cz. 6 | TinyCoreLinux (Dystrybucje GNU/Linux)

Witam, w 6 części przestawię Wam jeden z najszybszych i najmniejszych systemów operacyjnych przeznaczonych na urządzenia przenośne ale także na komputery biurkowe czy laptopy i tablety.

TinyCoreLinux - to system operacyjny oparty o jądro Linux, nawet na najstarszym sprzęcie start systemu zajmuje do 2-3 sekund a użycie pamięci RAM sięga do 10 mb przy włączonym środowisku graficznym z menadżerem okien oraz dockiem.

Jak sama nazwa wskazuje TinyCoreLinux może być doskonałym narzędziem do zbudowania systemu operacyjnego na biurko, laptop, tablet czy urządzenie wbudowane.

Wbrew pozorom użytkowanie TinyCoreLinux jest bardzo proste ponieważ deweloperzy przygotowali dla Nas autorskie narzędzia graficzne do zarządzania systemem dzięki którym możemy zapomnieć o wpisywaniu poleceń do terminala aby wykonywać podstawowe czynności konfiguracyjne.

Samo instalowanie oprogramowania jest interesująco rozwiązane, gdzie po połączeniu z repozytorium użytkownik zyskuje dostęp do dziesiątek tysięcy programów które można zainstalować jednym kliknięciem.

Osobiście myślę, że szybkość TinyCoreLinux tkwi w minimalizmie, dzięki maksymalnemu okrojeniu desktopowego systemu prawie do zera można uzyskać ciekawy efekt.
Dodatkowo deweloperzy wprowadzili autorskie rozwiązanie które działa nieco podobnie jak w systemie Slax - system jest zainstalowany na jednym systemie plików a programy to osobne systemy plików które są domontowywane do głównego drzewa dzięki czemu działa to jak nakładka - kiedy ją zdejmiemy to cofniemy wszystkie zmiany bez utraty danych.

Menadżer pakietów istnieje zarówno w wersji tekstowej jak i graficznej, ten graficzny pokazany jest na trzecim zrzucie ekranu w sklejonym obrazku u góry.

W TinyCoreLinux można śmiało zainstalować ulubione programy zaczynając od Firefoksa a kończąc na środowisku 3D jakim jest Compiz Fusion.
Oczywiście w repozytorium znajdują się także sterowniki własnościowe od NVIDIA które można jednym kliknięciem myszy zainstalować od zaraz.

Deweloperzy TinyCoreLinux wprowadzili pełno zaskakujących i innowacyjnych rozwiązań w Swoim systemie - ze strony wizualnej można zauważyć, że stworzyli najbardziej lekkie środowisko graficzne z możliwych przy czym zachowując używalność systemu.

System zaopatrzony jest w jeden z najlżejszych menadżerów okien flwm, oraz autorskie narzędzia do zmiany daty i czasu, tapety na pulpicie, ustanawiania połączeń sieciowych czy innych ważniejszych ustawień systemowych.

Domyślną powłoką rzecz jasna jest BusyBox ze względu na wysoką wydajność i bardzo niskie zapotrzebowanie na pamięć losowego dostępu.

Trudno uwierzyć, ale środowisko graficzne domyślnie zostało zaopatrzone w dock o nazwie wbar, z reguły mówi się, że docki nie są zbyt lekkie i tylko niepotrzebnie obciążają system - tutaj jednak jest inaczej, ten lekki dock nie potrzebuje więcej niż megabajta ramu!

Instalacja systemu wymaga odpowiedzi na kilka pytań a Mianowicie gdzie znajduje się plik z Kernelem (bzImage), czy na jakiej partycji należy zainstalować system - żeby zainstalować poprawnie system należy po prostu myśleć i wiedzieć co się robi, do tego potrzebna jest znajomość języka angielskiego.

Istnieje jeszcze wersja TinyMicroCoreLinux, która nie zawiera środowiska graficznego - idealnie nadaje się na serwer, lub także desktop poprzez to, że jest jeszcze bardziej okrojoną wersją.

Podsumowanie:

Plusy:
+ Waga - zajmuje tylko 10 mb
+ Użycie ramu, używa do 10 mb ram z załadowanym livecd do ramu
+ Autorskie bardzo ciekawe rozwiązania
+ Wystarczająco duże repozytorium, możliwość instalowania paczek z pliku lub niestandardowego repozytorium
+ Przyjazny menadżer pakietów
+ Bez wahania można powiedzieć, że ruszy na złomie sprzed 10 lat

Minusy:

- Użycie FAT32 jako domyślnego systemu plików przy instalacji
- Brak podstawowych narzędzi np. cfdisk, nano

 

Komentarze