cz. 4 | Siła konsoli w systemach Uniksowych

Witam. Znalazłem nieco wolnego czasu a także doskonały przykład zastosowania konsoli w systemach Uniksowych który z wielką chęcią Wam przedstawię.

[color=#007aff]Przykładowe zastosowanie dziesiąte - dodawanie aplikacjom ciekawych funkcjonalności

Ostatnio szukałem dobrej klawiatury ekranowej którą bym mógł swobodnie używać tak jak tą w windows xp tablet edition.
Znalazłem wiele programów pasujących Mi jednak były one dla większego środowiska graficznego takiego jak GNOME czy KDE4, jednak ja używam ręcznie zbudowanego środowiska dlatego żaden z tych programów Mi nie odpowiadał ze względu na integrację tylko z oryginalnym środowiskiem czy pociągnięcie wielu nie potrzebnych zależności.

Postawiłem wymagania odnośnie klawiatury ekranowej - musi być rozsuwana poprzez przycisk na panelu czyli to najważniejsze, także musi jakoś estetycznie wyglądać.

Wybrałem matchbox-keyboard dlatego, że jest klikalna, konfiguralna i nie pociąga żadnych zależności.
Ale pojawił się haczyk, a mianowicie klawiatura pojawia się w oknie na środku ekranu, no cóż rozwiązałem to w bardzo świetny sposób korzystając z przywilejów jakie daje Mi środowisko Uniksowe.

W Konfiguracji Fluxboksa (~/.fluxbox/apps) ustawiłem aby okno pojawiało się w wybranym przeze mnie miejscu o ustalonej wielkości i bez obramowania.

Na panelu XFCE4-PANEL dodałem ikonę uruchamiając mój prosty skrypt który chowa i pokazuje klawiaturę dzięki czemu osiągnęłem dodatkową funkcjonalność programu jaką jest właśnie chowanie i pokazywanie klawiatury na ekranie - jest to Moim zdaniem bardzo ważna i wygodna funkcja dla komputerów typu Tablet PC.

Dla czepialskich: Stan baterii wynosi 0 ponieważ bateria jest naładowana i odłączona, schowana w szafce - nie potrzebuję używać baterii (wytwarza dodatkowe zbędne ciepło i się zużywa) w domu kiedy trzymam tablet na biurku.
"Autorski skrypt WebNuLL'a" - prawda, to nie jest skrypt - był skryptem, ale udało Mi się skrócić go do jednej linii ponieważ zapisałem konfigurację okna na stałe w pliku konfiguracyjnym Fluxboksa.

@edit
Ulepszyłem skrypt z pokazywaniem/ukrywaniem klawiatury:


#!/bin/bash
if [ `pidof matchbox-keyboard` ]
then
       wmctrl -a "Keyboard" -b toggle,hidden
else
       matchbox-keyboard &
fi

[color=#007aff]Przykładowe zastosowanie jedenaste - własne powiadomienia

W aplecie pokazywania statusu baterii dla XFCE4-PANEL jest ciekawa opcja, a mianowicie wywołanie polecenia gdy poziom baterii osiąga ustalony przez nas procent.

Ponownie możliwości konfiguracji są prawie nie ograniczone, co możemy zrobić?

- Pokazać zwykłe okienko z informacją "Niski stan baterii" używając zenity (np. zenity --info --text="Niski stan baterii"
- Wywołać jakiś dźwięk, może to być np. nagranie naszego głosu "Uwaga, uwaga, kończy Ci się bateria!"
- Przejść w stan hibernacji
- Wyłączyć komputer
- Przejść w stan wstrzymania
- Przyciemnić matrycę
- Wyłączyć zbędne programy działające w tle, urządzenia
- Pokazać powiadomienie w którymś rogu ekranu poprzez np. notify-send
- Pokazać wielki napis na środku ekranu np. "Bateria na wyczerpaniu"
- Wyświetlić menu z powyższymi opcjami w celu ograniczenia poboru energii

Oczywiście na powyższych przykładach to się nie kończy, można zrobić co tylko przyjdzie nam do głowy - możemy także pomieszać wiele przykładów ze Sobą.

Oto mój skrypt do baterii:
http://wklej.org/id/429130/

Czytaj dalej...