cz. 2 | True Combat: Elite (Wieloplatformowe gry komputerowe)

Witam.

Drugą część Wieloplatformowych gier komputerowych poświęcę świetnej grze - Truecombat: Elite która działa na silniku Enemy Territory.

Jest to zupełny klasyk wśród nowych gier tego samego gatunku, ten tytuł przypomina bardzo Call Of Duty 4 lecz był przed nim dużo wcześniej.

Czym się wyróżnia gra

Gra stawia na realistyczność uniemożliwiając przede wszystkim strzelania w trakcie skakania oraz biegania czy trafienia przeciwnika bez odpowiedniego wycelowania z celownika strzeleckiego umieszczonego na broni.

Może się to wydawać normalne przy dzisiejszych nowych grach - lecz ta ma już ponad 10 lat, a nowe gry posiadają te cechy realistyczności od niedawna ;-)

True Combat: Elite działając na silniku Enemy Territory wyróżnia się świetną elastycznością którą nie może pochwalić się większość popularnych gier a mianowicie możliwość maksymalnej modyfikacji.
Na każdym serwerze możemy spotkać inny zestaw broni, map, czy wyglądu postaci.

Porównując do gier opartych o silnik Half-Life czy Source w TCE można swobodnie dodawać nowe bronie na własny serwer o czym mogą jedynie pomarzyć użytkownicy HL1 czy Source.

Mapy

Standardowe mapy zbudowane są bardziej w stylu miejskim z uwzględnieniem każdego detalu, dokładnie rozplanowane tak aby żadna drużyna nie miała przewagi ze względu na położenie spawnu na mapie.

Do zdecydowanie większości budynków można wejść, jest to bardzo dobre miejsce dla kamperów z bronią z tłumikiem czy snajperów także mających możliwość posiadania broni z tłumikiem dźwięku.

Oczywiście poza 6 standardowymi mapami istnieją setki jak nie tysiące nieoficjalnych map.

Z niestandardowych map można wyróżnić najbardziej pomysłowe jak ogromna zjeżdżalnia do basenu w którym rozgrywa się walka na noże czy mapa na której jest bardzo mroźno, są igla i lód po którym można się ślizgać, a także kolejka górska na którą można wskoczyć - jest bardzo szybka.

Klasy postaci i ekwipunek

W TCE są trzy klasy Assault, Recon, Sniper.

Pierwsza klasa - assault używa broni o większym kalibru, najczęściej automatycznej typu ak47, m4a1, m16, g36.
Recon używa bardziej lekkich i poręcznych broni, częściej wyposażonych w tłumik dźwięku.
Snajper operuje bronią długodystansową która zadaje największe obrażenia, są to karabiny snajperskie.

Osobiście polecam zestaw broni AK74M-SPECTNAZ (czyli karabin maszynowy AK47 z tłumikiem dźwięku oraz celownikiem kolimatorowym ) + Beretta SD - wygodny, szybki i precyzyjny pistolet z tłumikiem dźwięku.

Odnośnie fioletowego nieba to jakoś tak wyszło na zrzucie ekranu, w grze jest błękitne ;-)

Ochrona przed nieuczciwymi graczami

TC:E używa PunkBuster który pozwala wyeliminować graczy używających wspomagaczy typu Wallhack, Aimbot, Speedhack a także wyrzuca graczy ze "słitaśnymi" nazwami zawierającymi znaki spoza ASCII (tak osobiście - jak ja ich nienawidzę).

Dostępność

Aby uruchomić TCE potrzeba komputera o podzespołach:
Procesor: o taktowaniu 800 mhz
Pamięć RAM: 320 MB
Karta graficzna: z akceleracją 3D
Dysk twardy: 450 mb + 500 mb (Enemy Territory)
System operacyjny: jeden z poniższych

Linux:
Użytkownicy przeróżnych systemów opartych o Linuksa zapewne posiadają pakiet z grą True Combat: Elite w repozytorium dzięki temu można grę pobrać jednym kliknięciem bądź poleceniem z konsoli.

Dostępne jest także archiwum z binarnymi plikami tak samo jak dla użytkowników Windows i MacOS X:
- ET + TCE

FreeBSD:
Być może istnieją natywne pliki binarne, ale zawsze można spróbować emulacji binarek Linuksowych bądź Windowsowych - Wine.

MacOS X:
Dostępna jest paczka instalacyjna z oficjalnej strony:
- ET + TCE

Użytkownicy MacOS X w celu zaaktualizowania gry muszą pobrać grę w najnowszej wersji i zainstalować ją ponownie, bądź pobrać plik instalacyjny z łatką.

Windows:
Dostępny jest jedynie instalator:
- ET + TCE

Użytkownicy Windows w celu zaaktualizowania gry muszą pobrać grę w najnowszej wersji i zainstalować ją ponownie, bądź pobrać plik instalacyjny z łatką.

PCBSD:
Być może istnieją natywne pliki binarne, ale zawsze można spróbować emulacji binarek Linuksowych bądź Windowsowych - Wine.

Polecam także zajrzeć na oficjalną stronę projektu na której zawsze znajdują się zaaktualizowane pliki do pobrania, nowości, informacje o aktualizacjach:

- TrueCombatElite.com