cz. 4 | Ubuntu (Dystrybucje GNU/Linux)

Witam.
Wspominałem nieco wcześniej o Ubuntu dlatego źle by było nic o tym systemie nie napisać, zwłaszcza dlatego, że jest on najpopularniejszym systemem opartym o Linuksa i nadaje się dla przeciętnego użytkownika komputera.

Ubuntu - sama nazwa pochodzi ze staroafrykańskiego i oznacza "Człowieczeństwo dla wszystkich". Dystrybucja jest oparta o Debiana SID, domyślnie używa środowiska GNOME choć istnieją wersje z innymi środowiskami graficznymi.

XUbuntu - Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym "XFCE"
LUbuntu - Domyślnie posiada jeszcze bardziej lekkie środowisko niż XFCE - LXDE
KUbuntu - Wersja z efektownym i cukierkowym środowiskiem KDE4
Fluxbuntu - Zawiera najlżejsze z możliwych środowisko graficzne zbudowane z menadżera Fluxbox i jego panelu
Mythbuntu - Przeznaczona wersja dla komputerów typu "Media PC"
Ebuntu - Nieoficjalna wersja z bardzo efektownym środowiskiem Enlightement

Ubuntu wydawane jest dwa razy w roku - w kwietniu i październiku.
Kolejne numery wydań Ubuntu oznaczane są według schematu YY.MM (ROK.MIESIĄC np. 10.04 - kwiecień 2010).

Ostatnio pojawiła się propozycja aby Ubuntu było wydawane jako dystrybucja ciągła lecz ostatecznie nic z tego nie wynikło - szkoda.

System Ubuntu uchodzi za prosty w obsłudze i przyjazny dla każdego użytkownika komputera.
Deweloperzy Ubuntu stawiają na łatwość instalacji i obsługi systemu tak aby system był przeznaczony dla osób które nie miały jeszcze styczności z komputerem bądź używały tylko systemu Microsoft Windows.
Cały projekt posiada ogromne zaplecze finansowe firmy "Canonical" która prowadzona jest na czele przez Marka Shuttleworda.

Warto wspomnieć także, że Ubuntu posiada wiele autorskich narzędzi, usług czy wtyczek i apletów do programów co czyni tą dystrybucję wyjątkową.

Menadżer pakietów

Ubuntu używa APTa i dpkg podobnie jak Debian lecz posiada do niego nakładkę graficzną wzorowaną bardziej na "App store" czyli sklepie z aplikacjami.
W Centrum Oprogramowania Ubuntu można znaleźć zarówno darmowe jak i płatne aplikacje użytkowe, biurowe, narzędziowe czy gry.

Całość została maksymalnie uproszczona dla przeciętnych użytkowników - nie trzeba być informatykiem aby używać Ubuntu czy jego "App store".

Oprogramowanie w Ubuntu zostało podzielone na komponenty według ustalonych kryteriów.


wspierane - "main" (wolne oprogramowanie)
wspierane - "restricted" (własnościowe oprogramowanie)
niewspierane - "universe" (wolne oprogramowanie)
niewspierane - "multiverse" (własnościowe oprogramowanie)

Warto wspomnieć również o PPA czyli prywatnych repozytoriach użytkowników launchpad.net

Istnieją tysiące repozytoriów PPA które można dodać do Ubuntu, w tych repozytoriach znajduje się przeróżne oprogramowanie które jest w nowszej wersji niż w standardowych repozytoriach bądź rozszerza standardowe repozytoria o dodatkowe pakiety (programy).

Dodatkowe repozytoria PPA i nie tylko możemy dodać przy pomocy programu Ubuntu Tweak dostępnego do pobrania z działu "Programy".

Domyślny zestaw programów w środowisku GNOME

Ubuntu dostarcza domyślnie dużą ilość gotowych programów do pracy zaraz po instalacji systemu (lub w trakcie jego instalacji).


