Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Analiza telemetrii: odkurzamy system Windows Vista!

Pozwolę sobie na krótki epilog. W komentarzach do mojego zaskakująco popularnego wpisu dotyczącego śledzenia wzorców i ścieżek użycia w Windows 10, pojawiły się sugestie dotyczące przeanalizowania takiego ruchu pod Windows 7. Niekoniecznie dysponowałem czasem na coś takiego, nawet poprzedni wpis był napisany niemal "na kolanie", poza tym wiele poszlak wskazywało na to, że taka analiza byłaby w praktyce poszukiwaniem odpowiedzi, która jest już znana. Poskładajmy bowiem fakty: ostatnie aktualizacje do systemu Windows 7 wprowadziły usługę DiagTrack oraz łączniki telemetryczne. Mowa tu między innymi o aktualizacjach KB3068708 oraz KB3022345. Mimo, że temat jest niszowy, nie przeszkodziło to szeregom zwyczajowo niedoinformowanych znawców siać masońskiej dezinformacji, więc wyjaśnijmy parę rzeczy, zanim pójdziemy dalej:

  • nie wszystkie te aktualizacje są Opcjonalne, część instaluje się jako Ważne
  • telemetria w Windows 7 na pewno zainstaluje się automatycznie na komputerach zaciągniętych w programie CEIP Windows oraz CEIP dla Pomocy Windows
  • telemetria instaluje się domyślnie również w systemie Windows Server! CEIP dla tych systemów jest domyślnie włączony w Manage Your Server już od wersji 2008 i jest całkiem sporą usługą. Zbiera informacje zupełnie niezwiązane z „chmurą” i jest autentycznym szczegółowym pomiarem zdalnym, a więc telemetrią
  • powyższe aktualizacje dodają śledzenie na poziomie systemowym, a więc nie dotyczą aktywności użytkownika, związanej z kontem Microsoft

Oznacza to, że ruch sieciowy generowany samoistnie przez Windows 7 będzie mniejszy, niż w przypadku Dziesiątki, ale na pewno będzie istniał, a artykuły Bazy Wiedzy Microsoft dokładnie opisują, co się dzieje (swoją drogą to zabawne, że Windows 7 dalej dostaje szczegółowe opisy aktualizacji, podczas gdy Windows 10 dostaje kumulatywne paczki z opisem na poziomie „Something happened”. Witamy w przyszłości!). Ponadto, przez cały czas prowadzone są prace nad zwiększeniem szczegółowości pomiarów telemetrycznych, co widać przy aktualizacji KB3075249. Wprowadza ona punkty telemetryczne dla żądań podniesienia uprawnień, celem odkrycia, gdzie najczęściej pojawiają się (z definicji niepożądane) żądania upoważnienia do czynności administracyjnych. Moim zdaniem brzmi to jak coś, co powinno było zostać zrobione podczas betatestów Longhorna.

Zebranie tych informacji pozwala dojść do wniosku, że Windows 7 będzie obecnie prawie tak samo gadatliwy, jak jego następca, z wyłączeniem komunikacji chmurowej. Dlatego badanie ruchu sieciowego w Windows 7 uznałem za zbędne, a przede wszystkim – zbyt mainstreamowe.

Wielokrotnie ukazywałem tu swoją naturę komputerowego hipstera, zdecydowałem się więc „pohipsterzyć” dalej. Bardzo szybko przyszło mi bowiem do głowy, że systemem, na który należałoby migrować celem ucieczki od telemetrii jest zapomniany Windows Vista. Przywróciłem więc obraz Visty na starego laptopa i uruchomiłem analizę ruchu sieciowego właśnie tam.

