Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Lumia 640 LTE — testów ciąg dalszy

Jak już Wam wspominałem, od niedawna jestem użytkownikiem telefonu z Windowsem - Lumii 640 w wersji LTE. Jest to mój pierwszy telefon z mobilnym Windowsem (oraz, tym bardziej, pierwszy posiadany przeze mnie telefon wyprodukowany przez Microsoft) także trudno mi wychwycić wszystkie niuanse związane z używaniem tego telefonu. Po tych paru(nastu) dniach od zakupu chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z używania telefonu, jak również zaprezentować mankamenty z tym związane.

System oraz aktualizacja

Jak już wspominałem, zaktualizowałem telefon do W10M, po paru dniach używania go z fabrycznym systemem - Wp 8.1 Denim. Pochwaliłem MS za fakt przygotowanie i wdrożenie aktualizacji na roczny model, ze średniej półki cenowej. Pisałem również, że telefon po aktualizacji działa żwawo. I podtrzymuję te stwierdzenia.

Dobrym, według mnie, krokiem jest umożliwienie pobrania aktualizacji dopiero po zarejestrowaniu urządzenia w aplikacji "Doradca uaktualnienia". Coś mi mówi, że po burzy rozpętanej z uaktualnianiem (wciskanym zresztą na siłę) komputerów, MS chciał dać wybór chociaż użytkownikom komórek.

Jednak przy okazji aktualizacji, telefon został "wykastrowany" z kilku funkcji. Po pierwsze niedługo kończy się wsparcie dla nawigacji HERE.

Ostrzeżenia o zakończeniu wsparcia z dniem 30 czerwca tego roku.

W tym na szczęście nie ma nic strasznego. Mobilny win 10 posiada natywną aplikację map, z możliwością pracy jako nawigacja. Z tego co wyczytałem, microsoftowa aplikacja MAPY korzysta z tych samych map co aplikacje HERE. Jedyne, co zmienia się dla użytkowników - to nazwa aplikacji.

Jedną z funkcji, która zniknęła po aktualizacji naprawdę, jest możliwość głosowego wybierania numerów i programów. O ile głosowe przywoływanie programów nie wydaje mi się czymś bardzo użytecznym (osobiście skorzystałem z tego raz jako ciekawostkę) to głosowe wybieranie jest funkcją przydatną. Wielka szkoda, że Microsoft zdecydował się to wyciąć.
Innym, zauważonym przeze mnie brakiem, jest tryb MAKRO w aparacie. Brak ten zauważyłem dość przypadkowo, szukając rano tego trybu. Jednak mimo to aparat radzi sobie dobrze z łapaniem ostrości, nawet z około 10 centymetrów.

Z kiepskich rzeczy zauważyłem jeszcze dwie sprawy.
Po pierwsze podpowiedzi przy pisaniu na klawiaturze. Rzeczywiście słowa z polskimi znakami, są pozycjonowane na samym końcu listy, przez nieraz wydłuża się czas pisania wiadomości (cóż, jestem leniwy i nie chce mi się wpisywać polskich znaków "z klawiatury" a nieraz trzeba się naprzewijać, żeby znaleźć odpowiednie słówko w podpowiedziach).
Drugą kiepską rzeczą jest.... przeglądarka. Kto wymyślił tego EDGE? Fakt, trzeba przyznać- nie wiesza się, nie ma problemów z wyświetlaniem stron, radzi sobie nawet ze streamingiem.
Więc w czym rzecz? Cóż, trochę o tym pisałem w jednym ze swoich komentarzy pod poprzednim tekstem. Nie ma możliwości ustawienia strony startowej. Jeśli, zamykając przeglądarkę, nie zamkniecie wszystkich kart, to po ponownym uruchomieniu EDGE'a co zobaczycie? Zgadliście - przeglądarka przywraca każdą jedną stronę. Mnie to irytuje (żeby nie powiedzieć czegoś mocniej). Poza tym - synchronizacja z komputerem. Leży i kwiczy. Obecnie korzystam z W10 również na komputerze i za cholerę nie wiem co musiałbym włączyć, żeby takowa synchronizacja zadziałała (zarówno na Lumii, jak i na lapku mam włączone opcje synchronizacji z innymi urządzeniami).

Zbierając wiadomości przed aktualizacją do mobilnej dziesiątki, trafiłem również na informacje jakoby MS nie dostarczał żadnej natywnej aplikacji do słuchania radia FM. Tu, na szczęście, info okazało się nieprawdziwe - radio FM obsługiwane jest przez "dziesiątkę", out-of-the-box.
Również bateria jest pozytywnym zaskoczeniem. Sporo osób piszę w internecie, że po aktualizacji do Windows 10 mobile, ich urządzenia pracują znacznie krócej. U siebie tego skrócenia czasu pracy na baterii nie zauważyłem. Na obu systemach (8.1 i 10) bateria starcza mi na cały dzień. Do pracy wychodzę około 6 rano (cóż, uroki mieszkania na przedmieściach Warszawy i korzystania z komunikacji miejskiej, żeby dojechać do centrum na praktyki), a wracam około 18. Przez ten czas telefon jest wykorzystywany do przeglądania neta (trzeba coś robić w autobusie), pisania sms'ów czy rozmów - czyli, telefon nie leży "odłogiem". Mimo to, po powrocie zostaje mi około 20-30% baterii.

