Bo Wolność to szlachetna ideologia

Witam, dziś mam dla Was troszkę ideologiczny artykuł, mam nadzieję, że będzie się podobać :-)

UWAGA: Tekst kontrowersyjny, przestawiona poniżej postawa nie musi pasować wcale pasować do Was. Przedstawione postawy filozoficzne w zakresie różnych dziedzin nie muszą wszystkie iść razem w parze z liberalizmem. To tylko przykłady, nic więcej. Nic się nie musi zgadzać z Wami.

Bo Wolność to szlachetna ideologia

Linux, wolny i otwarty system operacyjny, lecz cóż on takiego posiada w sobie, że wszyscy o nim mówią?
Tak więc użytkownicy Linuksa dzielą się zazwyczaj na idealistów którzy doceniają ideę wolności a także w mniejszym stopniu na materialistów którzy widzą w tym dużo dobrego za całkiem niską cenę.

Atmosfera społeczności która podbudowuje ideologię wolności potrafi zrobić z człowieka w istocie liberała.
Dlaczego? Otóż zaczynamy wierzyć w to, że każdy człowiek ma prawo używać komputera, ma prawo poznawać jak on działa a także posiadać prawo wyboru.

Programiści Wolnego i Otwartego oprogramowania tworzą oprogramowanie z myślą o wszystkich platformach, wszystkich językach, to są zwyczajnie idealiści, liberałowie którzy chcą być w zgodzie ze wszystkimi i dogodzić każdemu.

Gdyby ludzie nauczyli obsługiwać komputer swój bratni gatunek - małpy to jestem niemalże tego pewien, iż Linuksowe programy byłyby w małpim języku, lecz z przyczyn ewolucyjnych jest to aktualnie niemożliwe, gdyż mózg małpy zdaje się nie być na tyle rozwinięty by móc być wstanie posiąść taką umiejętność.

Teraz pomyślmy, skoro społeczność WiOO budzi w nas liberalizm, to zaczynamy się wewnętrznie otwierać na świat i patrzeć na niego z innej strony, zazwyczaj z tej lepszej strony.
Przez otwartość na świat mam na myśli branie pod uwagę cudzego zdania i nabranie dystansu do tego zdania oraz tego które mieliśmy wyrobione przedtem, czyli stworzenie obiektywnego zdania, wcielenie się w obserwatora który stoi po środku.

Zwyczajnie zaczyna się niewinnie, bo pisząc oprogramowanie jesteśmy nastawieni na liberalność w stosunku do odbiorców.

Dajemy każdemu prawo do dowolnego użytkowania, poznawania jak działa to oprogramowanie a także stwarzamy możliwości takie aby każdy użytkownik komputera - Polak, Francuz, Amerykanin czy Niemiec mogli używać komputera. Nie ważne jest pochodzenie, język, system operacyjny, płeć czy kolor skóry.
Tym samym tutaj otwieramy się na świat i zaczynamy myśleć tak poza oprogramowaniem.
Zaczynamy się tak zastanawiać;

Wyobraź sobie, że w dniu Twoich narodzin ktoś zaplanował Twoją śmierć. Zostaniesz powieszony do góry nogami, podetną Ci gardło a po wykrwawieniu porąbią Cię na setki kawałków. Na tym polega bycie świnią, indykiem czy kurczakiem na tym świecie...

Oprócz przechodzenia na weganizm, możliwe jest także przejście na sceptycyzm przez co także i na racjonalizm.
Będąc racjonalistą trudno jest przyjmować jakiekolwiek dogmaty religijne tym samym to wszystko ciągnie nas w kierunku agnostycyzmu czy ateizmu które są bardziej logiczne i racjonalne niż teizm.

Tutaj także pojawia się nie jedna sceptyczna myśl która nakazuje zaufać najpierw rozumowi;

Nie można przyjmować takich rzeczy na wiarę póki nie ma na to sensownych dowodów.
Nikt nie może nam narzucać swojego zdania.
Dlaczego kraje arabskie traktują kobiety jak (to czym myjmy podłogę) zmuszając je do noszenia prześcieradeł na głowach i zezwalając na karanie je publicznie poprzez dźganie nożem za nieposłuszność.

Mówi się, że duży procent użytkowników Linuksa to także wielbiciele muzyki rockowej i metalowej. Do tego stwierdzenia dodałbym dodatkowo - jak duża część z nich słucha muzyki punkowej czyli np. hardcore punk, punk rocka?

Duża skłonność do wolności i liberalności użytkowników WiOO może powodować, iż ten procent może być wcale nie mały.

Jeśli Twoja sprawa jest warta by o nią walczyć - po prostu będziemy razem o nią walczyć.

Źródło: możliwe znaczenie piosenki Rise Against - The Good Left Undone

Weźmy przykład może nie najlepszy, ale z Facebooka.
Czy możemy na raz zaznaczyć, że interesują nas kobiety oraz mężczyźni?
Homoseksualizm na facebooku? Jasne, dlaczego nie.
Facebook vs wolne standardy - pół miliarda użytkowników Facebooka używa popularnego Jabbera nawet nie wiedząc czego tak naprawdę używają.

Rzecz jasna nie każdy użytkownik Linuksa musi być taki jak ukazany powyżej.
Jednak pomimo to w każdym użytkowniku Linuksa drzemie choć trochę więcej liberalizmu od reszty.
Ułożony profil został oparty o mnie i kilka innych osób które znam osobiście ;-)

...a wszystko zaczęło się od Linuksa.

@Edycja dnia 04.12.2011:
Dodano stosowny komunikat na początku artykułu, niestety zapomniałem go dodać wcześniej - przepraszam.