Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

cz. 7 | Siła konsoli w systemach Uniksowych

Witam.
Tak jak w poprzedniej części tak i w tej przedstawię Wam praktycznie zastosowanie konsoli przy ustawianiu parametrów urządzeń (poprzednio monitor, teraz będzie ekran dotykowy).

[color=#007aff]Przykładowe zastosowanie czternaste - szybka kalibracja ekranu dotykowego

Ostatnio przyszło Mi skalibrować ekran dotykowy w urządzeniu Samsung Q1, zamiast bawić się w pobieranie aplikacji do kalibracji ekranu i dotykanie punktów (czynność powtarza się często kilka razy do skutku) dlatego wpisałem w wyszukiwarce Google wyrażenie "samsung q1 linux calibrate" i znalazłem to czego potrzebuję w jednym poleceniu.

xinput set-int-prop "Touchkit HID-USB Touchscreen" "Evdev Axis Calibration" 32 80 3950 150 3900

Ekran od razu zareagował, mogłem swobodnie dotknąć rogów ekranów oraz używać rysika.
Jedno proste polecenie potrafi ustawić kalibrację ekranu dotykowego.

Oczywiście możecie powiedzieć, że nie skalibruję w ten sposób każdego ekranu no ale cóż, wystarczy w zasadzie zdobyć gotowe dane do kalibracji (nie trudno je znaleźć na forach Linuksowych - ludzie publikują konfigi i dyskutują na ich temat) i odpowiednio je podstawić jak w równaniu matematycznym.

[color=#007aff]Przykładowe zastosowanie piętnaste - zmiana jasności ekranu

Próbując zmienić jasność w urządzeniu Samsung Q1 żaden program graficzny nie potrafił wykryć możliwości zmiany jasności ekranu, ACPI nie pokazywało takiej możliwości.
Jednak poradziłem Sobie z tym problemem w bardzo prosty sposób.

Użyłem narzędzia setpci które jak nazwa wskazuje służy do konfiguracji urządzeń podpiętych pod PCI.

Dzięki setpci jestem w stanie ustawić wartość jasności ekranu choć programy graficzne tego nie potrafiły a narzędzia ACPI nie potrafiły wykryć takiej możliwości.

Aby ustawić poziom jasności na 80% wpisałem:setpci -v -s 00:02.0 F4.B=80

I zadziałało.

Podzielę Się z Wami moim drobnym skryptem bashowym do zmiany jasności ekranu przy pomocy klawiszy multimedialnych w Samsung Q1:

/home/webnull/Scripts/brightness (ustawianie jasności)

#!/bin/bash if [ ! -f /tmp/brightness ] then setpci -v -s 00:02.0 F4.B=60 echo "60" > /tmp/brightness sleep fi if [ $1 == "default" ] then setpci -v -s 00:02.0 F4.B=60 echo "60" > /tmp/brightness elif [ $1 == "1+" ]; then current_level=`cat /tmp/brightness` new_level=$(((current_level)+5)) if [ $new_level -lt 100 ] then echo "$new_level" > /tmp/brightness setpci -v -s 00:02.0 F4.B=$new_level fi elif [ $1 == "1-" ]; then current_level=`cat /tmp/brightness` new_level=$(((current_level)-5)) if [ $new_level -gt 5 ] then echo "$new_level" > /tmp/brightness setpci -v -s 00:02.0 F4.B=$new_level fi fi

/home/webnull/Scripts/multimedia-keys-set (ikona w doku do zmiany funkcjonalności klawiszy)

#!/bin/bash keys=`cat /tmp/multimedia-keys` if [ "$keys" == "sound" ] then echo "brightness" > /tmp/multimedia-keys notify-send -u low "Klawisze multimedialne: Jasność wyświetlacza LCD" else echo "sound" > /tmp/multimedia-keys notify-send -u low "Klawisze multimedialne: Regulacja głośności" fi

/home/webnull/Scripts/multimedia-keys (naciśnięcie klawisza)

#!/bin/bash mode=`cat /tmp/multimedia-keys` if [ $mode == "" ] then mode="sound" echo "sound" > /tmp/multimedia-keys fi if [ $mode == "sound" ]; then /home/webnull/Scripts/sound $1 elif [ $mode == "brightness" ]; then sudo /home/webnull/Scripts/brightness $1 fi

Klawisze multimedialne ustawiłem Sobie przełączane ikoną na doku, mogę wybrać pomiędzy regulacją głośności a regulacją jasności obrazu.

