Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

cz. 1 | Siła konsoli w systemach Uniksowych

Witam, słyszałem wiele negatywnych opinii odnośnie konsoli dlatego postaram się wytłumaczyć, że jest ona naprawdę użyteczna i wręcz niezbędna w każdym systemie.

Czym jest konsola i do czego służy

Konsola to uniwersalne narzędzie do wykonywania najbardziej przeróżnych czynności zaczynając od sterowania systemem operacyjnym, przez słuchanie muzyki do grania w gry tekstowe.

Jednak konsola to coś więcej niż tylko wpisywanie poleceń przez użytkownika, i tutaj chciałbym podkreślić inne bardzo ważne i niezastąpione zastosowania konsoli w tym ogromnym świecie informatycznym.

[color=#FF0000]Ważna informacja: Żadne okienko terminala nie musi być otwarte aby polecenie zostało wykonane, to wszystko może chodzić i chodzi w tle bez przerwy - bo cokolwiek robimy to system wywołuje różne polecenia.

[color=#FF0000]Jaka jest idea?

99% programów Uniksowych, tak tych graficznych, tekstowych czy słuchowych?(dla niewidzących) umożliwia sterowanie przez konsolę.
To nie windows, tutaj tworzymy wszystko według takiego modelu i każdemu jest wygodnie i na rękę.

Ale można zadać pytanie; po co Mi to?

Wyobraź Sobie, że masz w programie odtwarzającym wideo opcję "Po zakończeniu oglądania wykonaj polecenie" (całkiem realne), dzięki takiej opcji
możesz ustawić, że po zakończeniu oglądania filmu wyłączy się komputer, załączy wygaszacz ekranu, pobierze plik z internetu, otworzy się przeglądarka, zamknie się program odtwarzający filmy czy co tylko sobie wymyślisz.

To proste, jeden program umożliwa wykonanie danego polecenia poprzez dane zdarzenie.

Dzięki temu możemy stworzyć co Nam wyobraźnia przyniesie do głowy.

[color=#DAA520]Przykładowe zastosowanie pierwsze - odtwarzacz muzyki

Powiedzmy, że chcemy ustawić na klawiszu F12 jakąś nietypową czynność, np. ustawienie naszego ulubionego utworu w odtwarzaczu muzyki

W tym celu wyszukujemy odpowiednią opcję w odtwarzaczu muzyki np. rhythmbox

webnull@webnull-desktop:~$ rhythmbox-client --help Użycie: rhythmbox-client [OPCJA...] Opcje pomocy: -h, --help Wyświetla opcje pomocy Opcje programu: --debug --no-start Bez uruchamiania nowej instancji programu Rhythmbox --quit Kończy działanie programu Rhythmbox --no-present Bez wyświetlania istniejącego okna programu Rhythmbox --hide Ukrywa okno programu Rhythmbox --next Przechodzi do następnego utworu --previous Przechodzi do poprzedniego utworu --seek Przewija bieżącą ścieżkę --notify Wyświetlanie powiadamiania o odtwarzanym utworze --play Wznawia odtwarzanie, jeśli jest wstrzymane --pause Pauzuje odtwarzanie, jeśli jest uruchomione --play-pause Przełącza tryby odtwarzania/wstrzymania --play-uri=Adres URI do odtworzenia Odtwarza podany adres URI, importując go, jeśli to konieczne --enqueue Dodaje podane ścieżki do kolejki odtwarzania --clear-queue Opróżnia kolejkę odtwarzania przed dodawaniem nowych ścieżek --print-playing Wyświetla tytuł i wykonawcę odtwarzanego utworu --print-playing-format Wyświetla sformatowane szczegóły utworu --select-source=Źródło do wybrania Wybiera źródło pasujące do podanego adresu URI --activate-source=Źródło do aktywacji Aktywuje źródło pasujące do podanego adresu URI --play-source=Źródło do odtworzenia Odtwarza ze źródła pasujące do podanego adresu URI --set-volume Ustawia głośność odtwarzania --volume-up Zwiększa głośność odtwarzania --volume-down Zmniejsza głośność odtwarzania --print-volume Wyświetla bieżącą głośność odtwarzania --mute Wycisza dźwięk --unmute Wyłącza wyciszenie dźwięku --set-rating Ustawia ocenę bieżącego utworu

Skoro już znaleźliśmy naszą "funkcję" programu (argument) to teraz użyjemy go w praktyce.

rhythmbox-client --play-uri="/home/webnull/Muzyka/Utwor.ogg"

Teraz odtwarzacz muzyki Rhythmbox powinien nam zagrać utwór /home/webnull/Muzyka/Utwor.ogg

Ale dlaczego by nie ustawić Sobie ten utwór na klawisz F12?

