21. urodziny systemu Windows!

Strona główna Aktualności

O autorze

20 listopada 1985 roku Microsoft zaprezentował światu nowatorski i rewolucyjny na owe czasy system operacyjny - Windows 1.0. Z tej okazji serwis Connected Internet opublikował okolicznościowe 21 faktów na temat nie tylko pierwszej wersji Windows. Bardzo interesująca lektura, prezentujemy najciekawsze z nich.

Wymagania sprzętowe pierwszego Windows to 256 KB pamięci RAM i DOS 2.0. Początkowe wersje Windows były bowiem graficznymi nakładkami na tekstowy system operacyjny DOS. Cena pudełka z Windows 1.0 wynosiła 100 dolarów, a po przełożeniu na dzisiejsze czasy - niecałe 200 dolarów, czyli tyle samo co Windows XP Home. Sam system wytrzymał jednak tylko dwa tygodnie z czystym kontem poprawek (już wtedy wydawano bowiem patche). Słabo jednak było ze wsparciem nowego systemu okienkowego, nawet aplikacje takie jak Excel czy Word nie działały poprawnie jeszcze kilka lat od premiery Windows.

Inne fakty przytoczone przez serwis są równie ciekawe. Przykładowo gdyby Bill Gates nie był osobą fizyczną, a państwem, to jego majątek pozwoliłby na objęcie 37. pozycji na liście najbogatszych krajów... Jako firma sam Microsoft do 2000 roku uczynił milionerów z ponad 10 tysięcy swoich akcjonariuszy. Jeśli zaś chodzi o aplikacje pisane dla systemu Windows to szacuje się, że dotychczas powstało około 250-300 tysięcy aplikacji.

Życzymy systemowi Windows, a zwłaszcza najnowszemu wydaniu Windows Vista, aby jego przyszli użytkownicy z czystym sumieniem mogli powiedzieć, że nie żałują decyzji o instalacji Okienek!

© dobreprogramy
s