Okazało się, że jestem „trend setterem”: podtablica /g/ na 4chanie kilka dni później została zalana wątkami „dlaczego nie używasz jeszcze Visty?” z opisami dotyczącymi nieaktywnej telemetrii, podobieństwa do Siódemki i przede wszystkim dalej wydawanych aktualizacji oraz zgodności „prawie z całym oprogramowaniem”. Bitwa o Vistę trwa tam dalej, większość zachwalających ją ewangelistów hipsterstwa popisuje się zrzutami ekranu z maszyn wirtualnych, ja tymczasem dzielnie pracuję na Viście zainstalowanej na prawdziwym sprzęcie! Wróćmy jednak do wyników Network Monitora. Przeczucie podpowiadało mi, że będzie tam „cicho”, więc postanowiłem… zapisać się do programu poprawy jakości obsługi klienta!
Zapoznałem się też z zasadami zachowania poufności informacji. Zdziwiło mnie, że link nie prowadzi do czarnej dziury i ten dokument dalej jest dostępny. Rzadko się zdarza, żeby łącza w którymkolwiek systemie niedostępnym w sprzedaży działały poprawnie (polecam wyprawę do Centrum Pomocy w Windows XP i kliknięcie czegokolwiek online). Drugim, zabawnym spostrzeżeniem był fakt, że najwyższa dostępna dla Visty wersja Internet Explorera (9.0.41) nie umie poprawnie wyświetlać stron Microsoftu, ponieważ są one obecnie zbyt zgodne ze standardami.
SQM połączył się na chwilę z internetem, zanim włączyłem monitor sieci, wysłał jakąś całkiem sporą paczkę i nawet doczekał się odpowiedzi, ale zrobił to tylko raz i potem już nie chciał. Zatem serwery CEIP dla Visty dalej działają! Nie chcą się jednak specjalnie przepracowywać… No dobrze, więc co takiego pokazał mi monitor sieci po całodobowej analizie ruchu? Otóż niewiele: ruch infrastrukturalny, Google Update oraz Windows Update. Było też kilka połączeń Microsoft NCSI. Zatem jedynym ruchem sieciowym, który nie pasował do obrazka, było to NCSI. Czyżby Vista też była dotknięta szatańskimi narzędziami reptilian i skandynawskich zombie-nazistów? Nie… NCSI to skrót od Network Connection Status Icon. Czyli ikonka wyświetlająca wykrzyknik, gdy komputer nie ma dostępu do internetu. Okazuje się, że nie są sprawdzane trasy, nie używa się protokołu IGMP ani ICMP, tylko próbuje się pobrać plik tekstowy przez HTTP. Signum temporis, szanowni państwo.
A więc mit potwierdzony! Vista nie śledzi. Zostawię ją na tym laptopie do 2017 roku, a potem zaktualizuję do Windows Server 2008 :) Mój wewnętrzny hipster będzie skakał z radości. Pozostaje mi jeszcze tylko zaopatrzyć się w faks i pochwalić się znajomym. Skoro już tę Vistę zainstalowałem (a raczej przywróciłem – laptop z nią przyszedł, a ja zawsze robię backupy do ekspresowego przywracania), to się rozejrzę i zobaczę, jak ten niegdyś bardzo niechciany system spisuje się w 2015 roku. Microsoft bardzo chciał o Viście zapomnieć, wszak była ona betą Siódemki, zupełnie jak Windows 2000 był betą XP, a Windows 8 – Dziesiątki. Obraz wyszedł nieco mieszany, miejscami smutny.
Visual Studio nowsze, niż 2010 nie działa. Bummer. Office 2010 działa z kolei bez problemu! Web serwisy będące dostawcami danych dla legendarnego Paska Bocznego Windows zostały wyłączone, co skutkuje nieco postapokaliptycznym krajobrazem:
OneDrive działa bez zarzutu. Skype też. Podobnie, jak góra najnowszych wersji wielu innych, aktywnie rozwijanych programów, których używam. Jest jednak kilka bolesnych, sporych wyjątków. Nie działają 64-bitowe wersje Firefoksa i Thunderbirda. A to już bardzo niedobrze. Wersje 32-bitowe działają bez problemu, ale to jednak spory brak. Powodów niedziałania nie znalazłem, nie udokumentowano zmian, które do tego doprowadziły. Pewnie dowiedziałbym się tego, siedząc kilka dni na kanale IRC Mozilli, ale HexChat też nie działa.
Najbardziej jednak bolą braki samego systemu. Rozleniwiła mnie wstążka w Eksploratorze, nowy Menedżer Zadań oraz okno kopiowania plików, znane z Windows 8. Ale jestem w stanie bez nich żyć. Nieco trudniej żyć bez Aero Snaps i ze świadomością, jak niewiele elementów powłoki korzysta z akceleracji sprzętowej. Boli również brak obsługi dla TRIM w SSD, ale to laptop z SATA II, więc da się to przeżyć. Pracując parę dni na Viście, odnoszę wrażenie, że między nią a Siódemką jest przeskok taki sam, jak między 8, a 8.1. Więc gdyby model biznesowy i infrastruktura aktualizacji były gotowe w 2009 roku, Windows 7 powinien być darmową aktualizacją do Visty. Być może były takie plany, marka „Vista” była jednak na tyle skompromitowana, że należało wydać nowy system, mimo tego, że w praktyce wydano drugi raz ten sam, tylko dokończony.
Vista na laptopie zostaje :D

Cheers!

wielkipiec 

windows bezpieczeństwo

Komentarze

0 nowych
preter_m   3 #1 21.08.2015 09:34

Pięć (5) lat z Vistą spędziłem i wspominam ten system lepiej aniżeli Windows XP. Dobrze wiedzieć, że do Visty nie zdążyli dodać szpiegujących elementów.

  #2 21.08.2015 10:19

vista po SP2 to jak w7 SP1 taka prawda pod wzgledem wydajności, z tym ze ma szpiegów tak czy inaczej, nie jesteśmy wywalić i zintensyfikować wszystkich

  #3 21.08.2015 11:01

Jak miałbym włożyć do kompa Windows 10 lub 8.x a nie mógłbym 7 to wolałbym Vista SP2 x64.

Kouek   2 #4 21.08.2015 11:36

Miałem kiedyś laptopa z Windowsem Vista i nie narzekałem na ten system, działał sprawnie i nie miałem żadnych problemów. Aktualnie mam komputer z zainstalowaną Vistą x64 i działa nawet dobrze, zamiast Firefoxa używam Opery ze względu na specyfikacje sprzętu (Celeron D 2.8 Ghz). Tak btw. dobry wpis fajne się czytało :D

Berion   16 #5 21.08.2015 11:43

Zdradź mi proszę ten sekret: sensowności nasłuchu na systemie podsłuchiwanym. ;p

Axles   18 #6 21.08.2015 12:06

Taki niesmak lekki pozostaje po tym wpisie względem poprzedniego, ale i tak fajnie się czytało. Czyli co jednak siódemka?

wielkipiec   16 #7 21.08.2015 12:13

@Axles: początkowo planowałem po prostu dopisać ten wpis pod koniec poprzedniego ;)
Jak mówiłem - duży temat czeka, robi się, może będzie fajny. ^^

funbooster   8 #8 21.08.2015 13:01

Aero wciąż ładne i ponadczasowe ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #9 21.08.2015 13:34
wielkipiec   16 #10 21.08.2015 13:40

@Pangrys: Opera przeważyła szalę ;)

AntyHaker   22 #11 21.08.2015 13:54

@funbooster: Aero czy Aero Glass? Bo to pierwsze to nazwa całego UI desktopowego, a to drugie to wiadomo.

funbooster   8 #12 21.08.2015 13:55
AntyHaker   22 #13 21.08.2015 14:13

@funbooster: Więc niestety zgodzić się nie mogę :P

funbooster   8 #14 21.08.2015 14:29

@AntyHaker: To już zależne od gustu.