To bardzo proste, ustawiamy sobie to powyższe polecenie do wykonania po naciśnięciu klawisza F12 w programie do bindowania klawiszy (xbindkeys, fluxbox, lub jakiś z pakietu GNOME graficzny ładny i prosty konfigurator).

[color=#1E90FF]Przykładowe zastosowanie drugie - aktualizacje serwera

Przede wszystkim zaletą systemów Uniksowych jest to, że administrator może być jeden na bardzo wiele komputerów, a dobrze skonfigurowany system potrafi sam o Siebie zadbać.

Podstawą systemów Uniksowych są aktualizacje czyli świeże, stabilne (możemy wybrać również niestabilne - testowe), załatane oprogramowanie na bieżąco.

Aby system sam się aktualizował bez problemów zaleca się używania repozytorium stabilnego które gwarantuje, że nic się nie stanie po aktualizacji.

No więc do rzeczy, jako użytkownik uprzywilejowany - root wpisujemy do fcrontaba lub crontaba zaplanowane zadanie, np. codziennie o 00:00 będzie wykonywane polecenie /root/zaaktualizuj-system.

W pliku /root/zaaktualizuj-system dodajemy polecenie aktualizujące system, ewentualny raport wysyłany na e-mail w razie wykrycia niepowodzenia (status błędu zwrócony przez proces aktualizacji - da się wykryć).

#!/bin/bash . /root/funkcje-mailowe # dołącza plik z funkcjami mailowymi apt-get update &> /dev/null apt-get upgrade &> /dev/null if [ "$1" == "Błąd" ] then wyslij_mail_do_admina fi

[color=#DAA520]Przykładowe zastosowanie trzecie - serwer czuwający nad zasypiającymi użytkownikami

Jeżeli mamy w domu serwer, albo router z Linuksem bądź taki router na którym jest możliwa instalacja systemu opartego o Linuksa np. OpenWRT
to możemy wykonywać na nim dowolne zaplanowane zadania.

Przykładowo dodajemy zadanie do fcrontaba bądź crontaba w serwerze/routerze aby o godzinie 03:00 w nocy sprawdzał czy komputer jest przez dłuższy czas
bezczynny.
Po półgodziny bezczynności komputera w nocy serwer/router wysyła do komputera sygnał wyłączania np. shutdown -h now

Oczywiście możemy rozbudować nasze rozwiązanie o obsługę wyjątków.
Możemy napisać bardzo prostą aplikację serwerową np. w Pythonie która będzie komunikować się z routerem i podawać informacje, czy pobieramy dany plik przez noc, czy automatyczne wyłączanie komputera jest zablokowane itp.

Istnieje alternatywa, nie musimy mieć serwera, ale wtedy musimy czuwać i serwisować każdy komputer z osobna, dlatego polecam serwer.

[color=#DAA520]Przykładowe zastosowanie czwarte - instalacja oprogramowania

Windows:
Ile możemy czasu spędzić na szukaniu instalatora? Nie raz trzeba dojść do 20 strony w wyszukiwarce Google/Yahoo/Innej aby odnaleźć szukany instalator.
Czasami także trzeba wysłać SMS, zarejestrować się i dostawać kupę spamu, albo kliknąć w banner i zagłosować aby dostać instalator - no cóż..

No dobrze, udało się pobrać, pierwszy sukces!
Ale teraz rozczarowanie, instalator wysypuje nielogiczne błędy typu "Włóż płytę do napędu CD zawierającą plik X", i chociaż wskazujemy Mu położenie pliku to on nadal go szuka, no cóż ostatnio miałem taki błąd, siedziałem przy nim całą godzinę kiedy instalowałem komuś świeżo zakupioną grę.

W systemach Uniksowych mamy całkowicie inną sytuację, nie tolerujemy reklam, spamu, ani innego "chamstwa" potocznie mówiąc.

Mamy Swoje ogromne bazy danych z oprogramowaniem, liczące tysiące serwerów lustrzanych (zawierających tą samą treść) w każdym kraju.

Wystarczy małe, proste, i wygodne polecenie aby zainstalować program.

W systemach opartych o Debiana robimy to tak:sudo apt-get install audacity

W systemach z rodziny Gentoo:emerge audacity

Arch Linux:pacman -S audacity

Gdzie audacity to nasz program który instalujemy.
Po wykonaniu tego polecenia program jest zainstalowany, uruchamiamy go z graficznego menu bądź z polecenia w terminalu.

- Czytaj dalej... 

Komentarze

0 nowych
StawikPiast   11 #1 13.11.2010 15:46

Plyniesz stary dalej niz Kolumb myslal ze doplynal.

