Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Giana na jedną noc - jak sny stają się rzeczywistością.

Giana to pierwsza kobieta w moim życiu... te natapirowane blond włosy nie dawały spać (choć ona spała twardo). I tak przez kilka lat, przez 33 poziomy, od lewej do prawej...

Giana narodziła się w 1987 roku, była dzieckiem dwóch niemieckich game developerów (Armin Gessert`a, Manfred Trenz`a) . Pochodziła z Milanu i miała młodszą siostrę Marię - matka nieznana. Obie dziewczynki miały dziwne sny. Przenosiły się do świata, który rządził się dziwnymi prawami - grawitacja niemal zanikła, wszędzie wielkie zamczyska lub ponure groty skrywające kreatury nie z rzeczywistości jaką znamy. Jedyną możliwością ucieczki z tego przerażającego miejsca było zdobycie magicznego klejnotu w grocie numer 33 - po tym wszystko się kończyło - kobieta odchodziła - znikała, a Ja pozostawałem sam.

Giana z Marią miały dwóch japońskich kuzynów (Mario i Luigi), którzy trafili do podobnego świata, ale nie za sprawą snu, a grzybów, które zbierali w rurach kanalizacyjnych... ale to jest inna historia, która mnie nie dotyczy i jej dokładnie nie znam.

Myślałem, że mój romans z Gianą się zakończył momencie trzydziestego-trzeciego etapu naszej znajomości - dobre kilkanaście lat temu. Moje życie się zmieniło - jakoś je poukładałem, ale teraz ona powróciła i znów zasiała zamęt w moim życiu. Dzisiaj jest ładniejsza (jakby w HD), w końcu dostrzegam jej rysy twarzy... ale to nie wszystko dziewczyna jest inna zdobyła nowe umiejętności i moce... - pewnie za sprawą magicznego klejnotu z groty, gdzie ostatni raz ją widziałem. Nabyła też nowy image, którymnie intryguje...

Dobra koniec z tym laniem wody :)

Kilka dni temu miała miejsce premiera nowej wersji przygód Giany, które pojawiły się za sprawą programistów zespołu Black Forest Games i ludzi, którzy wspomogli tą kreatywną grupę na Kickstarterze. Nowy tytuł nosi nawę Giana Sisters: Twisted Dreams. Kupując tą grę na platformę Steam, miałem pewne obawy, czy remake gry, w którą ciąłem za bajtla okaże się sukcesem i wrócą moje wspomnienia z zarwanych nocek, które kończyły się z reguły słowami "mamo jeszcze trochę bo do klejnota dobiec nie mogę" lub "tato musimy pojechać po nowy dżojstik bo ten już nie działa - strzelanie wysiadło".
Po instalacji i wstępnej konfiguracji odpaliłem grę, która teraz nie zmieściła by się na kilku centymetrach kasety magnetofonowej - bo w końcu zajmuje 3.3 GB na dysku i ma nie małe wymagania:
OS: Windows Vista / Windows 7
Processor: Intel Core i5 @ 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 @ 3.0 GHz (or any Dual Core CPU)
Memory: 3 GB RAM
Video Card: Nvidia GeForce GTX 280, ATI HD 4800 or higher
DirectX®: 10
Peripherals Supported: Windows-compatible keyboard, mouse, optional controller (Xbox 360® Controller for Windows recommended)
Całe szczęście mój nowy laptop (którego recenzja już niebawem) jest przygotowany na takie ekscesy ;) i z Gianą sobie bezproblemowo poradził - tak jak moje poczciwe Commodore 64 kiedyś.
Gierka prezentuje się całkiem-całkiem znów mamy kobietkę, którą maszerujemy przez planszę od lewej do prawej i tu nowość bo czasami od prawej do lewej też :) Na początku samej gry Giana wraz z Marią przenoszą się za pomocą kryształu (to nie jest sen ;)) do magicznej krainy, gdzie biedna Maria zostaje zjedzona przez smoka - bez obaw będzie żyć!
Giana idąc na pomoc siostrze zbiera diamenciki (podnosząc wynik punktowy rozgrywki) i ubija potworki tak jak kiedyś... Oczywiście w grze nie obyło się bez nowości na samym początku rozgrywki dostajemy możliwość "zmieniania rzeczywistości", czyli jesteśmy w ponurym świecie, zaś po wciśnięciu odpowiedniego klawisza zmieniamy świat na cukierkowy - gdzie niektóre elementy przestrzeni zmieniają swoją funkcjonalność (podobnie było w filmie Constantine), a przy okazji też image naszej panienki się zmienia. Giana potrafi też wykręcić piruet niczym Crash (taki pocieszny lisek), co umożliwia nam wskoczenie na jakąś wyżkę lub poszybowanie z wiatrem gdzieś hen daleko. Kolejnym atutem odświeżonej Giany jest "walenie" ognistą grzywką (ta możliwość jest nam znana z wersji z 1987 tylko wtedy używała ognistego koła, aby natapirować włosy) - rozwala wszystko co podejdzie pod rozpalone kłaki począwszy od drobnych murków po ogromne skały. :)
Dwa wcielenia Giany.
Giana także nauczyła się pływać i nurkować - co mnie bardzo zaskoczyło - kiedyś strasznie bała się wody.
I to byłoby na tyle, albowiem teraz Gianę poznaję na nowo - w końcu minęło ponad 17 lat odkąd widzieliśmy się po raz ostatni przy grocie numer 33... dzisiaj spędzę z nią noc - zobaczymy, czy wspomnienia wrócą ;)

