Pulpit przyjaźniejszy dla programisty/webdewelopera/grafika

Witam.

Postaram się Was przekonać, że środowisko Uniksowe jest bardzo wygodne dla programisty, webdevelopera czy grafika :-)

Przede wszystkim opiszę cechy typowo Uniksowe, które na co dzień ułatwiają Mi pracę z kodem.

1. Prawdziwa wielopulpitowość

W systemach Uniksowych wielopulpitowość istnieje od samego początku*, można dowolnie ustawiać pulpity obok siebie, pulpit nad/pod pulpitem.

Każdemu pulpitowi można nadać inną nazwę, można ustawić aby wybrane okna pojawiały się na wybranym pulpicie - według nazwy lub klasy okna.

W menadżerach okien takich jak Compiz Fusion dodatkowo można zaobserwować wystający kawałek okna z drugiego pulpitu*, trójwymiarowy zmieniacz pulpitów który oprócz tego daje możliwość przenoszenia okien pomiędzy pulpitami w widoku 3D.

Powracając do tematu programowania i wygodnego środowiska przytoczę Swój przykład - Moje pulpity są nazwane kolejno:


Podstawowy - wszystkie aplikacje kiedy nie pracuję nad kodem, a jeżeli programuję to przeglądarka lub konsola (podgląd aplikacji; PHP/Javascript - przeglądarka, Python - terminal; C - terminal, itp.).
Często mam też mały zapasowy terminal ustawiony po środku ekranu z prawej strony, okno terminalu posiada zawsze atrybut "zawsze na wierzchu".

Baza danych - wygodne narzędzie do zarządzania bazą danych która jest związana z projektem nad którym pracuję, najczęściej jest to SQLite - wykorzystuję tekstowy program sqlite3 oraz graficzny sqliteman do zarządzania bazą danych.

Komunikator - Wszelkie komunikatory których używam czyli Pidgin, Skype, Mumble. Czasami zdarza się, że trzymam tam też odtwarzacz muzyki.

Wolny - kiedy podstawowy pulpit jest zajęty to tutaj lądują wszystkie aplikacje które są otware ale nie mam potrzeby używania ich w aktualnej chwili.

2. Sposoby na zmianę pulpitu

Pulpit można zmienić na bardzo wiele sposobów, pokażę kilka najlepszych Moim subiektywnym zdaniem metod zmiany pulpitu.

1. Przewijanie rolką na pulpicie - działa z Openbox, Fluxbox
2. Przewijanie rolką bądź kliknięcie lewym przyciskiem myszy na odpowiednim aplecie umieszonym na panelu
3. Przyciśnięcie rolki od myszki na pulpicie pokazuje listę wszystkich pulpitów i otwartych okien, można swobodnie i szybko przejść do innego okna na innym pulpicie - Openbox
4. Skróty klawiszowe, w Compizie potrafią wywołać trójwymiarową kostkę bądź "ścianę"
5. Polecenie w konsoli
6. Odpowiedni widget na pulpicie - Enlightenment E17
7. Polecenie głosowe po przetworzeniu na tekst może zostać rozpoznane, zostanie wtedy wywołane odpowiednie polecenie w konsoli zmieniające pulpit
8. Rozpoznawanie gestów ruchu (Kinect) - można przyporządkować polecenie w konsoli przykładowo ruchowi ręki w lewo (zmiana pulpitu na poprzedni), ruch ręki w prawo (zmiana pulpitu na następny)
9. Użycie pilota na podczerwień/bluetooth, serwer (LIRC?) rozpozna klawisz i wywoła polecenie w konsoli które zmienia pulpit

3. Pomocne cechy menadżerów okien

Każdy menadżer okien posiada swoje własne, autorskie funkcje dlatego menadżerów okien mamy więcej niż jeden.

Przykładowo używając Fluxboksa można ustawiać atrybuty typu:


Rozmiar okna
Pulpit
Monitor
Pozycja
Przyklejony
Dekoracje
Zwinięty
Zmaksymalizowany
Zminimalizowany
Pełny ekran
Przezroczystość dekoracji
Warstwa

Używając niektórych z tych właściwości stworzyłem wygodną klawiaturę ekranową dla komputera klasy Tablet PC (UMPC).

Mając do dyspozycji zwykły program w oknie, który wyświetla klawiaturę stworzyłem zawsze pojawiającą się w tym samym miejscu, o tym samym rozmiarze, bez dekoracji, zawsze na wierzchu - {znikającą/pojawiającą się} po kliknięciu w ikonę na panelu klawiaturę ekranową.

Dla grafika zapewne wygodnie byłoby rozmieścić odpowiednio przybornik oraz okno z warstwami - może na inny pulpit czy monitor, a może po odpowiednich stronach ekranu, zawsze o tym samym rozmiarze?

* chodzi o desktop, nie serwer - choć tam i jest "wieloterminalowość" ;-)
* w innych menadżerach okien jest to wyłączone z powodów optymalizacji - okna są ucięte, ale to nie przeszkadza w pracy