"Przede wszystkim zaletą systemów Uniksowych jest to, że administrator może być jeden na bardzo wiele komputerów, a dobrze skonfigurowany system potrafi sam o Siebie zadbać."


To jest zaleta kazdego systemu teraz powstajacego. Pod Windows tez masz takie mechanizmy, a smiem nawet twierdzic ze sa znacznie lepiej rozwiniete i ich sterowanie jest banalne. Patrz rozwiazania dla Active Directory.

"Podstawą systemów Uniksowych są aktualizacje czyli świeże, stabilne (możemy wybrać również niestabilne - testowe), załatane oprogramowanie na bieżąco."

Coz jesli to jest podstawa tego systemu to wspulczuje. Te systemy na ktorych ja pracuje (czyli Windows i Windows serwer) umoliwiaja mi przedewszystkim wykonywanie pewnych czynnosci za pomoca uslug na nich uruchamianych. Aktualizacje tez sa automatyczne i dzialaja (ba mozna nimi zarzadzac centralnie) ale nie jest to podstawa a jedynie dodatek poprawiajacy stabilnosc i bezpieczenstwo wykozystywanych uslug.

Co do instalacjhi oprogramowania to chyba raczysz sobie zartowac. Po pierwsze baza oprogramowania na Windows jest znaaaaacznie wieksza. Do tego nie jestes ograniczony tylko do repozytorium. Samo repozytorium nie jest zlym rozwiazaniem, a nawet swietnym co pokazuja chocby sklepy dla Androida czu iOS-a ale jesli chcesz sobie zainstalowac cos czego w repozytorium nie ma to nie wystarczy polecenie
sudo apt-get install audacity
,ktore swoja droga jest zastepowane w Windows przez dwuklik,
zazwyczaj trzeba wykonac straszna prace wlacznie z kompilacja programu, o czym zwykly uzytkownik nie ma bladego pojecia. A pod Windows znajdujesz poszukiwany program i dwuklik i masz.
Pomijam takie oczywistosci jak zdalne instalowanie oprogramowania w ramach Active Directory i zdalne zarzadzanie nim.

Jedyne sensowne zastosowanie konsoli to narzedzia dla administratorow a dokladniej skrypty. Tutaj konsola jest niezastapiona, ale reszta przypadkow ma byc latwa dla przecietnego uzytkownika, czyli dwuklik i nic innego.

Tak wiec niestety ale twoj wpis pokazuje wlasciwie slabosc a nie potego systemow Linuxowych. Trzeba uzywac konsoli co przecietnego uzytkownika przeraza i nie bedzie sie on tego uczyl bo nie ma na to czasu ani ochoty. Pozatym ma juz rozwiazania dzieki ktorym nie musi sie tego uczyc. Zaplaci 400 PLN i ma to z glowy.

  #2 13.11.2010 16:19

eh, stawik. Znowu gadasz głupoty.

oczywiście że nie jesteś ograniczony do repo - ściągasz sobie np. softmaker office (po tym gdy wyszperasz 70 euro na licencję) w odpowiadającej ci formie (.deb, .rpm, .tar.gz), dwuklik i voila zainstalowane, względnie wypakowane i gotowe do użycia.

Konsola nie jest obowiązkowa. W opensuse masz yast który pozwala wykonać chyba wszystko w zakresie konfiguracji, w mandriva i pclinuxos masz także centrum sterowania - mniej zaawansowane ale nie natrafiłem na zadanie którego tam nie wykonałem.

A konsola jest przydatna. Posegregować pliki? Zero problemu. Wykonać obliczenia na macierzach za pomocą pythona? Co to dla nas. Sprawdzić wszystkie ip komputerów w sieci lokalnej? Wystarczy jedna pętla.

O atakach 0-day chyba już nawet nie ma sensu wspominać.

Razi   7 #3 13.11.2010 16:21

Ja za pomocą terminala, a konkretnie poleceń systemowych kontroluję automatycznie za pomocą napisanego w 5 minut programu amaroka w radiowęźle szkolnym (tzn. odpala się sam na przerwach).
Konsola to potężne narzędzie, którego miłośnicy wodotrysków okienkowych nie zrozumieją

  #4 13.11.2010 16:26

@Razi
Lepszy byłby MPD.

webnull   9 #5 13.11.2010 19:48

"StawikPiast" - Wiecie co z nim zrobić? (nawiązanie do pewnego incydentu ;))

Drogi trollu, nie trolluj pod wpisami na Moim blogu.

Po pierwsze; w windowsie nie masz tak dobrej masowej aktualizacji *KAŻDEGO* programu jak pod Uniksami, więc niemasz tu zdania.