BTW

Mój mały GamePlay z pierwszego poziomu (klip został nagrany przy użyciu programu Action!)
W grze prawdopodobnie mamy 23 poziomy, z którymi musimy się zmierzyć aby uwolnić młodszą siostrę. Tak samo jak w innych grach tego typu mamy kilka różnych trybów rozgrywki poprzez klasyczny tryb przygody do Über Hardcore, w którym musimy przejść wszystkie poziomy bez utraty życia, zaś jeśli je stracimy to zaczynamy od poziomu pierwszego - naprawdę hardcore ;). 

gry

Komentarze

0 nowych
  #1 26.10.2012 21:47

Hehe fajne - pomysłowe z tym zmienianiem światów, jakieś urozmaicenie przynajmniej jest :) Daj znać jak tam Ci poszło z nią w nocy... :P

  #2 27.10.2012 10:49

Rimejk wygląda naprawdę ciekawie, szkoda, że nie wszystkie gry są w ten sposób odświeżone. Po raz pierwszy widzę gre w 2.5D, która nie wygląda beznadziejnie.

wojtekadams   19 #3 27.10.2012 11:43

Po nocce mogę stwierdzić, że jeszcze na niejedną randkę się z nią umówię ;) Grę naprawdę polecam.

BTW.
Na padzie od Xbox 360 naprawdę wygodniej się gra :)

  #4 27.10.2012 13:06

@wojtekadams
Analog zamiast krzyżaka nie jest dla ciebie za mało precyzyjny?

wojtekadams   19 #5 27.10.2012 13:33

@X.A.N.
Raczej nie ;) - kwestia przyzwyczajenia. Gianą można poruszać także krzyżykiem poniżej analoga, więc kto co woli :)

soanvig   10 #6 30.10.2012 19:32

@X.A.N.
"Po raz pierwszy widzę gre w 2.5D, która nie wygląda beznadziejnie."
A widziałeś, jak genialnie wygląda Trine 2? :>

dadag90   4 #7 31.10.2012 09:54

a skąd to ma takie wymagania?

AndrzejG   10 #8 31.10.2012 22:08

Na cdp.pl znacznie taniej - 29.99 zł, tyle, że trzeba poczekać do 8 listopada. Moim zdaniem warto* ;]
https://cdp.pl/gry/giana-sisters-twisted-dreams

edit
* warto poczekać tydzień i oszczędzić 3 dyszki.

Autor edytował komentarz.
flaszer   10 #9 01.11.2012 13:45

Wymagania sprzętowe jak na taką produkcję to jakieś szaleństwo.

AndrzejG   10 #10 01.11.2012 17:37

Właśnie zainstalowałem demo i działa bez przycięć (po zainstalowaniu łatki dla win xp zaczęła działać, choć mam windows 7 :) ) na następującej konfiguracji:

Windows 7 Home Premium 32 bit
Procesor Intel Pentium Dual Core E5300 (2 x 2.6 GHz)
4GB RAM (3.5)
Grafika Gigabyte Radeon HD 5770 1024MB
Płyta Asus P5KPL - AM SE

Ustawienia: Wszystko max. Rozdzielczość 1920x1080
Refresh rate 25
DirectX: 11
Color Quality 32

Czyli to Core i5 to chyba lekko na wyrost (chyba, że demo tak różni się od właściwego produktu :P )
Demo i patha można ściągnąć tu: http://project-giana.com/download/