Autor edytował komentarz.
  #15 21.08.2015 14:45

Win2000 betą XP? Czy autor w ogóle kiedykolwiek widział ten system? Win2000 to był najlepszy z Windowsów jaki do tej pory wydano. Czysty, szybki, bez zbędnych wodotrysków i śmieci których już nabawił się XP.

oprych   14 #16 21.08.2015 14:48

@Pangrys: Zdecydowanie jesteś :)
I do tego 2 Ramu? :) Wstyd...

neXt___   12 #17 21.08.2015 14:49

@funbooster: mi też się podoba. Zasadniczo, nie mam nic przeciwko interfejsowi z W10, ale Vista i W7 miały to "coś".

Fajny wpis - chyba szykuje się mały renesans Visty wśród os... hipsterów ;) Zawsze lepsza Vista niż XP.

william1955   6 #18 21.08.2015 16:11

Jeżeli praktycznie każda poprawka może dodać elementy telemetrii, a tak naprawdę inwigilacji, to paradoksalnie staruszek XP jest chyba nawet bezpieczniejszy od Visty. (w zakresie j.w oczywiście).
Vista dostaje bowiem poprawki a XP od ponad roku nie.

wielkipiec   16 #19 21.08.2015 16:23

@@GUTEK@_2 (niezalogowany): ach, czekałem na niezalogowaną krytykę <3 Tak, widziałem, podtrzymuję swoje poparte widzą techniczną, projektem Whistler oraz wewnętrznymi notatkami Microsoftu zdanie. Please try again later :)
@william1955 : XP będzie dostawał poprawki do 2019 roku :) Telemetrii nie ma, a intensywnie połączenia z Windows Update są. Też sprawdzałem

william1955   6 #20 21.08.2015 16:25

@wielkipiec: do 2019 ? Jakim cudem ?
Windows Update można wyłączyć lub zablokować.

ettidinad   6 #21 21.08.2015 16:26

@funbooster: Coś w tym jest. Mi osobiście Vista i jej Aero od samego początku bardzo pasowały. A właśnie do siódemki się chwilkę przyzwyczajałem ;)
Vista jednak miała ,,to coś'' :P

Autor edytował komentarz.
wielkipiec   16 #22 21.08.2015 16:27

@william1955:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\POSReady]
"Installed"=dword:00000001

william1955   6 #23 21.08.2015 16:34

Myślałem raczej o klasycznym, niemodyfikowanym w kierunku POS systemie XP.
A tak nawiasem mówiąc, zrobiłem jakiś czas temu eksperyment z POSReady i system się wyłozył na którejś tam poprawce.

foreste   16 #24 21.08.2015 17:56

Aero glass dosłownie śliczne i nowoczesne przy archaicznym metro/modern :P

AntyHaker   22 #25 21.08.2015 18:11

@funbooster: Oczywiście - dlatego kulturalnie piszę, że się nie zgadzam :P

shocco   6 #26 21.08.2015 18:54

Z Vistą nigdy nie miałem problemów. Bezpieczna, stabilna (tak stabilna) i bardzo ładna (IMO ładniejsza od siódemki, o Win8 i 10 nie wspominam).

Używam do dziś jako główny OS i nie spieszę się ze zmianą.

funbooster   8 #27 21.08.2015 19:07

@foreste: Takie czasy, przynajmniej graficy komputerowi mają łatwiej w projektowaniu np. ikon ;)

funbooster   8 #28 21.08.2015 19:17

@@GUTEK@_2 (niezalogowany): Windows 2000 używałem jeszcze rok temu, przez długi okres, okroiłem obraz systemu tak że zmieścił się na 256 MB karcie pamięci, potrzebowałem tak okrojony system bo miałem stary terminal HP, użyłem go jako serwer VPN oraz Proxy (ten drugi się przydał, bo w mojej szkole admin blokował wiele stron...), przez okres 1.5 roku działał niezawodnie i dalej pewnie by działał gdyby był mi potrzebny, swego czasu nawet obsługiwało moje proxy ponad 20 osób i dawało radę bez żadnych błędów ;)

Btw. dzisiaj skorzystałem z programu O&O ShutUp10 po wyłączeniu wszystkich "szpiegów, dysk nagle przestał się grzać i procesor :) Podzespoły są zimniejsze niż podczas korzystania z win7.

Autor edytował komentarz.
ichito   11 #29 21.08.2015 19:40

@Pangrys:
Haha...mam niemal tak samo :)

http://imgur.com/CsPc3QM

demisen   5 #30 21.08.2015 19:57

VISTA SP2 - jest szybka i spoko, miała złe opinie tak naprawdę przez to, że była pre instalowana na laptopach z 1GB RAM (dodając do tego crapware).

vanderneels   7 #31 21.08.2015 20:25

Gorzej. Była instalowana na lapkach z 512MB RAM i jednordzeniowym Celeronem :)

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image/6761-vista/

Autor edytował komentarz.
GForce   8 #32 21.08.2015 20:45

Miałem kiedyś na laptopie, z dodatkiem SP2 system śmigał że aż miło, muszę przyznać że Vista to był (hehe, nadal jest) bardzo ładny i przyjemny system :)

Autor edytował komentarz.
usb2.0   7 #33 21.08.2015 20:56

Nie wystarczy po prostu w Win 7 wyłączyć tej usługi Diagnostics Tracking Service?

