Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Smart Herb Garden od Click & Grow, czyli miniogródek we własnej kuchni

Często zadaje sobie pytanie, czy jeszcze coś mnie zaskoczy wśród nowych gadżetów? Pomysłowość ludzka nie zna jednak granic, czego dowodem jest Smart Herb Garden. Producent obiecuje, że dosłownie każdy z tym gadżetem może zostać ogrodnikiem. Deklaruje także, że jest inspirowane technologiami wykorzystywanymi przez NASA, dzięki którym rośliny rosną szybciej i są pożywniejsze. W sadzonkach nie znajdziemy żadnych szkodliwych substancji takich jak pestycydy, fungicydy, insektycydy czy innych hormonów roślinnych.

Kupując zestaw startowy, otrzymujemy trzy minidoniczki z bazyliami. Prócz nich w sklepie dostępny jest szeroki wybór innych ziół, który ciągle się powiększa. Dołączone kapsułki wystarczy włożyć do doniczki, dolać wody i podłączyć do prądu. Na tym nasz wysiłek się kończy.

W kapsułkach znajduje się odpowiednio spreparowana gleba z ziarenkami roślin, zaś dzięki „wbudowanym czujnikom” (ta jasne) możemy być pewni, że nawodnienie, dostarczenie tlenu i składników odżywczych jest na optymalnym poziomie. Takie rozwiązanie nie wymaga od ogrodnika-amatora żadnego wysiłku.

Paczka dotarła z Estonii

Paczka po zamówieniu dociera do nas w przeciągu 2 dni roboczych (opcja kurier). Całość jest zapakowana w podręczny kartonik, z którego wyciągniemy gadżet, plus wspomniane trzy doniczki z bazylią. Oprócz “niezbędnika leniwego ogrodnika”, otrzymamy jeszcze 25% zniżkę na kolejne produkty i instrukcję, jak zacząć przygodę ze Smart Herb Garden.
Gadżet prezentuje się w zacnie. Za około 70$ dostajemy coś, co jest wykonane z dobrej jakości plastiku (choć niektórzy mogą zarzucić, że przypomina spłuczkę). Naturalnie producent dostarcza dedykowane obudowy wykonane z drewna, ale ich cena jest zaporowa. Chyba łatwiej wykonać ją samemu.

Zaczynamy

Przed podłączeniem urządzenia do prądu musimy zainstalować nasze roślinki w większej doniczce. Najpierw zdejmujemy zieloną naklejkę z doniczki i zakładamy przezroczyste kopułki, które dołączone są do zestawu (tworzą efekt cieplarniany).
Powinny one pozostać, aż do momentu wykiełkowania rośliny. Dalej trzeba napełnić pojemnik z wodą, w którym mieści się aż 1,3 litra (rozdzielana jest ona pomiędzy roślinami, według ich aktualnych potrzeb). Potem już możemy podłączyć urządzenie do prądu.
Ważne jest, aby wtyczka zawędrowała do gniazdka o odpowiedniej porze (najlepiej po godzinie 6 rano), albowiem doniczka posiada lampkę, która świeci się przez 16 godzin dziennie. Warto, aby zgasła przed naszym pójściem spać. Na tym cała nasza ingerencja się kończy. Oczywiście musimy pamiętać, żeby uzupełniać poziom wody. Jej stan możemy monitorować na bieżąco dzięki pływakowi unoszącemu się w prawej części doniczki. Jeśli, zdarzy nam się zapomnieć to o podlaniu, Smart Herb Garden poinformuje nas o fakcie miganiem lampki.

