Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SugarSync - słodka chmura? - czyli przechowujemy pliki w chmurze #3

Zakurzona już nieco seria na temat przechowywania plików w chmurze została odkopana po kilku miesiącach przerwy.

Na wstępie jeszcze przypomnę że w poprzednich wpisach opisywałem takie narzędzia jak: minus oraz wuala – zainteresowanych odsyłam do mojego bloga.

W trzeciej części będę wam chciał przybliżyć narzędzie o nazwie SugarSync. Czy warto zamienić popularnego dropboxa lub przekonać się do chmury? O tym nieco niżej. A na wstępie podobnie jak w poprzednich wersjach krótka informacja o parametrach na free usera na starcie.

Dla kogo SugarSync?

Jak widać na filmie promującym SugarSync jest przeznaczony dla ludzi aktywnych, którzy praktycznie wszędzie potrzebują stałego dostępu do własnych plików w każdym miejscu w którym się aktualnie znajdują. Nie ważne czy to własne mieszkanie, biuro czy przedszkole w oczekiwaniu na dziecko. Pliki zawsze mamy „przy sobie”, wystarczy użyć do tego komputera PC, laptopa smartphona.
Jak wypada SugarSync na tle konkurencji można sprawdzić na specjalnie przygotowanej stronie KLIK

Parametry

Czyli zaczynamy od jednej z najważniejszych cech, a mianowicie, jaka pojemność (jeżeli niska to przecież szkoda mojego czasu na testowanie oraz waszego na czytanie, a skoro ten wpis powstał to raczej zapowiada się ciekawie).
Chętni na starcie mogą przetestować za darmo przez 30 dni następujące typy kont, które oczywiście są odpowiednio płatne.

 • 30 GB - $49.99 /Rok
 • 60 GB - $99.99 /Rok
 • 100 GB - $149.99 /Rok
 • 250 GB - $249.99 /Rok

Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani kupnem lub testowaniem płatnego dostępu do SugarSync mamy do dyspozycji konto darmowe (free). Które na starcie oferuje nam 5GB przestrzeni na nasze pliki. Aby założyć darmowe konto należy się dobrze przyjrzeć, gdyż na stronie opis ten jest wykonany w dość sprytny i mało widoczny sposób (co prezentuje poniższa grafika).

Jak wypada te 5GB za free na tle konkurencji? Nawet dobrze gdyż należy pamiętać, ze najpopularniejszy w Polsce Drobpox oferuje na starcie jedynie 2GB. Omawiane przeze mnie we wcześniejszych częściach Minus oraz Wuala odpowiednio 10GB i 2GB. Czyli można śmiało powiedzieć, że 5GB za darmo to dobry wynik, który może zainteresować potencjalnego użytkownika do wyboru tej właśnie usługi.

Słów kilka o menadżerze

Wersja PC

Aby nam wszystko ładnie zadziałało potrzebny jest klient. Jak wiadomo nawet najlepszy projekt i produkt można zepsuć właśnie przez słabego klienta, oczywiście można też zyskać za pomocą dobrego oprogramowania. Jak jest w tym przypadku postaram się opisać właśnie w tej części tego wpisu.
Osobiście do wyglądu aplikacji nie mam żadnych przeciwwskazań, znajduje się dokładnie to czego można oczekiwać po tego typu aplikacji. Bez zbędnych wodotrysków.

