Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

CUBE — portable color digitizer

Czasami, serfując po necie, możemy się natknąć na coś ciekawego. Moją uwagę ostatnio przykuła niesamowita reklama pewnej smart pipety, z resztą zobaczcie sami:

Ten nieco ponad minutowy klip pokazuje wszystko, co trzeba wiedzieć na temat produktu i sprzedaje go w świetny applowski sposób.

Cube australijskiej firmy Palette to kompaktowe urządzenie do łatwego i dokładnego diagnozowania kolorów z dowolnej powierzchni. Producent pakuje go w nieduże kartonowe pudełeczko, w którym zajdziemy kilkustronicową ulotko-instrukcję i kabel micro-USB.

Sam Cube wygląda niepozornie, jednak to urządzenie ma moc! U góry znajduje się dioda powiadamiająca nas o stanie urządzenia i pojemnościowy przycisk, którym wyzwalamy „rozpoznanie koloru”. Na jednej ze ścianek został umieszczony port micro-USB przeznaczony do ładowania baterii w Cube i wymiany danych z naszym komputerem.
Na spodzie urządzenia mamy sensor. Emituje on serię kolorów RGB, dzięki którym następuje detekcja koloru ze skanowanej powierzchni.
Cube automatycznie synchronizuje się za pomocą Bluetooth ze smartfonem poprzez dedykowaną aplikację – jest ona dostępna na system Android i iOS.
Także możemy podłączyć urządzenie bezpośrednio do komputera i wczytać pobrane kolory za pomocą programu Cube Link.
Ową aplikację da się zintegrować z Photoshopem, wtedy to pobrane kolory trafiają wprost na paletę barw programu Adobe. Może to być przydatne w obróbce graficznej – kiedy chcemy sprawdzić, czy kolory na uchwyconym zdjęciu oddają ich prawdziwą wartość.

Detekcja barw rozpoczyna się po przyciśnięciu przycisku w górnej części obudowy. Aby być pewnym jej poprawności, producent radzi, aby pobierać próbkę z płaskich powierzchni, żeby emitowane światło RGB wróciło bez żadnych zakłóceń do czujnika. Kostka zgłasza rozpoznaną barwę w kilku systemach kolorystycznych: RGB, HEX, CMYK, LAB, oraz LRV.
Pamięć urządzenia wystarcza na pomieszczenie do dwudziestu kolorów.

Cube poradzi sobie z rozpoznaniem odcieni z dużej ilości różnych powierzchni – jednak nie ze wszystkich. Producent sam deklaruje, że jego urządzenie da sobie radę z tworzywami sztucznymi (plastikiem), papierem o różnej tekturze, kartonami, betonem, gipsem, farbami, tkaninami i produktami organicznymi. Firma nie zaleca skanowania obiektów przezroczystych, płynów, metali i powierzchni odbijających światło np. lakier samochodowy czy biżuteria.

W praktyce urządzenie sprawuje się tak, jak Pallette przedstawia je na swoim filmie recitalowym. Proste i dokładne. Kilkukrotny pomiar tej samej powierzchni zawsze daje identyczne wyniki. Połączenie Bluetooth działa bez zarzutu – po sparowaniu sprzęt zawsze łączy się z naszym smartfonem. Na pewno takie cacko w rękach sprytnego fotografa/grafika da miarodajny i efektowny efekty ;)

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
Meg@mind   5 #1 24.05.2016 21:14

180 dolarów?! Wartość rzeczywista pewnie poniżej 100 PLN, a podobny efekt można by osiągnąć za pomocą wbudowanego w smartfon aparatu i papierowego szablonu dla kalibracji.

  #2 25.05.2016 00:00

@Meg@mind: Ale bzdury piszesz....

SpeX   7 #3 25.05.2016 01:42

Fajnie, choć szkoda iż nie chce działać na powierzchniach metalicznych i przy okazji nie podaje informacji czy dany kolor ma kod RAL.

Vidivarius   15 #4 25.05.2016 08:57

A jaką paletę RGB to obsługuje?
Tak na szybko przychodzi mi do głowy pomysł użycia tego jako kalibratora dla amatorów.

edmun   13 #5 25.05.2016 10:22

cena jednak trochę zbija z nóg :P To już nie wiem czy nie wolałbym jednak zainwestować w Passport Color Checker gdybym miał na zbyciu $180

czarnylas   14 #6 25.05.2016 21:46

Chętni bym przetestował to urządzenie.

@SpeX: Są przecież dostępne konwertery które podają nam zbliżone wartości z palety RAL czy NCS. Fotospektrometr to nie jest ale jak się nie sprawdzi to się człowiek nie dowie co potrafi ten sprzęt.

jaskmar   8 #7 27.05.2016 09:57

Firma nie zaleca skanowania obiektów przezroczystych, płynów, metali i powierzchni odbijających światło np. lakier samochodowy czy biżuteria.

Czyli można sprawdzać tylko czarne przedmioty ^_^

  #8 27.05.2016 10:41

@Meg@mind: Jeśli naprawdę uważasz, że smartfon jest odpowiednim urządzeniem pomiarowym to radzę odrobić lekcje w temacie przetwarzania obrazów. Pozdrawiam

command-dos   18 #9 27.05.2016 11:11

ale to chyba nie jest Twój kolor skóry - kogo tam żeś zeskanował? Uchodźcy tam przekraczają granicę, czy co? ;)

Agntx   10 #10 27.05.2016 18:05

Fajny gadżet, ale tylko gadżet. Do tego bardzo drogi.

U-sek   6 #11 30.05.2016 11:29

Wersja ekonomiczna na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.loomatix.colorgrab
Wada: błąd odczytu koloru zależy od tego jak dobry jest balans bieli w waszym telefonie.
Zaleta: 0zł+VAT ;)