Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

cz. 7 | Fedora (Dystrybucje GNU/Linux)

Witam.

Niedawno spróbowałem Fedory z nowym środowiskiem graficznym - GNOME 3, jakie były moje pierwsze wrażenia o tym będzie można się dowiedzieć z treści tego wpisu.

Strona projektu: fedoraproject.org

Powyższy obrazek pokazuje jaką ideologią kierował się twórca loga,

Celem Fedora Project jest budowa w pełni użytecznego, nowoczesnego systemu operacyjnego w oparciu o wolne oprogramowanie, wydawanego cyklicznie 2-3 razy w roku, jako przedpole testowych rozwiązań wprowadzanych później do Red Hat Enterprise Linux. Deweloperzy Fedory wprowadzają do systemu wiele nowinek technicznych, które mogą powodować problemy ze stabilnością. System Fedora został jako jeden z pierwszych wyposażony w mechanizm zabezpieczeń SELinux, w wersji 9 pojawiło się wsparcie dla obsługi trybów graficznych w jądrze oraz obsługa systemu plików ext4.

Źródło: pl.Wikipedia.org

Z założenia Fedora ma być "poligonem do testów" najnowszych rozwiązań które po ustabilizowaniu się mogą trafić do Redhat Enterprise Linux, zatem jak można się domyślić system ten posiada zawsze najświeższe oprogramowanie jednak razem z tym może pojawić się problem ze stabilnością.

Wydaje mi się, że GNOME 3 jest jednym z tych testów ponieważ nie znalazłem w nim nawet graficznego wyłącznika systemu choć obszernie szukałem - to świadczy o nieintuicyjności interfejsu dlatego śmiało podkreślę, że Fedora jest systemem dla użytkowników którzy już używali Linuksa wcześniej i nie będą mieć problemów z używaniem polecenia shutdown ;-)

Instalator Anakonda

Anakonda jest zdecydowanie jednym wielkim plusem, to przez łatwość używania, rozbudowanie i do tego intuicyjność.

Podczas instalacji można znaleźć wiele różnych zaawansowanych opcji, całokształt wydaje się być bardzo masywnie rozbudowany.

Dwie nakładki w jednym, czyli tryb tekstowy do instalacji systemu na słabszych komputerach czy serwerach - wyglądem przypomina nieco ten z Slackware, jednak jest to autorski instalator.

Takim neutralnym punktem, ani plusem ani minusem zdaje się być automatyczne poprawianie partycjonowania w partycjonowaniu ręcznym które przykładowo nie pozwoli umieścić systemu plików fat32 na pierwszej partycji przemieszczając tam bootloader jeśli został wydzielony do osobnej partycji.

Ciekawostka: Większość kodu zostało napisane w Pythonie oraz w PyGTK, jak można zaobserwować duże, dobre projekty pisane są również w Pythonie co może znacznie podnosić wartość tego języka.

Menadżer pakietów

Jedną z najważniejszych rzeczy w każdym systemie operacyjnym jest menadżer pakietów, w Fedorze takowy nazywa się yum i jest także napisany w Pythonie.

Oprócz Fedory yum obsługuje także system CentOS czy Yellow Dog Linux - dla tego ostatniego głównie powstał.

Pakiety RPM można bez problemu zainstalować w systemie poprzez standardowe narzędzia do obsługi RPM znane z każdego systemu operacyjnego używającego RPM. Rolą yum jest głównie tylko pobierać pakiety z sieci, sprawdzać ich wersję i aktualizować je.

Interfejs graficzny

Nowy interfejs graficzny który pojawilł się w piętnastej wersji Fedory jest bardzo innowacyjny lecz narzuca zbyt wiele zmian.
Można w nim zauważyć brak możliwości minimalizacji okien w klasyczny sposób, czy małą konfiguralność oraz brak możliwości powrotu do starego interfejsu, a "tryb awaryjny GNOME" to jednak nie to samo co GNOME 2.32

Na pierwszy rzut oka interfejs wygląda ładnie i kolorowo, ale na początku trudno jest się do niego przyzwyczaić i odpowiednio zorganizować sobie na nim pracę.

W lewym górnym rogu znajdują się "Aktywności", jest wysuwane menu na cały ekran które można aktywować poprzez najechanie myszą w róg ekranu bądź kliknięcie na duży przycisk aktywności.

