Bluetimes RK3288 Android Box

Na blogu już opisywałem kilka urządzeń opartych o układ RK3288, znalazł się w pośród nich nawet tablet. Choć procesor w kwietniu zaliczy pierwsze urodziny, to nadal jest konkurencyjny. Od niedawna w ofercie firmy Bluetimes jest dostępny box, w którym został wykorzystany właśnie ten SoC. Zdecydowałem się na zaprezentowanie tego produktu ze względu na jego cenę, która na Aliexpress wynosi 99$.

W kartoniku oprócz samego urządzenia znajdziemy dedykowanego pilota, zasilacz, kabel HDMI i kabel USB-OTG.

Obudowa, wykonanie

bluetimes 4K H265 Smart Set Top Box to minimalistyczne urządzenie, którego obudowa wykonana jest w 80% z aluminium, pomalowanego na czarno-matowy kolor. Piszę osiemdziesiąt procent, ponieważ zarówno przedni, jak i tylni panel zostały wykonane z plastiku - co w ogóle nie uwłacza schludnemu wyglądowi całego urządzenia.

Na przednim panelu została umieszczona odbiorcza dioda IR, dwukolorowa dioda LED, guzik zasilania i mikrofon. Dioda informuje nas o stanie urządzenia. Kolor czerwony - urządzenie w stanie spoczynku, zaś gdy lampka zaświeci się na niebieski kolor, wiadomo że urządzenie pracuje.

Wszystkie porty, poza slotem na kartę SD (lewy bok) zostały umieszczone z tyłu boxa. Idąc kolejno od lewej do prawej mamy: wejście zasilania, port Ethernet, HDMI, Composite Video, SPDIF i 3x USB (w tym jeden OTG).
A co w środku? To o czym pisałem wyżej:


 • Procesor: RockChip RK3288
 • Układ graficzny: Mali-T764

 • Pamięć RAM: 2GB DDR3
 • Pamięć Flash: 8GB
 • Sieć bezprzewodowa: 802.11 b/g/n i 802.11 a/c
 • Sieć LAN: 100M/1000M Base-T
 • Bluetooth: 4.0

Urządzenie po podłączeniu do prądu automatycznie się nie uruchamia (zapala się tyko czerwona dioda), po naciśnięciu przycisku zasilania na pilocie, lub przednim panelu rozpoczyna się rozruch. Uruchamianie trwa zaledwie ~26 sekund. Zainstalowany Android w wersji 4.4.2 został wyposażony w dwa Launchery: standardowy i kafelkowy - przygotowany przez bluetimes, który spełnia podstawowe funkcjonalności, aby dobrze obsłużyć urządzenie pilotem siedząc na kanapie.

Mała prezentacja możliwości Launchera poniżej.


System nie został zaśmiecony, żadnymi zbędnymi aplikacjami, chociaż biorąc pod uwagę brak usługi Netflixa w naszym kraju, to możemy tę aplikację zaliczyć do tych niepotrzebnych. Jednak bezproblemowo możemy ją usunąć. Ponadto szablonowo zainstalowano eHomeMediaCenter, RKGontroler (obie aplikacje dostarczane są w SDK od RockChipa) i Kodi (Xbmc) v.14. Więcej możemy zainstalować sami za pomocą Google Play, który jest dostępny w tej wersji urządzenia.
Przechodząc do ustawień, to znajdziemy tam cały szereg, konfiguracji znanej z innych Androidowych systemów opartych o RK3288: opcje komunikacji - WiFi, Bluetooth i Ethernet, w tym VPN, przenośny HotSpot i tak dalej. Konfiguracja dźwięku, w którym mamy wybór pomiędzy "Default Output" (PCM / Down-mixing), "SPDIF Passthough" i HDMI Bitstream (HDMI pass-through). Ustawienia wyświetlania pozwala wybrać wyjście wideo (TV - composite/HDMI), a także rozdzielczość obsługiwaną przez nasz odbiornik (informacja jest wyczytywana z EDIDa).

Zaś dla zielonych pozostaje opcja "auto", która wybierze za nas najbardziej optymalną opcje. W tym samym podmenu znajdziemy konfiguracje innych parametrów obrazu takich jak jasność, kontrast, czy nasycenie. Większość moich testów przeprowadziłem na HDMI, ale nie miałem problemów, żadnych problemów z otrzymaniem obrazu podłączając po kompozycie, który nawet nie wyglądał, aż tak tragicznie.

Pamięć

Ośmiogigowa pamięć została podzielona na kilka partycji, z których dwie dostępne dla użytkownika: systemową 2.89GB i na dane użytkownika 2.92 GB. Co powinno wystarczyć na aplikację, aby uczynić z tego urządzenia własne centrum rozrywki. Ponadto zawsze można rozszerzyć pamięć o kartę SD (urządzenie obsługuje karty do 64 GB pojemności), lub podłączając dysk USB (wsparcie do pięciu nośników).