"Do tego nie jestes ograniczony tylko do repozytorium."

Pod systemami Uniksowymi można kożystać z jakich się chce repozytoriów, jest ich bardzo dużo, nikt nikogo nie zmusza do używania tylko głównego repozytorium.
Dodając 50 innych repozytoriów dodatkowych masz na tyle pakietów, że w życiu nie zdąrzysz procenta z nich przetestować.
A jak czegoś w żadnym repozytorium niema, to jest instalator na stronie projektu lub plik do wypakowania i uruchomienia.
W dystrybucjach takich jak Gentoo czy Arch Linux są paczki budowane przez byle kogo i wrzucane do tak zwanego "repozytorium użytkowników" w którym pobiera się paczki na własną odpowiedzialność - tam jest wszystko, a jak czegoś niema to samemu się tworzy dla Siebie i dla innych.

Trollu, nie wypowiadaj się więcej na tym blogu, idź precz.

KONIEC WSZELKICH WOJEN W KOMENTARZACH, NO CHYBA JESTEŚCIE HOMO SAPIENS? CZY MOŻE TROLLE TO HOMO NIESAPIENS? ;-)

webnull   9 #6 13.11.2010 20:10

@Razi
"Konsola to potężne narzędzie, którego miłośnicy wodotrysków okienkowych nie zrozumieją"

Po to piszę aby zrozumieli, tylko nie wiem czy Mi to dobrze wyszło ;-)

eth0   4 #7 13.11.2010 23:24

@webnull

To co pokazałeś to zaledwie wierzchołek góry lodowej co można zrobić, albo osiągnąć znając dobrze konsole, a konkretnie bash,sh, i inne powłoki systemowe. Co do wyzywania @StawikPiast od trolli, to muszę stanąć w jego obronie. Sam administruje systemami windows sbs, oraz różnymi ruterami, bramami opartymi na przeróżnych dystrybucjach linuksa, czasem są to dosyć złożone wdrożenia. Może ustalmy jedno, inne problemy są w domu, a inne w przedsiębiorstwie, inne też są priorytety. StawikPiast pisząc o aktualizacjach miał raczej na myśli takie coś, że IE spina się z AD, że możesz dorzucić sobie do tego jeszcze albo IPAT, albo WSUS, dzięki czemu masz już bardzo wydajne środowisko do masowego zarządzania i instalowania softem, programami, obrazami dysków. Wiesz ile kosztuje pracy stworzenie takiej funkcjonalności pod linuksem? Są odpowiednie rozwiązania dla linuksa, które jak poskładasz do kupy to osiągniesz podobny efekt, ale StawikPiast zapomniał napisać, że windows to już gotowy kotlet, zaś w linuksie musisz sobie go ugotować i wiedzieć czym przyprawić;) Piszesz, że można dodawać repozytoria...Owszem, można, można sobie zrobić własne, ale patrz na mój przykład (będę o tym pisał na blogu w 2 części), mam na gateway taki firewall co się zwie Ipfire, aby dodać tam swoją paczkę musiałem najpierw skompilować system (trwało to niemal 20 godzin), następnie postępować zgodnie z instrukcją na stronie dystrybucji, a to też trochę zabawy. No ale zbudowałem sobie tą paczke, o dodatkowym repozytorium zapomnij, nie będę ryzykował, że ktoś wrzuci do takiego repozytorium coś niestabilnego, przez co ja późnej spędze pół nocy dochodząc o co chodzi, przypominam to gateway u ISP, a nie domowy komputerek.

@StawkPiast

Linux też oferuje dwuklik a nawet jednoklik (patrz suse ), no i nie zapominaj po co powstał powershell, jest to odpowiedź na wciąż rozwijającego się basha, który w 4 wersji dorobił się tablic asocjacyjnych i paru innych fajnych pierdół jak:

ls **

czy nowy sposób przekierowania strumienia do dev/null, czy też łatwiejszą konwersję z małych liter na duże i odwrotnie. Owszem, windows ma znacznie więcej softu, czasami powstają takie kuriozalne sytuacje, jak w mikrotikach (toż to przerobiony linux), że natywne narzędzia do zarządzania nimi są pod windows, i bez wine nie wiem co bym zrobił , pozostało by www, albo ssh, a one są nieco gorsze od winbox. To samo jest z LDAP, najlepsze narzędzie do zarządzania ldap powstało dla windows. Wszystko się zmienia wraz z tym co robimy i w jakiej skali.

webnull   9 #8 14.11.2010 00:21

@eth0
Masz rację, nie posiadam większego doświadczenia w administrowaniu grupą *FIRMOWYCH* serwerów.
Administrowałem i nadal administruję tylko grupą 10 serwerów Linuksowych (Gentoo) na własny użytek.

