Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

cz. 2 | Siła konsoli w systemach Uniksowych

Użytkownicy systemów Uniksowych szanują Siebie nawzajem.
Strony z przeróżnym oprogramowaniem które nie znajduje się w głównych repozytoriach wyglądają całkowicie inaczej niż te z oprogramowaniem dla windows.
Nikt Nas nie zmusza do klikania w reklamy, czasami reklamy zastąpione są małym przyciskiem "Donate" który się sprawdza równie dobrze.
Brak kont premium, ludzie udostępniają jako wolontariusze jakąś część Swojego serwera dzięki czemu jest kilka źródeł z którego można pobrać pliki danego projektu bez wpisywania captchy i rejestrowania się - od tak sobie można pobrać.
Są także hostingi projektów open-source'owych, które udostępniają bardzo wygodną obsługę dla deweloperów oraz użytkowników końcowych - np. sourceforge.

Pewnie już zmęczeni jesteście od czytania o konsoli dlatego pokażę wam na poniższym zrzucie ekranu, że konsolę można używać również przy pomocy grafiki.

Tak na prawdę, to Centrum Oprogramowania Ubuntu steruje programem apt-get.

[color=#4682B4]Przykładowe zastosowanie piąte - gry, muzyka, poczta

Pewnie większość z Was jest lub będzie zdziwiona tym co powiem, ale poprzez konsolę da się słuchać muzyki oraz grać w gry komputerowe.

Może gry komputerowe nie są pełne efektów, ale są i to się liczy.

Jedna z wielu gier pod konsolę:

http://youtube.com/watch?v=KFL5NCxtdE0

Jeden z wielu odtwarzaczy muzyki pod konsolę:

Jedna z wielu przeglądarek stron internetowych w konsoli:

Mam nadzieję, że zmieniłem Wasze zdanie o konsoli ;-)

- Czytaj dalej... 

Komentarze

0 nowych
StawikPiast   11 #1 13.11.2010 15:32

Alez stek bzdur napisales.

ale zaczne od innego aspektu.
"Użytkownicy systemów Uniksowych szanują Siebie nawzajem.
Strony z przeróżnym oprogramowaniem które nie znajduje się w głównych repozytoriach wyglądają całkowicie inaczej niż te z oprogramowaniem dla windows.
Nikt Nas nie zmusza do klikania w reklamy, czasami reklamy zastąpione są małym przyciskiem "Donate" który się sprawdza równie dobrze.
Brak kont premium, ludzie udostępniają jako wolontariusze jakąś część Swojego serwera dzięki czemu jest kilka źródeł z którego można pobrać pliki danego projektu bez wpisywania captchy i rejestrowania się - od tak sobie można pobrać.
Są także hostingi projektów open-source'owych, które udostępniają bardzo wygodną obsługę dla deweloperów oraz użytkowników końcowych - np. sourceforge."

Czy to nie jest wlasie kolejny dowod na wspieranie darmowego oprogramowania a nie tylko otwartego. Kolejny wpis mowiacy ze otwarte znaczy darmowe.

A co do reszty.
Pokazujesz tutaj programy na konsole. Ludzie juz dawno temu wybrali. Wola srodowisko graficzne od konsoli. Pamietaj ze 99% uzytkownikow komputerow nie zna polecen wpisywanych w konsoli i co wazniejsze nie chca sie ich uczyc.

iluzion   5 #2 13.11.2010 15:57

Na sourceforge, google code itd. jest też mnóstwo (dobrych) programów (wyłącznie) dla systemu Windows;)

  #3 13.11.2010 16:25

tekstowe przeglądarki www są używane przez niewidomych. Taka osoba, może dać np.

elinks -dump http://www.costam.pl | espeak

i już ma przeczytany tekst. Sam często używam elinks bo pozwala zaoszczędzić cenny transfer a nawet umożliwia normalne korzystanie z internetu przez sieć TOR gdzie normalnie strony wczytują się naprawdę długo. Poza tym czasami wolę to niż przeładowane graficznie strony.

Stawik, daj sobie spokój. Nie możesz decydować za usera co jest dla niego dobre.

webnull   9 #4 13.11.2010 19:49

@iluzion
W istocie, ale sourceforget i inne podobne tego typu "hostingi open-source" jak sama nazwa wskazuje są dla społeczności open-source która po prostu kuleje pod windows.
Open-source to moc Uniksów.

webnull   9 #5 13.11.2010 19:54

@StawikPiast
Dziewczyna prosiła Mnie o zainstalowanie sterowników do jej staruszka, no cóż były schody, przez kilka godzin szukałem sterowników.
A co otrzymałem? Strony pełne reklam, "wyślij sms aby dostać sterownik", czy "zagłosuj na topliście aby wejść na stronę.

