Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Powiadomienie o DIODZIE za pomocą SMS'a

Jak nie przegapić Alertu o zbliżającym się zapaleniu diody? Metod jest naprawdę wiele. Od tych najbardziej "łopatologicznych" (sorry za stwierdzenie) polegających na ciągłym odświeżaniu strony oraz skrzynki pocztowej. Skończywszy na powiadomieniach push w naszej komórce.

Push albo nie push oto jest pytanie!

W sumie ta metoda push wydaje się najlepsza. Ale zagłębiając się w nią można szybko stwierdzić, że: po pierwsze jest droga (opłaty za transfer danych w Polsce są jakie są i raczej każdy właściciel smartfona się o tym przekonał), po drugie ciągła synchronizacja powoduje nadmierne wykorzystanie baterii w naszym telefonie.
Poniekąd wyczerpana bateria sprawiła, że dziś na pytanie odpowiedziałem "tylko" 3 godziny po pojawieniu się pytani. Po prostu tel padł a ja nawet tego nie zauważyłem.
Dlatego też postanowiłem poszukać nieco innej - mniej energochłonnej (dosłownie) metody powiadomień o dostępnej poczcie.

To tak się da?

Jakiś czas temu - już nawet nie pamiętam gdzie i kiedy (ale raczej dawno) czytałem, że jakaś sieć w Polsce oferowała możliwość wysyłania całych maili za pośrednictwem SMS (wiem łasica - bez podania źródła to bullshit ;P - mam nadzieję, że wybaczycie). W każdym razie czegoś takiego szukałem - niestety nic nie wpadło mi w oko co by mogło zaspokoić moje nazwijmy to "pragnienie".

gmail + kalendarz Google + Google Drive = SMS

Skomplikowane? Owszem na pierwszy rzut oka nawet bardzo. Ale efekt jest dokładnie taki jak oczekiwałem. Z tego też względu przystępuję do wytłumaczenia jak takie "cudeńko" ustawić i zaprogramować(dosłownie)!

Konto gmail wymagane!

To zapewne od starszy osoby, które uważają przeglądarkowego giganta za szpiega nad szpiegi. Tym bardziej, że musimy podać tam swój numer telefonu (oczywiście komórkowy).

Póki co Gmail nie obsługuje powiadomień via SMS, ale funkcję tę ma kalendarz. Wystarczy dodać swój nr i odpowiednio skonfigurować powiadomienia.

Zacznijmy więc od dodania własnego nr.
1. W kalendarzu Google klikamy w prawym górnym rogu na ikonę koła zębatego, a następnie laboratorium (w sumie nie wiem dlaczego nie przenosi to od razu do wszystkich ustawień).
2. Kolejno wybieramy Konfiguracja telefonu komórkowego - wybieramy kraj Polska oraz wpisujemy nr. telefonu. Aby na końcu kliknąć "Wyślij kod weryfikacyjny"
3. Po kilku minutach (u mnie to trwało aż 15 min!) w telefonie ląduje numer, który należy wpisać w odpowiednie pole formularza
4. Zapisujemy całość klikając "Zakończ konfigurację"

Połowa pracy już za nami (połowa, jeżeli chodzi o Kalendarz). Gdyż kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie powiadomień. Dlatego podobnie jak w poprzednim przypadku wchodzimy do ustawień i wybieramy zakładkę "Kalendarze" aby wybrać "Powiadomienia" dla kalendarza głównego danego konta. Ogólnie jest to zawsze pierwszy dostępny kalendarz z listy.

W wyświetlonej podstronie dodajemy nowe przypomnienie SMS ustawiając czas 0 min przed każdym wydarzeniem. Dla pewności zaznaczamy również checkbox'y z niższej listy dla kolumny SMS.

Na tym zakończyliśmy konfigurację Kalendarza. Dlatego też należy przejść do ustawień poczty gmail i stworzyć nową etykietę. np: "DIODA".