Po lewej stronie widzimy wszystkie elementy które chodzą w skład naszego konta na SugarSync. W moim przypadku są to dwa urządzenia komputer stacjonarny ‘XP’ oraz laptop co zresztą widać. Tutaj sprawa jest prosta, gdyż w tych elementach menu po rozwinięciu ujrzymy drzewo katalogów, które zostały przez nas dodane do synchronizacji, lub też które zostały dodane automatycznie: moja muzyka, moje dokumenty, moje obrazu oraz pulpit (oczywiście synchro tych folderów można wyłączyć). Następnie widzimy po lewej stronie „Magic Briefcase” jest to katalog, który w swojej istocie działa identycznie jak dropbox, czyli wrzucamy pliki do tej Magicznej aktówki a pliki te automatycznie synchronizują się z dyskiem on-line oraz innymi urządzeniami z zainstalowanym menadżerem SugarSync’a. Dalej można zauważyć katalog Shared Folders, w którym znajdują się pliki udostępnione przez inne osoby dla mnie (Shared With Me) oraz pliki, które my udostępniamy innym znajomym (Owned By Me).Następny folder Mobile Photo przechowuje zdjęcia wykonane aparatem telefonicznym z zainstalowaną aplikacją SugarSync (oczywiście jeżeli na to zezwolimy). Ciekawym folderem jest Web Archive, pliki które są „wrzucane” do tego folderu stają się backupem wrzuconych plików i są one dostępne jedynie za pośrednictwem menadżera webowego. Ostatni katalog jak można się domyśleć zawiera usunięte przez nas pliki, z poziomu tego folderu możemy je przywrócić lub trwale usunąć.

Jak już wcześniej wspomniałem instalując menadżera na kilku komputerach pojawiają się one nam po prawej stronie, natomiast pliki, które są „przypisane” do danego komputera znajdują się w folderach odpowiadających nazwie danego komputera. Jeżeli nie chcemy aby pewne pliki były synchronizowane ze wszystkich urządzeniami to po prostu wrzucamy je do Magic Briefcase. Natomiast jeżeli chcemy aby pliki z komputera A znajdowały się jeszcze w komputerze B, ale już nie w laptopie C, to z pomocą idzie Manage Sync Folder. Po kliknięciu w przycisk o tej nazwie wyświetla nam się okno w którym widnieją wszystkie komputery z zainstalowanym menadżerem oraz katalogi, które są synchronizowane z danym sprzętem. Aby przenieść katalog z jednego komputera do innego wystarczy użyć metody Drag-and-drop, czyli chwytamy folder i przeciągamy go w miejsce docelowe.

Jak można wywnioskować z powyższych fragmentów wpisu SugarSync umożliwa synchronizację folderów oraz plików, które znajdują się w różnych lokacjach (a nie jak w Dropboxie). Dodać folder do synchronizacji możemy za pomocą dwóch metod:

 • W menadżerze kliknąć ikonę Add Sync Folders a następnie wybrać interesujący nas folder
 • Wyszukać folder lub plik do synchronizacji za pomocą windowsowego menadżera plików, następnie PPM i wybrać z menu kontekstowego SugarSync -> AddFolder To SugarSync

Wersja webowa

Czym była by chmura gdyby nie swobodny dostęp do plików z poziomu przeglądarki. Menadżer webowy dostępny jest z tej strony: Klik

Jak widać na powyższym screenie całość ma analogiczny interface do menadżera w wersji PC’etowej. Całość różni się jedynie kolorystyką, która w tym przypadku jest wzorowana nieco na stronach apple (a przynajmniej takie to wywarło na mnie wrażenie). Ciekawym rozwiązaniem w wersji webowej jest możliwość odtwarzania utworów mp3 (nie wiem jak z filmami gdyż nie sprawdzałem). Odtwarzacz mp3 prezentuje się następująco.

Limity wersji free

Wiadomo nie ma nic za darmo, więc i tutaj pojawił się mały haczyk. Korzystając z wersji free, o której tutaj głównie mowa użytkownik ma pewien limit, a dotyczy on wielkości pliku udostępnianego innym osobą za pomocą linku (lub linka, zawsze zapominam jak się pisze) bezpośredniego. Plik taki może mieć max 25MB, wysyłając znajomym plik metodą współdzielonych katalogów takiego limitu nie ma. Niestety to nie wszystko maksymalny rozmiar pliku, który możemy zsynchronizować wynosi jedynie 100MB.

5 to mało?

Jeżeli komuś nie wystarcza 5GB a mimo wszystko nie chce kupować płatnego konta. To jest kilka metod uzbierania większej pojemności.

Wykonując czynności z powyższej listy otrzymujemy gratis różne "porcje" MB, które powiększają powierzchnię na dane w naszym koncie.

