Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DS416j vs VPS od Aruby za 4zł przez pryzmat kosztów

co się bardziej opłaca?

Oczywiście - jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniążki.Zarówno o te, które musimy wyłożyć "na start" jak i te, które pompować będziemy systematycznie, aby magazyn danych utrzymać przy życiu.

Jak zwykle źródłem inspiracji jest potrzeba. Potrzeba inna dla każdego, odmiennego człowieka i/lub instytucji. Opowiem czym kierowałem się przy testowaniu i wdrażaniu autorskiej może prowizorki, może kombinatoryki oraz czym przy zabawie z NAS'em DS416j.

cele...

Konkretnie za cel obrałem utworzenie puli magazynowej do:1) przechowywania pamiątek typu fotografie, materiały wideo,2) przechowywanie obrazów kopii zapasowych systemów operacyjnych komputerów,3) przechowywanie i synchronizacja dokumentów, których używam w domu i pracy,4) przechowywanie obrazów systemów telefonów - mojego i mojej lepszej połowy,5) możliwie niskie koszty utrzymania.

DS416j — baza dla alternatywnych rozwiązań na przykładzie wdrożenia Nextcloud

Po co mi Nextcloud?

W dobie coraz częściej spotykanych incydentów związanych z wyciekami danych klientów, samych treści i/lub powszechnie stosowanej już przez różnej maści boty próbkowania treści sprawiają, że ze skanami ważnych lub mniej ważnych, aczkolwiek poufnych w stosunku do zewnętrznego otoczenia dokumentów, czy choćby ze zdjęciami z wakacji chciałoby się uciekać gdzieś indziej. Tylko dokąd?Oferty internetowych schowków prezentowane były na łamach portalu dość często i regularnie. Ostatnio jest jakiś zastój w tym temacie. Wcale mnie to nie dziwi. Średnio już jest co omawiać. Korporacje przez pewien czas stosowały politykę "na wabik" oferując pojemności rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset gigabajtów za darmo, tylko po to, aby po uzależnieniu od siebie użytkowników (którzy zdążyli przesłać już ponad nowy darmowy plan) przykręcić kurek do pięciu czy piętnastu gigabajtów.W mojej ocenie uważam to za chamską politykę stawiania użytkownika pod ścianą w myśl zasady płać albo płacz, a najlepiej jedno i drugie oraz robienia z użytkownika klienta-idioty.

DS416j — ciekawy, czterozatokowy, budżetowy NAS od Synology

Słowem wstępu...

Po dłuższej absencji blogowej na DP wznawiam pisanie poniekąd podyktowane otrzymaniem do testów (podziękowania dla redakcji) urządzenia od Synology, model DS416j.NAS dojechał do mnie w komplecie z czterema dyskami SSD Seagate'a o pojemności 480GB każdy. W pudełku po otwarciu pojawił się przewód zasilający i krótka instrukcja dla web'owego startup'u panelu konfiguracyjnego urządzenia dla niezaawansowanych użytkowników. Nie wiedzieć czemu nie znalazłem przewodu RJ-45 i nie wiem czy w zestawie go po prostu nie ma, czy ktoś zapomniał dorzucić. Naturalnie mam swoje i zaraz po skompletowaniu wszystkiego przystąpiłem do instalacji, która wbrew założeniom do całkiem prostych nie należy i mam tu na myśli kwestię instalacji dysków do zatok, ale o tym później. Dodam, że moje katowanie NASa szło w kierunku niekonwencjonalnych dla NASa rozwiązań (chciałem połknąć benefity kompaktowości, niskoprądożerności, backup'u i synchronizacji niekoniecznie używając i omawiając dodatki pakietowe typu PhotoStation, czy rzeźbić kolejny wpis na temat dobrodziejstw rSync, bo zainteresowani tematem na pewno wiedzą o nich więcej niż byłbym w stanie napisać.

Płać kartą! - dodam Cię do "znajomych", nie znasz mnie? Ja już Ciebie tak

Ostatnio zaobserwowałem bardzo prostą, możliwą do wykonania przez ekspedientkę czy kogoś z kolejki sklepowej "sztuczkę"... Napiszę o tym dlatego, ponieważ być może po przeczytaniu tego wpisu część z czytających zacznie przywiązywać uwagę do tego w jaki sposób dokonuje płatności. I absolutnie nie mam namyśli dyskretne wpisywanego PINu, czy umiejętnego korzystania z funkcji zbliżeniowej...

socjal-pułapka

Nie od dziś wiadomo, że jeśli coś do sieci się dostanie to raczej ciężko to coś wyłowić. Mimo mnogości różnych torii oraz podejść do bycia zapomnianym i istnienia takiej "prawie możliwości" - ciągle niewiele użytkowników (podkreślam użytkowników - takich zwykłych) ma jakiekolwiek pojęcie o istnieniu takiego zagadnienia. Szeroko pojęte portale społecznościowe różnej maści oraz duże, często zagregowanie dane wyszukiwarek dostarczają masy informacji często mniej lub bardziej trafionych i/lub użytecznych. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu oraz wykazać minimum determinacji, aby prędzej czy później dotrzeć do sedna. Ale co jeśli sednem jest tożsamość i, życie prywatne czy ... człowiek?

