Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MGCOOL Band 2 – zagrożenie dla Mi?

Już w grudniu zeszłego roku wspominałem, że na moim blogu pojawi się recenzja konkurencji dla Mi Band 2 od Xiaomi, a jest nią opaska MGCOOL Band 2. Marka MGCOOL to kolejny brand znanej już firmy Elephone, słynącej z produkcji telefonów komórkowych i kamer sportowych. Opaskę zapowiadano dość intensywnie na łamach popularnych stron opisujących gadżety z Chin, więc stwierdziłem, że może warto się przyjrzeć.

Po rozpakowaniu „żółtej paczuszki” zza Wielkiego muru bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, albowiem opakowane nie jest inspirowane tym, co daje konkurencja – zupełnie inaczej niż z nazwą ;)
W pudełku znajdziemy ową bransoletkę, kabelek do ładowania i krótką obrazkową instrukcję.

MGCOOL Band 2 – można nazwać jak najbardziej opaską. Jego wygląd jest prosty i praktyczny. W przeciwieństwie do Mi Band 2 nie posiada „„modułowej” obudowy – nie można w prosty sposób oddzielić gadżetu od paska. Dla mnie jest to zdecydowany plus, albowiem kilka razy zdarzyło mi się, że mój Mi Band samoistnie wyskoczył z paska.

Omawiany gadżet oferuje 0,66-calowy ekran OLED o rozdzielczości 64 × 48 pikseli, na którym pomieści się dość sporo informacji. Czcionka jest podświetlana na zimny biały kolor. Pod wyświetlaczem znajduje się pojemnościowy przycisk odpowiedzialny za przełączanie się między kolejnymi ekranami.

Po drugiej stronie Banda znajdują się 3 zielone diody, dzięki którym zmierzymy sobie aktualny puls, np. Podczas treningu lub czytając kolejny felieton @eimiego :) Obok znajduje się port do ładowania gadżetu.

Standardowa silikonowa opaska jest dobrze wykonana (nie odparza się), a jej zapięcie mocno trzyma. Myślę, że zostało to lepiej wykonane niż w produktach spod znaku Mi.

Standardowo na ekranie opaski można wyliczyć dziewięć różnych ekranów:
- aktualny czas, data i stan baterii
- ilość przebytych kroków w ciągu dnia
- trening (osobna instancja wyliczająca kroki i spalone kalorie)
- przebyty dystans
- spalone kalorie
- przycisk migawki aparatu
- zarządzanie muzyką
- puls
- informacje o opasce (model i stan połączenia BT)

Aby zacząć korzystać z opaski, musimy pobrać dedykowaną aplikację z Google Play. Przyznam, że po uruchomieniu oprogramowania od MGCOOL cały czar prysł. Na ten moment aplikacja nie jest zbytnio rozbudowana i panuje w niej lekki chaos. Pierwszym krokiem oczywiście jest sparowanie opaski z naszym telefonem (ten proces jest zupełnie bezbolesny).

Po tej czynności ukaże nam się główny ekran aplikacji, w którym w górnej części będziemy widzieć, aktualny stan akumulatora w opasce, zasięg BT i informacje o tym, czy urządzenie jest połączone. W centralnej części znajduje się kołowy wykres informujący o przebytych krokach w przeciągu dnia. Pod nim w białej rameczce informacje o dystansie i spalonych kaloriach.

Producent wyposażył opcję wymuszająca synchronizację danych między opaską a aplikacją.
Główny ekran składa się z 4 zakładek: aktywności dziennej, aktywności na treningu, informacji o naszym ostatnim śnie i pulsie.
Szkoda, że w aplikacji nie można łatwo się przesuwać między historią archiwizowanych danych, np. aby zobaczyć historię dnia poprzedniego. Co najwyżej możemy to prześledzić tygodniowe, miesięczne i roczne zestawienie w postaci wykresu, które jest bardzo mało czytelne – dla mnie w ogóle.
Pomiary dokonywane przez MGCOOL Band 2 są dość precyzyjne, jeśli brać jako urządzenie wzorcowe opaskę konkurencji lub telefon z uruchomionym Google Fit. Wyniki nie są identyczne, a zbliżone co jest zrozumiałe — każdy gadżet ma swój próg błędu pomiaru.

Oczywiście obowiązkowym ustawieniem jest dzienne cele, jakie powinniśmy spełnić, aby móc powiedzieć, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.