Wewnątrz menu znajduje się wygodna wyszukiwarka, przełącznik okien na aktywnym pulpicie oraz miniatury pulpitów pomiędzy którymi można łatwo przeciągać okna.

Zdecydowanym minusem w GNOME 3 jest brak przycisków zamykania okien w wyskakujących "popupach" aplikacji - aby je zamknąć należy wybrać prawym przyciskiem myszy na obramowanie a następnie wybrać "Zamknij".

W dolnej części ponoć znajduje się integracja z powiadomieniami i komunikatorem, jest to część interfejsu której nie przetestowałem dlatego akurat to zdanie jest na podstawie zrzutów ekranu które widziałem przed zainstalowaniem Fedory.

Podusmowanie

Zalety:
+ Świeże oprogramowanie
+ Rozbudowany instalator
+ Wygodny interfejs tekstowy menadżera pakietów
+ Filozofia, ciekawa historia powstania loga
+ Bardzo dobre zastosowanie Pythona, inne projekty powinny brać przykład
+ Yum jest rozszerzalny wtyczkami // dodano poprzez edycję

Wady

- Wymaga większej ilości pamięci RAM
- Powolne pobieranie pakietów spowodowane słabo rozplanowaną strukturą repozytorium
- Na siłę upchany GNOME 3 bez większych modyfikacji które by pasowały użytkownikom systemu 

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 17.07.2011 18:59

Jeśli chodzi o pulpit, to tak jakbym widział najnowszego Mac OS X Lion. Ciekawe kto od kogo małpuje?

Pozdrawiam.

webnull   9 #2 17.07.2011 19:17

@skandyn | 17.07.2011 18:59
Najprościej - wszyscy od wszystkich małpują :-)
W końcu gdy dane rozwiązanie się sprawdzi u konkurencji, a nie jest trudne do zaimplementowania to najczęściej takie rozwiązanie się implementuje bo inaczej użytkownicy konkurencji mogą nam zarzucić brak danej funkcji a tak będzie ta funkcja na dodatek obok oryginalnych funkcji.

  #3 18.07.2011 10:16

"- Powolne pobieranie pakietów spowodowane słabo rozplanowaną strukturą repozytorium"

I tu jest buba. Bo yum to jeden z nielicznych jak nie jedyny manager pakietow ktory ma pluginy pozwalajace rozszerzac jego mozliwosci i jest plugin ktory wzgledem lokalizacji serwera dobiera najlepszy mirror.

Wynik z jednej z maszyn gdzie mam fedore:
fi9o@sundance ~ > rpm -qa \*yum\* | sort
yum-3.2.29-6.fc15.noarch
yum-metadata-parser-1.1.4-4.fc15.x86_64
yum-plugin-fastestmirror-1.1.30-2.fc15.noarch
yum-presto-0.6.2-3.fc15.noarch
yum-utils-1.1.30-2.fc15.noarch

Dokladniej chodzi mi o yum-plugin-fastestmirror-1.1.30-2.fc15.noarch.

Pozdrawiam, fi9o.

kwpolska   7 #4 18.07.2011 11:12

GNOME 3 to jest najgorsze DE, jakiego używałem.
---
@skandyn
Launchpad jest podobny do Activities GNOME3.
---
"Wydaje mi się, że GNOME 3 jest jednym z tych testów ponieważ nie znalazłem w nim nawet graficznego wyłącznika systemu choć obszernie szukałem - to świadczy o nieintuicyjności interfejsu dlatego śmiało podkreślę, że Fedora jest systemem dla użytkowników którzy już używali Linuksa wcześniej i nie będą mieć problemów z używaniem polecenia shutdown ;-)"
menu uzyszkodnika -> alt+suspend

webnull   9 #5 18.07.2011 11:39

@fi9o (niezalogowany) | 18.07.2011 10:16
Fakt, o pluginach do yuma zapomniałem napisać dlatego poprawiam to już.

A odnośnie tego konkretnego pluginu to nie znam go, ponieważ tylko kilka dni testowałem tą Fedorę na laptopie.

Pigmej   5 #6 18.07.2011 11:52

@webnull

Znalezienie wyłączenia jest banalne... po prostu klikasz w prawy górny rób i tam jest wszystko od wyłączania i logowania.

