Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ogromny update dla Windows 8

Po kilku dniach pracy na Fedorze(i konieczności babrania się w znienawidzonym PHP), uruchomiłem Windows 8. Przez kilka pierwszych minut system pracował dziwnie powoli, między innymi dlatego, że po kilkudniowej przerwie odezwały się defragmentator dysków, Windows Defender i Windows Update. Na komputerze stacjonarnym z Windows 2008 R2 otrzymałem kolekcję piętnastu aktualizacji. Założyłem, że nowa zabawka Microsoftu, Windows 8, dostanie ich jeszcze więcej. Pomyliłem się, ale w osobliwy sposób.

W nowym Windowsie nie wykryto żadnych dziur znalezionych w poprzednich wersjach. Baza Wiedzy określa system Windows 8 jako "not affected". Najwyraźniej wiele prawdy jest w artykule z The Register, w którym Patrick Gray mówi, że pisanie exploitów na nowe Windowsy jest coraz trudniejsze. Najwyraźniej więc Windows 8 jest nie tylko szybszy, ale i bezpieczniejszy, niż Siódemka. W dalszym ciągu nienawidzę nowego menu Start, ale przypiąłem do paska zadań wszystkie używane programy i zacząłem korzystać z wyszukiwarki Explorera i na szczęście nie muszę patrzeć na tego potwora.

Dla "nietechnicznych" użytkowników nie jest jednak istotne, czy projekt systemu jest bezpieczniejszy, i czy ich laptop jest podatny na luki w "podsystemie obsługi sterowników". Tutaj te szczegóły nie mają znaczenia i liczy się jedynie, kiedy nowe aktualizacje zostaną pobrane. Gwarantuję, że gdyby nie Aktualizacje Automatyczne, byłoby na tym polu krucho. Ale mogą one nie wystarczyć. O ile Siódemka pobrała cichcem 15 małych łatek, to Windows 8 może walczyć z nową partią aktualizacji, ponieważ jedna z nich waży 174MB! Nie wiem, co jest "lepsze" - 15 dziur i 15 małych łatek, czy solidny system i comiesięczne mini-service packi.

Mowa wszak o następującej łatce. Trudno tak naprawdę powiedzieć, co ona robi. Nie zobaczymy listy podmienianych plików, bo nie wymieniono ich w notatce. Obecnie samo rozpakowanie pliku aktualizacji nie dostarcza żadnej przydatnej wiedzy, bo dostajemy górę katalogów o kosmicznych nazwach. Wiadomo o niej mniej, niż o Service Packach, uraczono nas jedynie enigmatycznym zapewnieniem, że nas Windows poczuje się lepiej. Żadnych konkretów.

Cieszę się, że Windows 8 otrzymuje taki support. Odczuwalnym jest bowiem fakt, że w wielu miejscach Ósemka jest niedokończona. Jednakże nie podoba mi się metoda dostarczenia tej aktualizacji. Nie wiadomo, co jest w środku. Nie jest to Service Pack. Opisu prawie nie ma, albo niewiele z niego wynika.

Jedyne, co wiadomo, to że "Windows 8 Client and Windows Server 2012 General Availability Cumulative Update" zawiera ponad 170 megabajtów poprawek, których nie zdążono uwzględnić w pospiesznie stworzonym RTM i które są niezbędne dla wersji GA. Ciekawe, czy ta aktualizacja będzie ujęta u producentów sprzętu(przecież chodzi o GA). Czy też może, po zakupie nowego laptopa, użytkownik zostanie sparaliżowany pobieraniem i instalacją ponad dwustu MB łatek? To więcej, niż dla Windows 7 w momencie wydania. Wiem, że instalacja aktualizacji w Windows 8 jest mniej bolesna, niż kiedykolwiek, ale dzisiejszy prezent z Windows Update nieco kłóci się z definicją seamless experience.
 

windows

Komentarze

0 nowych
freeq52   8 #1 10.10.2012 09:04

W sumie dziwne, ze wersja RTM dostaje jeszcze tak duże łatki :D Nie to, że jest to złe, bo wiadomo że mają one za zadanie poprawić to, co jest niedorobione, no ale nie robi to dobrego wrażenia w momencie, gdy system jest już (wg Microsoftu) gotowy do sprzedaży...

2099   8 #2 10.10.2012 09:10

Intel ogłosił że 8 wyjdzie niedokończona, więc ilość poprawek jakoś mnie nie dziwi. Dobrze że są.