Małe uwagi co do sprzętu

Zdjęcia zaczerpnięte z mgsm.pl

Cóż. po pierwsze wymiary - 141,30 x 72,20 x 8,80 mm, przy wadze 145 gram. Do tego dochodzą plastikowe plecki. Telefon sprawia przy dotyku, trochę, wrażenie zabawki. Jednak idzie się przyzwyczaić.
Przy obsłudze zauważyłem kilka mankamentów.
Po pierwsze głośniczek. Osadzony jest z tyłu, w prawym dolnym rogu. Niestety w przypadku noszenia telefonu w kieszeni (a zwłaszcza kiedy, nie daj Boże, telefon jest w pokrowcu) dzwonek telefonu jest słabo słyszalny. Dźwięk jest również trochę przytłumiony, gdy telefon leży na pleckach.
Również wibracje są nieco zbyt słabe (nadmienię tylko, że chodzę w zwykłych jeansach, także nie mogę powiedzieć, żebym miał zbyt szerokie kieszenie). Przegapiłem przez to kilka rozmów, chociaż mam nadzieję się przyzwyczaić.
Kolejną sprawą jest ekran. Nie mogę narzekać na kolory czy widoczność w słońcu - pod tym względem wszystko jest w porządku. Niestety w moim egzemplarzu, w słońcu widać siatkę warstwy dotyku - nie jest to jednak coś, co bardzo przeszkadza w użytkowaniu.
Należy jeszcze wspomnieć o dołączonej ładowarce. Jest to zwykła ładowarka - bez wyjmowanego kabla USB, o mocy 5V, 750 mA. Telefon od zera do bohatera ładuje się dość długo - około 2,5 godziny.

Co myślę po zauważeniu powyższych minusów? Cały czas jestem zadowolony z przejścia na mobilnego windowsa. Mimo wszystko uważam, że zarówno słuchawka, jak i oprogramowanie nie są złe. A w planach jest jeszcze co najmniej jedna publikacja - o ewentualnych modyfikacjach oprogramowania (cóż, dochodzą do głosu naleciałości z Androida :P). To jednak zostawię na później - nie chciałbym uceglić sobie słuchawki, więc najpierw trzeba będzie poszukać informacji na ten temat. Może ktoś bardziej doświadczony podrzuci jakieś linki? :P

Jak zwykle dziękuję za przeczytanie i zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami i do zadawania pytań.

P.S.
Wpis powstał na telefonie także proszę o wybaczenie ewentualnych błędów czy literówek.

[EDIT]
Zwrócono mi uwagę, na popełniony błąd. Mianowicie RADIO FM, ma zniknąć wraz z aktualizacją ANNIVERSARY UPDATE. Prawdopodobnie źle przeczytałem/źle zinterpretowałem informację na ten temat 

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Magnum 44   17 #1 20.06.2016 18:43

"Pułki" - błagam popraw, bo aż w oczy kole ;)

walgav   16 #2 20.06.2016 18:53

@Magnum 44: Dzięki, za zwrócenie uwagi, już poprawione :P

Kowal155   6 #3 20.06.2016 21:19

"Jedyne, co zmienia się dla użytkowników - to nazwa aplikacji." - nie do końca. Interfejs jest inny, moim zdaniem na niekorzyść. Jadąc samochodem Here pokazuje drogę przed samochodem w powiedzmy, że uproszczonej perspektywie (nie wiem jak się wysłowić w tej materii :P) tak, że zbliżając się powoli do skrzyżowania nadal klarownie widać wszystkie odnogi. Aplikacja Mapy ma "mocno zarysowaną perspektywę" przy małych prędkościach, przez co droga tuż przed samochodem jest znacznie szersza i zwęża się czym dalej. Samo w sobie nie byłoby to złe, ale skala tego zjawiska jest taka, że ta droga na hipotetycznym skrzyżowaniu dajmy na to z wieloma pasami skrętu, jazdy prosto etc. jest bardzo nieczytelna i łatwo pozostać na złym pasie, bo nie bardzo widać, z którego powinno się zjechać, a strzałki mające być wspomaganiem wyboru pasa pojawiają się dopiero na kilka metrów przed skrzyżowaniem, więc w zatłoczonym i ruchliwym mieście jest to lekko mówiąc dość problematyczne. Here w tej materii był znacznie lepszy. I niestety dziś zaktualizowałem telefon, a że pamięci brakowało, to pousuwałem aplikacje, a po aktualizacji Here nie ma już w sklepie :P Co prawda wiele by mi to nie pomogło, bo tylko kilka dni do deaktywacji Here zostało, niemniej jednak smutek w mym serduszku pozostał.

