Bezpieczeństwo w sieci czy anonimowość?

Aktualizacja 2018-04-02:

Ten wpis powstał jako żart z okazji 1. kwietnia. Jeśli czytasz go po tej aktualizacji, potraktuj to jako aspekt humorystyczny.

Cześć! Choć z dobrymiprogramami jestem już od wielu lat, jest to mój pierwszy wpis blogowy. Długo opierałem się pokusie, żeby opisać swoje doświadczenia związane czy to z oprogarmowaniem, czy aktualną sytuacją na świetie, ale dopiero wydarzenia sprzed ostatnich godzin sprowokowały mnie do wydania w świat tego pierwszego tekstu. Przejdźmy więc do rzeczy - co się stało?

Uruchamiając dzisiaj rano komputer miałem nadzieję jak co dzień zobaczyć miłe powitanie w postaci prognozy pogody, informacji o aktualnym położeniu moich przesyłek i ciekawych newsach z ostatnich 24 godzin - ot, zwykłe informacje z agregatora google, którego używam mimowolnie. Zamiast tego, pierwsze co zobaczyłem po otworzeniu przeglądarki przypomniało mi o czasach gdy połączenia internetowe były jeszcze niestabilne i często zdarzało się, że cały budynek był odcięty od sieci. Patrzyłem ze zdumieniem na błąd 404. Tak, dobrze czytacie. Byłem odcięty od sieci. Zanim jednak panika w pełni mnie ogarnęła, kątem oka zauważyłem na pasku powiadomień ikonkę, której zdecydowanie nie powinno tam być. Rozwinąłem w naprędce pasek, jedynie po to, by przekonać się że rzeczywiście sprawy poszły tak daleko jak się spodziewałem. Kliknąłem w powiadomienie `Open network login page`, które dotychczas widziałem tylko w sieciach hotelowych lub uczelnianych i oto moim oczom ukazało się to, o czym czytałem kilka dni temu i jeszcze nie do końca wierzyłem, że się stanie. Była to strona logowania do Państwowego Systemu Uwierzytelniania - systemu, który do trzeciego maja bieżącego roku ma być używany przez każdego Polaka. Dla niewtajemniczonych, jest to system stworzony w tajemnicy przez obecny rząd i wprowadzony w życie ustawą z dnia 31 marca. Od tego czasu aż do początku maja stopniowo każdy z operatorów ma uniemożliwić dostęp do internetu osobom, które nie potwierdzą swojej tożsamości. Przepis został wprowadzony w związku z walką z terroryzmem, w obawie o bezpieczeństwo w sieci, w ramach walki z hejtem i w celu ostatecznego rozprawienia się z tzw "fake newsami". Rząd ma nadzieję, że pomoże nam wszystkim w tworzeniu internetu przyjaznego dla obywateli. Co więc możemy zobaczyć przy próbie zalogowania się do sieci? Mniej więcej coś takiego:

Nowa strona logowania pojawiła się na razie tylko u niektórych użytkowników, ale do końca miesiąca powinna być dostępna dla każdego internauty. Mam tylko nadzieję, że będzie ona bardziej dopracowana, bo po aktualnym designie i ogólnym niedopracowaniu widać, że została przygotowana w naprędce, prawdopodobnie przez stażystę lub 'siostrzeńca znajomego żony ministra' który nie miał na nowe BMW.

PS ministerstwo cyfryzacji udostępniło API dzięki któremu każdy może ustawić nową stronę logowania do Państwowego Systemu Uwierzytelniania w swoim routerze. Pomoże Wam to szybciej skorzystać z bezpiecznego, czystego internetu a także nie zaskoczy Was konieczność logowania gdy akurat będzieciei musieli wykonać przelew.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o nowej ustawie o sieci, zapraszam na stronę https://www.gov.pl/bezpieczny_internet. Polecam uzbroić się w cierpliwość, ponieważ strona jest aktualnie mocno przeciążona.