Druedain   14 #3 10.10.2012 13:45

Ale o co chodzi? Nie rozumiem jakie przesłanie niesie ten wpis :D . Skoro system jest niedorobiony, to dobrze, że go dorabiają. A może nie?

przemor25   14 #4 10.10.2012 13:50

Ta łatka poprawiła błąd z wyświetlaniem "aktualizacji-duchów" dla niektórych aplikacji w Modern UI dla Windows Store.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 10.10.2012 13:52

@Druedain

Ja chyba rozumie o co chodzi autorowi. Zwyczajnie MS nie dopracował tego co trzeba w odpowiednim czasie i stąd takie coś. To niezbyt dobrze świadczy o W8, że takie łaty wychodzą własnie teraz. A skoro ważą dużo to i problem może być znaczący. Kto wie może MS chce coś ukryć nigdy nic nie wiadomo. Przed samą premierą każdy zły krok to miliony straty dla MS. Więc muszą być ostrożni.

przemor25   14 #6 10.10.2012 14:26

@DjLeo
Jest to skumulowana poprawka dla Windows 8 i Windows Server 2012 (może Docent coś wykrył?:D).

"Applies to:
•Windows 8
•Windows 8 Enterprise
•Windows 8 Pro
•Windows Server 2012 Datacenter
•Windows Server 2012 Essentials
•Windows Server 2012 Foundation
•Windows Server 2012 Standard"

"Improvements
This cumulative update includes the following performance and reliability improvements:•Increased power efficiency to extend battery life
•Performance improvements in Windows 8 applications and Start screen
•Improved audio and video playback in many scenarios
•Improved application and driver compatibility with Windows 8"

"Zwyczajnie MS nie dopracował tego co trzeba w odpowiednim czasie i stąd takie coś."
Na żadnym etapie życia systemu operacyjnego nie masz nigdy zagwarantowane, że system jest od tej chwili bez żadnych błędów czy dziur. Moim zdaniem dobrze, że łatają.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 10.10.2012 14:55

Nie no przemor25 bardzo dobrze, że łatają jak najbardziej nie ma w tym nic złego ale dla ich wizerunku PR może to być nie korzystne. Choć niestety ja nie mam zaufania do MS po Windows Vista na tyle iż nie biorę tego pod uwagę, że może być powtórka z historii.

tomimaki   6 #8 10.10.2012 15:50

Dziwna rzecz. W Windows 8 CP i RP są sterowniki do GMA X3100, a w trialu już ich nie ma...

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #9 10.10.2012 16:04

Super sprawa, sam nie wiem co można usprawnić, bo wszystko działa idealnie, ale brawo dla Microsoft, że nadal mocno pracują nad nowym Windows.

Autor edytował komentarz.
biomen   8 #10 10.10.2012 16:49

Po przeczytaniu wpisu naszła mnie jedna myśl: nieważne moim zdaniem w jaki sposób - czy poprzez małe łatki czy "mini-service packi" MS łata ten system, ważne że to robi. :D

nnick   3 #11 10.10.2012 17:57

@tomimaki: Jakoś jadę na GMA X3100 na W8 RTM i nie musiałem ich ręcznie instalować - odpaliły się mnie więcej w połowie instalacji systemu.

Over   9 #12 10.10.2012 23:21

@DjLeo
W szkole uczyli mnie dużo rzeczy a jedna z niewielu jakie zapamiętałem to:
"Historia lubi się powtarzać"
i myslę że w tym wypadku będzie podobnie ale ludzkość to zweryfikuje :)

tomimaki   6 #14 11.10.2012 23:36

@nnick
No to dziwna rzecz. Sprawdzałem w Menadżerze Urządzeń i nie było. Musiałem zainstalować sterowniki do 7, inaczej była rozdzielczość 1024x768 i fonty, że oczy bolały.

Autor edytował komentarz.
edelmann   12 #15 14.10.2012 22:47

W dalszym ciągu w Windows 8 RTM w poczcie systemu Windows 8 (modern UI) nie da się skonfigurować innej poczty niż Yahoo, Gmail i Hotmail, pisze że mam wybrać jakiś protokół a kiedy wybieram POP pisze że poczta Sys. Win. go nie obsługuje to po jaką ch....rę widnieje taki wybór, imap z domeny Home.pl nie działa, bez względu jakie numery portów się wpisze nie działa, chociaż na Poczta Windows Live działa bez problemu to samo testowa wersja Microsoft Outlook 2013 działa bez problemu. Szkoda gadać. Czy ktoś ma podobny problem, a może znalazł rozwiązanie?

Autor edytował komentarz.