Jak w większości tego typu rozwiązań jedną z metod jest program partnerski lub tzw reflinki. Korzystając z tej metody obie strony.

A więc osoba rejestrująca się z reflinka otrzymuje gratis 500MB czyli po samym procesie rejestracji mamy nie 5GB a 5,5GB (10% więcej), natomiast osoba, która wysłała reflinka otrzymuje za rejestracje osoby poleconej również 500MB. Więc morał z tego taki, że warto mieć znajomych.
Warto tutaj zaznaczyć, że w porównaniu z Dropboxem nie ma limitu maksymalnej pojemności zdobytej z reflinków.

SugarSync vs Dropbox

Dlaczego lepszy niż dropbox? myślę, że poniższy film wszystko wyjaśni.

Podsumowanie

Przez te kilka tyg. podczas których miałem do czynienia z tym programem, mogę go śmiało polecić osobą, które narzekały na dropboxa z powodu, iż synchronizował on tylko pliki z jednej lokalizacji. Natomiast tutaj mamy podział na różne folderu oraz komputery (moim zdaniem strzał w 10’kę). Z menadżerem w wersji na PC pracowało się bardzo przyjemnie.

Zalety

 • Świetny menadżer wersja webowa oraz PC
 • Synchronizacja folderów z różnych lokalizacji
 • Podział plików ze względu na lomputer z którego pochodzą
 • Folder typu Magic Briefcase
 • Stosunkowo duża pojemność za darmo
 • Brak limitów reflinków
 • 500MB bonusy za polecone osoby
 • Możliwość wysyłania plików do synchronizacji via email

Wady

 • Brak polskiego menu
 • Brak wersji na linuxa
 • Limit wielkości pliku nie może przekroczyć 100MB

Ocena końcowa 5.

Jeżeli chcesz na starcie dostać 500MB więcej zarejestruj się z tego miejsca Rejestracja SugarSyncJeżeli jest więcej osób, które chcą dostać bonusy, to piszcze w komentarzach, a wasze reflinki też zamieszczę we wpisie.  

oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
  #1 19.12.2011 04:39

"Sygar" w tytule bije po oczach...

Wekmyr   4 #2 19.12.2011 07:45

No dobra, ale po co się bawić w jakieś polecanie po marne 500MB i 5GB, skoro Microsoft Sky Drive daje na starcie 25GB?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 19.12.2011 07:52

Skorzystałem z tej chmurki (już jakiś czas temu) na Phonie i Piecu. Muszę przyznać, że nieźle to działa a 5GB to nie tak mało. Poza tym funkcja wysyłania linku do pliku w mailu również świetna (aby szybko podzielić się plikami z innymi). Dość intuicyjny interface. Także polecam.

floyd   15 #4 19.12.2011 11:01

@DjLeo
Ciekawe jak jest z tymi linkami bo na Dropboxie gdy podałem na DobrychProgramach link do pliku nie większego niż 3MB i ściągnęło go nie więcej niż 10 osób to zablokowali możliwość ściągania bo rzekomo przekroczyłem jakiś limit (nie było podane jaki) i musiałem usunąć konto, a następnie założyć ponownie.
Wydaje mi się, że te darmowe konta są tylko na zachętę, a pelną funkcjonalność uzyskuje się dopiero po zapłaceniu. :(
Swoją drogą ciekawe po co ludziom dziesiątki GB na takich kontach, filmy czy gry chcą tam umieszczać?

underface   14 #5 19.12.2011 11:50

@Wekmyr bo limit wielkości pliku wynosi 25MB? bo ma słabego menadżera na PC? oraz ciężki w obsłudze interfejs ?

  #6 19.12.2011 12:15

@underface: Zajrzyj SkyDrive'a jeszcze raz, bo sporo się pozmieniało - od limitu (chyba od roku jest 100MB) po interfejs, który mocno się zmienił, ostatnie zmiany zobaczysz np. w tym filmie http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LhmTCaebq3M Fakt, że wciąż nie ma własnego menadżera na PC, ale różne sposoby pozwalają podłączyć go do eksploratora (np. nie dawno na blogu DP: http://www.dobreprogramy.pl/bartek46op/Poradnik-SkyDrive-jako-dysk-sieciowy,2924...)

