RKM MK36S — mini PC wcale nie gorszego sortu

MK36S to nowy model na liście produktów chińskiej marki Rikomagic. Ten mini PC wyposażono w procesor Intel® Atom™ x5-Z8300, który jest lepszy od swojego poprzednika (Z3735F) w zakresie układu graficznego czy wsparcia dla kodeka H.265 z możliwością płynnego wideo 4K w 30 klatkach na sekundę. Jesteście ciekawi czy da radę? Jak tak to zapraszam do mojej recenzji.

W pudełku z owym mini PC nie znajdziemy dużo. W skład zestawu wchodzi recenzowane urządzenie, zasilacz 12V/2A, kabel HDMI i „książeczka”. Producent zrezygnował z dołączenia pilota, ponieważ MK36S jest wyposażony tylko w system Windows 10 Home Edition 64-bit.

Konstrukcja modelu nie jest innowacyjna. Całość wykonanoz tworzywa sztucznego koloru czarnego. Na górze naniesiono logo producenta, zaś otwory wentylacyjne zostały umieszczone po bokach.

Niestandardowo włącznik zlokalizowano na prawej ścianie z parą portów USB (w tym jeden 3.0) i gniazdem audio mini-Jack (3,5mm). Pozostała część złącz jest umieszczona na odwrocie, w których w skład wchodzą dwa USB 2.0, czytnik microSD, port HDMI 1.4, port Ethernet 10/100 i gniazdo zasilania. Na tylnej ściance znajduje się również mały przycisk reset i slot Kensington Security.

Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się kreator ustawień Windows 10, który musimy przejść, aby uzyskać dostęp do pulpitu systemu Microsoftu. RKM MK36S 2 możemy kontrolować poprzez dowolne urządzenie podłączone poprzez USB lub BT. Albo skorzystać z aplikacji Intel® Remote Keyboard, dzięki której możemy sterować urządzeniem za pomocą naszego smartfona.

Kiedy trafia do moje domowego labu urządzenie z Chin wyposażone w system Windows, zawsze pierwszą rzeczą, jaką robię, jest przejście do Panelu sterowanie i sprawdzenie legalności systemu. Już nie raz zdarzało się, że mini PC nie posiadał oryginalnego klucza. W przypadku MK36S system Windows 10 Home 64-bit jest w pełni legalny i aktywowany.

Sercem urządzenia jest czerto-rdzeniowy układ Intel® Atom™ x5-Z8300, którego średnia częstotliwość pracy została ustawiona na 1.44GHz, zaś w trybie podwyższonej pracy, tak zwanym „turbo”, może osiągnąć 1.84GHz. Ten model procesora posiada zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics Gen8 z 12 EUs (Execution Units) na pokładzie oraz wsparcie do sprzętowego dekodowania H.265 i rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę.

Zamontowana w MK36S pamięć eMMC, o wielkości 32GB (realna wielkość 28GB), nie daje użytkownikowi dużego pola do popisu. Po instalacji wszystkich aktualizacji i włączeniu opcji „Oczyszczania dysku” uzyskamy w sumie około 16 GB przestrzeni. Jest to trochę mało. Zawsze zostaje nam slot karty SD lub skorzystanie z jednego z czterech portów USB, a zwłaszcza 3.0, dzięki któremu swobodnie zasilimy zewnętrzny dysk 2,5”.

Wracając do wbudowanej pamięci… Posiada ona na całkiem znośnie parametry. Z wyniku benchmarka CristalDiskMark można wyczytać, że eMMC działa szybko i nie posiada znaczących wąskich gardeł, które nie powinny mieć wpływu na pracę systemu.

Wydajność małego komputera RKM jest dobra w systemie Windows 10 i porównywalna z Intel Atom Z3735F, ale z zauważalną różnicą powiększonej mocy GPU, choć nie do tego stopnia, aby zagrać w wymagającą grę. Z pewnością uruchomimy prostą grę 3D lub tytuł Indie. Chwile też swojego czasu poświęciłem na uruchomienie dosłownie trzech benchmarków, których owocem pracy były następujące wyniki:

PCMark 8


  • Home Convencional: 1182 pkt

3DMark


  • Clud gate: 1680 pkt
  • Ice Storm: 18538 pkt

Cinebench 11.5


  • CPU 1,12 pkt
  • GPU: 8 pkt

Odpalając Kodi, byłem bardzo ciekaw, czy owy procesor poradzi sobie z deklarowaną obsługą kodeka H.265 i rozdzielczością wideo 4K. Do testów zaprzęgłem nową wersje popularnego Kodi. Układ nie miał problemu z odtwarzaniem kontentu FullHD (MPEG2, MPEG4, H.264, VC1, VP8) nawet o bardzo wysokim współczynniku fps – do 60. Procesor Intela potrafi obsłużyć 4K (H.265) do 60 fps, co jest dobrym wynikiem. Na koniec zostawiłem H.265 (HEVEC), które także zostało bezproblemowo odtworzone. Jednak w tym przypadku nie miałem możliwości sprawdzenia wyższego współczynnika klatek na sekundę niż 23 fps.

Podczas testów obciążeni CPU było na niskim poziomie – szczególnie podczas odtwarzania 1080p i 4K z niższym bitratem.

Wnioski

Przedstawiony przeze mnie Mini PC RKM 36S to dobrej klasy sprzęt w swoim segmencie cenowym i kategorii. Za nieco ponad 100$ otrzymamy komputer, który bezproblemowo obejrzymy na nim film w rozdzielczości Full HD i 4K. Na dodatek w cenie otrzymujemy aktywowany i w pełni legalny system Windows 10 Home 64-bit.

Zalety


  • licencja Windows Home 64-bit

  • dobra wydajność systemu w tej klasy PC

  • pasywne chłodzenie

  • port USB 3.0

Wady


  • wbudowana pamięć eMMC mogłaby być większa

Gdzie kupić

RKM MiniPC MK36S można kupić na oficjalnym profilu firmy w serwisie Aliexpress.com lub sklepie Gearbest.com.