DS416j vs VPS od Aruby za 4zł przez pryzmat kosztów

co się bardziej opłaca?

Oczywiście - jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniążki.
Zarówno o te, które musimy wyłożyć "na start" jak i te, które pompować będziemy systematycznie, aby magazyn danych utrzymać przy życiu.

Jak zwykle źródłem inspiracji jest potrzeba. Potrzeba inna dla każdego, odmiennego człowieka i/lub instytucji. Opowiem czym kierowałem się przy testowaniu i wdrażaniu autorskiej może prowizorki, może kombinatoryki oraz czym przy zabawie z NAS'em DS416j.

cele...

Konkretnie za cel obrałem utworzenie puli magazynowej do:
1) przechowywania pamiątek typu fotografie, materiały wideo,
2) przechowywanie obrazów kopii zapasowych systemów operacyjnych komputerów,
3) przechowywanie i synchronizacja dokumentów, których używam w domu i pracy,
4) przechowywanie obrazów systemów telefonów - mojego i mojej lepszej połowy,
5) możliwie niskie koszty utrzymania.

zależy mi na:

1) miejscu na przechowywanie (ma starczyć na długo),
2) synchronizacji z klientami mobilnymi i desktop'owymi,
3) dostępie do dokumentów z każdej lokalizacji, w której mam internet,
4) tylko lokalnie po FTP i SMB dostęp do multimedialnych zasobów i/lub na potrzeby kopiowania dużej puli od czasu do czasu.

moje zbiory danych to:

1) kilka tysięcy plików ~ ok. 4,5MB
2) kilanaście tysięcy plików *.doc, *.xls, *.pdf, o wielkości od 5 do 15MB,
3) okołu dziesięciu dużych plików z backup'ami. Po dwa obrazy na jedną maszynę (mniej więcej). Bez przesady, ale ze dwie stabilne konfiguracje do podmiany na jedno urządzenie.

nie używam serwera do:

1) strumieniowania wideo,
2) przesyłania multimedialnych, dużych zbiorów na ekrany np. przez DLNA,

Mając założone potrzeby jakiś czas temu wymyśliłem pewną rzecz. A konkretnie wtedy, gdy Microsoft zaczął ciąć pojemności schowka onedrive.com w swoich darmowych planach. Również tych lojalnościowych.

Postawiłem Nextcloud na VPS od Aruby. Kosztujące 4zł poza voucher'em

Nie będę pisał teraz o samym procesie instalacji. Dodam tylko, że miała miejsce na VPS o pojemności 20GB z Ubuntu 16.04 LTS, 1GHz procesora i 1GB Ram. Całość za wspomniane 4 zł. Oczywiście z 20GB nie poszalejemy kiedy chcemy trzymać gabaryty i ilości takie jak założone w celu i określone moją potrzebą. Nextcloud zaoferował coś, co mogło pomóc przeskoczyć ten problem. Otóż synchronizuje i montuje lokalne jak i zdalne zasoby. Ja zdecydowałem się na FTP. Od tak zwyczajnie - na TP-Link 1043ND zainstalowałem Gargoyle, w którym sformatowałem jakiegoś 8GB pendrive'a pod ext4 i zacząłem testować. Podobnie postąpiłem z zewnętrznym dyskiem, dalej z kilkoma (po hub'ie USB) i ... poszło. utworzył mi się ftp'owy, obsługiwany z poziomu Nextcloud'a zasób dyskowy, dostępny w sposób prosty, ładny i intuicyjny. Wyświetlają się galerie, wideo buforuje się fajnie, a wskazane katalogi bezbłędnie synchronizują się z resztą maszyn. Mało tego. Zdjęcia zrobione telefonami od razu trafiają do domu, do wskazanej lokalizacji, we wskazanym w aplikacji klienta mobilnego katalogu.

i co z tego?

Pełnoprawna instancja chmury Nextcloud z ominięciem marnych 20GB, które oferuje za dobrą 4zł cenę Aruba.
VPS'a od Aruby użyłem jako nośnik instancji Nextcloud, VPN'a, pi-hole'a i paru innych zabawek. Same zasoby chcę mieć pod ręką, najlepiej z replikacją. (tak replikacja w harmonogramie zadań, która wykonuje synchronizację dwóch zapiętych pod USB dysków z czego jeden stanowi kopię drugiego). Tak na wszelki wypadek. Istotną sprawą jest tu wygoda. W każdej chwili mogę zmienić silnik chmurowy obsługujący dane. Jeśli nie Nextcloud to może kiedyś Ownloud a może Syncthing a może Seafile? Każdą instancję pod to podepnę. To swojego rodzaju uniwersalność.
Tu pojawia się pytanie i jeszcze więcej wątpliwości.

VPS + zew. HDD czy NAS?

