Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Pulpit przyjaźniejszy dla programisty/webdewelopera/grafika

Witam.

Postaram się Was przekonać, że środowisko Uniksowe jest bardzo wygodne dla programisty, webdevelopera czy grafika :-)

Przede wszystkim opiszę cechy typowo Uniksowe, które na co dzień ułatwiają Mi pracę z kodem.

1. Prawdziwa wielopulpitowość

W systemach Uniksowych wielopulpitowość istnieje od samego początku*, można dowolnie ustawiać pulpity obok siebie, pulpit nad/pod pulpitem.

Każdemu pulpitowi można nadać inną nazwę, można ustawić aby wybrane okna pojawiały się na wybranym pulpicie - według nazwy lub klasy okna.

W menadżerach okien takich jak Compiz Fusion dodatkowo można zaobserwować wystający kawałek okna z drugiego pulpitu*, trójwymiarowy zmieniacz pulpitów który oprócz tego daje możliwość przenoszenia okien pomiędzy pulpitami w widoku 3D.

Powracając do tematu programowania i wygodnego środowiska przytoczę Swój przykład - Moje pulpity są nazwane kolejno:

Podstawowy - wszystkie aplikacje kiedy nie pracuję nad kodem, a jeżeli programuję to przeglądarka lub konsola (podgląd aplikacji; PHP/Javascript - przeglądarka, Python - terminal; C - terminal, itp.). Często mam też mały zapasowy terminal ustawiony po środku ekranu z prawej strony, okno terminalu posiada zawsze atrybut "zawsze na wierzchu". Baza danych - wygodne narzędzie do zarządzania bazą danych która jest związana z projektem nad którym pracuję, najczęściej jest to SQLite - wykorzystuję tekstowy program sqlite3 oraz graficzny sqliteman do zarządzania bazą danych. Komunikator - Wszelkie komunikatory których używam czyli Pidgin, Skype, Mumble. Czasami zdarza się, że trzymam tam też odtwarzacz muzyki. Wolny - kiedy podstawowy pulpit jest zajęty to tutaj lądują wszystkie aplikacje które są otware ale nie mam potrzeby używania ich w aktualnej chwili.

2. Sposoby na zmianę pulpitu

Pulpit można zmienić na bardzo wiele sposobów, pokażę kilka najlepszych Moim subiektywnym zdaniem metod zmiany pulpitu.

1. Przewijanie rolką na pulpicie - działa z Openbox, Fluxbox
2. Przewijanie rolką bądź kliknięcie lewym przyciskiem myszy na odpowiednim aplecie umieszonym na panelu
3. Przyciśnięcie rolki od myszki na pulpicie pokazuje listę wszystkich pulpitów i otwartych okien, można swobodnie i szybko przejść do innego okna na innym pulpicie - Openbox
4. Skróty klawiszowe, w Compizie potrafią wywołać trójwymiarową kostkę bądź "ścianę"
5. Polecenie w konsoli
6. Odpowiedni widget na pulpicie - Enlightenment E17
7. Polecenie głosowe po przetworzeniu na tekst może zostać rozpoznane, zostanie wtedy wywołane odpowiednie polecenie w konsoli zmieniające pulpit
8. Rozpoznawanie gestów ruchu (Kinect) - można przyporządkować polecenie w konsoli przykładowo ruchowi ręki w lewo (zmiana pulpitu na poprzedni), ruch ręki w prawo (zmiana pulpitu na następny)
9. Użycie pilota na podczerwień/bluetooth, serwer (LIRC?) rozpozna klawisz i wywoła polecenie w konsoli które zmienia pulpit

3. Pomocne cechy menadżerów okien

Każdy menadżer okien posiada swoje własne, autorskie funkcje dlatego menadżerów okien mamy więcej niż jeden.