Jak widać w /home/webnull/Scripts/multimedia-key jest użyte sudo, należy w /etc/sudoers dodać Sobie linijkę odpowiedzialną za nie wymaganie hasła dla danego użytkownika aby wykonać plik /home/webnull/Scripts/brightness jako użytkownik root.

Zapraszam do wypowiedzi w komentarzach.

.. Ciąg dalszy nastąpi .. 

Komentarze

0 nowych
Obin   10 #1 08.12.2010 20:36

Tu muszę powiedzieć że Windows ma wielką przewagę. Używam starszego brata twojego Samsunga Q1 z Windows 7 i wszystko działa praktycznie od pierwszego włączenia systemu.

webnull   9 #2 08.12.2010 20:50

@Obin
Windows jest preinstalowany na tych urządzeniach dlatego domyślnie wszystko w nim działa.

DawidDS4   5 #3 08.12.2010 21:03

Nie czytałem Twoich wpisów, ale irytuje mnie ten avatar.

Pozdro ;)

webnull   9 #4 08.12.2010 21:06

@DawidDS4
Szczerze Mnie Twój też bo jakieś dziwne znaczki nie wiem skąd i co znaczą :>

Jaahquubel_   13 #5 08.12.2010 21:19

Dobrze, że wreszcie piszesz o jakie urządzenie chodzi i co z nim chcesz zrobić. Podtrzymuję opinię, że w części 5. takiej informacji zabrakło, przez co tamten opis jest ułomny.

Dalej też uważam, że Twoje wpisy nie są dla ZU. Nie twierdzę jednak, że są bezużyteczne.

webnull   9 #6 08.12.2010 21:21

@Jaahquubel_
Wiele z Moich wpisów jest dla geeków a przede wszystkim początkujących geeków ;-)

webnull   9 #7 08.12.2010 21:29

@Obin
Tak jeszcze dodam; Nigdy bym na Tablecie nie zainstalował windowsa - powód?
Pod Linuksem mam pełną kontrolę nad wszystkim.
Używając powertopa potrafię maksymalnie zminimalizować Sobie zużycie energii nawet z 13W do 8W.
W systemach opartych o Linuksa mam monitoring całego sprzętu w tym i procesora - sprawdzam na bieżąco jakie aplikacje ile razy wybudzają procesor w ciągu sekundy aby te aplikacje zoptymalizować bądź zastąpić bardziej lekkimi.

Pod windowsem powiedzmy Sobie szczerze możesz tylko przyciemnić obraz, ja pod Linuksem ustawiłem sobie większość urządzeń ręcznie w tryb oszczędzania energii, karta dźwiękowa automatycznie się wyłącza (słychać lekkie "pyknięcie") kiedy jest nie używana, wifi ma ustawiony wysoki czas odpowiedzi (mniej poboru mocy przez co większe pingi ale Tablet nie służy do grania w gry online), dysk twardy ustawiony w laptop mode 5, zainstalowane dodatkowe moduły DRM dla karty Intela (optymalizują pobór mocy - lesswatts.org), automatyczne usypianie urządzeń USB i jeszcze kilka optymalizacji.

Obin   10 #8 09.12.2010 18:17

@webnull
Widzę, że się nad tym wszystkim bardzo starałeś ale zrozum - ja tego nie musiałem robić. Wszystko miałem ustawione automatycznie. Jedyne co zmieniłem to opcje zasilania i przy ciągłej pracy bateria starcza na 5,5H co uważam za bardzo dobry wynik.

"Windows jest preinstalowany na tych urządzeniach dlatego domyślnie wszystko w nim działa."
Widnows był specjalnie pisany pod mojego UMPC? Nie!
Niestety trochę błędnie myślisz, Windows 7 jest bardzo uniwersalny i posiada sterowniki praktycznie do wszystkich komponentów PC wydawanych na rynku.

"Pod windowsem powiedzmy Sobie szczerze możesz tylko przyciemnić obraz"
Skąd takie głupoty bierzesz? Wymyślasz czy to jest standardowe powiedzenie linuksiarzy?
Windows posiada zaawansowane opcje zasilania i wszystko to co napisałeś powyżej można zrobić w jednym miejscu bez zaawansowanej wiedzy informatycznej. Nie po to sobie kupiłem urządzenie by mieć „monitoring całego sprzętu w tym i procesora”.

