[Narzędzia] htop - wygodna "wersja" narzędzia top

Witam.

Dla tych którzy jeszcze nie wiedzą co to jest htop przedstawię jego wygląd i działanie.

Otóż htop jest zamiennikiem dla najpopularniejszego programu top służącego do monitorowania procesów działających w systemie. W odróżnieniu od jego starszego odpowiednika posiada więcej zaawansowanych funkcji, obsługę motywów, konfiguralność oraz obsługę myszki w X11.

Warto zwrócić uwagę na program htop ze względu na jego prosty i intuicyjny interfejs który pozwala na wybieranie procesów strzałkami oraz zarządzanie nimi przy pomocy skrótów klawiszowych bądź za pomocą kliknięć myszą w tekstowym interfejsie programu.

Ustawienia programu można dowolnie zmieniać przy pomocy interfejsu CLI bądź także ręcznie edytując plik ~/.htoprc

Wśród możliwości programu znajdują się takie opcje jak:


- Tryb drzewa procesów (F5)
- Zabijanie (F9/k)
- Zmiana priorytetu (F7/F8)
- Wyszukiwanie (F3)
- Sortowanie (F6)
- Zaawansowane ustawienia działania oraz wyświetlania

W ustawieniach można skonfigurować wiele zasad działania jak i wyświetlania m.in;


- Lista wyświetlanych kolumn (bardzo dużo szczegółów)
- Motyw, kolory, tło
- Bardzo szeroka możliwość zmiany jakie informacje będą pokazywane na górze programu (CPU, Pamięć RAM, SWAP itp.) można dowolnie przenosić z jednej strony na drugą, dodawać inne elementy, zmieniać tryb ich wyświetlania

Standardowy top posiada nieco bardziej ubogi i skomplikowany wygląd. Brakuje także możliwości używania myszki czy strzałek od klawiatury do sterowania interfejsem programu.

Podsumowując htop jest rozszerzeniem popularnego topa znanego z systemów opartych o jądro Linux jak i systemów z rodziny BSD. Posiada odświeżony wygląd, intuicyjny interfejs, rozszerzone możliwości, lepszą konfiguralność.