Amazfit Health — następca Mi Band 2, czy coś więcej?

Amazfit nie przestaje zaskakiwać, na początku bieżącego roku (2017) jako pierwszy firma zaprezentowała smartband z funkcją monitorowania pracy serca. Czyli Amazfit Health, który „udało mi” się przetestować. A nie było to łatwe ;)

Amazfit to firma związana pośrednio lub bezpośrednio z Xioami, dlatego część ich produktów szybciej trafiają na rynek chiński, niż globalny. I taki problem jest z opaską Amazfit Health, otóż aktualnie można ją kupić tylko za pośrednictwem chińskich sklepów, ale to jest mniejszy ból. Gorzej, że współpracuje tylko z aplikacją Midong, która jest w języku chińskim…

Amazfit Health jest bardzo podobna do Mi Banda w wersji 2, ale jest pięć razy droższa… Dlaczego? Dowiecie się w tej recenzji ;)

Opakowanie

Amazfit Health sprzedawany jest białym, dobrze wykonanym pudełku. Kompozycja graficzna jest przemyślana, kolor biały z miętowymi akcentami dają fajny efekt. Na opakowaniu znajdziemy małe ikony prezentujące podstawowe funkcje gadżetu. Wszystkie inskrypcje są w języku chiński, ale to normalne, bo aktualnie produkt ten na taki rynek przeznaczony jest. Na tyle kartonika można znaleźć specyfikacje. Dla mnie zrozumiałym elementem była tylko pojemność baterii wynosząca 95 mAh i wersja Bluetooth, czyli 4.0 LE.

We wnętrzu pudełka na pierwszym planie znajduje się opaska, a tuż pod nią hasło reklamowe tego modelu, czyli „Move Beautifully”. Pod bransoletką znajdziemy, krótką instrukcję kodem do pobrania aplikacji i kabel do ładowania, przez port USB. Przewód ten posiada magnetycznie złącze, dzięki któremu przywiera do opaski. Długość jego wynosi około 50 cm.


Amazfit Health, choć na pierwszy rzut oka jest podobny budową do Mi Band 2, to tak naprawdę różni się większością detali. Jedyną częścią wspólną obu opasek jest jednokolorowy wyświetlacz OLED o przekątnej 0,42 cala.

A tuż pod nim znajduje się przycisk umożliwiający zmianę prezentowanych danych (czas, kroki, tętno i moc baterii).

Z tyłu Amazfit Health znalazł się czujniki EKG, który umożliwia monitorowanie układu sercowo-naczyniowego (dzięki rejestracji elektrycznej), co jest zupełną nowością w smartbandach. Także znajdziemy optyczny czujnik tętna (zielone światełko) i złącza magnetyczne do ładowania urządzenia.

Elektrokardiografia (EKG) – zabieg diagnostyczny wykorzystywany w medycynie przede wszystkim w celu rozpoznawania chorób serca.Pomijając EKG wykonywane w czasie operacji na sercu, jest to metoda pośrednia polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora.EKG nie jest niezawodnym kryterium rozpoznania choroby: istnieje możliwość prawidłowego elektrokardiogramu przy schorzeniach kardiologicznych oraz nieprawidłowy zapis czynności elektrycznej przy prawidłowym stanie klinicznym.
źródło: Wikipedia<br>

Pasek został wykonany z tego samego silikonowego materiału co w Mi Band 2, lecz zmieniono podejście do mocowania gadżetu, teraz składa się z dwóch odrębnych części trzymających się dzięki metalowym zatrzaskom — jak w niektórych klasycznych zegarkach.

Możliwości

Główną i najważniejszą funkcją Amazfit Health jest możliwość przeprowadzenia „badania” EKG. Dodatkowo wraz z optycznym czujnikiem tętna bransoletka śledzi współczynnik HRV, czyli Zmienność rytmu zatokowego. Urządzenie, a raczej aplikacja gromadzi dane statystyczne, a następnie system może sugerować możliwe wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego w ciągu 10 lat.