„Tablet nie służy do grania w gry online”
Osobiście nie wytyczałbym do czego służy tablet ponieważ ma on naprawdę ogromną masę zastosowań (w tym nawet gry) ale na tablecie z linuksem faktycznie nie pograsz w gry online (bo ich nie ma)

webnull   9 #9 09.12.2010 18:47

@Obin
Widać niemasz zielonego pojęcia co twój system robi, nie masz nad nim kontroli.

Tablet posiada kiepskie chłodzenie i zintegrowaną kartę graficzną, jak wyobrażasz sobie na nim grać w gry online?

Przyznam, że od czasu do czasu uruchamiam jakąś grę na Tablecie ale jedynie kontrolnie aby sprawdzić jak działają moje serwery gier - nie gram na Tablecie.

Windows jest domyślnie preinstalowany, może nie windows 7 ale starsza wersja z którą windows 7 jest kompatybilny.

Wiesz... ja zainstalowałem Arch Linux czyli system oparty o Linuksa który jest pusty po instalacji, wolę sam złożyć system choćbym miał się nie wiadomo jak znim bawić to i tak wiem, że osiągnę dokładnie to co chcę.

Gdybym zainstalował Ubuntu to miałbym coś w stylu windows czyli wszystko działające i zrobione od razu.
Ja po prostu wolę zainstalować pusty system by go składać jak z klocków lego w moją wymarzoną budowlę której każdy detal sam zaprojektuję.

Obin   10 #10 09.12.2010 19:08


@webnull
„Widać niemasz zielonego pojęcia co twój system robi, nie masz nad nim kontroli.”
Po czym to wnioskujesz? Jest to bardzo niewłaściwa hipoteza. Zastanawia mnie czasem skąd ludzie biorą tak niedorzeczne teksty. Sam chyba wiem lepiej nad czym mam kontrolę a nad czym nie i co mój system „robi” a czego nie robi…

„Tablet posiada kiepskie chłodzenie i zintegrowaną kartę graficzną, jak wyobrażasz sobie na nim grać w gry online?”
Jeśli mnie poprosisz to zrobię test najpopularniejszych gier MMORPG na moim Q1UP i umieszczę wpis na blogu i zobaczysz, że to co na Linuksie niemożliwe na Windowsie staje się możliwe ;)

„Przyznam, że od czasu do czasu uruchamiam jakąś grę na Tablecie”
Chyba powstał ładny oksymoron…
„Nigdy bym na Tablecie nie zainstalował windowsa”

„Gdybym zainstalował Ubuntu to miałbym coś w stylu windows czyli wszystko działające i zrobione od razu.”
Niestety muszę Cię obudzić z błogiej nieświadomości – na Ubuntu nie działa Wi-Fi, czytnik linii papilarnych, czytnik kart oraz przyciski dotykowe. Pomijając już kwestię, że działa wolno w porównaniu do Windowsa 7.

webnull   9 #11 09.12.2010 20:11

"Chyba powstał ładny oksymoron…"

Nie wyrywaj zdań z kontekstu bo bez niego są one bez znaczenia cwaniaku.

"Niestety muszę Cię obudzić z błogiej nieświadomości – na Ubuntu nie działa Wi-Fi, czytnik linii papilarnych, czytnik kart oraz przyciski dotykowe."

Testowałem Ubuntu 10.10 i nie mogę się zgodzić gdyż wszystko powyższe w nim działa.

"Pomijając już kwestię, że działa wolno w porównaniu do Windowsa 7."

Bzdura kompletna, chyba porównujesz system z liveusb do zainstalowanego na dysku twardym.

webnull   9 #12 09.12.2010 20:14

@Obin
No ale nad czym do cholery człowieku masz kontrolę w tym swoim windowsie?!

Możesz ustawić poszczególne urządzenie w taki i taki tryb?
Ustawić jakiś tryb ręcznie, skonfigurować? NIE!

Możesz co najwyżej skorzystać z gotowego trybu oszczędzania energii który wcale nie wiele więcej daje, ustawia procesor w tryb uśpienia, przyciemnia obraz i co jeszcze może zrobić? Może uśpić komputer gdy będzie mieć niski stan baterii.