DannyK   1 #7 19.12.2011 17:46

Tak, STORINO to dobry wybór. Też używam :)
Jeżeli ktoś chce mieć dodatkowe 0,5 GB to polecam się rejestrować z czyjegoś linku (np. mojego :)
https://storino.pl/zaproszenie/SS4EB2EA0CB57B5

[Uprzedzam, że ja też zyskuję 500 MB :)]

underface   14 #8 19.12.2011 17:48

@sebt na pewno się przyjrzę. ale powiem szczerze ze nie słyszałem o tym w ogolę;p

sla17   7 #9 19.12.2011 19:35

W tytule jest chyba błąd, miało być SugarSync, a nie Sygar ;)

sanurss   4 #10 20.12.2011 11:27

Dzięki za linka z zaproszeniem. Bardzo przyjemny programik, jak dla mnie znacznie przebija Dropboxa :)
https://www.sugarsync.com/referral?rf=bprjbe5fj5rp0&utm_source=txemail&u...

GioWDS   15 #11 20.12.2011 14:55

Osobiście nie bardzo lubię te wszystkie cloudy - dla mnie lepszym rozwiązaniem jest rsync po delikatnie zmodyfikowanym sftp, ponieważ sam administruje swoimi danymi. Odbywa się to na prostej zasadzie, przez całą dobę zmiany zbiera 'serwer' w domu i co 24h synchronizuje je z serwerem w ovh. Po wyjściu z sieci lokalnej komputerki jako adres serwera zaczynają rozumieć adres serwera we Francji.
Zalety to na pewno bezpieczeństwo danych ( redundantna kopia zapasowa ), szyfrowanie danych w czasie transportu 2048b kluczem, jeśli padnie dostęp do sieci WAN zawsze istnieje kopia danych w lokalnej sieci.
Do wad można zaliczyć: stosunkowo duży koszt, konieczność wymuszenia ręcznej synchronizacji w razie gdyby nie odbyła się jeszcze taka między local/wan, użycie łącza, więcej grzechów nie pamiętam.

VPN   9 #12 20.12.2011 19:04

Czy SugarSync ma wersję portable? Tzn. bez instalatora dla systemu Windows z ograniczonymi prawami użytkownika.

zoso71   10 #14 27.12.2011 13:41

Na marginesie: polecane w komentarzach STORINO ma jedną zasadniczą wadę: udostępnianie własnych zasobów jest możliwe jedynie innym użytkownikom tej usługi.

miisoo   4 #15 01.01.2012 18:59

Ludzie PC to nie to samo co Windows.
Nie istnieje "wersja na PC" tylko na konkretny system operacyjny.

rejsowy   1 #16 01.01.2012 21:45

Jak dla mnie wspaniała "chmurka". Jak ktoś chce bonusa no to proszę:
https://www.sugarsync.com/referral?rf=fjxjf635ww54n&utm_source=txemail&u...

  #17 08.02.2012 00:47

Program SugarSync - to coś jak dropbox, z tym że oferuje o wiele więcej funkcji, dodatkowo na starcie otrzymujemy 5GB + ukańczając 6 prostych zadań w zakładce "Getting Started" 625MB (125MB od każdego zadania) + ukańczając 3 zadania w apce na androida 250MB. Program może służyć jako backup online w komputerze (pliki nie będą widoczne na innych komputerach), można również wybrać katalogi które mają się synchronizować. Zdjęcia wykonane komórką są automatycznie, bez żadnej ingerencji przesyłane na komputer. Program ma tyle opcji, że warto się z nim zapoznać, więcej informacji o programie można znaleźć przez wujka google'a. Klikając w poniższy link dostaniemy przy rejestracji dodatkowo jeszcze 500MB - czyli łącznie dostajemy 6375MB

https://www.sugarsync.com/referral?rf=fi5dyhdadtsxq&utm_source=txemail&u...

