Nie ma na to czasu aby tracić czas – ninite.com

Czas wakacji rozpoczął się już na dobre, jak wszystkim wiadomo jest to okres, w którym większość z nas wybiera się na urlopy, wycieczki, co niektórzy też się relaksując nic nie robiąc konkretnego(czyt. leniuchują). Niestety czasem podczas wakacji musimy wykonać (re)instalacje systemu, czasem z powodu dość dużego zaśmiecenia po roku szkolnym (szczególnie uczniowie oraz studenci ) lub też z innych powodów.

W obecnych czasach gdy każda minuta jest na wagę złota, a ta w podczas wakacji/odpoczynku znacznie więcej. Instalacja systemu oraz wszystkich niezbędnych programów do komfortowej pracy to droga przez mękę a najgorsze to klikanie bez końca [Dalej] albo [Next], jak dla mnie to normalnie szczęka opada nigdy nie przepadałem za typ etapem instalacji oprogramowania.

Dalej…

O ile instalacja systemu MS Windows 7 to w proces już w miarę zautomatyzowany (porównuję z Windows XP) to jak wyżej wspomniałem instalacja pozostałych programów to droga przez mękę.

Dalej…

I w tym momencie chciałem wam przedstawić rozwiązanie, które cześć z was może zna a może nie zna dlatego o tym tu piszę.

Dalej…

Ale wcześniej cofnijmy się kilka miesięcy a może nawet lat wstecz, gdy wykonywaliście formatowanie oraz instalację systemu.

Dalej…

Zapewne w tym momencie przypomnieliście sobie jak długo schodziło znalezienie instalatorów wszystkich programów które chcieliśmy posiadać na komputerze. Nawet jeżeli część z tych programów posiadaliśmy na płytach CD/DVD to często były to wersje przestarzały, a czas który był potrzebny na instalację z wielu nośników CD/DVD i tak był dość długi. A więc wyobraźmy sobie ile czasu zaoszczędzimy jeżeli z listy wybierzemy kilkanaście programów następnie pobierzemy mały programik(klient około 250KB) włączymy go a późnej…

Dalej…

No właśnie a później już nic nie musimy z tym robić, gdyż programik sam pobierze
najnowsze wersje zaznaczonych programów, dopasuje wersję językową do wersji językowej systemu, dodatkowo sam sprawdzi czy posiadamy system x86 czy x64 i również pobierze odpowiednie programy pod tym względem.

Dalej…

Ci którzy nie domyślili się lub nie znają narzędzia pewnie właśnie twierdzą że to wymysł wyobraźni. Niestety zmartwię was nie zwariowałem i takie coś istnieje. Hmm wiec gdzie to znaleźć? Ano odpowiedź jest prosta ninite.com wystarczy wskoczyć na stronkę zaznaczyć co trzeba pobrać i odpalić, a po kilku(nastu) minutach w zależności od ilości zaznaczonych programów oraz szybkość naszego łącza internetowego mamy zainstalowane wszystkie wybrane programy.

Aplikacja umożliwia pobranie w sumie za pomocą klienta 89 aplikacji, które na stronie podzielone są na różne kategorie (przeglądarki internetowe, media, komunikatory, przeglądarki plików graficznych etc.)

Dalej…

Sam proces oraz postęp instalacji można śledzić w programie, który posiada dość spartański wygląd ale spełnia w 100% swoje zadanie prezentując wszystkie niezbędne informacje.

Pobrany plik można w późniejszym czasie wykorzystać jako narzędzie do zautomatyzowanego sprawdzenia i pobrania aktualizacji.

Dalej…

Podsumowanie - zalety oraz wady

Moim osobistym zdaniem narzędzie to świetnie sprawuje się w swojej roli :D. Po cichu i praktycznie bezszelestnie zainstaluje to co chcemy bez monotonnego klikania, co pozwoli nam w tym czasie zająć się innymi rzeczami (a co za tym idzie zaoszczędzić czas).

Zalety
•zautomatyzowany proces instalacji wybranych programów, wystarczy uruchomić klienta,
•brak monotonnego klikania przycisków [Dalej],
•zawsze pobiera oraz instaluje najnowszą wersję,
•nie instaluje „brudów” wraz z programem (wszelkiego rodzaju toolbarów oraz innego dziadostwa),
•jeżeli zachowamy instalator to po pewnym czasie można go użyć do aktualizowania oprogramowania,
•sam wykrywa odpowiednia wersję systemu i instaluje odpowiednie wersje programów (x86, x64),
•sam wykrywa wersję językową systemu i instaluje programy o odpowiedniej wersji językowej,
•duża baza popularnych programów.

Wady
•brak polskiej wersji językowej strony głównej oraz klienta,
•problem z instalacją programu winamp oraz spolszczenia (na dzień 10 lipca),
•pobrane instalatory programów zostają usunięte po zakończeniu instalacji,
•bez dostępu do sieci internetowej program nie zadziała (rozwiązaniem jest zakup wersji pro),
•brak programów popularnych w danej lokalizacji np. w polsce gadu-gadu czy allplayer,
•brak możliwości wyboru miejsca instalacji poszczególnych programów lub całej grupy (wszystko instaluje się w domyślnym c:\program files).

Moja osobista ocena to 4,5/5 (-0,5 za brak kilku programów)
Adres strony: ninite.com

W kolejnym wpisie opisałem kilka alternatyw dla ninite.com, wpis dostępnym pod tym linkiem Gdy są alternatywy – co wybrać?