GL1zdA   12 #9 14.11.2010 00:51

Wszystko zależy od wiedzy - żadne UI nie ma tu specjalnej przewagi. Każde narzędzie jest tyle warte na ile potrafimy z niego skorzystać. A porównywanie instalacji setup vs repozytorium jest jak udowadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą - pewne rzeczy da się zrobić szybciej przez repozytorium, ale czas jaki poświęcamy na instalację oprogramowania jest ułamkiem czasu potrzebnego do właściwej pracy. Za to jak nie ma paczki w repozytorium to zaczynają się schody i cała oszczędność czasu będzie na nic.

"Czasami także trzeba wysłać SMS, zarejestrować się i dostawać kupę spamu, albo kliknąć w banner i zagłosować aby dostać instalator - no cóż.. "
Bądźmy poważni...

  #10 14.11.2010 07:42

@herr "A konsola jest przydatna. Posegregować pliki? Zero problemu. Wykonać obliczenia na macierzach za pomocą pythona? Co to dla nas. Sprawdzić wszystkie ip komputerów w sieci lokalnej? Wystarczy jedna pętla.

O atakach 0-day chyba już nawet nie ma sensu wspominać. "

Piszesz, jak typowy informatyk co myśli, że wszyscy wszystko rozumieją co napisał. No comments...

webnull   9 #11 14.11.2010 09:20

@Karolinah
W końcu na dobrychprogramach sami informatycy, nie prawdaż? :)

  #12 14.11.2010 10:14

@Karolinah

Przepraszam. Informatyk ze mnie żaden, ale to o czym piszę to jeszcze nie jest abstrakcja.

Mam pliki w jednym folderze, np. kolekcję ebooków z nazwiskami autorów i tytułami w nazwach plików i chciałbym je posegregować tak by trafiły do folderów z nazwiskami poszczególnych autorów. Potrzebna będzie pętla, wyrażenie regularne i lista nazwisk autorów w pliku tekstowym.

Najpierw robię sobie foldery z nazwiskami autorów za pomocą for AUTOR in cat tutenplikznazwiskami; do mkdir $autor; done

voila, mam foldery

teraz przenosimy pliki, znowu pętla
for AUTOR in `cat tutenplikznazwiskami`; do mv *$AUTOR* ~/$AUTOR; done

Prosto, szybko, skutecznie posegregowane nawet tysiące plików.

kwpolska   7 #13 14.11.2010 10:19

@StawikPiast
"wykonywanie pewnych czynnosci za pomoca uslug na nich uruchamianych."
Usługi? /etc/rc.d lub /etc/init.d zaleznie od distro. (rc.d w dobrych, jak Arch i chyba Gentoo oraz *BSD, init.d w złych)
"zazwyczaj trzeba wykonac straszna prace wlacznie z kompilacja programu, o czym zwykly uzytkownik nie ma bladego pojecia. A pod Windows znajdujesz poszukiwany program i dwuklik i masz."
Zazwyczaj? W repo jest duzo paczek, a jak nie ma, to np. pod archem jest AUR i helpery. Helper do AUR-a sluzy do kompilacji bez wiekszej interwencji uzytkownika - wystarczy kilka razy odpowiedziec na pytania yes/no.

mystic2   3 #14 14.11.2010 10:45

"To nie windows, tutaj tworzymy wszystko według takiego modelu i każdemu jest wygodnie i na rękę."

Dla administratorów konsola może jest i wygodna... Ale dla zwykłego usera NIE i powinieneś spróbować to pojąć. Ludzie często zastanawiają się którym przyciskiem od myszy kliknąć, a ty jeszcze im komendy byś kazał zapamiętać. :D

@webnull, zamiast wyzywać od trolli, wystosuj konkretne argumenty, bo jak narazie kiepsko ci to wychodzi. ;)

webnull   9 #15 14.11.2010 10:48

@kwpolska
/etc/init.d jest Gentoo, bodajże od OpenRC.

"Helper do AUR-a sluzy do kompilacji bez wiekszej interwencji uzytkownika - wystarczy kilka razy odpowiedziec na pytania yes/no."

cd /tmp
wget http://aur.archlinux.org/packages/firefox4/firefox4.tar.gz
tar xvf firefox4.tar.gz
cd firefox4*
makepkg
su root -c "pacman -U *.pkg.tar.gz"

Proste.

Istnieją także nakład na pacmana które potrafią instalować jednym poleceniem pakiety z AUR np. yaourt

webnull   9 #16 14.11.2010 10:52

@GL1zdA
""Czasami także trzeba wysłać SMS, zarejestrować się i dostawać kupę spamu, albo kliknąć w banner i zagłosować aby dostać instalator - no cóż.. "
Bądźmy poważni..."