Nie ośmieszaj się.

Obin   10 #13 09.12.2010 22:11

„Nie wyrywaj zdań z kontekstu bo bez niego są one bez znaczenia cwaniaku.”
Jeśli uważasz, że twoje zdania są bez sensu to bardzo nisko siebie cenisz „cwaniaku”. Zresztą ja tez już cię nisko cenię z powodu podanego poniżej.

„Testowałem Ubuntu 10.10 i nie mogę się zgodzić gdyż wszystko powyższe w nim działa.”
Niestety mi nie działa i to, że powiesz iż tobie działa tego nie zmieni.

„Bzdura kompletna, chyba porównujesz system z liveusb do zainstalowanego na dysku twardym.”
Nie wiem czy miałeś okazje testować Ubuntu na Samsungu Q1 Ultra Premium V ale ja testowałem i chodziło dużo wolniej niż Windows 7. Jeśli moje doświadczenia uważasz za „bzdurę kompletną” to niestety muszę ci odpowiedzieć na tym samym bardzo niskim poziomie:
Bzdura kompletna, chyba porównujesz system zainstalowany na dysku SSD do zainstalowanego na zwyczajnym dysku twardym.

„No ale nad czym do cholery człowieku masz kontrolę w tym swoim windowsie?!”
Mam kontrolę nad Adobe Photoshopem
Mam kontrolę nad Officem 2010
Mam kontrolę nad Internet Exploler 9
Mam kontrolę nad Visual Studio 10
Mam kontrolę nad czytnikiem linii papilarnych
Mam kontrolę nad Live Essentials 2011
Mam kontrolę nad widgetami
Mam kontrolę nad planami zasilania
Mam kontrolę nad Intel GMA
Mam kontrolę nad interfejsem Aero
Mam kontrolę nad grami

Mam dalej wymieniać? Takie argumenty to sobie możesz stosować przy laikach lub jeszcze niedoświadczonych. Powiedz ile tobie wytrzymuje UMPC na baterii? Bo wątpię czy uzyskasz nawet godzinę więcej ode mnie…

webnull   9 #14 09.12.2010 23:30

5 godzin moja bateria trzyma gdzie pod preinstalowanym windowsem wyrzymywała 4 godziny, po kilku poprawkach myślę, że uda Mi się osiągnąć 4,5-5 godzin.

Jesteś żałosny, "Adobe Photoshop" to program a nie część systemu, zrozum pytanie zanim napiszesz odpowiedź.

Pokaż tą kontrolę nad planami zasilania bo coś Mi się wierzyć nie chce, że możesz tam więcej ustawić niż ja pod Linuksem.

Ale łał, kontrola nad IE9... cudownie! Myślałem, że nikt nie jest w stanie "kontrolować" tej dziurawej przeglądarki przed instalowaniem syfu ;-)

No łał, interfejs aero... też cudnie.. Jedziemy na maksa, odpływamy z tym interfejsem jadąc po baterii poprzez większe użycie procesora = więcej przerwań (brak stanu uśpienia) w dodatku karta graficzna pracuje renderując przezroczyste grafiki poprzez wiele warstw okien generując zbędne ciepło i używając trochę więcej energii.

Teraz powiedz cwaniaczku, ile ten windows średnio zużywa energii? Mój wraz z WIFI używa ok. 8.6Watt

Założę się, że uruchomiłeś Ubuntu z liveusb i stwierdziłeś, że chodzi jak czołg dlatego zrezygnowałeś.
Prędkość odczytu z USB jest wielokrotnie niższa niż ze zwykłego HDD (nie SSD), mam system na pendrive (przenośńy) i na dysku twardym - doskonalne wiem jaka jest różnica.

webnull   9 #15 09.12.2010 23:33

Niech ktoś jeszcze się wypowie, ktoś kto ma doświadczenie w Uniksach i Windowsach, proszę.. :>

Obin   10 #16 10.12.2010 08:04

„Jesteś żałosny, "Adobe Photoshop" to program a nie część systemu, zrozum pytanie zanim napiszesz odpowiedź.”
Jeśli nie masz sklerozy to powinieneś pamiętać co napisałeś, jeśli nie to przypomnę.
„No ale nad czym do cholery człowieku masz kontrolę w tym swoim windowsie?!”
Mam kontrolę nad programem Adobe Photoshop? Mam! Na Windowsie? TAK! Więc nie próbuj wykazywać się inteligencją której chyba nie posiadasz pisząc takie głupoty… Teraz pomyśl - kto tu jest "żałosny cwaniaku".