Aplikacja

Producent Smart Herb Garden aktualnie oferuje, aplikację dla iOS (Android będzie dostępny niebawem), która może pomóc nam w uprawie miniogródka. Oczywiście na początku musimy założyć konto, z którym będzie kojarzona historia naszej hodowli.
Następnie dodajemy nasze roślinki, przypisując im imiona i datę zasadzenia. Dodatkowo możemy stworzyć dedykowaną galerię dla każdej sadzonki i uwieczniać jej rozwój.
Aplikacja zawiera także kilka przydatnych informacji, z których dowiemy się kilku ciekawostek na temat ziół oraz poznamy cykl wzrostu danej rośliny (w naszym przypadku bazylii).
Aplikacji została wyposażona w funkcję przypominajki, która ma za zadanie powiadomić nas w czas o dolaniu wody do doniczki.
Istnieje także sekcja Tips & Tricks, w której producenci, jak i sami użytkownicy, dzielą się różnymi spostrzeżeniami.
Szkoda, że między Smart Herb Garden a aplikacją nie ma realnych interakcji. Po dopisku „smart” w nazwie gadżetu można by się spodziewać jakiegoś połączenia z Internetem lub chociażby BT z telefonem „leniwego ogrodnika”, a tu tego nima.

Z pamiętnika leniwego ogrodnika i wścibskiego kolesia

Po zaaplikowaniu minidoniczek, wlaniu wody i podłączeniu Inteligentnego Ogrodu do prądu nasiona zaczęły kiełkować już po 4 dniach, a po półtora tygodnia były już tak duże, że podjąłem decyzję, aby zdjąć plastikowe kopułki. Co prawda bazylie nie wymagają zbyt wiele uwagi, jednak z tym gadżetem w ogóle można o nich zapomnieć.
W mojej małej kuchni Smart Herb Garden wpasował się jak ulał, choć cały czas chodzi mi po głowie, aby skonstruować dla niego jakąś drewnianą obudowę.
Jeśli ktoś się obawia, że lampka świecąca przez 16 godzin „zeżre” kupę energii, to już nie musi. Według Click & Grow (producent) wykorzystywane diody nie powinny zużyć więcej niż 6 watów – to naprawdę niedużo. Moje pomiary potwierdziły powyższą deklarację.

Bardzo męczył mnie temat zamontowanych czujników (z których nie otrzymujemy informacji z aplikacji), dzięki którym Smart Herb Garden mógł nosić miano inteligentnego. Liczyłem, że w środku znajdę sensory monitorujące wilgotność, nawodnienie czy stan gleby. Jednak nie chciałem rozmontowywać urządzenia, bo znając moje umiejętności, już bym go nie złożył. Zapytałem więc producenta. Po wymianie dosłownie kilku zdań dowiedziałem się, że w gadżecie nie ma żadnej technologii „high-tech”. Producent jako „czujnik” traktuje pływak (który opada wraz ze spadkiem poziomu wody) oraz lampkę (wyłączającą się po kilkunastu godzinach). Cały sekret to odpowiedni skład gleby dla danej rośliny, więc to jest najbardziej zaawansowany aspekt całej sprawy. Dlaczego więc „smart”? Tego nie wiem.

Wnioski

Smart Herb Garden możemy zamówić za około 70$. W zestawie otrzymamy trzy doniczki z bazylią i urządzenie. Na pewno niejednemu przyszło do głowy, że za tyle dolków moglibyśmy zakupić zielska na ponad rok lub dłużej. Nieważne jednak, czy urządzenie posiada jakieś czujniki czy nie. Warto skupić się na efekcie. Roślinki rosną i mają się dobrze i to się liczy. Jest zabawa oraz uśmiech na twarzy, jak coś z ziemi wyjdzie. “Własnoręcznie” wyhodowana roślina cieszy bardziej, niż zieleń kupiona w Tesco. Choć cena tego ogrodu mogłaby być nieco niższa.

Aktualizacja 26.04.2016

A tak to wszystko wygląda na chwilę obecną.
 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
TestamenT   13 #1 23.03.2016 22:55

Ja nie widzę przeszkód aby coś takiego zrobić samemu. Bo jednak 70 dolców za coś takiego to sporo.
Tak patrzę na twój awatar i myślę że nie bazylii powinienem spodziewać się w tych doniczkach.