MGCOOL Band 2 posiada również funkcję śledzenia snu, jednak te odczyty są po prostu chybione. Dla mnie opaska cały czas pokazuje jeden i ten sam wynik po każdej nocy. W aplikacji można ustawić widełki, między którymi zazwyczaj oddajemy się w objęcia Morfeusza. Jednak to nie zmienia faktu, że algorytm zawodzi z tym ustawieniem lub bez.
W dodatkowych opcjach aplikacji możemy ustawić budzik, przypomnienie o nawodnieniu lub powiadomienia z kilku predefiniowanych aplikacji (brakuje takiej dowolności jak w Mi Fit) – jednak taka zmiana może nadejść z aktualizacjami, na które producent się deklaruje. MGCOOL Band 2 może posłużyć nam jako bezprzewodowy pilot do wyzwalania migawki aparatu w naszym telefonie lub sterowania muzyką.

Szkoda, że nie ma możliwości wyłączenia, któryś z ekranów na wyświetlaczu opaski. Nawet jeśli zablokujemy w aplikacji opcję sterowania muzyką to i tak odpowiedzialny za to ekran będzie wyświetlany, choć działać nie będzie.

Akumulator o pojemności 80 mAh wytrzymuje ponad 2 tygodnie, więc nie można na ten aspekt na pewno narzekać.

Teraz warto odpowiedzieć na pytanie, czy MGCOOL Band 2 może konkurować z produktem Xiaomi? Myślę, że tak, ale dopiero kiedy poprawią aplikację i uzupełnią braki, przez które odstają od produktu konkurencji. To wszystko da się wyprostować przez aktualizację oprogramowania i teraz tylko czekać, kiedy to się stanie.

Aktualnie opaskę można wyhaczyć 24 dolce w sklepie LightInTheBox.com

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
AntyHaker   23 #1 03.02.2017 20:44

Czytałem swego czasu recenzję tego "cuda" na innym portalu i mogę śmiało stwierdzić, że odpowiedź brzmi NIE :P

djfoxer   19 #2 03.02.2017 21:59

Nie wygląda zachęcająco. Mi Band 2 prezentuje się znacznie bardziej elegancko i ma wymienne paski, co jest sporym plusem. Oczywiście niech próbują dalej, konkurencja jest zawsze wskazana, a na obecną chwilę Mi Band 2 nadal nie ma godnego konkurenta w swojej kategorii.

wojski   7 #3 03.02.2017 22:00

A w tym samym sklepie miBand2 za 23$ :)

Dinowaw   5 #4 03.02.2017 22:24

Właśnie czekam na metalową obudowę, ze skórzanym paskiem do MiBand 2. Dla mnie możliwość wymiany paska to raczej plus. Dodatkowo MiFit też się zmienia i dostaje coraz większą funkcjonalność. Ta apka MGCool to na razie słaba kopia MiFita. Dodatkowo wsparcie dla MiBanda od niezależnych programistów dużo lepsze.

mordzio   15 #5 04.02.2017 09:31

@djfoxer: Korzystasz na co dzień z MI Band 2? Ja się przymierzam do zakupu ale w tym tempie to pewnie kupię Mi Band 3.

Loombago   9 #6 04.02.2017 10:04

@mordzio: Ja korzystam świetna sprawa. Bateria trzyma około miesiąca, sporo fajnych opcji w standardowym sofce i jeszcze więcej w innych aplikacjach. Podczas prysznica nic się z nią nie dzieje, zdejmuje ją tylko do ładowania. Można pokusić się o dokupienie skórzanego paska, wtedy będzie pasować do eleganckich ubrań.

  #7 04.02.2017 10:33
Domker   8 #8 04.02.2017 14:08

@Dinowaw: Przy metalowej obudowie wibracje z opaski są prawie niewyczuwalne.
Ostatnio aktualizacje MiFit i firmware opaski powodują u mnie, że się nie łączy ze smartfonem. Muszę za każdym razem jak jest uaktualnienie firmware parować na nowo.
Jedno mnie zadziwia w Mi Band 2 - jak leży nieruszana to w moim przypadku nawet 64 dni wytrzymuje bez ładowania.
Przy codziennym użytkowaniu 42+ dni na jednym ładowaniu oO w moim przypadku.

Dinowaw   5 #9 04.02.2017 15:16

@Domker: Nigdy nie musiałem powtórnie parować po aktualizacji firmware, a mam dwa MiBandy, bo żona też używa, ale wierzę że mogło się to u ciebie zdarzyć. Co do metalowej obudowy, to nie wiem, bo na swoją jeszcze czekam. Możliwe że z powodu większej masy wibracje będą mniej wyczuwalne.

djfoxer   19 #10 04.02.2017 21:55

@mordzio: Elwira ma. Chodzi, śpi, ćwiczy na siłce. Bardzo sobie chwali. Jakość wykonania pierwsza klasa, masę kolorowych opasek ze wzorami i bez na ali. Na technos wysyłają od ręki. Polecam.

mordzio   15 #11 05.02.2017 14:59

@djfoxer: Skoro tak zachwalasz to zamawiam dla siebie. Najwyżej zgłoszę się do Ciebie z reklamacją ;)

wojtekadams   19 #12 05.02.2017 16:04

@mordzio: zawsze możesz oddać mi bo ja swoją zgubiłem :(

  #13 05.02.2017 17:27

zal , ze nie da sie samemu napisac oprogramowania na taki zegarek. zrobili by taki sprzet i oddali jako open source samemu zgarniajac kase za sprzet

Domker   8 #14 05.02.2017 19:16

@Dinowaw: A smartfon też masz od Xiaomi ?
Bo mi właśnie tak na Mi5 Pro zdarza się z Mibandem 2.