_tommy_   16 #34 21.08.2015 20:59

@wielkipiec:
Teraz czekam na wpis dotyczący Windowsa 8/8.1 ;)

A ten ja i poprzedni bardzo ciekawy.
Aspiracja do bloga miesiąca ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #35 21.08.2015 21:21

@ichito: Wiemy co dobre :)

Scheiwar   9 #36 21.08.2015 22:07

Jak dla mnie Vista jest najlepszym systemem ze wszystkich NT 6.x.

Abrams   1 #37 21.08.2015 22:12

Jeśli autor lubi się męczyć ze starym dziadostwem zamiast wgrać Minta czy Ubuntu, up to you, ale tą metodą w końcu i tak się na te dziesiątkę przesiądziesz ^^

ettidinad   6 #38 21.08.2015 22:16

@Scheiwar: Jak dla mnie również. Tylko spróbuj to poniektórym wytłumaczyć :D

ettidinad   6 #39 21.08.2015 22:20

@Abrams: E tam starym dziadostwem... Hal Lasko jeszcze tworzył (ale ze 2 lata temu na pewno tworzył) obrazy w Paincie pod Windowsem 95 :]

  #40 21.08.2015 22:27

@demisen: "VISTA SP2 - jest szybka i spoko, miała złe opinie tak naprawdę przez to, że była pre instalowana na laptopach z 1GB RAM (dodając do tego crapware)" - przede wszystkim dlatego, ze oryginalny kernel Visty zostal zaorany i zastapiony tym z Windows Serwer 2003 - ale o tym malo kto wie.

  #41 21.08.2015 22:28

@Abrams: nowe = lepsze = logika dziecka.

  #42 21.08.2015 22:41

człowieku postaw sobie openbsd/freebsd albo debiana/archa..a nie jakieś półśrodki i brylowanie pomiędzy syfem i to jeszcze zardzewiałym;)

Snack3rS7   8 #43 21.08.2015 22:57

To te gnoje nawet w siódemce chcą załączyć szpiegowanie?!

  #44 21.08.2015 23:34

Od zawsze mam wyłączony Windows Update, widzę że slusznie.

wielkipiec   16 #45 22.08.2015 00:25

Najbardziej bezwartościowe i jadowite komentarze (prawidłowe określenie jest inne, ale mamy tu regulamin publikowania komentarzy) są jak zwykle "niezalogowane" :D

xomo_pl   24 #46 22.08.2015 01:03

@wielkipiec: "Zebranie tych informacji pozwala dojść do wniosku, że Windows 7 będzie obecnie prawie tak samo gadatliwy, jak jego następca, z wyłączeniem komunikacji chmurowej. "

wystarczy nie instalować aktualizacji i system będzie siedział "cicho" :)
Taki test możesz przeprowadzić dla 7 SP1 bez kolejnych aktualizacji :)
Przypuszczam, że będzie jak z Vistą- cisza w eterze :D

wielkipiec   16 #47 22.08.2015 01:08

@xomo_pl: jak najbardziej. Ciskacz w laboratoriach zdecydowanie się z tobą zgadza :)

darekols   6 #48 22.08.2015 01:27

Thunderbird Daily sądząc po screenshocie wymaga Visty do działania a jednak się wykrzacza. Niezły żartowniś z niego.

Ernest Magnus   9 #49 22.08.2015 02:51

@Abrams: "Jeśli autor lubi się męczyć ze starym dziadostwem zamiast wgrać Minta czy Ubuntu, up to you, ale tą metodą w końcu i tak się na te dziesiątkę przesiądziesz ^^"

To dziwne co piszesz. Nigdy się nie zmęczyłem absolutnie niczym na starym Windowsie.

mkdante381   6 #50 22.08.2015 04:05

Vista to syf miałem to i po przesiadce na 7-kę, nie tylko system zyskał na wydajności, ale także i gry. Sprawdzone i potwierdzone, a ty siedź dalej na tym czymś...

  #51 22.08.2015 05:46

Czytam i normalnie oczom nie wierzę... Wszyscy jechali po viscie jaka to ona zła jest. A teraz została cudownym systemem...

  #52 22.08.2015 08:43

Tylko Vista ma wsparcie jeszcze tylko dwa lata

vbruder   7 #53 22.08.2015 09:19

@Abrams: Daj spokój, próbowałem używać Ubuntu w wersjach 6.10, 8.10, 9.10, a ostatnio 12.04. Nie idzie na tym wypalić ani jednej płyty. Wszystkie kończą porysowane. Próbowałem kilka dni temu zainstalować Fedorę 22. Nie działa odtwarzacz Rhythmbox. Wszystkie inne playery po instalacji kodeków odtwarzają mp3, a ten ma błąd. Jednym słowem, linuksy na desktopy się nie nadają, bo może i jak się pogrzebie to zadziała, ale kto normalny ma ochotę spędzać całe dnie na dostosowywaniu tego, co w Windows po prostu działa po kilku kliknięciach. Zamiast tworzyć po 10 nowych dystrybucji dziennie, to zwolennicy OSS powinni skupić się na rozwoju co najwyżej 5 głównych par wydań: Debian z Ubuntu, Red Hat z Fedorą i co tam jeszcze chcecie.

cedar81   5 #54 22.08.2015 11:37

"...Windows 2000 był betą XP, a Windows 8 – Dziesiątki"
Windows 8 alpha1
Windows 8.1 alpha2
Windows 10 to raczej beta 1

Daniel_1982   9 #55 22.08.2015 12:06

@preter_m: Ja również.. Cztery lata na niej pracowałem i uważam, że to system świetny, choć ma już swoje lata;)

Daniel_1982   9 #56 22.08.2015 12:08

@mkdante381: Miałeś źle skonfigurowaną, dlatego narzekałeś. Gdybyś ją konkretnie skonfigurował to śmigałaby Ci aż miło.