Zmienność rytmu zatokowego (ang. heart rate variability, HRV) - powtarzające się cyklicznie występowanie różnic odstępów RR w badaniu EKG, które zależy od oddziaływania mechanizmów kontrolujących na aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i jest odzwierciedleniem stanu czynnościowego układu autonomicznego serca.Obniżona zmienność rytmu zatokowego jest wskaźnikiem niekorzystnego rokowania u pacjentów po zawale mięśnia sercowego, a także niezależnym czynnikiem ryzyka nagłego zgonu sercowego.
źródło: Wikipedia<br>

Oczywiście Amazfit Health oferuje również podstawowe funkcje znane z Mi Band 2, czyli liczenie kroków, kalorii, przebytego dystansu budzika i powiadomień.

Badanie EKG możemy wywołać na dwa sposoby, za pomocą aplikacji lub bezpośrednio z zegarka. Wystarczy nacisnąć i dłużej przytrzymać jedyny przycisk, aż zobaczysz tętno mały pasek postępu, gdy badanie zostanie zakończone, to pojawi się wynik HRV. Zaś pomiar tętna jest robiony w regularnych odstępach czasu, aby zaprezentować dokładny wykres pod koniec dnia — podobnie jak z krokami i snem.

Bateria

Żywotność baterii jest w porządku, swobodnie wystarcza na mniej niż dwa tygodnie użytkowania. Wszystko jest uzależnione od ilości przeprowadzonych przez nas EKG i powiadomień przychodzących na opaskę (je można ograniczać w aplikacji). Dla przypomnienia akumulator ma pojemność 95 mAh.

Aplikacja Midong

Jak już wspomniałem interfejs aplikacji Midong jest tylko w języku chińskim. To jest piętą achillesową tego produktu. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości producent wyda ją w, chociaż w wersji angielskiej. Sytuację będę cały czas monitorował i jeśli coś się ruszy to na pewno dam Wam znać :)

Aby zainstalować aplikację Midong, potrzebujemy zeskanować kod QR z instrukcji obsługi, który przekieruje nas na stronę: https://api.amazfit.com/v1/app.json.

Aplikacja jest bardzo przydatnym dodatkiem, ale tylko wtedy, gdy znasz język chiński. Pozwala wyświetlić historię aktywności, rekomendacje, porady odnośnie zdrowia. Wszystkie informacje są wyświetlana na przejrzystych wykresach. Część funkcji jest 1:1 przeniesiona z MiFit jak np. funkcja powiadomień z innych aplikacji.

Lifehack: aby poruszać się bardziej swobodnie po aplikacji możesz użyć drugiego smartfona z włączonym Google Translate i wykorzystać go do tłumaczenia z chińskiego ;)

Werdytk

Amazfit Health naprawdę wyróżnia się na tle innych trackerów fitness — smartbandów, dzięki dodatkowemu czujnikowi EKG i funkcji cyklicznej kontroli tętna w ciągu dnia. Ta opcja może wydać się ciekawa dla ludzi posiadających problem z układem sercowo-naczyniowy. Warto pamiętać, że wyniki prezentowane w aplikacji mają tylko charakter poglądowy. Trudno stwierdzić jaki margines błędu posiadają czujniki. Niemniej jednak mogą stać się one podstawą do konsultacji z lekarzem i zadbania o swoje zdrowie.

Czas pracy na baterii urządzenia jest bardzo dobry (~ 2 tygodni), zwłaszcza że wykonuje dużo więcej czynności niż porównywany w recenzji Mi Band 2.

Aplikacja wygląda imponująco, ale jej interfejs jest całkowicie w języku chińskim, więc dla większości ludzi jest ona mało przydatna, bo nie możemy skorzystać z jej funkcji, ba nawet nie wiemy ile ich jest. W tym momencie Amazfit Health traci swój urok. Jestem pewien, że wkrótce wydana zostanie wersja angielska, a następnie będę mógł dokładniej zapoznać się z funkcjami tejże opaski.

Odpowiadając na tytułowe pytanie dla mnie opaska Health jest następcą Mi Band 2. Amazfit ciągle zaskakuje i warto ich asortyment mieć na uwadze.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi recenzjami to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku.