Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[Społeczność] cz. 1 | Jak się przyłączyć

Witam.

Ostatnio dużo się mówi o społeczności, o wolnym oprogramowaniu etc., dlatego ja rozwinę temat, pójdę krok dalej i powiem Wam jak aktywnie uczestniczyć w społeczności Wolnego I Otwartego Oprogramowania.

W pierwszej części opiszę najłatwiejszą metodę - poprzez udostępnianie obrazów ISO z wolnym oprogramowaniem.

Sieć BitTorrent

Niektórzy mówią, że to zło - a szczególnie te wielkie organizacje antypirackie, lecz to nie prawda. Otóż przez BitTorrent można dzielić się także plikami całkowicie legalnymi takimi właśnie jak obrazy wolnych systemów operacyjnych czy programów dla nich przeznaczonych.

Do wymiany plików w sieci BitTorrent może przykładowo służyć prosty i lekki program Transmission, lecz wybór nie ogranicza się tylko na jednym kliencie a na całej gammie tego typu programów które można znaleźć w dziale Bezpośrednia wymiana plików na dobryprogramach.

Pobieramy plik torrent

Aby zacząć udostępniać pliki należy najpierw pobrać plik z informacją o tym co chcemy pobrać, oraz z namiarami na serwer główny który pomoże nam dobrać partnerów do dzielenia się danymi.

Jedną z największych wyszukiwarek torrentów Uniksowych jest Linuxtracker.org.

Można tam znaleźć przeróżne systemy oparte o Linuksie i nie tylko, w zasadzie wszystkie systemy dostępne na wolnych licencjach włączając w to także systemy z rodziny BSD, a także bootowalne płyty ratunkowe.

Ze względu na to, że akurat używam Transmission i, że jest on dostępny do pobrania z repozytoriów każdego systemu opartego o Linuksa a także, że nie posiada zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych i zależności to właśnie opiszę jak zacząć udostępnianie plików właśnie przez tego klienta.

W głównym oknie Transmission można zobaczyć listę wszystkich pobrań.
Aby zaimportować plik torrent należy przeciągnąć go do listy przy pomocy przeciągnij i upuść bądź wybrać pierwszą ikonkę przypominającą katalog która otworzy okno dialogowe importowania nowego pliku.

Po podwójnym kliknięciu na pobieranie pliku/ów możliwe jest ustalenie ograniczenia prędkości odbierania oraz wysyłania, a także sprawdzenie listy osób wymieniających pliki z nami.

A teraz..

.. gratuluję udziału w rozwoju społeczności Wolnego I Otwartego Oprogramowania! 

Komentarze

0 nowych
  #1 29.04.2011 13:40

Osobiście nie używam torrentów, bo:
1. Mam mały dysk i zazwyczaj usuwam obrazy po instalacji systemu
2. Mam bardzo słaby upload (32 kB/s)

  #2 29.04.2011 17:44

@Admc - wiele osób ma taki upload, ale jeśli uploadować zacznie kilkanaście, to już zaczyna być coś, nieprawdaż? Warto dorzucić swoją cegiełkę.

webnull   9 #3 29.04.2011 19:29

@Admc, Van
Ja mam uploadu 60 kb/s i udostępniam 20-30 kb/s nawet, czemu nie.

IuEnLaMondo   3 #4 30.04.2011 13:17

Widzę, że nie tylko ja czasami pobieram ISO systemu, żeby je po-seed'ować. Fajny sposób, pobierasz i wysyłasz np. do ratio 10... nie dość, że sobie podbijesz ratio to jeszcze innym przyśpieszysz pobieranie pliku.

#WireBoot   5 #5 02.05.2011 17:01

Bardzo często korzystam z torrentów. Jak dla mnie są o wiele lepsze niż pobieranie z serwerów - pobieramy od użytkowników sieci, zamiast od głównego serwera. Takie rozwiązanie jest lepsze - główny serwer jest mniej obciążony, a te kilka KB które "oddaje" każdy użytkownik są i tak dla niego niewyczuwalne ;)

Powerfeniks   4 #6 02.05.2011 23:04

Niestety sa sytuacje kiedy takie dzialania moga spowolnic internet, np. na wi-fi itp. ale sam torrent uwazam za swietna sprawe i moim zdaniem "te wielkie firmy" to tylko stopowanie wolnosci w internecie nic wiecej pzdr.