Taka prawda.

Społeczność wolnego oprogramowania Sobie krzywdy nawzajem nie robi, to ludzie wyznający pewne ideologie którym niektórzy potrafią się całkowicie poświęcić.

"A co do reszty.
Pokazujesz tutaj programy na konsole. Ludzie juz dawno temu wybrali. Wola srodowisko graficzne od konsoli. Pamietaj ze 99% uzytkownikow komputerow nie zna polecen wpisywanych w konsoli i co wazniejsze nie chca sie ich uczyc."

Co z tego? Piszę to dla 1% zainteresowanych, którzy szukają czegoś dla Siebie, coś gdzie mogą w pełni skonfigurować do własnych potrzeb, lub do tych którzy już to mają ale nie wiedzą jak to wykorzystać.

Skończ trollować, windowsiarzu :-)

XeonBloomfield   5 #6 13.11.2010 23:04

@webnull

Świetne artykuły na temat zastosowań konsoli, jednak umknął Ci (lub mi) jeden bardzo ważny szczegół - zdalna konsola, czyli SSH, itd... Warto o tym napisać, na co dzień na tym pracuje i łącze się do serwerów z wielu miejsc właśnie na konsole poprzez SSH.

Oprócz zapomnienia o wspomnieniu o zdalnym dostępnie do konsoli artykuł oceniam na Bardzo Dobry, tak trzymaj.

  #7 13.11.2010 23:20

@webnull
Bardzo fajny wpis
@StawikPiast
Panie informatyk, powinien pan wiedzieć, że MS pozazdrościł linuksowi i wypuścił W2k8 Core bez GUI, czyli coś ta konsola jest warta. Poza tym skoro obraca się pan tylko za pomocą kliknięć to co z pana za informatyk.
Ja rozumiem że Windows uwstecznia, ale warto znać konsolę, chociażby do rzeczy o których napisał kolega webnull.

webnull   9 #8 14.11.2010 00:10

@XeonBloomfield
Dzięki, może rozszerzę jutro artykuł o trzecią część, tylko poprawię tytuły.

Poruszę temat ssh, sshfs(sftp) na pewno.

Proszę podrzućcie jakieś pomysły, bo sam nie potrafię znaleźć jakiegoś ciekawego zastosowania aktualnie.

Zulowski   9 #9 14.11.2010 04:23

To podaj zastosowania swoje ze swoimi 10 gento ;p

webnull   9 #10 14.11.2010 09:21

@Zulowski
No dobrze, napiszę, nie są one jakieś ciekawe bo to serwer ale podzielę się z Wami.

command-dos   18 #11 14.11.2010 09:39

@kwirynus - pan informatyk zapomniał, że ms swoje najnowsze narzędzia opiera głównie o konsolę:
http://www.youtube.com/watch?v=g0fA2meIQ8g
http://www.youtube.com/watch?v=XxmO2TxcZJY&feature=related
wszystkie diskpartyy, imagex'y, cały zestaw narzędzi AIK opiera się głównie na konsoli. Dlaczego? Bo jest wygodniej...

webnull   9 #12 14.11.2010 09:49

@command-dos
Ten diskpart szczerze jak dla mnie mógłby być lepszy, bardziej przypomina Mi GRUBa, po prostu nie lubię osobnego własnego shella w aplikacji

kwpolska   7 #13 14.11.2010 10:27

@webnull
"Tak na prawdę, to Centrum Oprogramowania Ubuntu steruje programem apt-get."
nie. USC za backend AFAIK ma dpkg.
@StawikPiast
"Pokazujesz tutaj programy na konsole. Ludzie juz dawno temu wybrali. Wola srodowisko graficzne od konsoli. Pamietaj ze 99% uzytkownikow komputerow nie zna polecen wpisywanych w konsoli i co wazniejsze nie chca sie ich uczyc."
Ja osobiscie wole korzystac z konsoli do niektorych programow, takich jak irssi, ekg2 czy vim. Irssi jest najlepsze jesli chodzi o irca, a ekg2 - calkiem niezly, jesli o gg i xmpp chodzi. Vim - najlepszy edytor tekstowy (gvim sux). Co prawda, mam GUI, ale gnome-terminal jest zawsze na docku i prawie zawsze jest pod nim kropka (podobnie jak pod chrome)
s/99% uzytkownikow komputerow/98% uzyszkodnikow Windowsow/
Linuksowcy MUSZA znac chociazby podstawy, takie jak cp, ls, mv, rm. A windowsowcy - czesc sie wychowala na DOS-ie. Go figure.