Tak czy siak... twoje posty tutaj są coraz bardziej nastawione na ilość a nie na jakość. (choćby pamiętny wpis o bezpieczeństwie)

W_tym_temaciE   5 #7 18.07.2011 11:59

@webnull
A seedujesz?
Z jakiej dystrubucji korzystasz na co dzień?

webnull   9 #8 18.07.2011 12:13

@Pigmej
"Tak czy siak... twoje posty tutaj są coraz bardziej nastawione na ilość a nie na jakość. (choćby pamiętny wpis o bezpieczeństwie)"

Nie prawda :<

@W_tym_temaciE | 18.07.2011 11:59
Nie seeduję Fedory.
Używam Gentoo na co dzień.

webnull   9 #9 18.07.2011 12:29

// edit
Zmieniono numerek części, przypadkowo wpisałem szósty zamiast siódmego.

  #10 18.07.2011 13:21

@webnull

Screen masz ze świeżo zainstalowanego systemu czy z sieci?. Coś mi rozmiar ikon nie pasuje.

  #11 18.07.2011 14:15

Bo ikony w gnome 3 są OGROMNE!, a żeby je zmniejszyć to trzeba się przekopać przez plik konfiguracyjny.

Sam używam archa, ale ojcu(który nic o kompach nie wie) zainstalowałem fedorę i jako GUI dla początkującego jest OK, może nie to samo co gnome 2, ale wygodnie się tego używa, sądzę że to ma przyszłość.

molexor   7 #12 18.07.2011 14:51

Nie da się pisać o fedorze i o GUI , bo to czyste GNOME praktycznie. Tak było w przypadku fedory od zawsze. Tak wyszło, że kolejny tekst z serii wyszedł po wydaniu gnome 3 i masz to po prostu w fedorze.
Fedora byłaby ok, ale ma zbyt krótki okres wsparcia. Stabilna dystrybucja staje się faktycznie w miarę stabilna po upływie miesiąca - dwóch. Po za tym nastawiają sie na gnome, a ja wolę Appsy QT.

BenderBendingRodriguez   6 #13 18.07.2011 15:44

Ja sobie testowałem GNOME 3 w najnowszej fedorze również i mogę tylko narzekać. Do większości zadań jak przełączanie okien itp. muszę częściej klikać. Dodatkowo interfejs jest jak dla idiotów i zmierza chyba do totalnego zidiocenia, standardowo nie da się nic w zasadzie konfigurować (oprócz grzebania w gconf oczywiście co przypomina mi grzebanie w rejestrze windowsa).

Może GNOME 3 stanie się tak samo używalne "po czasie" jak KDE. Co do fedory to bardzo nie lubię instalowania aplikacji KDE które nie są rozdzielone tylko w "pakiecie" czyli jak chcę aplikację kate to muszę zainstalować całe kdesdk itd.

Ja sobie wygodnie siedzę na gentoo i to jest mój distrowy graal :)

P.S. Jeśli myślisz nad instalowaniem gentoo a nigdy nie używałeś linuxa to... daj sobie spokój, nie dla psa ta kiełbasa.

DannyPL   5 #14 18.07.2011 16:19

@webnull
A wystarczyło zajrzeć do Release Notes, aby się dowiedzieć jak wyłączyć komputer. Poza numerem z "Alt", wyłączenie jest dostępne w GDM.
Do konfiguracji jest Gnome Tweak Tool (pisałem o nim na blogu). Są też rozszerzenia do Gnome Shell (może o nich napiszę).
@BBR
KDE nigdy nie było priorytetem dla Fedory. Ale masz rację, te pakowanie kilku aplikacji do jednego pakietu jest irytujące.

zoso71   10 #15 18.07.2011 19:47

Wpisy tego typu de facto są zachęcające do wypróbowania danej dystrybucji. Dlatego brakuje mi (zawsze) odnośnika do jej pobrania.
Myślę, że warto o to uzupełnić wpis ;-)

BenderBendingRodriguez   6 #16 18.07.2011 20:46

@zoso71

Czego CI dzisiaj potrzeba poza wyszukiwaną frazą (fedora) i multum wyszukiwarek :)??

Może jeszcze niech ktoś za Ciebie zainstaluje ;)??

zoso71   10 #17 18.07.2011 22:39

@BenderBendingRodriguez

W sumie niczego mi nie brakuje. W ogole wpis sadze, ze jest niepotrzbny. Przeciez moge sobie samodzielnie wygooglac informacje o nowej Fedorze.

