cz.4| Jak to jest być deweloperem aplikacji wieloplatformowej - Deweloper vs Windows

Witam.

Niniejszym wpisem kończę serię o przenoszeniu aplikacji napisanych w Pythonie na Windowsa.

reklama

Podsumowanie i krótki komentarz

Dłużej zajęło mi przygotowywanie wersji dla Windows razem z paczkowaniem i tworzeniem instalatora niż pisanie oryginalnej wersji dla Linuksa.

Narzędzia pod Windows, wszystkie te błędy kosztowały mnie dużo nerwów i sporo czasu szukania rozwiązań w Google do późnej nocy.

Pisanie aplikacji w Pythonie dla Linuksa i zapewne dla innych Uniksów także jest to dla mnie po prostu bajecznie proste i wygodne. Wszystko jest tak logiczne i łatwe, bo w zasadzie w Uniksach panuje zasada KISS - "Nie komplikuj głupku." i wszyscy deweloperzy się tej zasady trzymają.

Myślę, że dobrym przykładem komplikowania byłby Microsoft OpenXML.

Fragment listingu XML użytego w OpenOffice :

<text:p text:style-name="P1"><text:span text:style-name="T1">To jest zwykły tekst.</text:span></text:p><text:p text:style-name="P2"><text:span text:style-name="T1">A to jest tekst pogrubiony.</text:span></text:p>

Fragment listingu OpenXML użytego w Microsoft Office:

<w:r><w:rPr></w:rPr><w:t>To jest zwykły tekst.</w:t></w:r></w:p><w:p><w:pPr><w:pStyle w:val="style0"/></w:pPr><w:r><w:rPr><w:b/><w:bCs/></w:rPr><w:t>A to jest tekst pogrubiony.</w:t></w:r>

Czy Wy jako deweloperzy rozumiecie co oznacza pPr albo bCs czy po prostu w:p? Nie brzmi to zbyt skomplikowanie?

Jeżeli ktoś z Was - czytelników pisze aplikacje w Pythonie to odradzam przenoszenia ich na Windows, a jak trzeba to tylko w ostateczności :-)

Słowami podsumowującymi zakończę serię - Linux/Unix to platforma-raj dla deweloperów, przynajmniej takie jest moje zdanie.

// Edytowałem zakończenie aby zredukować ilość flamewaru, przepraszam wcześniej za czerwony kolorek. 

reklama

Komentarze