Routing laptopem z Windows 8.x (ICS)

Laptop jako router w Windows 8.x

Jak wiemy czasem pojawia się niczym nieodparta konieczność rozdzielenia połączenia internetowego między kilka urządzeń. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy korzystamy z kablowej sieci (np. firmowej), a w pobliżu nie ma rozwiązań bezprzewodowych...

Wtedy z pomocą przychodzi wysłużony wiersz poleceń... kilka komend, kilka kliknięć i ... z laptopa mamy w pełni funkcjonalny router. Rzecz przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy synchronizować telefon, odpalić tablet czy też korzystamy ze sprzętu firmowego z pre-instalowanymi aplikacjami i nie mamy możliwości doinstalowania, tego co potrzebujemy, a znajduje się to u nas na telefonie czy tablecie...

Od czego zacząć?

Dobrze byłoby mieć konto z uprawnieniami administracyjnymi (i tu paradoks z instalowywaniem potrzebnych lub mniej potrzebnych programów). Ale jak już ktoś ma laptopa na własność to fakty bycia jego administratorem jest już tylko formalnością ;-)

1. Czynności wstępne czyli - otwieramy wiersz poleceń.

netsh wlan show drivers

Windows Update hurtem + offline...

...3.2.1... instalowanie aktualizacji 3 z 177 - proszę czekać ;-)

Ile razy zdarzyło się Wam, że trzeba było przeinstalować system bądź swój, bądź kolegi/koleżanki...? Szczęśliwie instalacja systemu Windows jakoś dobiegła końca, chcemy na przykład zainstalować pakiet biurowy albo narzędziowy i... nagle: S T O P .Net Framework 3.5 nie został zainstalowany lub inne tego typu historie...do których potrzeba nam na przykład service packa... cóż... stoimy z docelowym programem potrzebnym do pracy dosłownie po środku niczego...

Irytacja...

Wtedy to przypominamy sobie (lub mamy już w nawyku) zaktualizować system do dnia bieżącego, co jak wiemy potrafi trwać kilka dni.

Windows Vista "Instalowanie 1 z 221 aktualizacji... Nie wyłączaj komputera". ;-)

Niewątpliwie można podnieść sobie ciśnienie i rachunek za prąd czekając aż system wykryje i skutecznie zainstaluje aktualizacje jedna po drugiej, dodatki definicji wirusów (MSE) czy Service Pack'i...... mijają cenne godziny ...

Windows "78" ... i po bólu. Czyli namiastka siódemki w ósemce

Windows 78 ;-)

Literówka? Nie. Chociaż klawiatura typu natural keyboard skutecznie do tego prowokuje... Jako, że jestem osobą, która ceni funkcjonalność pewnych mechanizmów dostępnych w "ósemce", a zwolennikiem interfejsu desktopowego w Windows 7, lubię kryształkowe aero, a niekoniecznie płaskości z nowości, wdrożyłem optymalne dla siebie rozwiązanie, którym się zaraz podzielę. Godzi mechanikę Najnowszego z ergonomią, zakorzenionymi nawykami ze starszego...

Pokaż mi pulpit, a powiem Ci kim jesteś.

... pokażę Ci swój, a będziesz wiedzieć co lubię i czego oczekuję :-)

Tak można wytłumaczyć wiele rzeczy, na które trafia się gdy zabiera komputer znajomego do reanimacji lub skarby "na wierzchu" desktopu osoby obcej. Czasem na pierwszy rzut oka trafiam jaki syf siedzi w środku widząc miliony dziwnych ikon, lewych skrótów np. do różnego pokroju wersji trial' owych, demonstracyjnych czy pseudo cud programów a'la tune it up. Najczęściej przeczucia są trafione, ale nie o tym chcę pisać.

Do tematu z Windows 8 podszedłem na chłodno. Instalacja wersji ostatecznej oraz możliwie bezbolesne zaadoptowanie siebie do nowego systemu. Wyszło średnio.

Windows 8.1 ... gdzie jest WindowsBackup?

Wczoraj to jest 2013-10-17, zaraz po tym jak ukazała się aktualizacja dla Windows 8 do wersji 8.1 odwiedziłem Windows Store celem pobrania nowego systemu w wersji Pro z Media Center (z automatu do edycji którą się posiada).

Proces aktualizacji trwał sporo. Żeby nie powiedzieć, że bardzo długo bo w sumie impreza zakończyła się po około 4 godzinach zabawy. Jakie było moje zdziwienie, kiedy to po posprzątaniu po instalatorze, rebuild'zie moich tematów wizualnych (lubię wygląd rodem z Windows 7) oraz usunięciu Windows.old itp., defragmentacji, Cclean'owaniu ... chciałem wykonać obraz partycji systemowej, a tu .... brak apletu w panelu sterowania pt. Kopia zapasowa i przywracanie w Windows7. Tak, tak Windows 7. Tak dla zachowania kompatybilności nazywało się w Windows 8 narzędzie do tworzenia backup'ów całych partycji.

Po przetelepaniu całego systemu w poszukiwaniu wyżej wymienionego apletu - kapitulacja. I w tym momencie meritum: ... Mały wspomagacz