Zaprogramuj swój telefon z on(x)

W Google Play (dawnym Android Market) aplikacji do zarządzania własnym telefonem z Androidem jest od groma. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in. Tasker, Lama, Automate It, czy oprogramowanie motoroli o nazwie Smart Actions.

Tak jest teraz

Wszystkie powyższe programy działają wg. wcześniej założonych kryteriów. Tworzenie odpowiednich profili polega na wybraniu odpowiednich czynności do określonych warunków.

Podejście z innego punktu widzenia

Wcześniej wspomniane programy mają pewne zalety i wady. Do tych pierwszych należy stosunkowo łatwe tworzenie określonych zadań. Niestety z powodu tych uproszczeń cześć dopasowania ustawień do naszych preferencji nie jest możliwe.
Tymczasem Microsoft przygotował coś z nieco innej beczki, projekt o nazwie on(x).

Owszem również jest to aplikacja, która pozwoli nam napisać profile, które zautomatyzują prace naszego telefonu. Dlaczego użyłem słowa napisać, a nie utworzyć?. Otóż w przeciwieństwie do innych aplikacji tego typu naszym celem jest napisanie skryptu-programu, który będzie wykonywał określone zadania w odpowiednich warunkach. Wg. opisu prawdopodobnie skrypty tworzone są w języku JS.

Do projektu po zalogowaniu się (wymagane jest do tego konto na fb) mamy dostęp do kilkunastu już gotowych przykładów oraz obszernej dokumentacji (również z przykładami), w której napisane jest w jaki sposób korzystać dobrodziejstw aplikacji. A jest tego naprawdę sporo bo zaczynając od pobierania takich informacji jak wł/wył ekran, skończywszy na pobraniu z sieci informacjo o pogodzie czy horoskopu.

Dodatkowo przykłady odgórnie udostępnione oprócz możliwości dopasowania ich do własnych potrzeb mają również możliwość wglądu do kodu, co skutkuje tym iż po dokładnej analizie będziemy w stanie tworzyć coraz bardziej zaawansowane skrypty.

Dopasowanie gotowców jest niezwykle proste. Dla przykładu został przedstawiony skrypt wysyłający sms’a do żony, gdy wyjeżdżamy z pracy. Dane takie jak nazwa odbiorcy „żona” oraz numer są edytowane po kliknięciu na słowo wife. Podobnie ma to miejsce z treścią sms’a, a także danymi miejsca, którego nazwę możemy zmienić jak również współrzędne geograficzne.

Podsumowanie

Osobiście raczej tylko próbowałem stworzyć jakąś ciekawą regułę, aby zapoznać się z tym projektem. W rezultacie okazało się, że programista ze mnie żaden i skończyło się raczej na zamiarach niż na czymś co faktycznie działało. Dlatego też raczej tego typu rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które mają bzika na punkcie programowania.

Zalety


  • Dobrze rozbudowana dokumentacja
  • Możliwość tworzenie skryptów na komputerze za pomocą przeglądarki
  • Możliwość zapisu logów
  • Zaawansowana obsługa zdarzeń oraz innych czynności
  • Powiększająca się baza gotowych skryptów
  • Może zachęcić do nauki programowania

Wady


  • Konieczność logowania się zapomocą konta na FB (stąd bardzo niska ocena w Google Play)
  • Brak możliwości tworzenia kodu na komórce
  • Raczej dostępna tylko i wyłącznie dla programistów (z wyłączeniem gotowych rozwiązań)

Kończąc ten wpis jeżeli znajdą się osoby chętne do napisania ciekawej i przydatnej reguły to chętnie osobiście (zapewne nie tylko ja) ją zobaczę w komentarzach.