Dla ludzi którzy czytają komentarze – teraz zniżę się znowu do poziomu rozmówcy ponieważ on nie jest w stanie wejść na mój poziom konwersacji.

„IE9... cudownie! Myślałem, że nikt nie jest w stanie "kontrolować”
Ty jej na pewno nie będziesz kontrolował na swoim dziurawym jak sito Linuksie więc nie bądź zazdrosny.

„No łał, interfejs aero... też cudnie..”
Też mi się ten interfejs podoba, ale pewnie boli Cię to, że mi wytrzymuje 5,5h wraz z interfejsem Aero a tobie 5h z konsolą ;D

„Teraz powiedz cwaniaczku, ile ten windows średnio zużywa energii?”
Nie muszę takich rzeczy robić by dowiedzieć się ile Windows wytrzyma mi na baterii, ponieważ sam oblicza przewidywany czas pracy a ja tylko dostosowałem sobie plan do swojej wygody.

„Pokaż tą kontrolę nad planami zasilania”
http://www.komputerswiat.pl/media/905196/Graf3.jpg

„Założę się, że uruchomiłeś Ubuntu z liveusb”
Linuks zjadł ci już cały mózg wraz z zdolnością czytania ze zrozumieniem? Jeśli tak to nie ma sensu rozmawiać bo masz swoje idiotyczne argumenty, które nic nie wnoszą a tylko pokazują debilizm zatwardziałego linuksiarza.

„Niech ktoś jeszcze się wypowie”
Nie bój się, nie zapomniałem o tobie ;D

niezDarek   8 #17 10.12.2010 10:00

"Mam kontrolę nad Adobe Photoshopem"
działa bez problemu i mam pełną kontolę nad progam, oj przepraszam kod jes zamknięty wiec i tak nie masz pełnej koroli nad tym programem...
"Mam kontrolę nad Officem 2010"
jw
"Mam kontrolę nad Internet Exploler 9"
są lepsze przeglądarki i mniej dziurawe jeśli już poruszasz kwestię luk w oprogramowaniu
"Mam kontrolę nad czytnikiem linii papilarnych"
tez mam na moim Unix'ie jak i Linux'ie
"Mam kontrolę nad widgetami
Mam kontrolę nad planami zasilania
Mam kontrolę nad Intel GMA"
eż mam... :D
"Mam kontrolę nad interfejsem Aero"
mhm jaką konrolę, zmiana kolorystyki i poziomu przezroczystości to kontrola ?? ce=iekawe...
"Mam kontrolę nad grami"
w sumie też mam, szachy w 3d mi działają :P

Obin   10 #18 10.12.2010 12:21

@niezDarek
Czy ja pisałem, że mam kod programu? Nie!
Potrafię włączać i wyłączać program? Tak!
Czyli mam nad nim kontrolę i nic tego nie zmieni twój komentarz który równie dobrze można zignorować, ponieważ nie wnosi nic do rozmowy.

"są lepsze przeglądarki i mniej dziurawe "
Są też gorsze przeglądarki i bardziej dziurawe...

"mam na moim Unix'ie jak i Linux'ie"
Ja niestety nie mam kontroli nad czytnikiem linii papilarnych na Ubuntu.

Widzę, że masz kontrolę też nad Windows XP ;)

webnull   9 #19 10.12.2010 14:52

@Obin
"Potrafię włączać i wyłączać program? Tak!"
Tak, wciskać zakończ program gdy pojawia się komunikat "Licencja wygasła" ;-)

"Są też gorsze przeglądarki i bardziej dziurawe..."
Ciekawe jakie to przeglądarki.

"Ja niestety nie mam kontroli nad czytnikiem linii papilarnych na Ubuntu."
Oj, nie działa bo domyślnie Ubuntu nie jest zaśmiecone zbędnymi bajerami typu programy do obsługi czytnika lini papilarnych - trzeba sobie samemu zainstalować.


"Widzę, że masz kontrolę też nad Windows XP ;)"

W pracy szef nie pozwoli uruchomić innego systemu operacyjnego niż był zainstalowany domyślnie.

