Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Motorola RAZR - test w benchmarkach (+ porównianie z SGSII)

Jak szybka jest brzytwa? Przetestujemy Motorolę RAZR w kilku popularnych benchmarkach oraz porównamy ten smartfon z flagowym produktem Samsunga jakim jest Galaxy SII.

Szybki smartfon powinien wyróżniać się kilkoma cechami, do których możemy zaliczyć: szybkie uruchomienie, odpowiedni czas reakcji na gesty użytkownika, posiadać odpowiednią wydajność w grach, ale również spisać się w takich czynnościach jak kompresja plików.

Co w środku

Jak wiemy RAZR wyposażony jest w jeden dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1,2GHz. Dokładnie jest to model ARMv7 od Texas Instrument. Procesor ten pracuje z częstotliwościami od 300 do 1200 Mhz, co pozwala znacząco dostosować się do aktualnego zapotrzebowania smartfona na moc obliczeniową oraz znacząco obniża zapotrzebowanie na energię z baterii w lżejszych momentach pracy. Natomiast układ graficzny tego telefonu to PowerVR SGX540, jeżeli kogoś interesują dokładne informacje na temat wydajności GPU to zapraszam tutaj (samsung-wave.pl/powervr-sgx-540-wydajno-t1152.html).

Czas start

Zaczniemy od początku, czyli od czasu uruchamiania się systemu. Jak to ma miejsce w telefonach z androidem czas ten oscyluje w granicy pomiędzy 1min 10 sekund a 1min 20 sekund. Co osobiście uważam, za wynik zadowalający ale nie ma tutaj powodów do zachwytów. Film, który został zamieszczony poniżej posiada, zainstalowane wszystkie aplikacje, które są mi niezbędne do pracy oraz testów, jako ciekawostkę dodam, że czysty system startuje w około 45-50 sekund. Co sprawdziłem po wykonaniu aktualizacji telefonu.

Benchmarki

Są to programy, które najczęściej stosuje się do określenia wydajności telefonów czy też komputerów. Ja osobiście nie jestem wielkim fanem liczb, które są wynikiem działania tych programów, bo często nic one nam nie mówią, a nie rzadko nie mają nic wspólnego z faktycznym stanem. Mimo to postanowiłem specjalnie dla was wykonać kilka takich testów. Oto wyniki jakie Motorol RAZR uzyskała w 3 benchmarkach. Programy, które użyłem to: Quadrant Standard Edition, AnTuTu Benchmark oraz program o nazwie Test Systemu, a także Linpac.

Natomiast wyniki prezentują się następująco.

A jak to wyglądało w praktyce?

Wiem, że liczby tak naprawdę nic nam nie mówią, dlatego przygotowałem, krótki materiał wideo, w którym zobaczymy m.in. z iloma klatkami na sekundę odtwarzają się animacje w tych benchmarkach.

Uwaga! Z racji tego, że film oraz screeny były robione w różnych odstępach czasu, wyniki mogą się nieco różnić.

Mając do dyspozycji taki smartfon jakim jest Motorola RAZR, podczas użytkowania być może będziemy musieli utworzyć archiwum zip, np. ze zdjęciami z konferencji, zamiast wysyłać, czy też zaznaczać pojedynczo każde z nich, zamiast tego możemy utworzyć wspomniane wcześniej archiwum. Jaki długi czas będzie taki plik tworzony?

Stosowana prezentacja http://www.dobreprogramy.pl/Blog,Edycja,31245.html?ID=31245&HeadingMasterType=5w przyśpieszonym tempie poniżej.

Jak widzimy telefon bez problemu poradził sobie z plikiem video o rozmiarze blisko 350 megabajtów w nieco ponad 2 min, co uważam za wynik bardzo dobry, jeżeli chodzi o urządzenia mobilne. Niejeden starszy komputer nie powstydził by się takiego wyniku.

Motorola RAZR vs. Samsung GALAXY SII

Specjalnie dla was moi kochani, dzięki uprzejmości znajomego miałem możliwość porównania dwóch topowych smartfonów na obecnym rynku urządzeń mobilnych. Oba telefony pracują pod kontrolą systemu Android, jeden z nich to testowana przeze mnie Motorola RAZR, natomiast drugi telefon to flagowy model Samsunga, którym jest Galaxy SII.

Na samym początku dodam, że w tym porównaniu zostały stworzone dwa filmy. W pierwszym z nich SGSII ma oprogramowanie w wersji 2.2.4. oraz dużą ilość aplikacji w tym zmieniony launcher. Oprócz benchmarków sprawdzona została również płynność działania wbudowanej przeglądarki internetowej, oraz aplikacji do obsługi YouTube’a.

Znajomy, który był dość niezadowolony z owych wyników, postanowił wykonać update do wersji 2.3.5 jednocześnie pozostając na stockowym launcherze. Niestety backup jaki wykonał zapełnił mu całą pamięć wewnętrzna urządzenia. Z tego też powodu, w obu telefonach podczas ponownych testów, nie wykonywaliśmy testów zapisu i odczytu danych właśnie z tej pamięci wewnętrznej. Motorola w tym pominiętym teście uzyskiwała dużo lepsze wyniki, o czym mogliście się przekonać oglądając pierwszy z filmików. Drugą rundę możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Przy okazji w obu filmach mieliście możliwość sprawdzenia w jaki sposób oba telefony prezentują kolory, które niby są takie same, ale przez oba smartfony wyświetlane w inny sposób.