Aby to zrobić w ustawieniach wybieramy "Etykiety" i klikając na przycisk "Utwórz nową etykietę" podajmy wcześniejszą nazwę. W takim przypadku pora na konfigurację filtra - również w gmail'u. W ustawieniach wybieramy zakładkę "Filtry" a następnie "Utwórz nowy filtr". W wyświetlonym formularzu jako nadawcę podajemy "dioda@dobreprogramy.pl", a jako temat "Alert konkursowy!", a następnie klikamy "Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania".

W kolejnym etapie tworzenia filtra najważniejszą opcją jest zaznaczenie "Zastosuj etykietę" oraz wybraniu etykiety "DIODA".

Od tego momentu całą nudną robotę mamy już wykonaną. Filtrowanie poczty w gmailu utworzone, w kalendarzu google dodany nr. telefonu oraz ustawione powiadomienia.

Skrypt łączący gmaila z kalendarzem google

Za pośrednictwem Google Drive (Dysk Google) utworzymy skrypt, który podczas swojego działania będzie sprawdzał co pewien okres czasu (pokażę jak ustawić ten "timer") czy na poczcie pojawiły się wiadomości oznaczone etykietą "DIODA", jeżeli tak to taką wiadomość wrzuci jako wydarzenie do kalendarza. Kalendarz zrobi co ma zrobić - czyli wyślę SMS'a, a skrypt kończąc swoją pracę usunie wydarzenie z kalendarza, oraz etykietę dla przefiltrowanej poczty (aby nie wysyłał powiadomień non stop).

UWAGA! Osobiście zalecam tworzenie skryptów - lub samą jego autoryzację za pomocą Google Chrome, gdyż np. na Operze występował jakiś konflikt z serwerem podczas procesu autoryzacji.

A więc na Dysku Google, klikamy "Utwórz" -> "Więcej" -> "Skrypt". W wyświetlonym oknie wybieramy "Pusty projekt".

Kod skryptu

Korzystanie z gotowców zdecydowanie ułatwia pracę. Dlatego też możecie się posiłkować przykładem zamieszczonym na developers.google.com/apps-script dotyczącym wysyłania smsów.

function powiadomienieSMS() { var watki = GmailApp.getUserLabelByName('DIODA').getThreads(); var czas = new Date(); if(watki == 0) return; for(i in watki) { CalendarApp.createEvent(watki[ i ].getFirstMessageSubject(), new Date(czas.getTime()+60000), new Date(czas.getTime()+60000)).setDescription('Do-kasowania'); } GmailApp.getUserLabelByName('DIODA').removeFromThreads(watki); Utilities.sleep(300000); var TodaysEvents = CalendarApp.getDefaultCalendar().getEventsForDay(czas); for (i in TodaysEvents) { if (TodaysEvents[ i ].getDescription()=='Do-kasowania') TodaysEvents[ i ].deleteEvent(); } }

Po kliknięciu na uruchom pojawia się autoryzacja

Poprawne zakończenie tego procesu oznacza bliski koniec.

Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać to ustawienie częstotliwości wykonywania skryptu. Aby to zrobić w edytorze klikamy na "Zasoby" i "Wyzwalacze bieżącego skryptu".

Pojawi się mini-okno, w którym mamy możliwość dodania takich wyzwalaczy. Klikamy na "Dodaj nowy wyzwalacz". Który konfigurujemy jak na rycinie poniżej.
Finiko ;)

Podsumowanie

Od tego momentu gdy tylko w naszej poczcie pojawi się mail z Alertem po około 1-3 min zostajemy powiadomieni o tym smsem. Niestety posiadacze kont pocztowych w innych skrzynkach nie doświadczą tej pomocy. Chyba że po założeniu konta na gmail'u będą importować pocztę z serwera macierzystego - w tym wypadku należy nieco inaczej skonfigurować filtrowanie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ustawienia innych filtrów i dostosowaniu do nich skryptów informujących o ważnych wiadomościach, np. od szefa, albo żony.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam;) 

porady inne

Komentarze

0 nowych
mordzio   15 #1 13.09.2012 09:22

Trzeba to przetestować, obecnie korzystam z płatnych powiadomień na WP i niestety szybkością powiadomienia o nowym meilu nie grzeszą.

