Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowy nbnotify z interfejsem dla Chromium dostępny, ale jeszcze nie w Chrome Web Store

Witam, z radością ogłszam Wam, że ukończyłem prace nad pierwszą wersją dodatku do przeglądarki Chromium który działa jako graficzny panel do sterowania serwerem nbnotify.

Oprócz tego samo nbnotify doczekało się kilku dodatkowych funkcji i usprawnień o których będzie mowa na końcu wpisu.

Chrome Web Store, wolne żarty...

Na początku dodam, że dodatku w Chrome Web Store jeszcze nie znajdziecie ponieważ Google zarządało sobie opłaty $5 (15 PLN) za utworzenie konta programisty w ich sklepie - za kilka dni wpłacę im te grosze ale według mnie to naciągactwo bo nie dość, że pisać coś pod ich przeglądarkę to jeszcze chcą za to pieniądze...

Wracając do wtyczki to obsługuje ona linki z twittera i blogów dobrychprogramów. Można dzięki niej otrzymywać powiadomienia o nowych postach na twitterze danego użytkownika, komentarzach do wpisu na blogu oraz o dodaniu nowego wpisu przez użytkownika dobrychprogramów.

Dzięki integracji z treścią stron internetowych dodawanie nowych linków do obserwacji jest niezwykle proste - wystarczy przykładowo kliknąć "Subskrybuj" w profilu użytkownika dobrychprogramów aby zasubskrybować jego blog i dostawać powiadomienia o każdym nowym wpisie.

Jak to w takim razie zainstalować

Wtyczkę można pobrać z GIT bądź jako archiwum ZIP lub tar.gz, rozpakować oraz zainstalować ręcznie.

Archiwum: ZIP, TAR.GZ

Nowości w nbnotify 0.6.5

Niektórzy mogą popatrzeć na nowe nbnotify i stwierdzić z uśmiechem, że może bardzo dobrze służyć do szpiegowania użytkowników różnych usług, oczywiście tych którzy publicznie udostępniają swoje dane w internecie. Mamy od dłuższego czasu obserwację profilów na twitterze a teraz doszła nam możliwość otrzymywania powiadomień o tym kto i co słucha na lastfm ; )

Wtyczka RSS niestety wciąż nie obsługuje jeszcze kanałów typu Atom ale to się kiedyś zrobi, lecz w ostatniej wersji dodano lepsze dopasowanie ikon powiadomień.

Ikony powiadomień wpisów na RSS są teraz wyciągane w miarę możliwości z treści, tzn. jak pojawi się jakiś tag HTML z obrazkiem to obrazek ten zostanie wykorzystany jako miniaturka.

API dla wtyczek

Jedną z dużych zmian jest także nowe API do budowania klientów webowych i desktopowych.
nbnotify posiada wbudowany najprostszy serwer WWW przetwarzający dane w formacie JSON - to dzięki temu napisanie wtyczki dla Chrome nie było aż takie trudne ponieważ wszystko zostało oparte na javascripcie i ajaksie.

Nowe funkcje na przyszłość

Jestem w trakcie pisania obsługi facebooka, jak dobrze pójdzie z czasem w co wątpię to może w piątek rano uda mi się jeszcze nad tym popracować lecz to będzie wymagało wielu zmian w kodzie aplikacji oraz jej API dla wtyczek.

Potrzebna jest funkcja która będzie z serwera wysyłać żądanie kliknięcia w link autoryzacyjny facebooka czyli wtyczka do Chromium powinna odbierać linka i prosić o otwarcie w celu zapewnienia dostępu do powiadomień.

Interfejs desktopowy chyba jednak będzie mi łatwiej napisać w GTK i chyba tak zrobię - nie mam za bardzo czasu na poznawanie QT ostatnio.

Z nazwy nbnotify oznacza "Nice Blog Notifications" dlatego pomyślałem aby stworzyć obsługę powiadomień także z fotoblogów. Myślę, że nie byłoby to problemem - kilka wolnych godzin roboty. 

linux internet programowanie

Komentarze

0 nowych
Airborn   8 #1 12.10.2012 12:05

Opłata za dostęp do sklepi to rzecz dość popularna. Chrome Store i tak wypada tutaj tanio, dostęp do Google Play to $25, natomiast dostęp do App Store dla iOS to $99 rocznie.

webnull   9 #2 12.10.2012 12:17

Ale pisać coś dla nich to jeszcze chcą za to pieniądze, trochę bez sensu.

wszerad   6 #3 12.10.2012 12:22

Jeżeli chce się napisać coś darmowego a oni za konto chcą kasę to bardzo dużo ludzi to odstrasza, sam chciałem coś napisać ale jak zobaczyłem opłatę to stwierdziłem, że rozszerzenie będzie tylko dla FF.

Jaahquubel_   13 #4 12.10.2012 16:04

Jakoś rozszerzenia od Opery publikuje się za darmo. Google biednieje, czy jak?

command-dos   18 #5 13.10.2012 09:40

przydałby się odnośnik do git ;) zaraz sprawdzę, czy jest git - biorę się za instalację...

qasx   6 #6 13.10.2012 11:15

Płacenie za dostęp do sklepu nie jest bez sensu. Pomijam to, że płacimy za realną usługę. Na starcie odpada mnóstwo szkodników, którzy z nudów by spamowali bzdurnymi aplikacjami. Tak naprawdę to wydaje się, że cena mogłaby być nawet wyższa.

webnull   9 #7 13.10.2012 11:35

@command-dos | 13.10.2012 9:40
http://github.com/webnull - tam masz wszystko ; )

underface   14 #8 13.10.2012 13:28

Opłaty za konto developerskie w takich sklepach to powinna być podstawa, odstrasza na wstępie pewną ilość użytkowników, którzy zaśmiecili by swoją aplikacją/ami sklep.
@Jaahquubel_
owszem jest darmowy - a efekt tego jest/był taki, że w pierwszej wersji strony z rozszerzeniami pojawiło się 20 takich samych wtyczek z różną lokalizacją językową - co moim zdaniem można było załatwić jedną wtyczką i sprawdzeniem lokalizacji językowej.

ponadto sklepu typu google play zarabiają w ten sposób na developerach, którzy wypuszczają tylko apki za free i zarabiają np. z reklam w aplikacji.


P.S.
@webnull dlaczego usunąłeś twój wpis dotyczący windowsa

Autor edytował komentarz.
webnull   9 #9 13.10.2012 13:36

@underface | 13.10.2012 13:28
Nie usunąłem a wycofałem go. Postanowiłem, że tak będzie lepiej. Napisałem tylko swoje zdanie subiektywne i podkreśliłem, że jest subiektywne ale zaczęła się polemika na całego. Nie zależy mi na ilości komentarzy.