowadzi do katalogu udostępnionego publicznie. W tym katalogu są pliki też udostępnione rzecz jasna publicznie no i tam wybierasz który chcesz pobrać.

Ok, dzięki za odpowiedzi underface.

mordzio   15 #11 12.10.2011 22:16

Underface, Ty to potrafisz odnaleźć perełki w internecie!
Przyzwyczaiłem się już do DropBoxa a tu taka nowinka;)
Jest aplikacja na androida więc na dzień dobry mają u mnie plusa.

underface   14 #12 12.10.2011 22:58

mam jeszcze kilka schowane w kieszeni;p ale czasu nie mogę znaleźć żeby coś napisać;p to męczyłem dosłownie tyd czasu;p

szpon5   10 #13 12.10.2011 23:20

Niestety, ale ten minus ma jakieś błędy. Założyłem konto, wysłałem dla testu aplikację hamachi.msi. Po wysłaniu sprawdziłem czy można pobrać, no i można, ale to chce mi pobierać tą aplikację z rozszerzeniem .bin

Wysłałem syntezatora mowy ivona z rozszerzeniem .exe, ale po wysłaniu też chce mi to pobrać w .bin

No może i będzie działać gdy sam zmienię na .exe, ale tak czy inaczej, w ten sposób nie powinno być.

topcloudstorage   1 #14 12.10.2011 23:32

czy istnieje bezpłatny okres próbny?

mordzio   15 #15 13.10.2011 09:01

@topcloudstorage
Jeżeli wgrasz plik bez zakładania konta, to będzie on przechowywany przez 30 dni.

  #16 13.10.2011 11:41

Alternatywa dla CloudApp w którym w wersji darmowej można wysłać 10 czy tam 20 rzeczy na dzień :-)

szpon5   10 #17 13.10.2011 14:27

@underface:
"mam jeszcze kilka schowane w kieszeni;p ale czasu nie mogę znaleźć żeby coś napisać"

Jeżeli znajdziesz czas i chęci, to opisz jakieś fajne chmurki ;). Ja bym poprosił o chmury minimum pojemności 2 GB i aby miały automatyczną synchronizację. Tylko o wiele lepiej, aby miały możliwość tak jak Windows Live Mesh, że wybierasz foldery z dysku i one już są w tle synchronizowane. A nie, że w tle synchronizuje tylko jeśli wrzucisz do konkretnego folderu stworzonego przez chmurę (jej aplikację).
Dobrze również by było, jeśli opisałbyś takie mniej znane chmurki :)

underface   14 #18 13.10.2011 15:28

@szpon5
chce opisać własnie chmury. ale musze sie zapoznac z ich działaniem, czy będa miały taka funkcjonalność jakiej oczekujesz? tego jeszcze nie wiem;p ale na pewno to zbadam;d

Wolfgar   7 #19 14.10.2011 10:13

@underface - wyślij mi zaproszenie na pw to dostaniesz ten 1GB za osobę ;). Ciekawa sprawa może teraz pójdzie mi lepiej niż z dropboxem.

szpon5   10 #20 14.10.2011 13:48

W min.us denerwują mnie kolejne dwie rzeczy. Otóż troszkę wkurza mnie, że nie można przerwać wysyłania. Tzn można przerwać przez całkowite wyłączenie aplikacji, ale nie ma żadnego przycisku Stop itp. I na stronie www i w programie nie ma. Aby na stronie przerwać upload, to trzeba podczas wysyłania usunąć folder który się tworzy na wysyłany plik. Hmm, tylko to wtedy się dzieje, kiedy jesteśmy zalogowani, to ciekaw jestem jak przerwę upload kiedy będę wysyłał plik nie będąc zalogowany. Będę musiał zamknąć przeglądarkę i być może wyczyścić ciasteczka i pamięć podręczną, a może będę zmuszony do zrestartowania połączenia internetowego :P.

Drugą rzeczą jaka mnie bardziej denerwuje, jest to , że nie ma pokazanej prędkości uploadu.

  #21 16.10.2011 22:37

Ja proponuje dokładnie przetestować i opisać usługę http://www.adrive.com/
50GB za darmo

Axles   18 #22 17.10.2011 09:01

Witam, znalazłem coś takiego 50GB w chmurze. Zainteresowanych zapraszam do artykułu (mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako reklama czy cuś). http://antyweb.pl/50-gb-przestrzeni-w-box-net-za-darmo-lap-okazje/

  #23 17.10.2011 23:38

Proponuję jeszcze świeżynkę do przetestowania i opisania:
http://www.beecloud.eu/index.html
https://www.backify.com/
512GB za darmo
Dwie różne strony, ale chyba usługa jedna i ta sama.

  #25 30.12.2011 00:54

Tak, tylko, że to nie jest chmura, tylko zwykły serwer przechowujący i publikujący pliki.
Czemu to miałaby być chmura? Teraz jest taka głupia maniera, że wszystko to chmura, a brutalna prawda mówi raczej, że prawie nic nie jest chmurą.

Chmura to:
praca na plikach zdalnego serwerze używając narzędzi z chmury
synchronizacja plików

Minus nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Warto zauważyć, że na minusie nigdzie nie jest napisane, że to chmura, albo przynajmniej nie zauważyłem.
A skoro już wiemy cóż to ten minus jest, to ma jedną zaletę- mianowicie pojemność. I właściwie na tym bym skończył.
U mnie 4-

Speed1111   3 #26 08.06.2012 03:00

Nie wiem jak wam, ale serwer to porażka, 2 dni temu założyłem konto i od tej pory plików nie da rady pobierać... odzewu 0 info 0 profesjonalizmu 0. munus.com u mnie trafia na czarną listę.