djfoxer   19 #2 13.09.2012 09:47

Właśnie, jak z szybkością? Jak duże są opóźnienia?

mordzio   15 #3 13.09.2012 09:56

@djfoxer
Underface twierdzi, że "po około 1-3 min zostajemy powiadomieni o tym smsem", czyli bardzo szybko.

przemor25   14 #4 13.09.2012 10:03

Ja korzystam z aplikacji na Androida "Hotmail" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hotmail.Z7&feature=search_....
częstotliwość sprawdzania ustawiona na 'push'. Jak do tej pory wszystkie maile były od razu. Współdziała również z domeną @outlook.com

Właśnie do tej pory zawsze miałem problem z ładowaniem baterii. Teraz pilnuję się żeby zawsze jak jestem w domu mieć podłączony telefon do ładowarki :)

Autor edytował komentarz.
kamil_w   11 #5 13.09.2012 13:08

Ja już sobie odpuściłem zabawę z diodą. Raz zaświeciła się, gdy byłem na basenie. Inny razem gdy po ciężkim dniu już spałem... Zabawa dobra dla studentów, którzy wciąż mają wolne.

Eleks   10 #6 13.09.2012 19:55

Podziękował za konkretny wpisik - z pewnością się przyda, gdy obecny sposób okaże się małoskuteczny... Szybkość doręczenia - widzę, że każdy zadaje to samo pytanie. Ktoś mógłby to przetestować dokładniej?

Od siebie dodam, że próbowałem wykorzystać do tego MultilBoxa z Orange. Robiłem sobie przekierowanie poczty gmailowskiej na adres Orange a tam ustawiałem powiadomienie. Potestowałem i wyrzuciłem pomysł z głowy. O ile pierwsze powiadomienie ładnie przyszło po 2 minutach to WSZYSTKIE kolejne jak na złość nie chcą docierać...Oczywiście mówię o bezpłatnym MultiBoxie. Desperaci mogą spróbować na MultiBoxie Gold bądź Platinum. Dla mnie rozwiązanie niepewne i nieskuteczne w moim przypadku - podziękowałem.

Axles   18 #7 14.09.2012 07:59

Nowa ciekawa funkcjonalność Googlea o której warto wiedzieć :] dzięki, ale mimo tego nie skorzystam, pozostanę przy mailu i szczęściu.

mordzio   15 #8 14.09.2012 09:23

@Axles
Szczęściu trzeba pomagać!

tymcio76   7 #9 14.09.2012 10:43

@underface
Bardzo ładnie to opisałeś, nosiłem się z zamiarem aby to przetestować, ale Twój opis mnie zmobilizował. Dodam tylko od siebie, że u mnie na kartach Play i Plusie smski przychodzą natychmiast, natomiast chyba przesadziłem podczas testów, bo w pewnym momencie się zatkało i na Playa nie przychodzą już smski - chyba wyczerpałem jakiś limit... Wie ktoś jakie są limity na smsy googlowe?

juz wiem...
http://support.google.com/calendar/bin/answer.py?hl=pl&answer=36589

Powiadomienia SMS nie działają
(..)
Mógł zostać osiągnięty limit powiadomień SMS.
Istnieje dzienny limit powiadomień SMS, które możesz otrzymać. To ograniczenie nie powinno mieć wpływu na większość użytkowników, ale należy o nim pamiętać, jeśli zaplanowano dużą liczbę wydarzeń, a powiadomienia SMS przestały dochodzić.