Autor edytował komentarz.
Szern   10 #2 24.03.2016 11:00

Recenzja bardzo fajna, przeczytałem z zainteresowaniem.
Nie wiem czy wiecie, że rośliny już tak mają, że do wzrostu potrzebują światła, wody i odpowiedniej temperatury. Wtedy same rosną, naprawdę! Nawet bez pudełka z ziemią za 70 dolków. Lampkę zwykle zastępuje światło słoneczne (no chyba, że macie "ślepą" kuchnie, wtedy gadżet ma sens. A podlewanie nie wydaje się bardziej uciążliwe niż dolewanie wody do zbiorniczka.
Chyba zacznę pisać bloga slowfoodowego... :)

  #3 24.03.2016 12:16

A co się robi po wyhodowaniu ziół? Kupuje się kolejne wiaderka z nasionami, sieje samemu do własnej ziemi, jakie roślinki tam można sadzić czy siać? Musi być od nasion czy od jakiegoś stopnia wzrostu?

corrtez   12 #4 24.03.2016 13:33

@Szern: Co zrobic. Takie pokolenie rosnie ze trzeba appki i urzadzenia by wychodowac roslinke.
Z drugiej strony to rece opadaja czytajac takie artykuly na temat wiedzy mlodziezy i doroslych skad bierze sie zywnosc
http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/foodanddrinknews/9330894/Where-do-milk-e...
Co prawda to jest w Anglii ale mysle ze nasza "gimabaza" nie jest zbyt daleko w tyle
:D

mordzio   15 #5 24.03.2016 14:39

Z tego co zrozumiałem, to oświetlenie oparte jest na diodach LED. Na zaprezentowanych materiałach, wszędzie widoczne jest białe źródło światła. Zgadza się?

wojtekadams   19 #6 24.03.2016 14:40

@mordzio: ta

mordzio   15 #7 24.03.2016 14:48

@wojtekadams: W takim razie takie źródło światła jest całkowicie obojętne dla rośliny. Nie wpłynie ono ani na wzrost ani na krzewienie się siewek.
Białe Ledy mają zakres od 5000 do 6500 mm. Do doświetlania roślin stosuje się głównie diody czerwone 620-630 mm i niebieskie 460-465 mm. Rośliny absorbują światło w zakresach 350-500 mm i 550-700 mm.
Dla zainteresowanych - wykres absorpcji http://www.ho.haslo.pl/images/article/2004/07/1754/Technika_rys-1.gif

Poza tym, całkiem fajnie to wygląda

Autor edytował komentarz.
grewest   4 #8 24.03.2016 18:12

@corrtez: Nie przyszło ci do głowy, że robią sobie żarty z tej ankiety ?

t0ken   9 #9 24.03.2016 19:00

Ostatnio robiłem coś podobnego z dzieckiem. Koszt to 6-pak serków za 3,5zł (niedobre były), ziemia 5l (za 2zł), nawóz (za 5zł ale starczy go na b. dużo takich upraw), woda (z kranu). Aaa.. jeszcze nasionka poziomek za 3zł. Rosną, że aż miło patrzeć. Mniam.

TestamenT   13 #10 24.03.2016 20:32

@mordzio: A jakie natężenie światła powinno być?

necavi   8 #11 25.03.2016 07:34

"...dodajemy nasze roślinki, przypisując im imiona..." - padłem (na paprotkę Eulalie. Dobrze, że nie na kaktus Iwan)

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #12 25.03.2016 07:57

@necavi: są trzy więc pasuje Jan, Maria, Rokita :)

  #13 25.03.2016 12:52

@mordzio: Od kiedy swiatło białe ma jakikolwiek zakres długości fali? Przypomnij sobie jak działa rozszczepia światło pryzmat.

tylko_prawda   11 #14 25.03.2016 18:17

@necavi: Takie czasy. Niedługo trzeba będzie nazywać marchewkę.

wojtekadams   19 #15 25.03.2016 23:08

@tylko_prawda: każda moja kanapka ma imię :)

Autor edytował komentarz.
Maxi_S   5 #16 26.03.2016 01:41

eee tam, mają przebitkę co najmniej 10x. Za kilka blaszek można urządzić sobie własny ogródek na parapecie, a jak ma być smart to polecam http://elportal.pl/pdf/k07/52_09.pdf.

@farmer666: mówisz o świetle słonecznym. Współczesne sztuczne oświetlenie ma "wykastrowane" widmo, co najłatwiej jest sprawdzić za pomocą zwykłej płyty CD/DVD. Dobre panele LED używają diód o różnych długościach fali, by jak najlepiej imitować światło białe.