Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

HummingBoard — new Kid in town from SolidRun ;)

Chciało by się od razu napisać Bang Bang Lacky Luke, ale to nie o nim ani o Billu Kidzie tu będzie mowa. HummingBoard to dzisiejszy bohater mojego wpisu, który rzuca rękawicę Raspberry Pi.

Twórcą tej płytki jest izraelska firma SolidRun, która już zasłynęła na rynku armowcyh PC, dzięki CuBox-i - małemu komputerowi mającym rozmiary 2” X 2” X 2”. A teraz chcą podbić market jeszcze raz dzięki HummingBoard, który niespełna dwa miesiące temu został przez nich za prezentowany.
Owa płytka dostępna jest w trzech wersjach, które różnią się od siebie rodzajami zastosowanych procesorów z rodziny i.MX6 firmy Freescale Semiconductor, ilością pamięci ram i jej konfiguracją, a także GPU - różnic jest dużo więcej, widać to najlepiej na poniższym zestawieniu:
Największe wrażenie oczywiście sprawia wersja najwyższa i2eX, która po za lepszym GPU (Vivante GC2000), posiada między innymi dodatkowe porty USB, złącze PCI-Express Gen 2, wyjście LVDS do podłączenia ekranu dotykowego, port mSATA II, oraz zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany z zewnętrznej baterii.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w HummingBoard jest nie jednopłykowość, otóż składa się on tak naprawdę z dwóch płytek: jednej zawierającej porty wejścia/wyjścia i drugiej mniejszej, gdzie został umieszczony procesor wraz z pamięcią RAM co w teorii oznacza, że w przyszłość możliwa będzie wymiana tych podzespołów na wydajniejsze.

Inżynierowie SolidRun nie tylko skupili się na podzespołach płytki, ale także na jej wyglądzie. Za cel sobie wzięli, aby HummingBoard posiadał wejścia/wyjścia w tych samych miejscach co RPi, i bezproblemowo wpasowywał się w dedykowane do niej obudowy. Z mojej strony dodam, że to było bardzo dobrym posunięciem, gdyż sam z tego skorzystałem i wymieniłem malinę ma HB w mojej obudowie własnej produkcji, gdzie rozstawienie gniazd miało znaczącą rolę. Poniżej obrazki prezentujące płytkę w standardowej obudowie Raspberry Pi.

Oprogramowanie

Na ten moment producent komputera nie posiada własnej dystrybucji, z którą możemy rozpocząć swoją przygodę z HB. Skupia on całe swoje siły nad ustabilizowaniem jądra systemu - w wersji 3.14.14. Gdy prace nad kernelem zostaną zakończone, w tedy zespół zacznie pracować nad oficjalną dystrybucją. Ale nie ma co się zniechęcać, ponieważ w okół HummingBoarda utworzyła się znakomita społeczność, której owcem są “domowe” dystrybucje. Poczytać o nich możemy na forum firmy SolidRun, a także na jej Wiki, czy Blogu, na którym ciągle jesteśmy informowani o wszystkich nowościach.
Warto zaznaczyć, że producent udostępnia komplet schematów elektrycznych i layoutów, dzięki czemu sprzętowa architektura pozostaje otwarta - podobnie jak w RPi
Wśród “domowych” dystrybucji znajdziemy na pewno coś dla siebie. Ja na początek sprawdziłem system przygotowany przez Igora Pečovnika, który użył najnowszego snapshota jądra dla swojej dystrybucji.
SolidRun także stawia na doświadczonych w bojach pasjonatów i wspomaga tych, którzy już czegoś na rynku dokonali. Dobrym przykładem jest projekt OSMC (następca Raspbmc), któremu została podarowana płytka - skądinąd wiadomo, że prace idą bardzo sprawnie. Będąc przy XBMC (Kodi) warto też wspomnieć, iż wsparcie dla procesorów i.MX6 weszło do kodu źródłowego tego produktu i od teraz każda przyszła wersja z automatu będzie działa na urządzeniach SolidRun.Także część systemów, które zostały przygotowane dla wcześniejszego produktu firmy SolidRun jest kompatybilna z HummingBoardem. Wszystko o

czym wspomniałem wyżej dowodzi, że izraelska firma wyprzedza konkurencję i nie startuje od zera jak miało to miejsce przy RPi, czy BPi.

Trochę testów

Ja wyposażyłem się w model pośredni, czyli HB i2x i dla niego przy wykorzystaniu systemu @Igora wykonałem kilka testów. Do przeprowadzenia badań użyłem popularnego pakietu Phoronix Test Suite, który potrafi umieszczać swoje wyniki na witrynie openbenchmarking.org. Za pomocą owej strony odszukałem dwa test-casy, w których użytkownicy X porównywali kolejno Raspberry Pi B/B+ i Banana Pi. Nie omieszkałem wykorzystać ich wyników i dołączyć benchmarka z udziałem HB. W obu przypadkach testowych HB i2x dosłownie miażdży konkurencje. Jednak musimy pamiętać, że na wpływ wyników mogło mieć wiele czynników, począwszy od wykorzystanego systemu po kartę SD umieszczoną w slocie.
Dokładne wyniki znajdziecie w poniższych linkach:

Jeśli ktoś chciałbym zobaczyć rezultaty innych testów lub wyniki dla sysbench, czy mbw to zawsze mogę zaktualizować wpis o te informacje.