Przykładowo używając Fluxboksa można ustawiać atrybuty typu: Rozmiar okna Pulpit Monitor Pozycja Przyklejony Dekoracje Zwinięty Zmaksymalizowany Zminimalizowany Pełny ekran Przezroczystość dekoracji Warstwa

Używając niektórych z tych właściwości stworzyłem wygodną klawiaturę ekranową dla komputera klasy Tablet PC (UMPC).

Mając do dyspozycji zwykły program w oknie, który wyświetla klawiaturę stworzyłem zawsze pojawiającą się w tym samym miejscu, o tym samym rozmiarze, bez dekoracji, zawsze na wierzchu - {znikającą/pojawiającą się} po kliknięciu w ikonę na panelu klawiaturę ekranową.

Dla grafika zapewne wygodnie byłoby rozmieścić odpowiednio przybornik oraz okno z warstwami - może na inny pulpit czy monitor, a może po odpowiednich stronach ekranu, zawsze o tym samym rozmiarze?

* chodzi o desktop, nie serwer - choć tam i jest "wieloterminalowość" ;-)
* w innych menadżerach okien jest to wyłączone z powodów optymalizacji - okna są ucięte, ale to nie przeszkadza w pracy 

Komentarze

0 nowych
XeonBloomfield   5 #1 20.02.2011 18:12

Pierwsze zdjęcie - 3 pulpit, dolny prawy róg.

Pierwsza grupa kontaktów w Pidgin'ie:
"Dzieci-Neostrady i inne ADHD"

XeonBloomfield   5 #2 20.02.2011 18:50

Trzecie zdjęcie - prawy dolny róg.

"Tibia"

webnull   9 #3 20.02.2011 18:51

@XeonBloomfield | 20.02.2011 18:12
Jak byś nazwał kogoś kto cały dzień suszy Ci głowę głupimi pytaniami zadając je bez znajomości żadnych zasad ort., nie stosując interpunkcji i pisząc dużo wykrzykników bądź znaków zapytania? ;-)

webnull   9 #4 20.02.2011 18:52

@XeonBloomfield | 20.02.2011 18:50
Wcześniej miałem nadzieję postawić serwer tej gry ze względu na dobry zarobek (płatne SMSy i przelewy za domki, przedmioty itp.)

Łatwo postawić taki serwer, zrobić prostą mapę, dać kolegów jako adminów a kasa sama leci na konto.

Pomysł jednak nie wypalił, i dzisiaj już tego serwera nie ma.

  #5 20.02.2011 21:07

No nie wiem czy lepiej, ja mam na 7 wszystko przypięte w pasku start i tyle mi starcza, przełączanie między oknami w 7 to perfekcja, a jako grafik nie cierpię tego linuxowego pseudo wyglądu, choć w 7 grafika jest bardziej dopracowana i tak edytowałem pliki systemowe, aby zmodyfikować styl. Moim zdaniem to kwestia przyzwyczajenia z debiana przez rok korzystałem i jakoś to było, a teraz wolę wydać kasę na 7 i z niego korzystać, bo jest mi wygodniej.

StawikPiast   11 #6 20.02.2011 21:20

Jak dla mnie znacznie wygodniejsza jest praca na kilku monitorach a nie przelaczanie sie pomiedzy pulpitami. Monitory teraz nie sa drogie wiec mozna zaszalec i sobie kilka podpiac, zdecydowanie ulatwia to prace.

  #7 20.02.2011 21:37

@Sławekn | 20.02.2011 21:07:

W Windows 7 masz domyślnie nieczytelny pasek z programami i nie przyjemne Menu Start, którego nie zmienisz.

@webnull | 20.02.2011 18:52:

HardCore z Ciebie. :)

@StawikPiast | 20.02.2011 21:20:

Dobrze mówisz. Po to teraz w każdej karcie graficznej są wyjścia dla dwóch i więcej monitorów.

Jednak rozwiązanie zastosowane w Linux'ie ma ogrome zalety mimo wszystko.

webnull   9 #8 20.02.2011 22:37

@StawikPiast
W sumie wygodniej jest, ale wiesz... długo nie wytrzymasz patrząc na dwa monitory - szybciej dopadnie Cię zmęczenie, a dokładniej ból oczu, a do tego może jeszcze dojść ból głowy.