Odpowiedź brzmi: Jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma .
Mam pilniejsze potrzeby niż zgubić około 6 000,00 PLN na porządnego i porządnie uzbrojonego NAS'a, to przekombinuję ile się da. A ceny może kiedyś spadną...
Czyli jeśli nie stać nas na pełnoprawny, dobrze wyposażony NAS to tańszą alternatywą będzie VPS i ze dwa zewnętrzne dyski (porządne, to znaczy takie po 5TB każdy). Router TP-Link 1043ND z Gargoyle na pokładzie radzi sobie z takimi pojemnościami, a ext4 ze względu na brak konfliktów uprawnień z Linux'owymi systemami zwłaszcza przy podpinaniu zasobów do chmury.

właściwe porównanie kosztów jednorazowych

konfiguracja z NAS'em DS416j i czterema dyskami WD o pojemności 8TB każdy.
(można mniej, ale ma to być rozwiązanie na lata i ma wykorzystać potencjał NAS'a
w postaci obsługiwanej 32TB pojemności łącznie - zależnie od macierzy jaką się zastosuje)
wygląda następująco:

urządzenia Synology DS416j można nabyć od 1200zł w górę.
za medianę należy przyjąć 1250zł bo w tej cenie bez problemu możemy takowe skutecznie wyszukiwać po portalach dystrybutorów i aukcyjno-handlowych.

Następnie przyglądamy się dyskom - uważam, że przy moich założeniach dyski HDD będą wystarczające, gdyż pierwszorzędną sprawą jest dla mnie ilość miejsca do magazynowania oraz dopuszczam możliwość awarii jednego z dysków. Sprawa z dyskami WD RED o pojemności maksymalnie wykorzystującej możliwości naszego NAS'a wygląda następująco:

W tym miejscu nie dopuszczam możliwości zakupu używanych dysków o takiej pojemności, gdyż nie wiadomo w jakim są stanie. Dla mnie to tak jakby kupować używaną bieliznę. Niestety - nie do przyjęcia. W desktopie do gier - tak. Najwyżej się wysypie i postawi się system od nowa na innym dysku, bez utraty znaczących danych.

1 250,00 + ( 4 x 1 279,00 ) = 6 366,00 PLN

Drogo. Oczywiście to inwestycja na lata i można nabyć taki sprzęt np. w ratach 10x0 lub więcej. Ale to ciągle boli. Dla większości zwykłych użytkowników domowych w polskich realiach jest to próg nie do przeskoczenia.

Scenariusz z użyciem VPS'a

Będzie potrzebne:
1) Router obsługujący oprogramowanie WRT. (większośc taki już ma) Lub router obsługujący montowanie zewnętrznych nośników w firmware stock'owym.
2) Konto na rozsądnym VPS'ie 1 rdzeń x 1Ghz + 1GBRam będzie wystarczające plus miejsce na instancję działającej chmury obsługującej nasz storage.
3) Dwa dyski o pojemnościach w zależności od budżetu (mamy ten komfort, że możemy dyski dokładać przez hub'a, lub wymieniać na większe w miarę wzrostu możliwości finansowych czy spadku cen wyższych pojemności z mijającym czasem)

koszty, koszty, koszty....

- w miarę porządny router nabędziemy już za około 200,00 PLN(nie wliczam go do całości, nie sugeruję żadnego, bo zakładam, że w większości wypadków posiadany w zupełności wystarczy).
- konto VPS ( w przypadku Aruby pierwsze dwa miesiące za darmo, a następnie bagatela 4,00 PLN za miesiąc działania serwera)
- magazyn danych - np. Seagate expanssion 2x5TB.= 2 x 566,00 PLN,
co daje nam nakłady w wysokości 1 372,00 PLN z uwzględnieniem Router'a.
w przypadku gdy nasz router zamontuje dyski należy odliczyć około 200,00 PLN,
co daje ~ 1 172,00 PLN.

Dodam, że na rynku wtórnym nie znalazłem jeszcze urządzeń DS416j

Jednoznacznie daje się zauważyć, że cena budżetowego NAS'a od Synology, zrównała się z całością kosztów z "placem na dane" dla alternatywnego rozwiązania.
Nie musimy mieć na uwadze rajonalnego gospodarowania miejscem i zdolnością NAS'a, ale
tracimy wszystkie dobrodziejstwa DSM i wygody, bo bądź, co bądź metoda z VPS'em wymagać będzie nieco pracy.

1. Musimy zarejestrować, uruchomić i skonfigurować VPS.
2. Zainstalować Nextcloud,
3. Kupić i zainstalować i sformatować w ext4 zewnętrzny dysk lub dyski.
4. Skonfigurować router.

Ja użyłem do tego celu domeny od dostawcy no-ip.org. Przed próbą wdrażania sprawdźcie jakich usługodawców obsługuje Wasz Router.

Nazw tych użytkowników i te, utworzone tu hasła będą używane do montowania zasobów zewnętrznych pod Nextcloud. Bardzo ważne jest aby zadbać o dokładność. Jedna literówka i coś może nie zadziałać.

