Crowbits Master — Część 1: Pierwsze spojrzenie na zestaw edukacyjny oparty na ESP32

Zestawy edukacyjne Crowbits składające się z modułów magnetycznych i klocków lego, przedstawiałem już niejednokrotnie na moim blogu. Jednak warto o tym przypomnieć, ponieważ akcja na Kickstarterze kończy się za dwa dni!

Nie tak dawno recenzowałem Crowbits Explorer, który był przeznaczony dla dzieci powyżej 8 roku życia. Większość zadań zawartych w tym zestawie polegała na posklejaniu kartonowych szablonów lub połączenia elektronicznych modułów z Lego.

Zupełnie inny poziom prezentuje Crowbits Master. Jego sercem jest moduł ESP32, za pomocą którego będziemy mogli zbudować własny telefon, przenośną mini konsole do gier, czy radar. Oczywiście wszystkie elementy potrzebne do budowy są zawarte w zestawie, a cały proces konstrukcji i programowania jest przedstawiony w ilustrowanej instrukcji.

Mamy w sumie sześć modułów z dwoma joystickami, wspominamy ESP32 z wyświetlaczem TFT i baterią, laserowy czujnik odległości, klawiaturę i moduł 2G do łączności komórkowej.

Każdy moduł posiada złącza magnetyczne, które pozwalają na ich scalenie bez konieczności majstrowania przy przewodach. Zarówno mini konsola i telefon otrzymały silikonowe etui, abyśmy mogli korzystać ze stworzonych gadżetów nie tylko w domu.

Instrukcja obsługi, podobnie jak w zestawie Crowbits Explorer jest napisana bardzo przystępnie. Każde zagadnienie jest okraszone odpowiednią instrukcją. Na 120 stronach znajdziemy 16 lekcji wyjaśniających krok po kroku działanie modułów z zestawu, a także informacje jak je oprogramować.

Prócz tego w poradniku znalazły się informacje jak wgrać własny firmware na ESP32, za pomocą dedykowanego flashera — świetnie!

Szkoda, że aktualnie brakuje mi czasu, aby usiąść i tym się pobawić... Dajcie znać czy, chcielibyście zobaczyć jak według Elecrow — twórców Crowbits można stworzyć własny telefon, czy konsolę do gier. A jeśli chcecie przekonać się sami, to zapraszam na Kickstarter twórców, zbiórka kończy się niebawem!