Jaahquubel_   13 #9 21.02.2011 09:43

Ładny wpis o niczym, tym razem. :/

Punkt 3., pierwsze zdanie: "autorkie". ;)

webnull   9 #10 21.02.2011 12:21

@Jaahquubel_
Dlaczego o niczym?

PS. Dzięki, poprawiłem błąd.

webnull   9 #11 21.02.2011 12:28

@Sławekn
"nie cierpię tego linuxowego pseudo wyglądu"

Wiesz, a ja zawsze myślałem, że to w windows jest pseudo wygląd ;-)

W windows 7 i windows vista wszystko wzorowali na dystrybucjach Linuksowych - czyli efekty, compiz, oraz na MacOS X.

"przełączanie między oknami w 7 to perfekcja"

Nie sądzę - wielki przełącznik z dużymi ikonami po środku ekranu, stfu.

Pod Uniksami switchery są konfiguralne, można mieć różne bajery typu podświetlanie czy zaznaczanie okien przy przełączaniu, powiększanie itp.

G.Gn7Ex   6 #12 21.02.2011 13:20

@StawikPiast
No fajnie! Tylko że np. ja nie mam miejsca u siebie na biurku na więcej niż jeden monitor. A poza tym nie dla każdego monitory są tanie jak barszcz.

StawikPiast   11 #13 21.02.2011 13:51

coz G.Gn7Ex, tutaj juz trzeba kierować uwagi do pracodawcy. Ja na biurku mam 3 monitory i jeszcze jest miejsce. Glowa mnie nie boli, po prostu trzeba ergonomicznie zaplanowac miejsce pracy.

webnull   9 #14 21.02.2011 14:01

Ja w sumie mam miejsce na drugi 22" monitor bo przeniosłem laptopa na drugie biurko ale jak już mówiłem długo nie mógłbym wytrzymać patrząc na oba monitory na raz.

BenderBendingRodriguez   6 #15 21.02.2011 14:53

@StawikPiast

Ty to masz jakieś durne podejście z tym windowsem.

"Mało ramu dla Visty/7" - dokup ram, jest tani,
"Wiele pulpitów" -dokup monitory, są tanie.

Czy Ty kiedykolwiek zrozumiesz że nie każdy ma ochotę kupować tyle pierduł tylko po to by nadrobić niedostatki systemu??

Mowa jest cały czas o rozwiązaniu z jednym monitorem i wieloma pulpitami a Ty jak zwykle przesz w zaparte jak osioł. Wybacz ale ja np. osobiście nie uważam że kupienie drugiego monitora jest lepszym rozwiązaniem skoro mogę to mieć programowo. I tak nie da się pracować naraz nad dwoma rzeczami. Oczywiście zgodzę się że dwa monitory i więcej to lepiej ale jeśli ktoś ma do dyspozycji tylko jeden to nie dawaj tak durnych rad jak dokup następne monitory.

Igloczek   8 #16 21.02.2011 15:51

Programów do obsługi wirtualnych pulpitów pod windowsem jest cała masa, ja mam nawet portable na pendrivie. A Compiz i inne graficzne bajery są zbędne.

Pasek z programami to kwestia gustu. Mi ten z 7 pasuje ;]

webnull   9 #17 21.02.2011 15:58

@Igloczek
Mi właśnie bardzo przeszkadza integracja menadżera plików z paskiem w windows 7, te miniaturki są strasznie denerwujące dla człowieka który potrzebuje szybko zmieniać okna bez zastanawiania się nad miniaturkami - "konkrety, konkrety".

Osobiście sam mam pasek z ikonami programów zminimalizowanych bez tekstu obok, lecz Mój pasek jest dwa razy mniejszy od tego z windows 7.