Jak najbardziej jestem poważny, bo wiele razy gdy szukałem sterowników czy jakiegoś instalatora, to nie dość, że wyników wyszukiwania było kilka to jedne prowadziły do for, a drugie do pobrania rzekomego sterownika gdzie aby pobrać trzeba było kliknąć i wypełnić ankietę, ale niestety ankieta nie była dostępna dla użytkowników z Polski. Dlatego nici z pobierania były.

StawikPiast   11 #17 14.11.2010 11:19

ech webnull widze ze jak sie ktos z toba nie zgadza to juz jest troll. Widze ze jestes nadwyraz otwarty na inne poglady i dyskusje generalnie. A tak dla twej wiadomosci, komentarze sa wlasnie po to zeby dyskutowac, jak chcesz wyjsc na jedynie oswieconeg to zaloz sobie jakiegos bloga, wylacz w nim opcje komentarzy, badz je moderuj i wtedy nie bedziesz mial problemu ze ktos sie nie zgadza. A co do tematu, konsola pozostala tylko w zastosowaniach administracyjnych i nawet przyklady ktore podajessz o tym swiadcza. Dla ZU jest to zlo wcielone i wreszcie musisz to pojac. Nie ma znaczenia jak konsola jest cudowna, ZU nie bedzie sie jej uczyl. Zamiast nauki moze kupic komputer z Windows czy Mac OS i wszystko co potrzebuje to sobie wyklika. Z tego co widze to nie wiesz co to AD i jakie sa z tym profity zwiazane, wiec najpierw o nich poczytaj bo to co opisales ze mozna zrobic to jest pikus przy obecnych rozwiazaniach z AD w tle. A i nie wypisuj ze pod Linuxem wszystko instaluje sie tak pieknie, bo tak po prostu nie jest, jesli nie masz czegos w repozytorium to jest wtedy horror. Ale z drugiej strony podoba mi sie jak swiat Linuxa sie sam pograza. Takie teksty majace namowic do kozystania z konsoli jako super narzedzia, tylko zniechecaja ZU do kozystania z Linuxa. Owi ZU sobie potem powtarzaja, a bo na Linuxie to trzeba cos wpisywac. Nie tedy droga rozwoju, jesli Linux chce miec jakis sensowny udzial to jego piewcy i tworcy musza to wreszcie zrozumiec. A najlepszy przyklad to android. Zero klepania w konsoli i wszystko dziala i sie przyjmuje.

StawikPiast   11 #18 14.11.2010 11:21

@webnull

"Jak najbardziej jestem poważny, bo wiele razy gdy szukałem sterowników czy jakiegoś instalatora, to nie dość, że wyników wyszukiwania było kilka to jedne prowadziły do for, a drugie do pobrania rzekomego sterownika gdzie aby pobrać trzeba było kliknąć i wypełnić ankietę, ale niestety ankieta nie była dostępna dla użytkowników z Polski. Dlatego nici z pobierania były."

To ty szukac nie potrafisz. To ze google to smietnik to wiadomo nie od dzis, ale naucz sie z tym zyc i wpisuj z palca adres producenta urzadzenia, w 99% uda ci sie odpowiedni sterownik na stronie producenta znalezc, a w pozostalym 1% nie szukaj na jakichs stronach z sms-ami tylko na calej reszcie, fora tez sa ok.

webnull   9 #19 14.11.2010 12:31

@StawikPiast
Ktoś tworzy ten śmietnik który indeksuje Google :>

Jakoś jak wyszukuję frazy z "linux" + nazwa sterownika to nie dostaję żadnego śmietniku.

webnull   9 #20 14.11.2010 12:34

@StawikPiast
"Dla ZU jest to zlo wcielone i wreszcie musisz to pojac. Nie ma znaczenia jak konsola jest cudowna, ZU nie bedzie sie jej uczyl."

A kto mówi Tu o ZU?

Nikt nie namawia ZU do używania konsoli, a niech idą windowsów używać.
Użytkownicy którzy chcą się nauczyć czegoś więcej niż klikania na pewno będą rozglądać się za konsolą.

  #21 14.11.2010 12:47

"Nikt nie namawia ZU do używania konsoli, a niech idą windowsów używać."
albo instalują opensuse, ubuntu albo inne distra które są klikane do bólu?

  #22 14.11.2010 13:11

@StawikPiast | 13.11.2010 15:46 :
Co do instalacji oprogramowania, to programy nie dostępne w repozytorium też można zainstalować.