Daniel_1982   9 #57 22.08.2015 12:09

@Anonim (niezalogowany): W pełni popieram;)

  #58 22.08.2015 12:24

@vbruder: spróbuj Linux'a Mint z XFCE - polecam. Słowo nie działa można wyrzucić do kosza.

  #59 22.08.2015 13:20

@Kouek: czesc, tez mam stary komp na ktorym mam viste. explorer dziala bardzo powoili. uwazasz jak zainstaluje opere to bedzie lepiej chodzil? ktora wersje?

Magnum 44   17 #60 22.08.2015 13:23

@wielkipiec: Istnieje 64 bitowy Thunderbird dla Windows? :O Coś przeoczyłem?

AlbatrosZippa   14 #61 22.08.2015 13:42

Vista na moim komputerze działa lepiej niż Win 7 to jest coś niezwykłego

karroryfer   7 #62 22.08.2015 13:44

Nie wiem tylko jaki jest sens używania systemu który natywnie nie wspiera TRIM itp. Do tego zdaje się jest słabo PS.
Dla samego nie śledzenia ;) - mam lepsze rozwizanie =(Dla 80 % użytkowników )znacznie lepszym rozwiazaniem będzie Linux + Vine lub VM

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #63 22.08.2015 14:11

@karroryfer: Dla 80 % użytkowników )znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nie narzucanie swoich aberracji i przekonań przez kolejnego "nawiedzonego".

  #64 22.08.2015 14:47

@vbruder: daj tego ubuntu kup pięciopak to wpadnę, zainstaluję i udowodnię Ci, że wszystko działa od kopa...jakiegokolwiek linuksa wybieraj no chyba, że chcesz gento to kup dziesięciopak albo kratę nawet;)..jak stara prawda głosi, jeżeli coś jest niemożliwe do wykonania to znaczy, że nie posiadasz jeszcze odpowiedniej wiedzy i umiejętności..

Ostatni Mohikanin   27 #65 22.08.2015 16:49

@vanderneels: Wyobraź sobie, że takie komputery wciąż są na chodzie :) Fakt, z 512 MB RAMu zrobiłem 2 GB, ale Celeron M520 pozostał na posterunku :)

mkdante381   6 #66 22.08.2015 17:52

@Daniel_1982: W Viście można podejrzeć ile KB czy tam MB ma dany folder, od razu w widoku szczegółowym. Nie trzeba klikać właściwości na danym folderze, tak jak ma to miejsce w W7. W 7-ce usunięto pokazywanie zajętości folderu w widoku szczegółowym i dzięki temu system nie zamula tak jak Vista. 7-ka ma też kernel usprawniony, Aero mniej zasobożerne, i wiele innych których Vista nie będzie miała. Vista jest i będzie mulasta nawet po zmianie paru opcji w rejestrze czy panelu sterowania. Testowałem rózne programy i gry i zawsze na 7-ce lepiej wszystko było. Ojciec po zmianie na 7-ke jest zadowolony, bo nawet czysta Vista była wolniejsza. Vista jeszcze trochę będzie niewspierana i bardzo dobrze bo to nieprzemyślany i napakowany niepotrzebnymi pierdołami system. 7-ka to taka usprawniona Vista i chyba każdy to zauważył ;-)

Autor edytował komentarz.
ludendorf   7 #67 22.08.2015 18:31

Najładniejszy system ever

Daniel_1982   9 #68 22.08.2015 21:38

@mkdante381: Wybacz stary ale nie mogę się z tobą zgodzić. Co do aero masz rację ale sprytne wyłączenie animacji i ustawienie wyglądu na "Podstawowy Windows Vista" oraz wyłączenie paru usług zmienia ten system nie do poznania. Wiem, bo mam dobre opinie u klientów.

vanderneels   7 #69 22.08.2015 22:01

@Ostatni Mohikanin: 1 rdzeń, 1,6GHz, 1MB cache i FSB 533... musisz mieć dużo cierpliwości ;) Nie chciało ci się wymienić go na dwurdzeniowca? Jakiś Merom powinien pasować.

Jusko   14 #70 22.08.2015 22:04

@vbruder #51: Przypadek jednostkowy. Przez jakąś dekadę z Linuksem - nie mogę potwierdzić Twoich obiekcji. Podejrzewam, że nie miałeś repozytorium RPMFusion w Fedorze 22- stąd nie było kodeków. Powiesz, że to śmieszne - niestety nie, kodeki obwarowane są czasem własnościowymi licencjami, stąd nie zawsze są domyślnie preinstalowane.

Jeśli uważasz też, że Windows jest bezproblemowy - zatrudnij się na jakimkolwiek helpdesku ;-) Ewentualnie jako support w firmie - nogi mogą czasem odpaść od chodzenia ;-) Windows jest dużo bardziej znany - stąd wiesz już gdzie się udać, co kliknąć etc. Jednakże bezproblemowy - nie jest, nie ma takiego systemu. Każdy boryka się ze swoimi bolączkami :-)

Autor edytował komentarz.
DexterI9000   10 #71 22.08.2015 22:08

Kupcie sobie normalne komputery to nic wam nie będzie zamulało, ale że połowa pracuje pewnie na jakichś c2d, czy jeszcze lepiej celeronach to potem płacze, że systemy z 2015 roku mulą.

vbruder   7 #72 22.08.2015 22:21

@Jusko: No ja rozumiem, że nie patrzę na to zbyt obiektywnie, bo z systemów Microsoftu korzystam przeszło 20 lat i nawet jak coś jest nie tak, to rozwiązanie danego problemu jest dla mnie czymś naturalnym, ale jeśli po instalacji wszelkich gstreamerów, kodeków free i nonfree i innych tego rodzaju bzdetów wszystkie odtwarzacze (wideo i audio) działają poprawnie, a ten jeden główny nie, to jak ja mam sobie z tym poradzić? Przecież wiesz, że jeszcze trochę i fora linuksowe będą działały na zasadzie elektrody.pl (czyli poszukaj sobie w Google, w którym i tak nie znajdziesz odpowiedzi). Przeszedłem po dziesiątkach stron, zainstalowałem wszystko, co można było i nadal błąd, że Unable to open the null device. Nie ważne, czy wybiorę rozpoznaną kartę Conexant czy PulseAudio - ja po prostu chcę użyć tego odtwarzacza.Gdyby nie tego typu kretyńskie błędy i utrudnienia, już dawno przeszedłbym na jakiegoś linuksa.