Nie rozumiem jak pasek z windows 7 może być tak duży, mam monitor 22" ale i tak oszczędzam miejsca na ekranie ponieważ zazwyczaj i tak pracuję na podzielonym ekranie na części (edytor tekstu + terminal/przeglądarka) i w sumie brakuje miejsca.

webnull   9 #18 21.02.2011 16:00

"Programów do obsługi wirtualnych pulpitów pod windowsem jest cała masa"

Szkoda, że brakuje natywnej obsługi wirtualnych pulpitów pod windowsem.

Aplikacje nie są przystosowane do wielu pulpitów, a 95% użytkowników windowsa nie ma o nich pojęcia.

Takie funkcje powinny być out-of-the-box bo to jest standard.

StawikPiast   11 #19 21.02.2011 16:01

@BenderBendingRodriguez

"Mało ramu dla Visty/7" - dokup ram, jest tani,
"Wiele pulpitów" -dokup monitory, są tanie.

Wyobraz sobie ze to sa najlepsze rozwiazania. Owszem kosztuja ale dla uzytkownika sa najwygodniejsze.


Nawet nie prubuje wlaczac wiecej pulpitow bo jest to dla mnie niewygodne. Wole wiecej monitorow. Jest to dla mnie wygodniejsze. Monitor jedem SQL-Server manager do operacji na baie. Monitor 2 Visual Studio, monitor 3 przegladarka. Tak jest dla mnie znacznie wygodniej niz przelaczac sie miedzy pulpitami czy programami. Po prostu patrze w lewo czy prawo i juz mam odpowiednie okno, szczegolnie przydatne gdy trzeba czesto spogladac np na Baze piszac kod w VS.

A teraz najwazniejsze. Wypraszam sobie obelgi pod moja osoba. Nie znasz mnie nie jestes moim kolega wiec wypraszam sobie jakies osobiste wycieszki w stosunku do mojej osoby.

Vifon   5 #20 21.02.2011 16:01

@StawikPiast
"tutaj juz trzeba kierować uwagi do pracodawcy"
Jeśli takowy pracodawca istnieje. Jak już w kilku komentarzach można było zauważyć, jestem studentem. Kogo mam prosić o biurko czy monitor, dziekana? A może prowadzącego zajęcia z programowania? Wirtualne pulpity są niezastąpione do zastosowań domowych. Dodam, że miałem przez jakiś czas dwa monitory i było mi tak dość niewygodnie, a wirtualne pulpity uważam za najlepszy wynalazek od czasu stworzenia Vima. ;)

Co do wpisu - ja niczego nowego się nie dowiedziałem, ale wielu osobom na pewno się przyda, bo dobrze wyjaśnia działanie dobrodziejstwa jakim są wirtualne pulpity.

StawikPiast   11 #21 21.02.2011 16:03

@qwebnull

"Takie funkcje powinny być out-of-the-box bo to jest standard."


A ktory standard dokladnie? Podaj numer tej normy czy cos?
Jak dla mnie nie jest to standard, i jak pisze dla mnie jest to rownie niepraktyczne jak przelaczanie sie pomiedzy programami. Oczywiscie rozumiem ze sa osoby kturym to pasuje i to rozumiem. jednak ja mam wybor i wole drugi czy trzeci monitor.

BenderBendingRodriguez   6 #22 21.02.2011 16:04

@StawikPiast

Wycieczek osobistych nie było, była ocena dawanych przez Ciebie rad które są po prostu durne.

@webnull

Czekamy na recenzję "Activities" z KDE ;)

BenderBendingRodriguez   6 #23 21.02.2011 16:07

@StawikPiast

No tak, to czego Microsoft nie zaimplementuje to nie jest standardem prawda? Nie liczy się to że jest to bardzo wygodne rozwiązanie tylko parcie w zaparte ze swoim zdaniem bo teraz się przecież nie przyznam że jest to wygodne rozwiązanie prawda? Przecież mając 50 aplikacji na raz jest wygodniej mieć wszystko na jednym pulpicie niż logicznie porozdzielane na tylu wirtualnych pulpitach ile sobie życzę...