Autor edytował komentarz.
underface   14 #10 14.09.2012 10:56

@Eleks
Przerobiłem filtr tak, aby mi etykietował jako DIODA mail z innego adresu aniżeli ten podany w przykładzie. efekt taki, że:
I próba: mail wysłany 10:44 - informacja sms na tel : 10:47 (3 minuty)
II próba: mail wysłany o 10:50 - informacja sms na tel. 10:52 (2 minuty)

całość maksymalnie dostarczana jest po 3 minutach, ze względu na timer, który jest ustawiony - czyli co minutę - wszystko zależy jak trafi się mail.

  #11 14.09.2012 13:55

Jakaś nowa koszulka by się przydała :- (

maciekdem   7 #12 14.09.2012 17:42

Świetna robota, właśnie dziś przetestowałem w warunkach bojowych i działa extra, dzięki wielkie.
Super pomysł i jeszcze idea, żeby się nim podzielić....
JESTEŚ WIELKI :)

Eleks   10 #13 18.09.2012 15:31

W końcu się wziąłem za siebie i aktywowałem to również u siebie. Zobaczymy jak to współpracuje z Orange ;) Dam znać jak się spisało po dzisiejszej diodce ;) Pozdrawiam i dziękI!

Edit 20:50:
Świetnie, zadziałało po 2 minutach, zgodnie z zegarkiem z komputera więc mnie to satysfakcjonuje :) oby tego nie zablokowali (Orange-powiadomień), przyda się w kryzysowych sytuacjach :)

Autor edytował komentarz.
Eleks   10 #14 19.09.2012 17:42

I dziś powiadomienie na sms'a nie zadziałało... Nie wiem, to samo co na MultiBoxie - jeden przyszedł i poszedł w świat...

LamConcept   5 #15 20.09.2012 12:43

Dzięki działa ten sposób! Opóźnienie max 3 minuty. Może gmail wprowadzi kiedyś tę opcję za darmo bez kombinowania? Mogłoby być nawet z jakimiś limitami.

Eleks   10 #16 20.09.2012 17:55

Dziś znowu zadziałało.... Paradoks. A wczoraj przyszedł mail po północy, że wykonanie skryptu zakończyło się niepowodzeniem, a ja głupi myślałem, że to dioda ;D.

Kot-ek   11 #17 26.09.2012 08:07

@Eleks co do Orange i ich bezpłatnego MultiBox'a to oferuje on tylko powiadomienie zbiorcze o otrzymanych wiadomościach - raz dziennie.

Z doświadczenia wiem, że nie częściej niż co 24h, np.: jeżeli pierwszego dni otrzymałeś wiadomość o 12 i 14 to SMS'a otrzymasz o 12.
Następnie jeżeli drugiego dnia otrzymałeś wiadomości o 9 i 15 to SMS'a otrzymasz też o 12 (24h przerwy).
Z kolei jeżeli trzeciego dnia nie otrzymałeś żadnej wiadomości to dostaniesz informację o 12 z informacją o wiadomości z godziny 15 dnia poprzedniego.
A jak czwartego dnia dostaniesz o 19 to znowu otrzymasz SMS'a od razu po otrzymaniu poczty (a nawet wcześniej niż wiadomość pojawi się na stronie :P).

Eleks   10 #18 26.09.2012 14:09

Dlatego też zrezygnowałem ;)
Google i Gmail tylko raz strzelił mi focha, a tak poza tym, to spisuje się rewelacyjnie :) czasem nawet przysyła mi dwa powiadomienia... Ale to mi się podoba ;)

Eleks   10 #19 06.10.2012 19:42

Underface - właśnie wyłączyłem powiadomienie o diodzie. Chciałem jeszcze raz oficjalnie podziękować. Korzystałem z opisanego wyżej sposobu przez większość konkursu i poza paroma razami mnie nie zawiódł. Dzięki Tobie spokój o 'pewność' diody był moim udziałem, choć wtyczka Gmail Watche do Firefoxa również wykonała niezłą robotę ;) Mam nadzieję, że jesteś zadowolony z miejsca w konkursie. Może Twoja wiedza przyda się w Diodzie v.3 ;) ?