  #18 13.02.2012 12:45

Polecam SugarSync-a. Jednak możliwości konfiguracji zdecydowanie większe niż DropBox-a.
Poniżej link do rejestracji z bonusem 500MB extra.

https://www.sugarsync.com/referral?rf=bzwwx005xeobb&utm_source=txemail&u...

  #19 07.03.2012 18:44

Faktycznie, świetna sprawa. Szybki upload, 5GB na starcie, synchronizacja dowolnego folderu ( lub jej całkowity brak ) i rewelacyjny program "polecający", który nie ma limitu zaproszonych osób. Dla mnie numer 1 wśród chmurek.

Dla chcących się zarejestrować i zgarnąć dodatkowe 500MB zamieszczam link polecający :
https://www.sugarsync.com/referral?rf=da7k5wiygnxsg&utm_source=txemail&u...

Miłego korzystania z SugarSync :)

Jaahquubel_   13 #20 09.03.2012 14:46

Ocena 5 bez klienta na linuksy? Żartujesz? Dla mnie jest to przez to rozwiązanie zdyskwalifikowane.

underface   14 #21 04.04.2012 19:23

sam wiesz jak duża jest społeczność tego systemu. twórcy prawdopodobnie uznali, że tworzenie klienta na ten system nie jest opłacalne

Axles   18 #22 18.04.2012 08:27

Program póki co nie zastąpiony, lecz mam problem jeden aczkolwiek uporczywy, jeśli ktoś pomoże byłbym wdzięczny: http://forum.dobreprogramy.pl/sugarsync-program-zapamietuje-dane-logowania-www-t...

A i jakby ktoś chciał zwiększyć sobie i mnie limit wielkości konta podaję link:
https://www.sugarsync.com/referral?rf=dkcb9jfdc7e5w&utm_source=website&u...

PS. Co do limitu wielkości pliku 100MB nie tyczy on się archiwum, bo tam nawet i ponad 200Mb wrzuciłem.

  #23 11.01.2013 01:22

Program jest rewelacyjny i prosty w obsłudze, mi zaoszczędził mnóstwo czasu.
A tu ink polecający aktualny na 2013, 500MB gratis dostaniesz zaraz po kliknięciu i zarejestrowaniu się a dodatkowe 625MB po wykonaniu kilku banalnych czynności, które błyskawicznie uczą obsługi programu:

https://www.sugarsync.com/referral?rf=czxy8r294hmm9

Z góry dzięki!

  #24 14.03.2014 02:24

Hej, niestety SugarSync nie jest już taki 'darmowy' jak dawniej. W tej chwili można skorzystac jedynie z wersji 90 dniowej - 5GB za free, później niestety trzeba już zapłacic.
Dla potwierdzenia: http://techland.time.com/2013/12/11/so-long-free-sugarsync/

Gdyby ktoś z was chciał spróbowac polecam na próbę serwis http://wuala.com/ - jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Jego największą wadą jest niestety praca w oparciu o Javę. Jeżeli idziesz do pracy lub chcesz skorzystac z obcego komputera ale okazuje się, że nie ma na nim Javy nic nie można zrobic :(

W tej chwili na stałe korzystam ze SpiderOak'a. Jest dosc rozbudowany, na poczatku trzeba go dobrze poznac ale na prawde daje spore mozliwosci: mozna ustawic backup i synchornizację dowolnego folderu.
Brakuje mi w nim łatwego uploadowania plików np. jak w dropboksie (wystarczy przeciagnac plik do okna przeglądarki) ale to kosztem bezpieczenstwa do którego spideroak przykłada dużą wagę.
Gdyby ktoś z was chciał spróbowac: https://spideroak.com/download/referral/167eb4dbc229a9507165b82065ac1299
to jest referral link, instalacja z tego linku daje dodatkowy 1GB w porownaniu ze zwykła instalacją bezpośrednio ze strony.

Czy ktoś z was zna program, który łączyłby w sobie intuicyjnośc i wygodę Dropboksa, a jednocześnie dawał tyle możliwości ile daje SpiderOak?