Podsumowanie

Motorola RAZR to jeden z najmocniejszych telefonów na rynku, może bez jakichkolwiek kompleksów konkurować z takimi telefonami jak Samsung Galaxy SII. Na duży plus podczas porównywania tych telefonów zasługuje fakt, że motorola sprawia wrażenie znacznie solidniejszej aniżeli produkt Samsunga.

Jeżeli miałbym oceniać wydajność tego telefonu to bez wahania wstawiam tutaj ocenę 5/5, gdyż do moich prywatnych celów ten telefon spisywał by się idealnie.

Pozostałe części

------------------------------------------
Materiał został przygotowany w ramach konkursu „Testuj i wygraj Motorola RAZR™”
Więcej informacji na temat telefonu znajdziecie w aplikacji testowej: https://apps.facebook.com/mototesty/Article/view/list/id/36

Autor: Dariusz Rogóż 

urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
MAURYCY.   4 #1 30.03.2012 09:45

Naprawdę Android włącza się tak długo? Przecież 1m10s to strasznie długo, komputer włącza mi się szybciej (oczywiście do stanu w którym można w pełni z niego korzystać). Już moja Nokia 5800 się włącza długo (o wiele za długo jak dla mnie) bo trwa to (przed momentem sprawdziłem): 34 sekundy do pojawienia się "pulpitu" (czas liczony wraz z wpisaniem kodu pin), dodatkowo trzeba doliczyć 10 sekund aby system zaczął odpowiadać na komendy - czyli 44 sekundy i mogę korzystać z telefonu. Oczywiście również mam zainstalowane mnóstwo rzeczy, kilka aplikacji uruchamia się dodatkowo przy starcie.
Wiadomo, że telefonu nie wyłącza się co kilka minut, no ale ja np. robię to w miarę często i czasem trzeba "szybko" (w cudzysłowie ponieważ ciężko kilkadziesiąt sekund nazwać szybko w smartfonach) włączyć komórę i wykonać np. telefon, co przy Androidzie pozwala w międzyczasie na skorzystanie z toalety lub zrobienie herbaty. A kiedyś się przyciskało ON i telefon po 2 sekundach czekał na komendy (dłużej się wczytywały tylko kontakty z SIM).
Fajnie że publikujesz te testy odnośnie Androida (mniej mnie interesuje że to RAZR, SGS II czy jakieś inne paści), bo swego czasu mocno rozważałem zmianę telefonu na taki z Androidem, ale ostatnio coraz więcej niepochlebnych opinii o nim czytam, do tego te wszystkie recenzje mnie uświadamiają, że dobrze zrobiłem zostając na wysłużonej, ale bardzo mi odpowiadającej Nokii z Symbianem. No ale oczywiście to wszystko to wyłącznie moje zdanie, a każdemu odpowiada co innego.

Nazir50   4 #2 30.03.2012 10:47

@"underface"
Jak by nie patrzeć sgs2 jest lepszym smartfonem a różne pokazy to tylko czary mary.

A to że sgs2 trochę mulił przy testach to wina tej nakładki którą kolega zainstalował..
Raz z ciekawości zainstalowałem Ex to tak muliło że szybko zostałem na TW.
Podobnie zamula sgs2 wiget z animacją BW w porównaniu z tymi stockowymi ale ten u mnie został bo mi się podoba .

Reasumując... na całą pracę CPU mają duży wpływ zainstalowane aplikacje.
Wystrczyło że masz inne programy i nakładka Razr a kolega jakiś zamulacz inny niż TW i masz już tak procek obciążony-zajechany że wszystkie testy są o kant potłuć i nie wiarygodne.

Pozdrawiam...

Nazir50   4 #3 30.03.2012 10:56

@"MAURYCY"
Taka jest prawda że android w moim sgs2 też potrzebuje poniżej 1min.
Ale sgs5570 to już totalna padaka.

  #4 30.03.2012 16:00

moja MOTOROLA RAZR- czas uruchomienia liczony od naciśnięcia przycisku do całkowitego uruchomienia (łącznie z odblokowaniem, uruchomienie karty SD i Avasta z Anti-Theft) to
----- 55 sekund -----
- bez urazy, Maurycy- a miałeś w rękach motorolę RAZR, albo MILESTONE ?...
zmieniłeś zdanie... nie wiesz co straciłeś.

  #5 02.04.2012 18:27

sgs2 ma limit do 60 klatek wiec nawet jakby się dało wiecej to nie pojdzie.

  #6 12.09.2013 16:45

Ta szybkość s2 w wyświetlaniu filmów trochę szybciej niż w razr to zapewne dzięki szybszemu hsdpa w samsungu 21 Mbps vs 14 Mbps motorola, bo cóżby innego?