"http://www.komputerswiat.pl/media/905196/Graf3.jpg"
Tyle też potrafię w Uniksach.

"Ty jej na pewno nie będziesz kontrolował na swoim dziurawym jak sito Linuksie więc nie bądź zazdrosny."
Polecam przeszukać dobreprogramy.pl z poziomu Google pod wyrażeniami "luka windows" oraz "luka Linux" i policzyć wyniki w których jest news o dziurach.

"Też mi się ten interfejs podoba, ale pewnie boli Cię to, że mi wytrzymuje 5,5h wraz z interfejsem Aero a tobie 5h z konsolą ;D"
Czyż byś był jasnowidzem, że wiesz jakiego trybu używam?
Tablet kupiłem używany w stanie BDB, bateria była używana dlatego nie mogę Ci powiedzieć ile dokładnie by nowa trzymała.

Zapraszam więcej osób do dyskusji, śmiało.

  #20 10.12.2010 15:45

do Obina: a teraz zastanów się dlaczego... Większość systemu z Linuksów (np. Ubuntu) jest Darmowe? Ja to podejmowałem decyzję że zamiast wyzbierać jakiś gier uzupełnione w DirectX 11 wolę Ubuntu wraz z ArchBang 2010.10 [Ubuntu głownie do Zeskanowania itp. a ArchBang do Odpalania Aplikacji głownie: 64 bitowe z Wine 1.35]
"Tu muszę powiedzieć że Windows ma wielką przewagę."
Hmmm... Przewagę,Jaką przewagę? na Cenie to napewno nie ma przewagi bo Licencja jest dosyć ograniczona (typu OEM) i nie zmieni to że będzie z Windowsa Wolność bo nie jest... no chyba że w Rosji gdzie Microsoft daje Jakiś Kod źródłowy (plotki napewno nie są bo też na to naszukałem w Wujku Googlu)
Jak ja Usunę przeróżne pakiety ze swojego Systemu z Ubuntu 10.04 (w Synaptic) to Wyłącza się w ciągu 2-3 sekundy (Laptop: Asus x5dab-sx115v)
"ale na tablecie z linuksem faktycznie nie pograsz w gry online (bo ich nie ma)"
Nie jestem trollem aby zadać jakiś temat ale... czy wiesz co to jest "Wine"? Polecam zajrzeć (i mała odpowiedź: że to nie jest emulator bo emulatorami mogą być tylko VirutalBox)
"Mam kontrolę nad Adobe Photoshopem"
Przepraszam bardzo... Czy ty masz naprawdę 3300zł za ten program? Ja nie muszę bo robię to w GIMP'ie i akurat nikt nie zastąpi "GIMP'a" Ha... >:D
"Mam kontrolę nad Officem 2010"
a ja wolę OpenOffice bo Jest Darmowy i Już ludzie z całej polski przyzwyczają się do "Microsoft Office" ze wzgędu że jest płatny itp.
"Mam kontrolę nad interfejsem Aero"
Openbox > Compiz+Fusion-icon > Aero (na ArchBangu mam 225mb z Zainstalowanym ATi Catalyst 10.11 i jakoś mniej bierze niż na Windows7 który żzera około 958mb RAM)
"Mam dalej wymieniać?" Dla mnie bardzo chętnie ale nie myśl że ta partia "oni-nielegalni.pl" mają same legalne bo sami korzystają z pirackiego oprogramowania nie wierzysz Sprawdź komentarz na YouTube z użytkownika "L0NGCATISLONG"
"Linuks zjadł ci już cały mózg wraz z zdolnością czytania ze zrozumieniem?"
Zjadać to mogą akurat Rekiny,ale te Systemy nie mogą (tak jak "TurboDymoMan nie może")
A tak na kwestiach jeśli nie chcą przynajmniej wspierać Linuksa to jest już Wina Producentów że wspierają albo Monopoliżacji od Microsoftu
To wszystko... "The End of Story"