borzole   4 #14 14.11.2010 10:39

Jeśli naprawdę chcesz zachęcić kogoś nowego do konsoli, to napisz skrypt, który zrobi coś dla niego (nie dla systemu). Nowego nie obchodzi (nawet nie zrozumie po co), że możesz jednym skryptem aktualizować 10 serwerów na raz, co godzinę, tylko we wtorki itp.
Zastanówmy się, co może chwycić za jaja zwykłego pulpita?
...a tak, nic, bo to są bałaganiarze, którym nie przeszkadza trzymanie wszystkich plików na pulpicie w katalogu "Nowy folder", słuchanie listy tysiąca piosenek nazwanych "Track 01". Im ściska pośladki nowe gg i fotki na nk. Walczysz z wiatrakami.

borzole   4 #15 14.11.2010 10:48

wiem,
szybka lista filmów:
$ ls > filmy.txt
buahahahahah

webnull   9 #16 14.11.2010 10:54

borzole, proste i przydatne.

Napiszę coś o tym i o grepie.

iluzion   5 #17 14.11.2010 10:54

@webnull

"W istocie, ale sourceforget i inne podobne tego typu "hostingi open-source" jak sama nazwa wskazuje są dla społeczności open-source która po prostu kuleje pod windows.
Open-source to moc Uniksów."

Większość programów open source udostępniania jest w postaci źródeł i instalatorów exe. Na paczki w repozytoriach trzeba zwykle długo czekać. Czasami bardzo długo.

Czy open source to moc? Zależy w jakim sensie. Część programów jest udostępniona w postaci kodu źródłowego, bo nie odniosły komercyjnego sukcesu. Większość tzw. alternatyw nie oferuje też wydajności/możliwości jaką posiadają ich komercyjne odpowiedniki. Nie ma w tym nic dziwnego. Sztab profesjonalnych, dobrze opłaconych programistów będzie zawsze pracował wydajniej niż tzw. społeczność.

iluzion   5 #18 14.11.2010 10:57

@borzole

"Jeśli naprawdę chcesz zachęcić kogoś nowego do konsoli, to napisz skrypt, który zrobi coś dla niego (nie dla systemu)."

Świetne podsumowanie.

webnull   9 #19 14.11.2010 14:22

@iluzion, borzole
No to podajcie przykłady proszę, postaram się napisać.

borzole   4 #20 14.11.2010 15:44

hymm... jakieś automat.
- po włożeniu "mojego" pendriva skopiuj filmy/muzykę/fotki do właściwych folderów i sortuj, zmień nazwy zgodnie z konwencją (usuń/zamień wzorce, zmień rozmiary liter), synchronizuj określone foldery, kasuj duplikaty, starsze wersje plików archiwizuj lub pakuj do repo kontroli wersji. Użyj dbus.
- obserwuj folder ( inotify ) po wrzuceniu jakiegoś pliku muzycznego konwertuj go na format stosowny dla mp3/ipoda i przy najbliższym podłączeniu synchronizuj.
- nasłuchuj feed z podcastem i dodawaj go automatycznie do "ipoda", zwykły tekstowy feed konwertuj na audio (do posłuchania w aucie)
- automatyzuj cokolwiek tak jak chcesz i skup się tylko na tym co ważne, niech robi się samo

Osobiście za pomocą skryptów kontroluje muzykę (tak pliki jak i playerka), kilka serwerków domowy/testowych, repozytoria hg, sortuje i konwertuje pliki, przycinam hurtem obrazki, wycinam z czasopisma pdf tylko interesujące artykuły, przeszukuje i organizuje zakładki firefoxa, generuje statyczne strony, synchronizuje pendraka i ftp. Namiastkę tego udostępniam: http://code.google.com/p/borzole/
było by więcej, ale często są bardzo "pode mnie" robione.

webnull   9 #21 14.11.2010 16:15

" obserwuj folder ( inotify ) po wrzuceniu jakiegoś pliku muzycznego konwertuj go na format stosowny dla mp3/ipoda i przy najbliższym podłączeniu synchronizuj."

To jest ciekawe, i na pewno coś takiego spróbuję zrobić ale już w Pythonie a nie w czystym shellu.

