cz. 7 | Fedora (Dystrybucje GNU/Linux)

Witam.

Niedawno spróbowałem Fedory z nowym środowiskiem graficznym - GNOME 3, jakie były moje pierwsze wrażenia o tym będzie można się dowiedzieć z treści tego wpisu.

reklama

Strona projektu: fedoraproject.org

Powyższy obrazek pokazuje jaką ideologią kierował się twórca loga,

Celem Fedora Project jest budowa w pełni użytecznego, nowoczesnego systemu operacyjnego w oparciu o wolne oprogramowanie, wydawanego cyklicznie 2-3 razy w roku, jako przedpole testowych rozwiązań wprowadzanych później do Red Hat Enterprise Linux. Deweloperzy Fedory wprowadzają do systemu wiele nowinek technicznych, które mogą powodować problemy ze stabilnością. System Fedora został jako jeden z pierwszych wyposażony w mechanizm zabezpieczeń SELinux, w wersji 9 pojawiło się wsparcie dla obsługi trybów graficznych w jądrze oraz obsługa systemu plików ext4.

Źródło: pl.Wikipedia.org

Z założenia Fedora ma być "poligonem do testów" najnowszych rozwiązań które po ustabilizowaniu się mogą trafić do Redhat Enterprise Linux, zatem jak można się domyślić system ten posiada zawsze najświeższe oprogramowanie jednak razem z tym może pojawić się problem ze stabilnością.

Wydaje mi się, że GNOME 3 jest jednym z tych testów ponieważ nie znalazłem w nim nawet graficznego wyłącznika systemu choć obszernie szukałem - to świadczy o nieintuicyjności interfejsu dlatego śmiało podkreślę, że Fedora jest systemem dla użytkowników którzy już używali Linuksa wcześniej i nie będą mieć problemów z używaniem polecenia shutdown ;-)

Instalator Anakonda

Anakonda jest zdecydowanie jednym wielkim plusem, to przez łatwość używania, rozbudowanie i do tego intuicyjność.

Podczas instalacji można znaleźć wiele różnych zaawansowanych opcji, całokształt wydaje się być bardzo masywnie rozbudowany.

Dwie nakładki w jednym, czyli tryb tekstowy do instalacji systemu na słabszych komputerach czy serwerach - wyglądem przypomina nieco ten z Slackware, jednak jest to autorski instalator.

Takim neutralnym punktem, ani plusem ani minusem zdaje się być automatyczne poprawianie partycjonowania w partycjonowaniu ręcznym które przykładowo nie pozwoli umieścić systemu plików fat32 na pierwszej partycji przemieszczając tam bootloader jeśli został wydzielony do osobnej partycji.

Ciekawostka: Większość kodu zostało napisane w Pythonie oraz w PyGTK, jak można zaobserwować duże, dobre projekty pisane są również w Pythonie co może znacznie podnosić wartość tego języka.

Menadżer pakietów

Jedną z najważniejszych rzeczy w każdym systemie operacyjnym jest menadżer pakietów, w Fedorze takowy nazywa się yum i jest także napisany w Pythonie.

Oprócz Fedory yum obsługuje także system CentOS czy Yellow Dog Linux - dla tego ostatniego głównie powstał.

Pakiety RPM można bez problemu zainstalować w systemie poprzez standardowe narzędzia do obsługi RPM znane z każdego systemu operacyjnego używającego RPM. Rolą yum jest głównie tylko pobierać pakiety z sieci, sprawdzać ich wersję i aktualizować je.

Interfejs graficzny

Nowy interfejs graficzny który pojawilł się w piętnastej wersji Fedory jest bardzo innowacyjny lecz narzuca zbyt wiele zmian.
Można w nim zauważyć brak możliwości minimalizacji okien w klasyczny sposób, czy małą konfiguralność oraz brak możliwości powrotu do starego interfejsu, a "tryb awaryjny GNOME" to jednak nie to samo co GNOME 2.32

Na pierwszy rzut oka interfejs wygląda ładnie i kolorowo, ale na początku trudno jest się do niego przyzwyczaić i odpowiednio zorganizować sobie na nim pracę.

W lewym górnym rogu znajdują się "Aktywności", jest wysuwane menu na cały ekran które można aktywować poprzez najechanie myszą w róg ekranu bądź kliknięcie na duży przycisk aktywności.

Wewnątrz menu znajduje się wygodna wyszukiwarka, przełącznik okien na aktywnym pulpicie oraz miniatury pulpitów pomiędzy którymi można łatwo przeciągać okna.

Zdecydowanym minusem w GNOME 3 jest brak przycisków zamykania okien w wyskakujących "popupach" aplikacji - aby je zamknąć należy wybrać prawym przyciskiem myszy na obramowanie a następnie wybrać "Zamknij".

W dolnej części ponoć znajduje się integracja z powiadomieniami i komunikatorem, jest to część interfejsu której nie przetestowałem dlatego akurat to zdanie jest na podstawie zrzutów ekranu które widziałem przed zainstalowaniem Fedory.

Podusmowanie

Zalety:
+ Świeże oprogramowanie
+ Rozbudowany instalator
+ Wygodny interfejs tekstowy menadżera pakietów
+ Filozofia, ciekawa historia powstania loga
+ Bardzo dobre zastosowanie Pythona, inne projekty powinny brać przykład
+ Yum jest rozszerzalny wtyczkami // dodano poprzez edycję

Wady

- Wymaga większej ilości pamięci RAM
- Powolne pobieranie pakietów spowodowane słabo rozplanowaną strukturą repozytorium
- Na siłę upchany GNOME 3 bez większych modyfikacji które by pasowały użytkownikom systemu 

reklama

Komentarze