Tractive MOTION — coś dla zwierzaka

Jakieś dwa lata temu świat zwariował na punkcie smart-bandów i każdy, kto choć 25% swojego czasu spędzał aktywnie, chciał posiadać taki gadżet. Ceny wahały się od kilkunastu złotych do tysiąca. Ja też dałem się ugiąć i kupiłem inteligentną opaskę. Do dzisiaj smart-band znajduje się na mojej ręce i już dosłownie mi w nią “wrósł”. Dane, które gromadzi, przydają mi się do monitorowania mojej aktywności - zawsze mam porównanie minionego miesiąca z bieżącym. A co, gdyby nasze zwierzaki wyposażyć w takową opaskę?

Firma Tractive właśnie poszła o krok dalej i zaczęła produkować inteligentne nasadki do obróż naszych pupili. Owy gadżet nazywa się MONTION i pozwoli on monitorować aktywność naszego zwierzaka przez 24 godziny na dobę. Wystarczy go zamontować do obroży czworonoga i sparować ze swoim smartfonem lub tabletem dzięki dedykowanej aplikacji.

W opakowaniu z Tractive MOTION, dodatkowo, znajdziemy przejściówkę, aby naładować gadżet i kilku stronicową obrazkową instrukcję.

Samo urządzanie waży zaledwie 7 gram. Jego rozmiary również nie są duże: 15 x 50 x 9 mm. Tractive MOTION został wyposażony w kilka czujników (ruchu, przyśpieszenia, temperatury i światła), a także w mały oledowy wyświetlacz, w którym między innymi można zobaczyć zebrane punkty przez zwierzaka za dnia.

Dzięki Bluetooth zawieszka może komunikować się z naszym tabletem lub smartfonem. Dodatkowo MONTION jest w 100% wodoodporny, więc nie musimy się martwić jeśli nasz czworonóg zechce popływać ;)

Aktywny zwierz to zdrowy zwierz

Aby rozpocząć nową przygodę z naszym pupilem, musimy pobrać aplikację dla MONTION, która jest dostępna na ważniejsze systemy mobilne: Windows, Android i Ios, więc nikt nie może narzekać.

Parowanie urządzenia, jest banalnie proste. Wystarczy przejść przez kilka kroków kreatora konfiguracji, w których ustawimy imię i zdjęcie naszego pupila, gatunek, ilość punktów, które musi zdobyć w przeciągu dnia. Potem tylko wystarczy przytrzymać jedyny przycisk na urządzeniu, aby zakończyć proces parowania.

Od tego momentu MONTION, zawieszony na obroży naszego czworonożnego, będzie zliczał ile kroków przebędą jego łapki w przeciągu dnia i nie tylko. A wszystkie zgromadzone informacje są czytelnie przedstawiane w aplikacji.

Na pierwszym ekranie jesteśmy informowani o aktualnym, dziennym postępie zbierania punktów przez zwierzaka. Poniżej także widzimy procentowy podział czy monitorowany czworonóg jest leniwy, umiarkowanie aktywny lub bardzo aktywny.

Kolejny ekran to “Profile”, w którym możemy wprowadzić dodatkowe informacje o naszym zwierzęciu (np. wiek, aktualna waga), kontakty placówek weterynaryjnych czy przyjmowanych lekach.

W zakładce statystyki znajduje się ogrom informacji zgromadzonych przez MONTION. Na pierwszym diagramie mamy ogólny pogląd aktywności zwierzaka. Poniżej znajduje się liczba zdobytych punktów (pet points) - naliczanie ich nie jest dokładnie wyjaśnione. Możliwe, że algorytm zmienia się zależnie od wybranego gatunku pupila. Kolejny wykres przedstawia porównanie bieżącej aktywności z dniem poprzednim. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu czujnikowi światła i temperatury, możemy dowiedzieć się, czy zewnętrzne warunki także mają wpływ na zachowanie czworonoga.

Jak dokładnie to wszystko wygląda pokazują zrzuty ekranu i filmik producenta:

Magia dopiero się zaczyna

Przyczepienie inteligentnej zawieszki zwierzakowi to nie wszystko. Czasami, bez ingerencji opiekuna, nasi podopieczni są leniwi i nie ruszają się za wiele - biorą przykład z właścicieli ;)

Wyposażając się w MONTION chciałem sprawdzić, jak jest z moimi kotami - szczególnie w bieżącym okresie. Wiedziałem, że Cyna to typowy kot kanapowy, ale w Szajbie pokładałem nadzieje. Tego zwierza wszędzie pełno, wystarczy uchylić jej drzwi na podwórko i momentalnie rozpoczyna nową przygodę wybierając się na frywolną przechadzkę. Teraz, kiedy za oknem nieprzyjemna pogoda, moje zwierze zostają w domu i popadają w jesienno-zimowy letarg. MONTION w tym momencie określa Szajbę jako 99% leniwego kota, który ledwo wyrabia najniższa normę Pet punktów.

Aby zmobilizować właścicieli do większej aktywności ze swoimi zwierzętami, producent gadżetu postanowił wprowadzić w aplikacji system “odznak” (podobny do tego na dp), który naprawdę motywuje. Każde nowe osiągnięcie cieszy i zachęca do dalszej zabawy.

Oczywiście wszystkim sukcesami możemy się dzielić z naszymi znajomymi za pomocą serwisów społecznościowych. Dodatkowo aplikacja MONTION posiada zakładkę “World Rank”, w której możemy sprawdzić, jakie miejsce zajmuje nasz zwieszak w klasyfikacji światowej ;)

Ja osobiście się wciągałem po trzeciej odznace, tylko jeszcze trzeba Szajbę zmotywować.

Zakończenie

Ja z Tractive MOTION jestem bardzo zadowolony. To proste urządzenie naprawdę dostarczyło mi sporo informacji na temat mojego kota i jej codziennego trybu życia (aktywności), który przez aktualną pogodę diametralnie się zmienił. Dodatkowo dzięki odznakom wprowadził naszą zabawę na wyższy poziom. Każda mała rzecz motywuje Oceniam ten gadżet na 5+ i polecam go wszystkim, którzy spędzają aktywnie swój czas ze zwierzakami. Żałuje trochę, że nie mam psa, bo jednak kot to kot ;)