Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

RestOn — śpij dobrze i wiedz jak śpisz

Jak daleko możemy się posunąć w monitorowaniu swojego organizmu? Już teraz obwieszamy się inteligentnymi opaskami, które sprawdzają nasze tętno, ilość spalonych kalorii czy liczbę przebytych kroków w ciągu dnia. Ja nie należę do osób aktywnych. Maksymalnie raz, może dwa razy w tygodniu przejdę się na siłownie — obok jest świetny kebab. Jednak najbardziej z aktywności fizycznych lubię sen, dlatego zacząłem się przyglądać producentom, którzy na stronach crowdfundingowych prześcigają się w pomysłach, aby zaoferować coś nowego dla takich ludzi jak ja. Jednym z takich produktów sfinansowanych na Indiegogo jest RestOn firmy Sleepace. Gadżet ten naprawdę zasługuje na miano trackera dla śpiocha ;)

RestOn po wyjęciu z pudełka robi bardzo dobre wrażenie. Jest niewielki i wykonany z bardzo dobrych materiałów. Widać, że projektanci wzięli pod uwagę wszystkie aspekty, aby stworzyć perfekcyjne urządzenie monitorujące sen. Pas, składający się z czujników w postaci segmentów, jest pokryty swego rodzaju filcem, podobnym do tego, wykorzystywanego w medycznych ciśnieniomierzach. Dzięki takiej powłoce nie ślizga się pod prześcieradłem i trzyma się miejsca, które wybrał dla niego właściciel.

"Mózg" gadżetu zamknięto w szarej, owalnej obudowie umieszczonej na jednym z końców. Został on podzielony na dwie części, które spaja silny magnes. Wykorzystywany jest on do przymocowania RestOn do pościeli, aby przypadkiem w nocy nie osunął się na podłogę. Sprzęt został wyposażony w diodę LED, która przekazuje informacje na temat urządzenia. Dodatkowo, obracając segment tak, że dioda LED jest zasłonięta spowoduje wyłączenie trackera.

Konfiguracja...

... jest banalnie prosta, niewymagająca od użytkownika jakiejkolwiek wiedzy. Aby zacząć przygodę z RestOn trzeba przede wszystkim je zakupić, ale to chyba jasne, co nie? ;)
Po wyciągnięciu z pudełka urządzenie od razu nadaje się do użytku. Mój egzemplarz był naładowany w 70%. Oczywiście tracker potrzebuje dedykowanej aplikacji do komunikacji, która aktualnie jest dostępna na system iOS i Android. Parowanie następuje w kilku nieskomplikowanych krokach. Wystarczy w telefonie włączyć moduł Bluetooth i w programie Sleepace wybrać nasze urządzenie.
Od tego momentu RestOn jest gotowy do pracy.

Oprogramowanie dla RestOn, czyli Sleepace

Aplikacja ta zapewnia dostęp do wszystkich informacji zebranych o naszym śnie. Dane są prezentowane na przejrzystych wykresach i okraszone stosownym komentarzem (szkoda tylko, że brakuje wsparcia dla naszego rodzimego języka) oraz oceną jakości snu. Widać, że oprogramowanie zostało starannie zaprojektowane i w każdym calu jest zgodne z filozofią interesu Apple.
Zaletę aplikacji stanowi możliwość zarządzania wieloma profilami użytkowników, co jest doskonałym pomysłem, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy użytkownicy w domu będą posiadać własny egzemplarz. Przecież jakości snu nie musimy badać nieustanie. Wystarczy średnia z tygodnia lub dwóch, aby dowiedzieć się, czy wszystko w naszym śnie gra.
Co do samej analizy snu, RestOn zbiera informację na temat częstości oddechu, tętna, ilości obróceń w ciągu nocy, a także jak długo potrzebowaliśmy czasu, aby zasnąć i ile razy przebudziliśmy się. Dodatkowo urządzenie jest wyczulone na monitorowanie bezdechu sennego.
Pomiar jest dość dokładny. Porównując z nadgarstkowym ciśnieniomierzem, wyniki były identyczne lub współmierne, ale to tylko część zbieranych pomiarów. Co do reszty trudno wyrobić jakąś opinię, ponieważ nie posiadałem nigdy podobnego gadżetu. Producent deklaruje, że jest to najdokładniejszy tracker snu, jaki został kiedykolwiek wyprodukowany. Jego dokładność została zbliżona do urządzeń medycznych.
Aplikacja oferuje funkcję inteligentnego alarmu, który wybudzi nas w odpowiednim momencie (w najlżejszej części cyklu snu), dzięki czemu będziemy czuli się bardziej wypoczęci. Budzik zacznie dzwonić 30 minut przed planowanym czasem pobudki, także możemy ustawić sobie cykliczne przypomnienie, aby pójść spać.
Jednym z ostatnich ciekawych funkcji programu jest końcowa ocena i inteligentna analiza snu. W raporcie możemy znaleźć porady, wskazówki do ćwiczeń, odpowiedniej diety i nawyków, które pomogą nam poprawić jakość snu. Do każdego podsumowania możemy dodać własny komentarz na temat tego, co wydarzyło się w przeciągu dnia, aby np. odnaleźć przyczynę niewyspania.