"- po włożeniu "mojego" pendriva skopiuj filmy/muzykę/fotki do właściwych folderów i sortuj, zmień nazwy zgodnie z konwencją (usuń/zamień wzorce, zmień rozmiary liter), synchronizuj określone foldery, kasuj duplikaty, starsze wersje plików archiwizuj lub pakuj do repo kontroli wersji. Użyj dbus."

To także, już wcześniej o czymś takim myślałem...

  #22 14.11.2010 16:54

@herr (niezalogowany) | 13.11.2010 16:25 :
Dzięki za podpowiedź. Już dawno chciałem zainstalować jakiś dodatek do Firefoksa tego rodzaju. Espeak mam obecnie zainstalowany - lepiej obsługuje język polski od Festival.

  #23 14.11.2010 17:01

@borzole | 14.11.2010 15:44 :
"- obserwuj folder ( inotify ) po wrzuceniu jakiegoś pliku muzycznego konwertuj go na format stosowny dla mp3/ipoda i przy najbliższym podłączeniu synchronizuj."
http://www.linux.pl/?id=projekt&show_projekt=164
Autor na pewno się nie pogniewa, jeżeli ktoś podpatrzy jego rozwiązanie ;-) .
Jest to program, który wykrywa rozpoczęcie odtwarzania jakiegoś filmu flash i pozwala na automatyczną konwersję do mpega.

  #24 14.11.2010 17:02

@borzole | 14.11.2010 15:44 :
Też mam system, co prawda w Bash, do generowania statycznych stron. Bardzo przydatna rzecz.

borzole   4 #25 14.11.2010 17:06

po co python, w shellu jest wszystko gotowe:

inotify-tools + mplayer + rsync + qdbus/dbus-monitor (+ d-feet)

webnull   9 #26 14.11.2010 17:29

@borzole
Bo Pythona się uczę i chcę zrobić z niego porzytek.
Przecież Python jest szybki i funkcjonalny, to dlaczego nie?

nintyfan   12 #27 14.11.2010 17:36

Warto wspomnieć o mplayer. Jest to taki rodzaj zabawy z powłoką tekstową(bez X-ów). Szanowny autor wspomniał o grach konsolowych, natomiast zapomniał o mplayer-ze.

Otóż konsola w Linuksie może pracować w kilku trybach(w większości dystrybucjach pracuje w graficznym). Pozwala nam to na dosyć ciekawe zabawy, jak instalację obsługi obrazków do tekstowej przeglądrki internetowej, itd. Umożliwia to framebuffer.
Przykład z MPlayerem:
mplayer -vo fbdev ./film.avi
lub
mplayer -vo fbdev2 ./film.avi
Pozwoli nam oglądać film pod konsolą.
Natomiast w przypadku, gdy nasza konsola pracuje w trybie tekstowym, to można:
mplayer -vo aa ./film.avi
Obejrzymy w ten sposób film w trybie Ascii-Art
lub:
mplayer -vo caca ./film.avi
Obejrzymy tak film w trybie kolorowego Ascii-Art.

nintyfan   12 #28 14.11.2010 17:37

@webnull | 14.11.2010 17:29 :
Ja napisałem filtr antyspamowy w Bashu. Obecnie planuję przepisać go na Pythona.

borzole   4 #29 14.11.2010 17:43

@webnull
rób w czym chcesz, po prostu oczami wyobraźni widzę, co będzie szybciej :) też trochę podryguję w pythonie, ale to jeszcze nie jest poziom, który mnie zadowala

webnull   9 #30 14.11.2010 17:52

@nintyfan
Zapomniałem szczerze o framebufferze i mplayerze, postaram się dopisać to w czwartej części.

Właśnie sobie testowałem na tty1:
mplayer Prince\ Of\ Persia.avi -vo fbdev -zoom -x 1920 -y 1080

Jakość w miarę normalna, napsiy też da się włączyć opcją sub.

  #31 15.11.2010 16:47

Głupie pytanie: dlaczego nie ma ładnych ramek i polskich literek na obrazku z przeglądarką www?

webnull   9 #32 15.11.2010 18:22

@kirsyp
Pytanie jak pytanie, jest ustawione inne kodowanie lub wyłączone są polskie znaczki.

Jestem pewien, że można je włączyć.

webnull   9 #33 15.11.2010 18:24

@kwpolska
Nie zaglądałem pod maskę, zapewne masz rację i używa dpkg.