Reeety! Po co w ogole googlac? Od razu zainstalowa i samodzielnie sprawdzic a nie marnowac czas na czytanie co inni o tym pisza ;-P

Moge to tez inaczej ujac: po co tytuly akapitow? Przeciez same za siebie mowia o czym informuja. A juz w ogole koncowe podsumowanie to porazka bo to tylko powtorzenie tego samego co przed chwila przeczytalem. Czyz nie? ;-P

To ja moze odpowiem dlaczego moim zdaniem link powinien sie pojawic: profesjonalizm w kazdej dziedzinie charakteryzuje sie kompetentnoscia oraz jak najszerszym zakresleniem tego o czym sie prawi.

Wpis jest dla mnie wartosciowy a pelnie szczescia osiagnolbym gdybym byl w nim zamieszczony tylko link do obrazu plyty instalacyjnej. Wpis bylby po prostu pelniejszy.

PS
To pisalem ja - zoso71, spod swiezo odpalonej Fedory z pena (stad brak polskich znakow przez co prosze o wybaczenie w tej kwestii) ;-P

BenderBendingRodriguez   6 #18 18.07.2011 23:58

@zoso71

No widzisz, nie było ciężko to znaleźć ;)

Przepraszam za zbytnio arogancką odpowiedź z mojej strony, wynika to ze zbytniego spotykania osób którym się nawet nie chce odpalić google :)

Ja osobiście bardzo lubiłem fedorę ze względu na bezpieczeństwo (SELinux), system można tak zabezpieczyć że głowa mała i to bez kompromisów na używalności.

Nie jest to idealna dystrybucja, problemem dla użytkownika jest właśnie wolność którą się kieruje te distro czyli zero "problematycznych" czy zamkniętych programów w repo (aczkolwiek istnieją repozytoria które można dodać jak np: adobe, google-chrome,fusion).

webnull   9 #19 19.07.2011 00:26

@niezalogowany lubicz (niezalogowany) | 18.07.2011 13:21
Z sieci bo system testowałem ok. tydzień temu a ten na wirtualnej nie chciał się uruchomić (uruchamiał się bardzo długo) najprawdopodobniej z powodu, że przyznałem za mało ramu.

webnull   9 #20 19.07.2011 00:28

@zoso71 | 18.07.2011 19:47
O tym nie pomyślałem bo z tego co mi wiadomo to ludzie zainteresowani wpiszą w wyszukiwarce internetowej "Fedora" i będą mieć pierwszy wynik.

RubasznyRumcajs   6 #21 19.07.2011 03:03

autor zapomnial dodac, ze fedorka- tak samo jak opensuse- obsluguje pakiety deltowe (delta rpm)- czyli przy np updacie nie sciaga sie 100mb danych (ktore roznia sie od "starych" danych tylko np 1 mb) lecz duuzo mniej (z reguly- presto przynosi ok 80% oszczednosci; raz mi sie zdarzylo 96% :P).
jestem ciekaw kiedy łubuntu i debilian to zaimplementuja ;)

zoso71   10 #22 19.07.2011 14:51

@webnull - "...bo z tego co mi wiadomo to ludzie zainteresowani..."
hmmm... a wpis to do kogo był kierowany? ;-)

  #23 19.07.2011 18:04

Według mnie autor jest grafomanem.Pisze,żeby pisać.Początkujący użytkownicy Linuksa maja problem ze znalezieniem wyłącznika w Gnome 3.Na pewno czytał o Gnome 3 i tego nie wyczytał?Cała recenzja wygląda,jakby była praca domową z informatyki ucznia 5 klasy szkoły podstawowej.

webnull   9 #24 20.07.2011 13:26

@zoso71 | 19.07.2011 14:51
Do wszystkich, ale Ci których wpis na prawdę zainteresuje to założę się, że informacje w nim zawarte im nie wystarczą :-)

webnull   9 #25 20.07.2011 13:27

@Sinngel (niezalogowany) | 19.07.2011 18:04
Nie czytałem za dużo na temat GNOME 3.

webnull   9 #26 20.07.2011 13:27

@Sinngel (niezalogowany) | 19.07.2011 18:04
PS. Nie - nie jestem grafomanem.