Pozwolę sobie jeszcze dodać, że zdenerwowało mnie wycofanie w Fedorze 22 zmodyfikowanego aktualizatora zółtego-psa (yum) na rzecz jakiegoś DNF-u czy co to tam sobie wprowadzili niedawno. Więc nie dość, że się człowiek musi dowiedzieć co zainstalować, to musi się jeszcze poduczyć na nowo jak to zainstalować, z dużym zdziwieniem, że yum nie działa.

Autor edytował komentarz.
Deliryk   11 #73 22.08.2015 22:41

@DexterI9000: Sugerujesz, że "system z 2015 roku" muli po zmianie kilku mało istotnych dodatków względem systemu z 2007 roku na którym jest oparty? o_O

Jusko   14 #74 22.08.2015 22:51

@vbruder #67: Jak najbardziej rozumiem Twoje podejście - również od wielu lat korzystam z produktów MS, choć przez ostatnią dekadę stawiam na rozwiązania Linuksowe. Podobnie jak Ty - używając Windows, do dziś korzystam z wyuczonego wachlarza rozwiązań, które stosuję w razie problemów. Z Linuksem jest tak, jak z Windows bez sterowników - na MS Win instaluje się sterowniki do działania, w Linuksie trzeba coś klepnąć "z palca". Nie każdemu odpowiada ta filozofia - rozumiem to. Sam choć Linuksa lubię, to nie jestem nim zaślepiony i potrafię wymienić listę minusów (przez to podpadam czasem użytkownikom Pingwina).

Co do forów Linuksowych - cóż, odsyłanie do Googli jest częste. Nie popieram takiego rozwiązania, jednak jakoś się utarło. Jednakże - gdybym znalazł problem w Google, to nie pytałbym na forum :-) Byłem w Google, odsyła się mnie Google ;-) Błędne koło :-) Czasami zaawansowani użytkownicy zapominają już, jak to jest być Zwykłym Użytkownikiem.

Co do dnf w Fedorze, to nie ma problemu. Składnia jest identyczna jak yum, nawet sam yum jeszcze działa (aby nie było szoku). Obsługa identyczna, zamiast yum używa się tylko dnf, reszta parametrów jest niezmienna. Czasem stare, skostniałe rozwiązania trzeba zastąpić nowszymi - bardziej elastycznymi. Kiedy Windows jest skostniały, z wydaniami raz na parę lat - Linux ciągle goni za rozwojem, nowości są tu znacznie częstsze, co wymaga czasem przestawiania się. Taki "plus w minusie".

Chyba tyle - mam świadomość Twojego punktu widzenia, zgadzam się z nim. Linux ma swoją pulę problemów, które rozwiązuje się inaczej - dla miłośnika Windows oznacza pewną naukę (ale tak będzie ze wszystkim, co nie jest Windowsem). Nie zrażaj się, jeśli nadal masz cierpliwość - niektórzy długo się odbijają od Linuksa, aż w końcu zaczyna im działać :-) Chyba tyle - nie będę robił offtopicu we wpisie o Viście :-)

Autor edytował komentarz.
ra-v   13 #75 23.08.2015 01:37

Miałem Vistę ale z SP1 na firmowym C2D 1.8GHz z 3 GB RAM. System jak najbardziej stabilny.
A czemu wybrałem Vistę? Akurat w tym momencie miałem do wyboru albo świeżo wydany (i przeze mnie w domu sprawdzony) Windows 8, albo Vistę.Poszedłem po bandzie.

  #76 23.08.2015 07:19

@@GUTEK@_2 (niezalogowany): Dokładnie, najlepszy system Microsoftu. Stabilny, szybki i praktycznie bezawaryjny.

Marucins   5 #77 23.08.2015 09:13

Panie autorze jak Pan radzi sobie z brakiem wtyczek dla 64 bitowej wersji FF np. Java, QT, itd. ?

wielkipiec   16 #78 23.08.2015 10:43

@Marucins: to ktoś ich jeszcze używa? :D QuickTimea nigdy nie uzywalem, jave przestalem uzywac z 2007, a Flasha w 2011. Są od lat niepotrzebne ;)

  #79 23.08.2015 12:32

@wikipiec a skąd wiesz że tych szpiegów nie dodadzą do Visty ? Jaką masz pewność że w Viście nie ma ukrytych połączeń ? Poza tym 64 bit firefox będzie bezpieczniejszy i poprzez wersje 32bit mozesz nalapac syfu i może okazać się że zamiast Microsoftu będzie cię szpiegiwał kto inny. Optymalnym rozwiązaniem jest usunięcie tego dziadostwa z 10. Ja fizycznie te smieci wywalilem i odpowiednio skongigurowalem reguły w gpedit ;)

demisen   5 #80 23.08.2015 18:20

@Marucins: Po co na 64bit OS takie archaiczne tematy jak QT czy Java ?

funbooster   8 #81 23.08.2015 21:06

@DexterI9000: Takie czasy, na przykład 4 letni i5 nie muli, teraz rozwój procesorów dla komputerów/laptopów jakoś ucichł, x86 przestał się tak szybko starzeć w przeciwieństwie do smartphonów i tabletów.