  #21 10.12.2010 16:38

Sorry... (za ten Komentarz z 10.12.2010 15:45) Powinno być "że nie wspierają" a nie "że wspierają"

niezDarek   8 #22 10.12.2010 17:01

@Obin nie ale bez niego nie masz kontroli nad oprogramowaniem tak naprawdę a na tym Ci najbardziej zależy...
nie, nie mam kontroli nad Windows XP bo zwyczajnie nie używam

webnull   9 #23 10.12.2010 19:02

@Remi-the-prince
"Openbox > Compiz+Fusion-icon > Aero (na ArchBangu mam 225mb z Zainstalowanym ATi Catalyst 10.11 i jakoś mniej bierze niż na Windows7 który żzera około 958mb RAM)"

E to mnie nie pobijesz, mój Arch Linux na Tablecie używa 60 MB RAM zaraz po starcie środowiska graf., jak włączę chromium to leci do 200 MB ;-)

webnull   9 #24 10.12.2010 19:21

http://img543.imageshack.us/img543/2366/20101210200453800x480sc.png

No dobra, przesadziłem z tym 60 MB, jest 78 MB ale jakiś czas temu pamiętam, że żarło tylko 60 MB ;-)

iluzion   5 #25 10.12.2010 20:30

webnull, nie zapraszasz ludzi do dyskusji, tylko do "bijatyki" na argumenty... dość słabe z resztą, bo praktycznie strzelasz sobie w stopę odwołując się do sprzętu i problemów z nim związanych. Podajesz "rzemieślnicze" sposoby naprawy problemu z rozdzielczością, który np. w Windowsie nie występuje. Dobrze, że to opisujesz, bo może komuś się to przyda, ale nie jest to pokaz "siły konsoli", tylko pewnej słabości podsystemu graficznego. Nie jest tajemnicą, że obsługa sprzętu w Linuksie pozostawia wiele do życzenia.

Podam przykład z bloga zaawansowanego użytkownika Linuksa. Użytkownik ten podejrzewał problemy techniczne związane z dyskiem twardym w swoim komputerze. Co zrobił? Zainstalował Windowsa, narzędzia diagnostyczne, które pozwalają odczytać szczegółowe parametry dysku i gdy okazało się, że jednak jest wszystko w porządku to ponownie zainstalował Linuksa. Przyznasz, że nie jest to eleganckie rozwiązanie.

Windows daje ogromne możliwości kontroli parametrów sprzętu i systemu i nie jest do tego potrzebny kod źródłowy. Jeśli coś nie działa to się oddaje do sklepu.

  #26 11.12.2010 17:49

@iluzion

Ten przykład z twardym dyskiem nie jest dowodem na "ogromne możliwości kontroli" na Windowsie tylko raczej na brak dużego wsparcia Linuksa przez firmy trzecie. Gdyby na Linuksa istniał porządny program diagnostyczny nie byłoby potrzeby instalacji Windowsa.


Od lat to powtarzam, Windows sam w sobie w porównaniu z popularniejszą dystrybucją Linuksa wypada przeciętnie. Zaraz po zainstalowaniu nie oferuje nic nadzwyczajnego. Siłą Windowsa są wszelkie programy wydawane firmy trzecie np. Adobe i producentów gier. Ci producenci natomiast nie będą wydawać swoich programów na Linuksa ponieważ korzysta z niego stosunkowa mała ilość osób i zainwestowane środki mogą się nie zwrócić. Natomiast z drugiej strony stosunkowo mała ilość osób korzysta z Linuksa bo często nie ma na niego równie dobrych, natywnych odpowiedników. Do tego dochodzi jeszcze kwestia przyzwyczajeń. W rezultacie tworzy się błędne koło. Na całe szczęście powoli producenci (póki co pojedynczy) przekonują się do Linuksa i wydają na ten system natywne wersje swoich programów znanych dotąd jedynie z Windowsa (np. Valve - Steam, czy niedawny przykład - Lightworks). Mam nadzieję, że za parę lat na Linux będzie kompleksowo wspierany przez producentów programów i sprzętu.

Rynek nie jest wcale tak zabetonowany jakby się mogło wydawać. W przypadku urządzeń mobilnych MS zaspał i obecnie rządzą tu Apple i Google (Android). Niestety w desktopach rewolucji w najbliższych latach spodziewać się nie można.

iluzion   5 #27 12.12.2010 02:02

@Ravf

Firmy trzecie odgrywają tu dużą rolę, ale zrzucanie całej odpowiedzialności na nie jest nadużywane. Chodzi mi głównie o sterowniki. Z resztą się zgadzam, że to błędne koło.