Vifon   5 #24 21.02.2011 16:11

@StawikPiast
No właśnie wyboru na Windowsie nie masz. Tam wielu pulpitów nie ma*. Na Linuksie za to możesz je wyłączyć.

*) Są programy-protezy, ale nie działają należycie. Nawet kiedyś wygrałem w Polowaniu jakiś płatny program do tego (DeskSpace czy jakoś tak) i też się nie sprawdził. Po prostu system nie jest do tego przystosowany.

webnull   9 #25 21.02.2011 16:18

@BenderBendingRodriguez
"Czekamy na recenzję "Activities" z KDE ;)"

To może w trochę bardziej odległej przyszłości, dlatego, że nie bardzo lubię KDE4, wolę coś znacznie prostszego jak LXDE pomimo, że na Moim sprzęcie ruszy compiz czy KDE4 bez problemu.

BenderBendingRodriguez   6 #26 21.02.2011 16:24

@webnull
W takim razie ja sobie to przetestuję bo KDE4 osobiście uwielbiam :)

StawikPiast   11 #27 21.02.2011 16:39

@BenderBendingRodriguez

Nie wiem czy ty wiesz co piszesz, ale pisanie takich zdan

"a Ty jak zwykle przesz w zaparte jak osiol"

Jest wlasnie wycieczka osobista i nie zycze sobie takich zdan. To ze dla mnie jestes rownie "ciezki" jak ja dla ciebie pozostawiam dla siebie i nie musze cie wyzywac przy kazdej okazji (a ma sie czasem ochote) bo nie na tam ma polegac dyskusja. Wiec i ciebie prosze o pochamowanie i rozpoczecie czytania co piszesz bo widac nie za bardzo wiesz co robisz.

@Vifon

Domyslnie nie ma, trzeba doinstalowac jakis soft, ale mi nie pasuje nawet to co jest w linuxie czy w MacOS X. Jednak wszystko oczywiscie zalezy od prywatnych upodoban.

BenderBendingRodriguez   6 #28 21.02.2011 16:42

@StawikPiast

Nie nazwałem Cię osłem, twoje parcie w zaparte tak nazwałem :) Jeśli się widzi wygodne rozwiązanie to się mówi szczerze i bez ogródek że rzeczywiście jest dobre a nie "forsowanie" swojego rozwiązania wiecznie. Przepraszam jeśli Cię uraziłem.

StawikPiast   11 #29 21.02.2011 17:40

@BenderBendingRodriguez

Dziekuje, przeprosiny przyjete.
"Jeśli się widzi wygodne rozwiązanie to się mówi szczerze i bez ogródek że rzeczywiście jest dobre"

I to wlasnie robie, uwazam ze zastosowanie kilku monitorow jest wygodniejsze. Rozumiem oczywiscie ze ktos moze uwazac innaczej, bo to kwestia gustu. ale jak dla mnie jest to najwygodniejsze rozwiazanie.

Igloczek   8 #30 21.02.2011 17:42

Ja swego czasu pod winda właśnie na 7 korzystałem z takiego softu i jakoś nie narzekałem na działanie. Hotkeye poprzypisywać pod każdy pulpit. Kod strony -1, PS - 2, Przeglądarka -3 + Crtl i śmigało aż miło. Ale nie mogę nigdzie teraz tego programu znaleźć.

A co do "wielkości" paska w 7 to typowe szukanie dziury w całym... Ja mam na 2 "linijki" + ikony + tekst i jakoś mi miejsca nie brakuje. Ze 20px w pionie mnie nie zbawi, a nie muszę celować w jakieś małe ikonki. (mam 1680x1050 rodziałkę)

Dokładnie ramu, dodatkowych monitorów itp. to przecież normalna kolej rzeczy. Czegoś brakuje to odkładamy kase i kupujemy. A zmiana systemu, wirtualne pulpity itp. to jest, jak ktoś ładnie nazwał, proteza.