  #23 14.11.2010 13:19

@mystic2 | 14.11.2010 10:45 :
Dla mnie sprawa wygląda tak. Sterowanie myszką okazało się zbyt mało intuicyjne i z tego powodu trwają ponownie prace nad interfejsem tekstowym(komunikacja głosem). Dla mnie nie jest to niczym innym, jak tylko ograniczoną konsolą.

  #24 14.11.2010 13:22

@webnull | 14.11.2010 10:52 :
Też nieraz miałem takie problemy. Szukanie programów przez Google, to modręka. Całe szczęście, że często dostajemy odnośnik do strony domowej na pierwszym miejscu, ale nie zawsze jest ona po polsku. Denerwujące jest też to, że każda stronka ma własne UI, a zamiast przycisku pobierz/odnośnika tekstowego mamy jakiś szpetny obrazek, którego najpierw trzeba zobaczyć.

  #25 14.11.2010 13:25

@StawikPiast | 14.11.2010 11:19 :
To w Androidzie wszystko jest w repo czy sklepie andrioda? ;-)
Jeżeli korzysta się z pożądnej dystrybucji, to też mamy zero konsoli.

webnull   9 #26 14.11.2010 13:41

@notgnucy
W rzeczy samej.

Często dziwny i nie intuicyjny interfejs potrafi zdezorientować.
Do tego captchy lub pliki tylko dla zarejestrowanych, albo pliki z ograniczoną prędkością, kolejki do pobrania plików (brak wolnych slotów dla darmowych użytkowników) - tak zwane konto premium.

StawikPiast   11 #27 14.11.2010 13:59

@webnull

To pobieraj z dobrych programow. Normalnie nie wierze ze uwazacie za jakichs znawcow komputerow, skoro z tym macie problemy. ZU zeczywiscie moze miec problem z pobraniem odpowiedniego programu i czesto popelnia blad, pobierajac trojana zamiast program, no ale sztuczki socjotechniczne robia swoje. A czemu w Google jest taki smietnik, bo po pierwsze Google na to pozwala a po drugie jest to forma ataku na uzytkownika i jego kasiore.

A co do tekstu jesli nie powstal dla ZU a dla osob bardziej sie interesujacych, to jest za plytki, dla ZU to wlasnie odstraszenie od Linuxa.

wojti.   2 #28 14.11.2010 14:07

Dzięki za wpis :) Przyda się :)

Widzę również ktoś tu jest wielbicielem wdzięków Cristiny scabbi ;)

  #29 14.11.2010 14:10

@stawikpiast
Cały dowcip polega na tym, że nie jesteśmy znawcami i dla nas jest wygodnie tak a nie inaczej co przeczy wszelkim mitom które tu produkujesz.

Poza tym wiem, że MS zobowiązuje ale zainstaluj jakąś przeglądarkę z możliwością sprawdzania pisowni.

webnull   9 #30 14.11.2010 14:26

@wojti.
Ma świetny głos ;-)

@StawikPiast
Nie wszystko jest na dobrychprogramach niestety.
Artykuł może być dla osób które chcą poszerzyć Swoją wiedzę na temat konsoli, administrowania lub obsługi systemami Uniksowymi.

  #31 14.11.2010 14:42

@StawikPiast | 14.11.2010 13:59 :
Może nie jestem znawcą. Muszę jednak napisać, że dla znawcy jakiś GUI jest czasami nieintuicyjne. Dlaczego Microsoft bawił się ze wstążką? Ponieważ w menu wielu programów bardzo ciężko jest cokolwiek znaleźć. Lepsze to od przewijania się przez dokumentację, ale i tak znacznie lepiej powiedzieć/napisać: zrób to, jak naprzykład w krunnerze.

  #32 14.11.2010 14:45

Napiszę tak: ZU uczą się pamięciówki. Nieraz wpadam na osobę, która notorycznie pyta się: "który przycisk ma wcisnąć - ten z napisem tak, albo nie". Musimy spędzać sporo czasu, by dowiedzieć się, co chce osiągnąć(co nie zawsze wychodzi), a potem i tak za jakiś czas zada te samo pytanie, aż nie zapamięta w końcu.
Nie ZU nie uczą się wszystkiego na pamięć. Czasy nauki poleceń na pamięć dawno i tak przeszły w niepamięć(automatyczne uzupełnianie, internet, cnf, nowocześniejsze interfejsy tekstowe, system paczek - wiem, że instalując narzędzie tekstowe do czegoś mogę przejrzeć listę zainstalowanych plików).