Przy okazji sprzętu wtrącę inny przykład. Pewien zaawansowany użytkownik Linuksa chwalił się tym jak szybko uruchamia się jego Gentoo. Była to mniej więcej wartość zbliżona do czasu wybudzenia Windowsa ze stanu hibernacji. Na pytanie czemu po prostu nie zahibernuje systemu odpowiedział, że z hibernacją nie jest u niego najlepiej. Jeśli pracował w kilku programach i musi je ponownie uruchomić to w rezultacie i tak zajmie to więcej czasu.

"Gdyby na Linuksa istniał porządny program diagnostyczny nie byłoby potrzeby instalacji Windowsa."

A dlaczego nie istnieje? Pod Windows jest wiele (również darmowych). Kwestia chęci programistów czy pewnych "predyspozycji" systemu?

"Siłą Windowsa są wszelkie programy wydawane firmy trzecie np. Adobe i producentów gier."

Siłą Windowsa jest tutaj m.in. DirectX;)

  #28 12.12.2010 12:53

@iluzion

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o sterownikach. W tej kwestii na Linuksie dochodzi do skrajnych sytuacji. Niektóre z firm wcale nie udostępnia swoich sterowników, część udostępnia kod, część pisze społeczność a jeszcze inne dostarczają porządne sterowniki np. nVidia.


"A dlaczego nie istnieje? Pod Windows jest wiele (również darmowych). Kwestia chęci programistów czy pewnych "predyspozycji" systemu?"

O tym już wspomniałem. Wielu firmom, czy też osobom po prostu nie opłaca się dla tych osób poświęcać czasu czy pieniędzy. Jeśli już jesteśmy przy programach typowo diagnostycznych, to najczęściej (nie zawsze) są one używane przez overclockerów, którym nie wystarcza jeden program a potrzebują cały pakiet np. 3DMark, Super PI, HD Tune itp.

"Siłą Windowsa jest tutaj m.in. DirectX;)"

Porządne efekty graficzne można osiągnąć nie tylko pod DX ale też pod OpenGL. O ile się nie mylę to Doom-a 3 (a więc w swoim czasie jedną z lepszych gier) można było zainstalować na Linuksie ze zwykłej sklepowej płyty, wystarczyło ściągnąć ze strony producenta skrypt instalacyjny.

iluzion   5 #29 12.12.2010 17:42

@Ravf

Mam na myśli to, że dobrze działający sterownik w wersji dystrybucji np. 8.10 nie działa poprawnie w kolejnej wersji... albo działa out-of-box w opensuse, a nie działa w ubuntu lub odwrotnie.

"Porządne efekty graficzne można osiągnąć nie tylko pod DX ale też pod OpenGL"

DX to nie tylko grafika. OpenGL jest dostępny również pod Windows, a jednak producenci gier (w szczególności) i programów chętniej sięgają po DX.

Ps Znam mocne strony tych systemów, informacje które podałeś też są mi znane. Komentarze dodałem tylko dlatego, że uważam, że webnull się nieco zagalopował;)

  #30 12.12.2010 18:11

@iluzion

"Mam na myśli to, że dobrze działający sterownik w wersji dystrybucji np. 8.10 nie działa poprawnie w kolejnej wersji... albo działa out-of-box w opensuse, a nie działa w ubuntu lub odwrotnie."

Tak wiem coś o tym. Sam miałem problem na starym kompie z kartą dźwiękową (C-Media) pod Linuksem. Sterownik był zoptymalizowany do wersji jądra 2.4 i na 2.6 nie działał. Ale czy to wina systemu? nVidia potrafiła zrobić działający sterownik (chyba) na wszystkich popularnych dystrybucjach Linuksa i na bieżąco go aktualizuje. Gdyby inne firmy poświęcały więcej uwagi i często aktualizowały drivery sytuacje z niedziałającymi sterownikami zdarzałyby się sporadycznie.

Na koniec jeszcze przykład z Windowsem. W momencie kiedy na rynek wchodził Windows Vista, dużo osób miało problem ze sterownikami do różnych urządzeń (głównie starszych kontrolerów). Czy to wina MS, że producentom nie chciało się wydać sterów do swoich urządzeń działających poprawnie na Viście? Żale userów wylewane były na system, oczywiście nie słusznie. Tak samo jest z Linuksem, przez zaniedbania różnych firm większość użytkowników obwinia system.