W życiu

Nie należę do osób, które w nocy śpią spokojnie. Zaliczam się raczej do tych, co rzucają się jakby byli na wojnie, dlatego cieszę się, że owy tracker snu nie przemieszcza się razem ze mną, a siedzi na miejscu jak mu kazałem. Podczas samego snu, czy próby zaśnięcia, nie jest on tak wyczuwalny, aby mógł komuś przeszkadzać. Jedynie, że mowa o jakieś księżniczce na ziarnku grochu. Aby odczyt był jak najbardziej poprawny, sprzęt powinien znajdować się bezpośrednio pod prześcieradłem.
Jak już wspominałem w opisie aplikacji Sleepace, RestOn potrzebuje komunikować się z naszym mobilem, tylko w przypadku synchronizacji historii snu lub uruchomienia przez nas ręcznie monitoringu. Urządzenie jest wyposażone w baterię, która starcza na naprawdę długo (testuję 2 tydzień, a akumulator jeszcze zipie). Szczerze mówiąc, jestem zadowolony z pracy RestOn, jednak cały czas nie mam przekonania czy dane, które otrzymuję w raporcie są w 100% prawdzie. Teraz muszę wierzyć na słowo producentowi. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się pozyskań inny tracker snu i zrobię małe porównanie. Gadżet, sam w sobie, jest ciekawy i warto zwrócić na niego uwagę, jeśli szukamy czegoś, co może dostarczyć informacji o naszym śnie.

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
darek719   40 #1 15.03.2016 23:35

Na początku pomyślałem ze to kolejny zbędny gadżet... Ale chetnie bym przetestował, ciekawi mnie jak wolno zasypiam (a robie to naprawdę wolno). Ile to kosztuje?

gowain   21 #2 16.03.2016 00:48

150$? Dziękuję, postoję ;)

Ale żeś nawalił tych linków... pomyśleć można by było, że to wpis sponsorowany... :P

tylko_prawda   11 #3 16.03.2016 07:04

Ludzka kreatywność mnie przeraża. Smartwatche, smartopaski, wcześniej smartfony a teraz to. Smartmonitor, smartcośtam.

GBM   22 #4 16.03.2016 07:57

@gowain: Bo to na pewno wpis sponsorowany! :P

wojtekadams   19 #5 16.03.2016 09:24

@gowain: wkurza mnie dawanie linków ręcznie, więc podmieniam jeden, a później find/replace ;)

Magnum 44   17 #6 16.03.2016 11:36

Nie chce się czepiać, ale ciśnieniomierz nadgarstkowy z definicji jest dużo bardziej niedokładny, niż naramienny :) Najlepiej byłoby właśnie z nim porównać, jeżeli chcemy sprawdzić dokładność.

Autor edytował komentarz.
cyryllo   18 #7 16.03.2016 12:12

@gowain: sypiasz na stojąco?

gowain   21 #8 16.03.2016 13:57

@cyryllo: Yhy - ostatnio tak :P

  #9 16.03.2016 20:08

@tylko_prawda: To nie kreatywnosc, to 100% inwigilacji. Komuna przy tym byla niczym wakacje na plazy.

  #10 17.03.2016 11:31

przydałby się wbudowany firewall na sny

  #11 18.03.2016 20:53

Człowiek jako taki ma naprawdę mnóstwo talentów. Jednak największym z nich jest zdolność wymyślania i sprzedawania innym ludziom rzeczy absolutnie do niczego im niepotrzebnych, za jak największą kasę. Im większy cwaniak, tym większy człowiek - oto tragiczna prawda o dzisiejszej cywilizacji...

jata   2 #12 20.03.2016 16:45

Jest kilka apek na androida, które pulsu nie zmierzą, ale fazy REM trafiają dosyć dobrze.. I kosztują jeśli już to kilka dolarów..
Ot alternatywa.. ;)