Przemo78   8 #82 24.08.2015 09:06

na kompie stacjonarnym miałem XP Prof. potem kupiłem Vistę Business z programu aktualizacji za ok 120 zł.

Vista byłą najładniejszym systemem ze wszystkich, działała u mnie bardzo stabilnie.

Problem wokół Visty wziął się stąd, że opychali je na bardzo słabe komputery.

Słynne Windows Vista® Capable to właśnie był gwóźdź to trumny dla tego systemu.

mkdante381   6 #83 24.08.2015 09:28

@wielkipiec: NIE I NIE

Autor edytował komentarz.
  #84 24.08.2015 12:23

@mkdante381: polemizowałbym, testowałem niedawno viste SP2 i w7 SP1, żadnej różnicy w działaniu owych systemów, operacjach systemowych czy bootowania

wielkipiec   16 #85 24.08.2015 12:29

@mkdante381: pojijając szereg innych błędów meryrotycznych wspomnę tylko, że wspracie trwa do 2017 roku :)

mkdante381   6 #86 24.08.2015 12:35

@wielkipiec: "Pojijając" twoje błędy, a kogo Vista obchodzi? Błędów nie zrobiłem żadnych, w przeciwieństwie do twoich w pisowni. Opisałem całą prawdę o tym systemie i od razu cię zabolało, jakby to był najlepszy system na świecie. Jak ktoś powie że Vista to zajebisty i szybki system, to 99% ludzi obeznanych z tym systemem cię wyśmieje.

Autor edytował komentarz.
wielkipiec   16 #87 24.08.2015 13:16

@mkdante381: Przepraszam, faktycznie masz rację. Cieszę się, że wreszcie spotkałem kogoś, kto zna całą prawdę, bo wszyscy wokół się mylą. Zapytam więc o proporcjonalnie istotną kwestię: czy zastępowanie masła serem to lenistwo, czy zaradność? Zdania są podzielone, ja twierdzę, że nie trzeba czekać aż się ogrzeje, no i potem nie muszę myć noża. Polecam!

  #88 24.08.2015 13:30

+ za wpis!
U mnie (zainspirowałem się tym wpisem) po przeanalizowaniu wyszło, że Win7 lubi gadać, dziwne były zgłoszenia do serwera watson (usługa, której oficjalnie nie ma już w win7) ale z jakimś dziwnym serwerm watson.microsoft.com.nsc... z wygooglania wyszło, że to telemetria (musi być jeszcze jakaś łatka, która to implementuje, bo odinstalowałem wszystkie zalecane. Po dodaniu tego serwera i kilkunastu innych do hostów z przekierowaniem na 0.0.0.0 u mnie po nocy gada tylko Avast sam system jest grzeczny :)
Nvidia lubi gadać z serwerami Google, ale tu wystarczy reguła na systemowym firewallu i jest cicho.
Tak więc, dzięki za inspirację!

mkdante381   6 #89 24.08.2015 13:47

@wielkipiec: Nie pisałem że wszyscy się mylą. Trudno pojąć że miałem 7-ke i Viste na 1 dysku, więc miałem jakieś porównanie chyba co? 7-ka była lepsza w wszystkim, więc zostałem przy niej. Większość ludzi stykających się z Vistą mnie poprze, że ten system był i jest zły. Nawet loga nie ma przy ładowaniu systemu. To jakiś żart od M$-u? Nikt nie żałuje tego systemu, oprócz paru zapaleńców jak ty, czyli nawet nie 1 procent. W 7-ce wiele rzeczy idzie przywrócić z Visty, jak tak ktoś pragnie, tylko nie każdy o tym wie. Tylko po co przywracać?

Autor edytował komentarz.
  #90 24.08.2015 13:53

@mkdante381: a ty jak testowałeś system i na czym? na P4 lga 478?

mkdante381   6 #91 24.08.2015 14:15

@Anonim (niezalogowany): Wtedy miałem core 2 duo E8400 i ATI HD3870. Współczuję że nadal masz pentium 4

  #92 24.08.2015 14:33

@mkdante381: 775? i ci wyszło ze w7 lepszy od visty... bardzo dziwne, ale możliwe na sterach z wu ;) jaka metodyka testów?

vbruder   7 #93 24.08.2015 14:56

@Anonim (niezalogowany): Jak się zna przyczynę i trochę posiedzi, to owszem, Linuksa można dopieścić pod każdym względem, ale nie po to przesiadam się z działającego systemu, żeby mieć jeszcze więcej problemów w obszarach, w których nie mam ich za wiele na Windowsie.

Opisany przeze mnie odtwarzacz po prostu nie nie jest pozbawiony wad, których na chwilę obecną jest 81: https://apps.fedoraproject.org/packages/rhythmbox/bugs

Uparłem się na ten konkretny program, bo używałem go już wcześniej, ale najwyraźniej coś schrzanili, bo na żadnym z dwóch laptopów (karty audio Conexant i Realtek) nie odtwarza MP3.

