40% użytkowników z lukami w przeglądarkach

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawiły się wyniki ciekawego badania przeprowadzonego przez Google, Szwajcarski Instytut Technologiczny oraz firmę IBM. Pokazują one, jak wielu internautów przegląda strony WWW we względnie bezpiecznym środowisku.

Według raportu, 59% użytkowników korzysta z najbardziej aktualnych wersji przeglądarek, pozostawia to jednak ponad 40% tych, którzy pracują w środowisku podatnym na zdalne ataki. Jest to szczególnie niepokojące w zestawieniu z faktem, że niemal 90% luk w oprogramowaniu odkrytych w roku 2007 pozwalała właśnie na przeprowadzenie zdalnych ataków. Nie wszystkie podatności związane były z przeglądarkami, te są jednak obecnie głównym obiektem ataków i ich odpowiednie zabezpieczenie staje się coraz bardziej kluczowe.

Badanie pokazało, że użytkownikami którzy najczęściej i najszybciej aktualizują swoje przeglądarki są posiadacze Firefoxa. Najgorzej w zestawieniu wypadają użytkownicy Internet Explorera, z których niemal połowa nadal używa jego szóstej, zdecydowanie niezalecanej już wersji. Badanie oparto na próbce danych pochodzącej z zestawień Google za pierwszy tydzień czerwca tego roku.

Co interesujące, mimo że zarówno Firefox, jak i np. Opera wyposażone są w funkcje automatycznej aktualizacji, badacze zauważyli że funkcjonalność Firefoxa w tym zakresie jest zdecydowanie skuteczniejsza i dużo bardziej sprzyja zdecydowaniu się użytkownika na dokonanie aktualizacji. Autorzy raportu sugerują ponadto, że dobrze byłoby wyposażyć przeglądarki w etykiety znane z opakowań na produktach spożywczych określające datę przydatności do spożycia, które dodatkowo mogłyby informować użytkownika o liczbie ważnych aktualizacji bezpieczeństwa, których nie posiada jego środowisko.

© dobreprogramy