  #33 14.11.2010 14:47

@webnull | 14.11.2010 14:26 : Zarzucanie, że wpis blogowy nie powinien być na Dobrych Programach jest bezsenu. Tyle mieliśmy dziwnych wpisów - niektóre były kompletnie nie treściwe(nie warto było czytać), a inne trudno było zrozumieć. Jakiś przydatny wpis jest potrzebny.

webnull   9 #34 14.11.2010 16:06

@notgnucy
Przepraszam, źle to napisałem.

"Nie wszystko jest na dobrychprogramach niestety." - chodziło o program/sterownik.

flaszer   10 #35 14.11.2010 16:54

@herr
Twój przykład z segregowaniem ebooków wydaje się być zbyt naciągniętym. Zauważ, że to samo można osiągnąć pod każdym systemem operacyjnym, używając dogodnego dla nas języka programowania. Może i Twoje rozwiązanie pod konsolą jest wygodne i szybkie, ale wymaga tego, co przeciętny Kowalski już wiedzieć nie musi.

Wpis ogólnie oceniam dość dobrze, podanych jest kilka przykładów z życia codziennego, coby sobie czasu nieco zaoszczędzić. Użytkując jakieś distro Linuksa warto czasem zrobić użytek z konsoli, nawet jeśli jego rola staje się coraz to bardziej marginalna (więcej graficznych konfiguratorów - np. Ubuntu).

  #36 14.11.2010 17:17

@flaszer

może i można ale trzeba umieć programować a to nieco wyższy poziom wtajemniczenia niż bash.

Zresztą to nie istotne - liczy się to, że za pomocą kilku linijek (w bashu lub w czymś innym) można osiągnąć to co zajęłoby przy wykorzystaniu okienkowych programów pierdyliardy kliknięć.

Opanowanie jednej durnej pętli for daje po prostu potężne możliwości a nauki jest tu tyle co nic.

4lpha   10 #37 14.11.2010 18:04

@StawikPiast
Twoja wiedza na temat systemów uniksowych jest naprawdę maleńka. Poza tym, uważam się za ZU, a z konsoli korzystam dość często. Odpalenie konsoli i zrobienie czegokolwiek jest zdecydowanie mniej czasochłonne. Nawet zakładając, że przy szukaniu programu na Windows w wyszukiwarce Google owy programik znajdziemy na pierwszym miejscu, to i tak na systemach uniksopodobnych zrobisz to szybciej.

Porównanie - instalacja GIMPa:
Linux (na przykładzie dystrybucji opartej na Debianie): sudo apt-get install gimp

Windows:
1.Wchodzimy np. na dobreprogramy.pl, klikamy, klikamy, klikamy.
2.Ściągamy, klik, klik.
3.Odpalamy, instalujemy, klik, jest.

Jeśli nie ściągamy z dp, to może wystąpić 4 punkt: wirus, klik, format, klik, klik.

eth0   4 #38 14.11.2010 21:08

@webnull
"Masz rację, nie posiadam większego doświadczenia w administrowaniu grupą *FIRMOWYCH* serwerów.
Administrowałem i nadal administruję tylko grupą 10 serwerów Linuksowych (Gentoo) na własny użytek."

Te gentoo rozumiem ma mnie uświadomić i wystraszyć, bo ja to dzieciak ubuntu;) Ustalmy jedno, wpisy jako takie są świetne i poruszają bliską mi tematykę, bo sama konsola a zwłaszcza bash to właściwie moja pasja, zaś Twoje podejście do informatyki w ogóle to katastrofa. Nawyzywałeś @StawikPiasta od trolli, kiedy właśnie racja stoi po jego stronie, ignorujesz kompletnie to co napisałem o mikrotikach i ldapie, oraz aplikacjach do zarządzania nimi, zauważ na jaką są platforme napisane, oraz że to aplikacje GUI. Większość co słusznie zauważył StawikPost woli klikać, nie zmieni tego raczej nic, a na pewno nie Twój optymizm co do konsoli:)

  #39 14.11.2010 21:52

@eth0
Muszę przyznać rację, że aplikacje dedykowane są znacznie lepsze od "uniwersalnych" rozwiązań. Jednak takie rozwiązania kosztują troszkę więcej zazwyczaj.

Nie mam w tym większego doświadczenia dlatego nie mogę się szerzej wypowiedzieć.

  #40 19.11.2010 11:14

@webnull nie każdy jest tutaj informatykiem. :/

  #41 22.11.2010 10:16
webnull   9 #42 01.12.2010 13:10

@Karolinah
Ci których interesuje wpis na 90% są informatykami bądź chcą takowymi zostać.

  #43 26.12.2010 19:20

pieknie

webnull   9 #44 04.02.2011 14:49

@Nobell
Ciekawy portal prowadzisz, tylko mógłbyś trochę więcej obrazków w poradnikach dodawać ;-)