Autor edytował komentarz.
  #94 24.08.2015 15:28

@vbruder: no wybacz... ja mam sp2 viste i w7 sp1, oba aktualne na tych samych dyskach fizycznie oddzielnych :P zero różnicy dosłownie :P

Kouek   2 #95 24.08.2015 15:58

@adamus54545 (niezalogowany): no pewnie :D no ja mam najnowszą

abbbik   10 #96 24.08.2015 16:56

Jeśli chodzi o W7 u mnie na czarnej liście są dodane:
- KB2952664
- KB3035583
- KB3054476
- KB3068708
- KB3075249
- KB3080149

...coraz więcej, niepotrzebnych nikomu śmieci wciskanych na siłę.

mkdante381   6 #97 24.08.2015 20:50

@Anonim (niezalogowany): Nie odpisuje zwykle anonimom, którzy nie mają bladego pojęcia o systemie operacyjnym i tylko specjalnie mnie wkurzają, bo mają z tego radość. Na sterach z Windows Update? RLY? Naprawdę trzeba ci udowadniać, że 7-ka ma nie tylko lepsze sterowniki, ale i jest szybsza w wszystkim od Visty? Sam M$ przyznał że Vista to syf. Stery z WU nie używałem, chyba tylko ty nadal siedzisz na sterach z 2005 roku, bo chwalisz się pentium 4 i Voodo. Napisałeś bardzo dziwne że na LGA 775, 7-ka jest lepsza od Visty. Koleś trolluj sobie innych anonimów, którzy boją się zarejestrować, bo ich policja ściga, NSA i dlatego piszą anonimowo. Nie wypisuj debilizmów wynoszonych z domu, gdzie nadal na kompach jest Windows Vista. Zwyczajnie nie ma co kontynuować tematu, bo wg ciebie Vista jest lepsza. Tylko ktoś kto nigdy nie był na Viscie tak napisze, albo taki co lubi trollować. Co do testów to bardzo proste, bo na 7-ce miałem więcej FPS w każdej grze, programy i ogólnie cały system lepiej działał. Żal dupę ściska? Tylko po co to ja tłumaczę komuś, kto i tak to oleje, bo wie swoje...

  #98 24.08.2015 21:08

Pawel_war - jeśli możesz to zrób testy przy wyłączonym programie "poprawa jakości obsługi klienta w win7. Panel sterowania->Centrum akcji -> zmień ustawienia centrum akcji -> Ustawienia programu poprawy jakości obsługi klienta. Ciekawi mnie czy wyłączenie tego w ogóle coś daje.

  #99 25.08.2015 12:01

@Anonim (niezalogowany): Jest to jedna z kilku usług, które mam na stałe wyłączone.

  #100 25.08.2015 13:26

@mkdante381: coś słabo testowałeś ;)

  #101 25.08.2015 13:32

@mkdante381: widzisz... jak nie ma potrzeby rejestracji to po co? ponadto testujesz system na grach i z tego wnioskujesz który system jest lepszy? brawo... a potem takie testy są ogłaszane przez takich testerów ^^

  #102 25.08.2015 19:31

@mkdante381: akurat ja mam xp SP3, viste SP2, W7 SP1, w8.1 i w10, wszystkie aktualne... kazdy myslący powie tak: sława visty wzieła sie stąd ze była wrzucana na g sprzety, typu celeron m530 i 512mb ram i pochodne, a w7 lepsza bo miała lepsze juz sprzety bazowe, i to fakt, jednak po SP2 vista dostała kopa sporego w porównaniu do SP0, wiec nie wmawiaj mi czegoś co ja już jadłem na sniadanie... to samo powiesz że na netbooki z atomami starter dobrze lata? bo tak samo działa jak vista sp0 na tych celeronach z 512mb... przecież w7 i nowsze bazują na viście hihi, to samo jadro, nawet kod sekwencyjny no wybacz... wsparcie umiera bo brak DX ale ogólnie vista nadal jest tak samo dobra jak w7... analizujac twoją wypowiedź i przesłane emocje wynika ze ma racje ;))

  #103 25.08.2015 20:44

mkdante381 kolego, w jakich to super programach testowałeś w7 , że taki szybki w porównaniu do visty ? konkrety proszę.

  #104 25.08.2015 22:50

Vista to najpiękniejszy system

mkdante381   6 #105 26.08.2015 02:30

@dnthd (niezalogowany): Aha, aha tak tak, wizualnie niewiele się różnią, bo Aero i te sprawy

Autor edytował komentarz.
mkdante381   6 #106 26.08.2015 02:41

@Anonim (niezalogowany): Aha, aha tak tak

linqa   3 #107 30.08.2015 22:42

@vbruder: Mi jakoś Rhythmbox bez problemu działa na f22… dodaj repozytoria rpmfusion i zainstaluj odpowiedne kodeki (gstreamer1-plugins-ugly chyba). Fedora nie zawiera obsługi mp3, więc to nie jest żaden bug.

Autor edytował komentarz.
Efamon   1 #108 28.10.2015 13:04

@wielkipiec: Czy win2000 był betą XP'eka, czy nie, nie będę się spierał. Nie ma to dla mnie znaczenia. Ważne, że win2000 (od SP2) był najszybszym (w czasach wsparcia systemu) i najstabilniejszym (wśród wszystkich do tej pory) systemem jaki MS wydał dla zwykłego użytkownika. Do tego, o czym już wcześniej wspomniano, bez żadnych aplikacyjnych śmieci. Chciałbym aby MS wydawał więcej tego typu bet :) .

Autor edytował komentarz.
  #109 06.06.2016 01:35

Może dałoby radę zamieścić jakąś instrukcję zablokowania szpiega w 7 i 8.1? ^^ Windows10 to duże wyzwanie, ale może da się wcześniejsze jakoś zgrabnie ogarnąć?

Nalapl3   3 #110 01.08.2016 12:50

Tak chwalicie wygląd Visty a ja go nienawidzę, jedyna opcja żebym mógł Vistę używać to wygląd 7ki. Nawet znacznie wolę 8 (bo 8.1 nie używałem więc nie wiem), 10 też, ale z starym startem bo nowy jest okropny.

Autor edytował komentarz w dniu: 01.08.2016 12:51