ungoogled-chromium to Chromium bez śladów Google'a, przeglądarka dla tych, co nie lubią szpiegów

ungoogled-chromium to Chromium bez śladów Google'a, przeglądarka dla tych, co nie lubią szpiegów

ungoogled-chromium to Chromium bez śladów Google'a, przeglądarka dla tych, co nie lubią szpiegów
06.10.2016 10:12, aktualizacja: 06.10.2016 10:51

Chrome już od dłuższego czasu jest najpopularniejsząprzeglądarką na świecie, jednak nie każdemu się podoba. Sporoosób uważa przeglądarkę Google’a za szpiega, który służygłównie do śledzenia użytkowników. Sięgają nierzadko więc poprzeglądarkę Chromium, opensource’owy fundament Chrome, wprzekonaniu, że umknęli google’owej inwigilacji. Ale to wcale niejest takie proste, przekonują autorzy projektu ungoogled-chromium,którzy za cel postawili sobie zrobienie takiej przeglądarki, wktórej czujek z Mountain View w ogóle nie będzie.

„Normalne” Chromium wciąż komunikuje się z serweramiGoogle, nawet pod nieobecność aktywnego konta Google i kluczy dojego interfejsów. Sam proces, w którym Chromium powstaje, wiążesię z wykorzystaniem własnościowej infrastruktury Google, wieluskryptów i narzędzi, z których niektóre wykorzystują zamkniętebinarki. I gdyby nie to, że do Chromium oferowany jest kompletny kodźródłowy, nie można byłoby tej przeglądarki nazwaćopensource’ową.

Zdecydowanie opensource’owa jest za to przeglądarka budowana wramach projektu ungoogled-chromium.Ten zestaw flag, łatek i skrypów ma za zadanie usunąć lubwyłączyć wszystkie usługi i funkcje, które mogłyby zagrażaćprywatności, wyeliminować binarne moduły i zastąpić jezbudowanymi z kodu źródłowego, a także zmodyfikować mechanizmymające wpływ na kontrolę użytkownika i przejrzystość działaniaprzeglądarki.

Obraz

Autorzy nie startowali od zera. Wykorzystali łatki przygotowywaneprzez deweloperów Debiana, projektu Inox oraz przeglądarki Iridium.Oprócz tego zastąpili w kodzie źródłowym wszelkie odwołania dodomen internetowych odwołaniami do nieistniejącej domeny qjz9zk,usunęli funkcjonalności związane z domenami Google’a, wyłączyliformatowanie adresów URL w Omniboksie, WebRTC iprzekierowania intranetowe.

Zablokowane zostały też okienka dialogowe JavaScriptupojawiające się przy próbie zamknięcia stron, wymuszono otwieraniewyskakujących okienek w kartach, dodano możliwość zablokowaniawyszukiwania przez Omnibox i usunięto google’owy mechanizm SafeBrowsing. W menu pojawiła się zaś funkcja czyszczenia buforauwierzytelniania HTTP.

Obraz

W efekcie powstało bardzo dobre Chromium, na pewno znaczniebardziej chroniące prywatność niż to, które oferuje Google,działające bezbłędnie i dostępne na wszystkie popularne systemyoperacyjne. Z naszej bazy oprogramowania możecie pobrać wersję naWindowsa i macOS-a, na stronie projektu dostępne są też paczki dlaDebiana i Ubuntu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)