Należy pamiętać o udzieleniu praw zapisu użytkownikowi, który będzie wykorzystywany do montowania zasobów zdanych na instancji Nextcloud. Inaczej Nextcloud będzie tylko czytał. Kiedy już zakończymy konfigurację użytkowników i haseł do udziałów, przetestować należy czy serwer ftp działa. Można to zrobić za pomocą Total Commander'a lub jemu podobnych czy choćby wiersza poleceń. Jeśli wszystko jest ok, możemy przejść dalej.
Aby Dyski w kółko się nie kręciły - należy zainstalować dodatek na kształt hd-idle. To dodatek, który spindown'uje dyski a jest to witaminka dla Gargoyl'a którego ja używam. W nowszych modelach router'ów zdarzyć się może, że rozwiązanie jest natywnie obecne i nie wymagać będzie od użytkownika żadnych modyfikacji.

Jeżeli hd-idle jest obecny lub podobne mu rozwiązanie można upewnić się czy działają usługi takie jak dynamic-dns, FTP, universal plug and play. U mnie podczas konfiguracji wyglądało to tak:

Kiedy wszystko jest gotowe i nasz FTP działa,a spindown zatrzymuje dyski by nie kręciły się bez potrzeby, logujemy się do Nextcloud'a i podmontujemy nasz magazyn danych.

http://adres-serwera-vps/instancja-nextcloud/

Podmontować można i katalogi lokalne na serwerze oraz chmury dostawców takich jak Google czy Onedrive, ale także po FTP i tym teraz zajmiemy się w tej sekcji:
W panelu administracyjnym w zasobach zewnętrznych znajdziemy wszystkie potrzebne opcje. Wpisać należy host (ten z dynamic-dns lub jeśli ktoś ma to stałe IP czy domenę), nazwę użytkownika serwera FTP, hasło i nazwę udziału.

Tak właśnie są widoczne zasoby fizycznie znajdujące się na dyskach zewnętrznych zapiętych za router. Uzyskujemy w ten sposób protezę NAS'a oraz dywersyfikację rozwiązania. Dane są w domu, instancja działa na profesjonalnym sprzęcie online 24/dobę. Na pewno wstanie w przypadku padaczki infrastruktury hostującej wirtualne maszyny.
Lokalnie osiągamy duże przepustowości.

Dostajemy obsługę maila, kalendarz prze calDAV, synchronizację, bazodanowość, personalizację, lekkość i raid dla ubogich czyli manipulować można strukturą katalogów względem podpiętych dysków jak się nam rzewnie podoba, a co lepsze synchronizować montowane zasoby z wybranymi urządzeniami. Zachęcam o przetestowania Nextcloud choćby na maszynie wirtualnej. Aktualne wersje są już na tyle dojrzałe i stabilne, że nie waham używać się ich w pracy.

Koszty stałe...

Synology NAS416j to wydatek rzędu od 8,00 do 12,00 PLN miesięcznie na prąd.
Wszystko zależy jakiego rodzaju dysków użyjemy, taryfy prądowej, stresu itp.
Powyższe kwoty wyskoczyły z wskazań średnich watomierza i uśrednień gdyż nie sposób jest zliczyć tego na 100% dokładności.

VPS i koszty stałe to wydatek 4,00 zł miesięcznie na Arubę i około 5,00 zł więcej za prąd w domu, za kręcące się dyski zewnętrzne (z hd-idle).

Bezwzględnym zwycięzcą nominalnie jest VPS. Ale czy na pewno? Nie. Wygoda, prostota i uniwersalność DS416j czytaj - gotowego rozwiązania jest bezkonkurencyjna jeżeli o wygodę właśnie chodzi. Stawiamy porządne urządzenie z mocnymi dyskami, ponieśliśmy znaczące koszty, ale wiemy, że działać to będzie i to przez długie lata. Liczyć się należy z nieznacznym wzrostem rachunku za energię elektryczną ale moim zdaniem to sprawa marginalna. Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie do czego potrzebuje magazyn i co będzie z tym robił. Moja odpowiedź na przygodę z DS416j jest następująca:

To co w końcu wybrać?

Gdybym "zamknął imprezę" z dyskami za gotowe rozwiązanie w 2 000 PLN to tak. Teraz niestety nie - kwota dająca użyteczność krańcową urządzenia jest dla mnie jako domowego użytkownika zbyt wysoka. Ale gdybym miał na zbyciu ponad 6 000 PLN - to polecam.

"hybrydowe VPS" traktujcie jakoś studium przypadku, szukanie alternatywy. Jako jakiś silnik do kręcenia danymi. Dywersyfikaję rozwiązania, niezależność przez pryzmat ciekawości. Ja potraktowałem to jako świetną zabawę na zasadzie "czy się uda?".
... i wszystko się udało. Bawiłem się długie tygodnie (jeszcze przed tym zanim trafił do mnie DS416j), zaspokajać głód wiedzy jak to "przetworzyć". Teraz już wiem i ... ... i szukam innego tematu do drążenia. Pewnie też prokosztowo. ;-)