Rhythmbox - Prosty, funkcjonalny program do odtwarzania muzyki, posiada obsługę wtyczek, domyślnie odtwarza muzykę z LastFM, Jamendo

Shotwell - Także prosty program do obróbki zdjęć cyfrowych, służy głównie do grupowania zdjęć

OpenOffice/LibreOffice - Bardzo funkcjonalny pakiet biurowy konkurujący bezpośrednio z Microsoft Office.

Nautilus - funkcjonalny i bardzo wygodny, ale niestety ociężały i powolny menadżer plików

Firefox - Bardzo rozbudowana i funkcjonalna przeglądarka internetowa

NetworkManager - Łatwy do użycia program służący do łączenia się z sieciami bezprzewodowymi, idealnie integrujący się z panelem GNOME

Empathy - komunikator internetowy obsługujący wiele sieci, niestety kiepska obsługa polskiego Gadu-Gadu dlatego lepiej zamienić ten program Pidginem

Evince - bardzo szybka, lekka przeglądarka PDF dla GNOME

GNOME Calculator - bardzo rozbudowany, lekki, wygodny i funkcjonalny kalkulator

Evolution - pomimo, że lekko powolny to bardzo funkcjonalny idealnie integrujący się ze środowiskiem klient poczty e-mail, obsługuje idealnie pocztę na serwerach GMAIL (głównie gwiazdki, także niektóre programy mają problem z oznaczeniem poczty jako przeczytanej na serwerach GMAIL lecz Evolution niema tego problemu)

File-Roller - jeden z prostszych i bezproblemowych programów do kompresji i dekompresji archiwów, posiada integrację z menadżerem plików

Gedit - niezwykle lekki, i funkcjonalny edytor tekstowy, obsługuje zmienne style, podświetlanie składni dziesiątek czy nawet setek języków programowania, wtyczki, rozpoznawanie nawiasów

Brasero - lekki, i szybki program do nagrywania płyt CD/DVD, posiada integrację ze środowiskiem graficznym

PiTiVi - prosty i lekki program do amatorskiego montażu wideo

Totem - odtwarzacz wideo, prosty, lekki i szybki, obsługuje napisy, YouTube

Proste Skanowanie - program do skanowania dokumentów przy pomocy skanera, bardzo prosty, pozwala na podstawową obróbkę zeskanowanych dokumentów

Instalacja

Instalator jest prosty, we wszystkich językach świata.
Przy każdym kroku jest wszystko dokładnie wyjaśnione nawet dla przeciętnego "zjadacza chleba".
Menadżer partycjonowania potrafi zainstalować Ubuntu obok systemu Microsoft Windows bez utraty danych co jest istotną funkcją dla ludzi instalujący Ubuntu po raz pierwszy.

W wydaniu 10.10 program instalacyjny został ulepszony o funkcję automatycznej instalacji kodeków do odtwarzania niemal wszystkich filmów i plików muzycznych, animacji flash a także poprawiono czas instalacji systemu.
Kiedy jeszcze wypełniamy informacje o użytkowniku instalator już kopiuje pliki na dysk twardy aby zmniejszyć czas instalowania systemu.

Funkcja importu ustawień z Microsoft Windows pozwoli w prosty sposób skopiować dokumenty, obrazy, wideo czy zakładki z przeglądarek internetowych do Ubuntu.

Podsumowanie

Plusy:
+ Łatwość i prostota obsługi i instalacji
+ Gotowe środowisko do pracy zaraz po instalacji
+ Możliwość wypróbowania systemu typu Live
+ Bardzo funkcjonalne standardowe programy
+ Duża społeczność, repozytoria, PPA
+ Wszystko zautomatyzowane
+ Atrakcyjny wygląd

Minusy:
- System potrafi być powolny czasami
- Dla bardziej zaawansowanych użytkowników już się raczej nie nadaje (dlatego, że wszystko idzie z automatu całkowicie - np. programy same dodają się do "autostartu" co jest denerwujące czasami)
- Nautilus potrafi troszkę spowolnić
- Ogólnie responsywność troszkę niższa niż w Gentoo czy Arch Linux

Pozostałe części "Dystrybucje GNU/Linux":
cz. 1 | Gentoo
cz. 2 | Debian
cz. 3 | Arch Linux