Dinowaw   5 #15 05.02.2017 20:19

@Domker: Tak, tylko ja mam budżetowe Redmi 3 i 3s. Ale namówiłem już kilku znajomych z różnymi telefonami, z czego większość musiałem sam uruchomić, skonfigurować i tego problemu nie zauważyłem. Ciekawe że np z takim iPhonem MiFit potrafi wyświetlać powiadomienia z nazwa dzwoniącego (jak ustawi się menu tel na eng, włączy funkcję i wróci do pl). Jedynym nierozwiązywalnym problemem jest sparowanie opaski z innym kontem, jak nie została wylogowana z poprzedniego (np. z powodu uszkodzenia telefonu). Wtedy da się to zrobić tylko z niezależnym Notify&Fitnes po użyciu programiku naprawczego.

Domker   8 #16 05.02.2017 20:36

@Dinowaw: ale to przy chyba 3, albo 4 aktualizacji firmware w opasce mi się to zrobiło - wcześniej było ok.
Aby przywrócić łączność po aktualizacji firmware muszę zrobić tak:
1) Rozłączyć parę w MiFit
2) Wylogować się z konta MiFit
3) Odinstalować MiFit, ponieważ bez odinstalowania nie da się wyrzucić opaski z urządzeń zaufanych w ustawieniach Bluetooth.
4) Paruję na nowo w ustawieniach blouetooth.
5) Instaluję MiFit i loguję się na konto, a następnie uruchamiam parowanie opaski w aplikacji.
Bez 4-go punktu niestety, ale czas na połączenie opaski po włączeniu bluetooth jest b. długi, a tak 3-4 sekund od włączenia BT i mam ją połączoną.

Dinowaw   5 #17 05.02.2017 20:52

@Domker: Trochę dziwne (ale nie neguję że tak masz). Zawsze po raz pierwszy paruję opaski bezpośrednio z MiFita, bo jak się najpierw połączy w ustawieniach bt, to potem bywają problemy z połączeniem w MiFit. Sama synchronizacja danych chwilę trwa, ale powiadomienia działają bez opóźnień. A jaki masz rom w Mi 5 pro, na Androidzie 7? Może to problem romu.

Domker   8 #18 06.02.2017 12:53

@Dinowaw: MIUI V8.1.2.0.MAAMIDI (Global) (Android 6.0.1)
ROM raczej ok jest, aktualizacja do Antka 7 będzie w kwietniu najprawdopodobniej.

edmun   13 #19 06.02.2017 14:29

"Dla mnie jest to zdecydowany plus, albowiem kilka razy zdarzyło mi się, że mój Mi Band samoistnie wyskoczył z paska."

Co trzeba robić żeby MiBand wyskoczył z paska? Noszę MiBanda od ponad roku. Nie ściągam go nigdy, oprócz wtedy kiedy przechodzę przez bramki na lotnisku lub wyciągam "pastylkę" do ładowania.

Mogę zadać pytanie? Czy masz oryginalny pasek od MiBanda czy jakąś podróbkę?

wojtekadams   19 #20 06.02.2017 14:42

@edmun: Używałem nieoryginalnego paska (http://www.gearbest.com/smartwatch-accessories/pp_425194.html) - może to mój błąd.

edmun   13 #21 06.02.2017 19:17

@wojtekadams: właśnie mnie to zastanawia. Wszystkich co pytam odnośnie problemów z paskiem to używają jakiś podróbek. Sam kupiłem jedną i trzyma bez zarzutów. Wspinaczka skalna, pływanie, skoki do wody - nigdy mi się nie zdarzyło żeby pastylka nawet odrobinę się wysunęła.

  #22 06.02.2017 22:32

Sam mam opaskę lamax bfit i taka sprawa jest świetna. Ćwiczenia przychodzą łatwiej, nie mówiąc już o przekazywaniu połączeń czy innych powiadomień, jednak ważne żeby apka na telefonie byłą dobra, były jakieś dzienniki i statystyki aktywności. Lamax bfit też trzyma 10 dni

  #23 07.02.2017 13:58

Wielki urządzenia. Dzięki za przegląd