Przy każdej aktualizacji mam gorącą nadzieję poprawy na lepsze. Jednakże za każdym razem kiedy aktualizuję telefon, dzieje się jedna rzecz, która mnie niemiłosiernie drażni. Za każdym, absolutnie za każdym razem po aktualizacji wysiada klawiatura. Niedosłownie co prawda, ale detekcja dotyku klawiszy to primo. No zwyczajnie naciskam klawisz "i" prawie zawsze wskakuje "u", to samo z innymi znakami. OK, myślę sobie. Zawsze można "pomiziać" i klawiatura się uczy zwyczajów użytkownika. Tutaj przechodzę do secundo: po aktualizacji oczywiście sugestie i cała "nauka" użytkownika idą w las i przez pierwsze dni (tygodnie?) pisanie na tej klawiaturze to mój wielki ból tyłka...

2099   8 #4 20.06.2016 21:54

Mam już z 4 miechy i... jestem zadowolony. dzwoni, pisze, na edge strony się otwierają. Nie ma 90 % smieci z Google play, nie ma 90 % przydatnych apek z GP :) Bateria ponad 3 dni na włączonym LTE.

walgav   16 #5 20.06.2016 21:59

@Kowal155: Cóż, osobiście jeszcze nie zauważyłem tego problemu z "uczeniem się" klawiatury. Ale na W10 przeżyłem dopiero jedną aktualizację (a opcję uczenia klawiatury włączyłem chyba dzień przez updatem).
A co do nawigacji, to cóz... apki sprawdzałem sobie jadąc autobusem i mogłem nie zwrócić uwagi na rzeczy o których piszesz. Jednak jako kierowca, zwraca się uwagę na trochę inne rzeczy, niż jako pasażer.

Red_Shoehart   9 #6 20.06.2016 22:11

Zrezygnowałem z Lumii 640 właśnie na rzecz Motoroli 2gen i też jestem zadowolony. Gdyby nie potrzeba używania neta w telefonie, mogę zostać przy swojej Nokii 3310.

KyRol   19 #7 21.06.2016 09:13

Tak się zastanawiam po co w ogóle polecać komu rejs w Tytanicu czy raczej tonącej łajbie. Już teraz wiadomo, że wp/wm jest skończone i że m$ pójdzie w drogie surfejsfony...

walgav   16 #8 21.06.2016 09:17

@KyRol: Pójdzie w surfejsy, co nie znaczy że ubiją platformę jako taką. Ubiją markę, jaką jest Lumia, ale na czym będą Surfejsfony działały?

Dinowaw   5 #9 21.06.2016 10:32

One będą działać tylko w reklamach, tak jak najnowsze Lumie 950. Ja też jestem zadowolony z przejścia na tel z andkiem, po kilku latach z Windows Mobile. Jak szukasz wiedzy o modyfikacjach to chyba tu znajdziesz najwięcej: windowsmania.pl. Czasami tam zaglądam i śledzę jakie nowe problemy się pojawiają (znaczy co nowego genialnego MS znowu wymyślił).

Przemo78   8 #10 21.06.2016 14:06

Z tego co wiem, to Radio FM obsługiwane jest sprzętowo, czyli jest wbudowane w telefon?.

walgav   16 #11 21.06.2016 14:08

@Przemo78: Tak, ale z systemu zniknąć ma aplikacja do obsługi antenki i trzeba będzie pobrać jakąś appkę do obsługi FM'ki, ze sklepu

Red_Shoehart   9 #12 27.06.2016 00:09

Wolałem ten telefon jak miał WP 8.1, W10 jakoś nie pasował mi i dlatego przeniosłem się na czysty Android.

walgav   16 #13 27.06.2016 04:39

@Red_Shoehart: Dla mnie z kolei W10 jest czytelniejszy.

  #14 12.04.2017 15:55

@2099: Mam akurat 650 i mi telefonik 3ma okolo 1 dzień - kilka esów, kilka minut rozmów dziennie i wifi włączane przy okazji aktualizacji

2099   8 #15 12.04.2017 19:25

@Anonim (niezalogowany): Słabo w takim razie. Jeśli nie grasz, nie oglądasz filmów to coś dziwnego- sprawdź co pożera ci baterię- zresztą WP jest już martwy więc szukaj czegoś innego :)

  #16 20.06.2017 15:37

@2099: Kolega chyba rozwaloną baterię miał. Mam 650 od samego wprowadzenia na rynek i trzyma prawie 2 dni przy średniawym obciążeniu