Igloczek   8 #31 21.02.2011 17:56

Btw. Sprawdziłem wysokość paska z windows 7 z tym podanym na screenie i jest różnica całych 10px...
W7 - 40px (przy jednej "linijce")
W7 - 82 px (przy dwóch "linijkach")
Linux - 30px

webnull   9 #32 21.02.2011 18:06

@Igloczek
"wirtualne pulpity itp. to jest, jak ktoś ładnie nazwał, proteza."

Wirtualne pulpity istnieją w systemach Uniksopodobnych od może nawet 20 lat i są standardem, to dlaczego ich jeszcze nie ma w systemach od ms?

To nie żadna proteza, to rzecz powszechnie stosowana.
20 lat temu nikt nie myślał raczej o dwóch monitorach.

webnull   9 #33 21.02.2011 18:09

@Igloczek
Odkąd Linux jako jądro systemu posiada panel graficzny?

StawikPiast   11 #34 21.02.2011 18:12

@kawka78

oczywiste jest ze na jednym ekranie moze byc tylko jedna aplikacja, albo innaczej jej jedno okno. Dzielenie okna jednej aplikacji na dwa ekrany tez nie uwazam za najlepsze, a szczegolnie dla grafikow, bo wystarczy nieco inne skalibrowanie monitorow i sie nam praca rozwali. Mi chodzi o prace na kilku aplikacjach rownolegle.

Igloczek   8 #35 21.02.2011 18:19

@webnull

Znowu się czepiasz szczegółów... Duchem świętym nie jestem, skąd mam wiedzieć jakiej dystrybucji używasz i na jakim środowisku graficznym ? Nie "siedzę" w tym więc napisałem ogólnie.

Przy cenie 500-1000 zł za monitor o przyzwoitych parametrach się to zmienia :] A jakoś nie wierzę żeby wirtualne pulpity istniały od 20 lat...

BenderBendingRodriguez   6 #36 21.02.2011 18:36

Ehh
1. Nie każdy może sobie pozwolić na drugi czy trzeci monitor z różnych względów
2. Wirtualne monitory ze względu na punkt pierwszy przydają się i to bardzo
3. Wcale nie musimy korzystać z wirtualnych monitorów, i odwrotnie, możemy ustawić i dwadzieścia takich jeśli zechcemy.
4. Oczywiście, dwa i więcej monitorów jest wygodne ale powiedzmy sobie szczerze jaki procent użytkowników ma więcej niż jeden monitor? Co z użytkownikami laptopów(mogą podłączać zewnętrzny oczywiście a jak nie są u siebie to nagła zmiana przyzwyczajeń?)

@StawikPiast

Możesz mnie oświecić jak jesteś w stanie pracować na kilku aplikacjach równolegle ;)?? Implant dodatkowych rąk? Nie da się tak pracować z jednym monitorem ;)??

StawikPiast   11 #37 21.02.2011 19:52

@BenderBendingRodriguez

Praca na dwoch aplikacjaj jednoczesnie to pestka. robie to jak jednordzeniowy procesor oczywiscie :)
ot taki prosty przyklad. Lewy monitor Okno Visual Studio, prawe SQL Manager. W SL pisze sobie jakies zapytanie i testuje a nastepnie kopiuje je do VS i zgodnie z tym co mam zapisane w SQL (nazwy kolumn) pobieram dane w VS do projektu. Generalnie caly czas musze przerzucac sie pomiedzy lewym i prawym oknem, bo zwracane jest np 50 zmiennych i musze sobie dobrze to wszystko przekopiowac i opisac. Po prostu jak moge co chwila zerknac na drugi monitor gdzie wszystko mam opisane ladnie to latwiej mi sie pracuje.
Albo inny przyklad. Szukam jakiegos rozwiazania, znajduje je w internecie i w oknie przegladarki na jednym ekranie je wyswietlam a w drugim pisze kod odpowiadajacy moim potrzebom zgodnie z podanym przykladem. Ja tak czesto pracuje i jest to dla mnie wygodne.
Nawet pisanie e-maili jest dla mnie latwiejsze. Jeden monitor tresc odpowiedzi jaka dostalem, na drugim monitorze okno odpowiedzi.