  #34 15.11.2010 21:11

Nie mówię że konsola jest nie potrzebna, ale odpalanie muzyki czy filmów, bądź podniecanie się grą z grafiką typu ZX80 to już lekka przesada.

webnull   9 #35 15.11.2010 22:59

@bitx
"odpalanie muzyki czy filmów, bądź podniecanie się grą z grafiką typu ZX80 to już lekka przesada"

Co cię drażni powiedz proszę?
To, że nie masz konsoli w windowsie, czy to że i My ją dobrze znamy i sprawnie się nią posługujemy?

A dlaczego mamy się ograniczać?
Oglądanie filmów w konsoli zawsze jest jakimś innym sposobem, może dla niektórych wygodniejszym - dlaczego miało by go nie być? Dlaczego tobie szkodzi?

No przecież muzyka pod konsolą to rzecz normalna, dzięki takiemu programowi "moc" mogę włączyć muzykę przez konsolę na komputerze który znajduje się na drugim końcu świata.

  #36 16.11.2010 00:51

Webnull konsola z założenia nie służy do odpalania filmów czy muzyki. Ma swoje korzenie w czasach gdzie o srodowisku graficznym dopiero zaczynano myśleć.
Od razu mówię że mnie to nie drażni ani mi nie szkodzi. To co ktoś robi na swoim komputerze to jego sprawa, może nawet zrezygnować z używania myszki czy i jednego głośnika. Ja wyraziłem tylko moje zdanie na ten temat.
W windowsie jest konsola i też można uruchamiać z niej filmy i nawet muzykę na innym komputerze. Pytanie tylko po co ?

webnull   9 #37 16.11.2010 14:35

@bitx
Z założenia które powstało 30 lat temu..
Tak samo jak bill gates zakładał kiedyś, że nikt nie będzie potrzebować więcej niż 640kb ramu.

Mówić sobie każdy może, ale pokaż Mi jak w windowsie uruchamiasz filmy i muzykę w konsoli, i jak uruchamiasz te programy zdalnie. Tylko proszę Cię, nie ośmieszaj się.

  #38 16.11.2010 15:25

Proszę bardzo:
start \Windows\clock.avi
Tylko paluszków nie połam.

webnull   9 #39 16.11.2010 17:34

@bitx
Człowieku... nie masz zielonego pojęcia o czym mowa.

Uruchamiając twoje polecenie włącza się *GRAFICZNY* odtwarzacz wideo np. windows media player lub media player classic

Różnica jest taka, że my to włączamy pod czystą konsolą, bez grafiki, widziałeś kiedyś taką konsolę? Zapewne nie, ponieważ w windows takiej niema.

Nie kompromituj się więcej.

Zapewne nigdy w życiu na oczy systemu Uniksowego nie widziałeś..

  #40 16.11.2010 19:33

@bitx (niezalogowany) | 15.11.2010 21:11 :
Odpalanie muzyki bez środowiska graficznego jest jak najbardziej na miejscu. W końcu niektórzy ludzie wyłączają monitor, bo chcą posłuchać muzyki, a w niektórych firmach komputery automatycznie po włączeniu uruchamiają muzykę(i służą tylko do tego).

Co do oglądania filmów, to napiszę: system szybciej wstanie do trybu konsolowego z framebufferem. Jeżeli chcesz tylko pooglądać film, to środowisko graficzne nie jest Ci do niczego potrzebne.

To samo dotyczy innych kwestii. Środowisko graficzne służy tylko do uruchamiania programów i zarządzania plikami(w uproszczeniu). Jeżeli możesz uruchomić program z palca, a system może załadować Ci się szybciej, to raczej wybrałbyś takie rozwiązanie niż czekania na środowisko graficzne.

  #41 16.11.2010 19:37

@webnull | 16.11.2010 17:34 :
W Windows system graficzny jest trochę bliższy takiej graficznej konsoli niż X-om . Jedyna różnica, że bitx nie wskazał żadnego demona, którym możnaby łatwo zarządzać, a nie wymagałby dodatkowo zalogowania użytkownika, do odsłuchiwania muzyki.

Takie rozwiązanie by się przydało.

webnull   9 #42 17.11.2010 15:00

@notgnucy
Może i by się przydało, ale pod warunkiem, że byłby tam jakiś bash :)

Bo ten DOS jest według mnie ubogi.

webnull   9 #43 01.12.2010 13:11

@notgnucy
Jest bliższy dlatego, że brakuje tam trybu czysto tekstowego?