Odtwarzanie plików multimedialnych

Recenzja nie mogłaby istnieć bez testów plików multimedialnych, bo w końcu kupujemy takie urządzenia, aby właśnie na nich oglądać swoje ulubione seriale i filmy ;) Testując kolejne już urządzenie z tym SoC, mógłbym przykleić wyniki testów, ale nie ma tak łatwo. Zatem poświeciłem trochę swojego mało-cennego czasu i przeleciałem przez kolekcję moich plików testowych.


 • Kodek H.264 (kontener MP4) - 480p / 720p / 1080p / 1080p 60fps - OK
 • Kodek MPEG2 (kontener MPG) - 480p / 720p / 1080p - OK
 • Kodek MPEG4 (kontener AVI) - 480p / 720p / 1080p - OK
 • Kodek VC1 (WMV/ audio WMA3) - 480p / 720p / 1080p - OK
 • Real Media RV8, RV9, RV10 (RMVB) - 720p - OK
 • Kodek VP8 (WebM) 480p / 720p / 1080p - OK

 • Kodek H.265 (TS) - 360p / 720p / 1080p - OK
 • Kodek H.264 (MP4) - 4K - OK
 • Kodek H.264 (MP4) - 4K 50fps/60fps - nie gra się płynnie

 • Kodek H.264 (MKV) - 1080p/4K - OK
 • Kodek VP9 (WebM) - 4K 25fps - OK

 • Kodek H.265 (TS) - 4K 25fps - OK
 • Kodek H.265 (TS) - 4K 50fps - tnie się

Zaś jeśli chodzi o kodeki audio, to Box nie miał żadnych problemów - swobodnie poradził sobie z AC3, AAC, TrueHD, DTS-MA i DTS-HR - jest moc :D.
Nie omieszkałem też uruchomić AnTuTu Video Tester, który swoje badania zakończył z wynikiem 320 punktów.

Podczas testów zauważyłem, że Kodi (oryginalnie preinstalowany) czasami potrafił zawiesić całe urządzenie i tylko restart wchodził w rachubę.
Testy wydajnościowe
Rockchip RK3288 z Mali-T764 w benchmarkach nie odnotowują słabych wyników, a wręcz przeciwnie, lokują się na wysokich miejscach. Oczywiście w takich testach nie tylko liczą się bebechy, ale także system i kiedy test został uruchomiony. Odpalając popularne (AnTuTu, 3DMark, GeekBeench3 i Vellamo) benchmarki, wiedziałem czego oczekiwać - wśród jakich wartości będzie oscylował wynik.

Powyższe zrzuty ekranu potwierdziły moje przypuszczenia i box bluetimes mnie nie zawiódł.

Bluetooth/Miracast/Mikrofon/RKGameControl

Miracast, jak i Bluetooth działają stabilnie, swobodnie sparujemy urządzenia peryferyjne, czy telefon w celu wyświetlenia jego ekranu na telewizorze.

Zaś jeśli chodzi o mikrofon to już nie jest tak kolorowo, albowiem choć "ściąga" on bardzo dobrze dźwięk, to z jakiegoś powodu słychać nieprzyjemne brzęczenie w tle, które po kilku chwilach naprawdę staje się meczące. Dlatego moim zdaniem nie nadaje się on do rozmów na Skype, czy Hangouts.
RKGameControl to aplikacja umożliwiająca zmapowanie ekranu (jako klawiszy na naszym tablecie/smartphonie) i wykorzystanie tego w grach akcji np. Dead Trigger. Aby to zrobić potrzebujemy zainstalować aplikację kliencką na tablecie i nawiązać połączenie z boxem. Wspominałem już o tej aplikacji pisząc recenzję boxa MinixNeo X7 mini, który posiadał starszy procesor z rodziny Rockchip.

Pilot

W zestawie wraz z boxem znalazł się skromny pilot posiadający podstawowe przyciski za których pomocą obsłużymy Androida, a także klawiaturę numeryczną i klawisz umożliwiający włączenie trybu myszki. Po włączeniu tej opcji za pomocą kursorów możemy sterować strzałką - jest to sprytne rozwiązanie, choć nie pogardziłbym pilotem z wbudowanym żyroskopem.

Wnioski

Box bluetimes jest kolejnym produktem opartym o procesor Rockchip RK3288, który daję rade i swobodnie mogę go polecić. Radzi sobie z plikami multimedialnymi w rozdzielczościach Full HD i 4K, więc czego chcieć więcej :)

+


 • wydajny, szybki procesor
 • wbudowany mikrofon
 • poprawna obsługa wielu formatów audio/wideo
 • schludny wygląd
 • stabilny system
 • prosty launcher

-


 • brzęczący mikrofon
 • niestabilne Kodi
 • brak aktualizacji OTA