  #38 21.02.2011 20:20

Nawet jak wzorowali się na linuxie ( w co wątpię prędzej na macu ) to zrobili to lepiej, popatrz dokładnie w grafiki gnome czy kde są 24 bitowe na windowsie 32 bitowe, na moje oko, to ma znaczenie, lepsza wydajność na linuxie kosztem gorszych grafik, zresztą mam to gdzieś kto od kogo co kopiuje, ważne jest to ze to z czego korzystam spełnia moje oczekiwania, i jak dotąd nie znalazłem alternatywy dla 7, który się nigdy nie wiesza, i co by tu dużo mówić jest to tak stabilny i wygodny system że wart jest swej ceny, choć troszkę za drogo w stosunku do zachodu no ale lesze coś od niczego.

Jaahquubel_   13 #39 21.02.2011 20:46

@Webnull #10
"Dlaczego o niczym?"
A bo to w gruncie opis kostki w Compizie i pokrewnych rozwiązań. Nic nowego w sumie.

BenderBendingRodriguez   6 #40 21.02.2011 21:06

@Sławekn

Kawał dnia :D:D:D Powinieneś zostać komikiem :)

@StawikPiast

Tu się oczywiście zgodzę że w Twoich scenariuszach się to sprawdza i jest wygodne. I generalnie jest to wygodniejsze nie mam wątpliwości co do tego. Dla reszty która nie ma dwóch i więcej monitorów pozostają wirtualne monitory ok :)??

Ryan   15 #41 21.02.2011 23:14

@BBR: Niespecjalnie, bo drugi monitor ma ograniczyć koszt zmiany aktywnej aplikacji, a nie dać więcej powierzchni dla samego faktu posiadania powierzchni.

Zmiana używanego programu przy kaskadowaniu okien jest tak samo kosztowna, jak przy umieszczaniu ich na wielu pulpitach (choć może zależeć od konfiguracji skrótów klawiszowych).

Intencja wykorzystania jest bardziej istotna niż sam fakt posiadania większej przestrzeni roboczej.

RubasznyRumcajs   6 #42 22.02.2011 00:26

hmm... wirtualne pulpity sa jedna z niewielu rzeczy ktorych mi brakuje po przesiadce z linucha na winde... fakt- w wygodzie ustepuja drugiemu monitorowi /pewnie dostane opieprz za to/- ale zdecydowanie przewyzszaja alt+tab /badz win+t/ z windowsa. co prawda sa nan nakladki, ktore niby tworza wirtualne pulpity- ale widac ze nie sa to rozwiazania "natywne".

nintyfan   11 #43 22.02.2011 17:43

Ja dla przykładu uczę się oglądając filmy. Jest to świetna opcja menadżerów okien Uniksowych. Inną ważną cechą jest wymuszanie, by okno nie było wyświetlane pełnoekranowo pod KWin-em. Dzięki temu mam okno Gnasha nie na pełny ekran - podobnie to tego rozwiązania z WebM.

nintyfan   11 #44 22.02.2011 17:46

@Sławekn | 20.02.2011 21:07 :
Na Linuksie jest AllTray. Jednak to i tak zupełnie inne rozwiązanie. Wiele pulpitów jest przeznaczone do przełączania się między grupą otwartych okien różnych aplikacji. Ty piszesz co najwyżej o przełączaniu się między aplikacjom czy otwartym oknem.

nintyfan   11 #45 22.02.2011 17:47

@StawikPiast | 20.02.2011 21:20 :
Wyobraź sobie, że korzystasz z laptopa.

nintyfan   11 #46 22.02.2011 17:56

@StawikPiast | 21.02.2011 16:39 :
Oczywiście, że standard powinien być:
a) Na papierze
b) Zaimplementowany w wielu różnych i niezależnych(również jedno nie miało wpływu na powstanie drugiego) od siebie częściach kodu