GPIO

Naturalnie nie mogło się obyć bez wspomnienia o pinach GPIO, które tak jak u konkurencji odbywają tu kluczową rolę dla “majsterkowiczów”. Rozłożenie pinów jest identyczne jak w przypadku Raspberry Pi rev.2. Zaś dobrą wiadomością jest, że popularne biblioteki jak wiringPi i pilight zostały już przeniesione lub są w trakcie portowania. A dokonał tego użytkownik CurlyMo - jeden z pierwszych developerów HummingBoard, założyciel pilight i jeden z opiekunów projektu Xbian. Jego pracę można śledzić i na bieżąco testować na jego GitHubie. Kiedy przepisywanie biblioteki zostanie zakończone to bez większych problemów będziemy mogli przenieść nasze bieżące projekty na płytkę od SolidRun - jeśli komuś się spieszy może wspomóc społeczność swoją pracą.

na koniec

HummingBoard to konkurencyjna płytka dla RPi, którą warto się zainteresować przede wszystkim ze względu na jej wydajność. SolidRun wykonał kawał dobrej roboty projektując owy komputerek, a społeczność, która skupiła się w okół projektu zasługuje na duże piwo za prężnie rozwijane projekty.
 

linux sprzęt inne

Komentarze

0 nowych
KyRol   19 #1 30.09.2014 00:34

Lepszy GPU to raczej dyskusyjna sprawa po pierwsze w GNU/Linuksach najczęściej występującą barierą jest zamknięty soft, lepiej sprawa ma się pod Androidem, a tu znowu - nie wiadomo co z obsługą GPIO - będzie czy nie będzie. To samo tyczy się niuansów w związku z akcesoriami/dodatkowymi peryferiami takimi jak np. LCD. Widzę, że bardziej budżetowe wersje HummingBoard są pozbawione złączna na TFT LCD właśnie.

Osobiście ja zadowolony jestem z postępu i dynamiki wydarzeń, jakie mają miejsce w przypadku BPi. Całkiem niedawno udostępniono moduł kamery, a na dniach pojawiło się info o TFT LCD o wielkości 3,5", 5" i 7" gdzie zazwyczaj w przypadku tego rodzaju płytek zbytnio nie mamy wyboru, jeśli chodzi o wyświetlacze stricte dedykowane pod nie.

Paradoksalnie Mali400 jest jedynym GPU, który jest rozpracowywanym w ramach otwartego projektu Limadriver i jak dla mnie podróże z płytkami developerskimi wyposażonymi w inne GPU zbytnio nie mają większego sensu.

PS: HB nie jest najszczęśliwszym skrótem bo istnieje HummingBird http://www.merrii.com/en/pla.asp?cid1=174 ;)

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #2 30.09.2014 09:11

@KyRol:odnośnie GPU się z Tobą zgodzę tu też rozbijamy się o zamknięte sterowniki viviante, które mają problemy z najnowszą wersją xorg, ale społeczność obecnie pracuje nad rozwiązaniem opensource o nazwie etnaviv: https://github.com/etnaviv/etna_viv

Daj chłopakom z SolidRun się wykazać :) Co do dynamiki rozwoju BPi to też jestem pełen podziwu ;)

Dla mnie HB jest tylko jeden :P

dragonn   11 #3 30.09.2014 09:38

@KyRol: Adreno też jest rozpracowane i z tego co wiem jakoś jego sterownika otwartego jest nawet lepsza niż Mali https://freedreno.github.io/ . Ale Adreno jest głównie spotykane w smartphona/tabletach, płytki developerskiej jeszcze nie wiedziałem

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #4 30.09.2014 11:10

HB imho wypada zdecydowanie lepiej na tle konkurencji w postaci BPi czy RPi. Pytanie tylko, czy twórcy tych ostatnich biorą to pod uwagę i starają się zwiększyć wydajność i możliwości swoich płytek?

Widzę też coraz większą popularyzację tego typu mikrokomputerów. Mam nadzieję, że wpłynie to korzystnie na cenę, a także rozwój akcesorów do nich.

Zaś co do samego HB, wygląda całkiem zacnie i widać tutaj izraelski zarys technologiczny czy to do funkcjonalności, jak też i samego przyszłościowego myślenia. Dla mnie odczepiany moduł z prockiem i RAM-em - to mega sprytne rozwiązanie. Zwłaszcza, że jak sam to podkreśliłeś @Wojtku, umożliwi to ulepszanie płytki w przyszłości. Stąd też kwestia kosztów odpowiednio będzie niższa.

Dodatkowo, dobrym podejściem jest też dostosowanie wyglądu/wymiarów pod RPi. Kurczę, same zalety tej płytki widzę :P

Btw. poczekam jeszcze chwilę. Rozważam zakup w przyszłym roku BananaPi, ale HummingBoard ciekawi mnie swoją ofertą. No cóż... im większy wybór tym lepiej, ale w tym aspekcie czuję się jak (stereotypowa) kobieta w galerii handlowej :D

cyryllo   18 #5 30.09.2014 18:18

Hmm no nie wiem :P Ale malina to malina. Nie wierzę, że HB będzie popularne :P Tak samo jak cubox ;P Cena jest zaporowa. Ale dobrze, że jest konkurencja ;)

wojtekadams   19 #6 01.10.2014 00:17

@cyryllo: Trzeba trzymać kciuki za takie projekty ;) Jak jest konkurencja to nikt nie spoczywa na laurach. :P i tak ma być

koordynator   2 #7 01.10.2014 20:43

Który z maluchów jest najszybszy? CubieTruck? Wiecie?

  #8 10.01.2015 18:45

wersja najwyższa i4eX (nieopisana w tym artykule) -> dostępna na :

http://www.solid-run.com/product/sr-usom-mx6-c1000qm-d2048-ge-microsom-i4pro/

i przy wyborze Carrier klikamy HummingBoard Pro

4 rdzenie 2GB ram :) polecam Mam taką świetnie działa :)

koszt 150 dolarów i dodatkowo przesyłka:)