Natomiast jeżeli coś spełnia warunek b, to jest standardem de facto, ponieważ wszyscy eksperci z danej dziedziny, tworząc oprogramowanie decydują się na implementację tego rozwiązania.

nintyfan   11 #47 22.02.2011 18:05

@webnull | 21.02.2011 18:06 :
Zamiast rzecz powszechnie stosowana, lepiej użyć określenia: wdrażana/wdrożona w wielu rozwiązaniach ;-) .

nintyfan   11 #48 22.02.2011 18:09

@kawka78 | 21.02.2011 18:33 :
Podobno ReactOS posiada bibliotekę Shell(32).dll całkowicie kompatybilną z tą Windowsową wersją, jednak dodatkowo implementuje obsługę wirtualnych pulpitów. Nie polecam podmieniania tych bibliotek, bo sam czegoś takiego nie zrobiłem, jednak można spróbować tego, zamiast szukać programów.

nintyfan   11 #49 22.02.2011 18:10

@nintyfan | 22.02.2011 18:09 :
Zapomniałem dopisać o konieczności zrobienia kopii zapasowej.

nintyfan   11 #50 22.02.2011 18:13

@Sławekn | 21.02.2011 20:20 :
Nie prawda. U mnie mają głębie koloru 64-bitową(przypuśćmy, że 64 bitów na piksel). Za to na Windows XP było fatalnie. Dopiero w Windows Vista to się zmieniło, i z tego, co pamiętam, to dodano obsługę PNG.

webnull   9 #51 22.02.2011 20:23

@nintyfan
"Dopiero w Windows Vista to się zmieniło, i z tego, co pamiętam, to dodano obsługę PNG."

Mmm... odjazd!

  #52 18.07.2011 09:40

od XP do ( od roku) win7 na "winde" "zakładam" programik zwany "Aston", i od tego momentu robię z wyglądem co chce :D, dodatkowo żeby było bardziej "bajerancko" ;P ( ala MAC ) zainstalowany ObjectDock ... wszystko chodzi szybko, płynnie i tak jak lobię...a lubię jak w czasie kiedy mam otwarty jeden lub kilka programów łatwo jednym kliknięciem można było otworzyć/zamknąć inny. To wszystko tak tylko informacyjnie bez promowanie i krytyki któregokolwiek z systemów, a na Linuxa się przesiadam bo chce ... nie wiem czy jest lepszy czy gorszy... jest inny

webnull   9 #53 18.07.2011 11:43

@Darek Bujnik (niezalogowany) | 18.07.2011 9:40
Program "Aston Shell" to tylko komercyjna nakładka która poza spowalnianiem działania komputera jest także bardzo słabo konfiguralna.

Jeżeli szukasz efektownego, w miarę szybkiego i bardzo konfiguralnego środowiska to powinieneś spróbować KDE4.

  #54 18.07.2011 16:58

@webnull .. dzięki, ale nic już nie szukam,pod moje potrzeby sprzęt mam skonfigurowany doskonale ( a najlepszy nie jest) co do spowalniania systemu bym się nie zgodził, mimo, że nie wydaje mi się to logiczne ale faktem jest, że wszystko chodzi lepiej i szybciej ( może to mylne wrażenie spowodowane tym, że na pewno praca jest dużo wygodniejsza) ... zresztą, wszystko to, to moje osobiste odczucia jako użytkownika komputera, bez zagłębiania się szczegóły techniczne(teraz już komputery są dla ludzi nie tylko dla informatyków) .
Obecnie "bawię" się zawzięcie "Sabayon" linuxa .... hmmmm :D:D
jak do tej pory sama rozkosz (mimo ,że bolesna;p to moja pierwsza przygoda z linuxem) ale z czasem .... pewnie pobawię się tym KDE4... wszystkiego trzeba spróbować :D .

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.